R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Diecezjalne dziękczynienie za plony w Jabłonnie Lackiej
2020-09-18 13:15:49 Artykuł czytany 551 razy


12 września na placu przed kościołem parafialnym w Jabłonnie Lackiej odbyła się uroczystość diecezjalnego dziękczynienia za plony, w której udział wzięły delegacje z terenu całej diecezji drohiczyńskiej przywożąc ze sobą wieńce dożynkowe.


W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele Kurii Diecezjalnej, Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, siostry zakonne, księża dziekani oraz kapłani. Nie zabrakło przedstawicieli władz parlamentarnych w osobie wiceministra zdrowia - senatora RP Waldemara Kraski, posła na sejm RP Macieja Górskiego, władz samorządowych i reprezentantów instytucji państwowych różnych szczebli. Obecne były także poczty sztandarowe OSP, strażacy, przedstawiciele oświaty, kultury oraz rolnicy.

Spotkanie rozpoczęła modlitwa różańcowa, po której Starostowie Dożynek prosili o sprawowanie Eucharystii w intencji rolników oraz poświęcenie wieńców dożynkowych i ziarna na przyszłoroczne zasiewy. Uroczystego obrzędu poświęcenia dokonał ks. bp Piotr Sawczuk, a podczas Mszy świętej modlono się za rolników i związanych z rolnictwem sadowników, hodowców, przetwórców, za bezpieczeństwo pracy i o to, aby doceniano trud rolników.  

W homilii ks. bp. Piotr Sawczuk podkreślił, że „gospodarstwo jest nie tylko miejscem pracy na roli, czy hodowli zwierząt. Jest to przede wszystkim miejsce, gdzie toczy się ludzkie życie, gdzie człowiek od pierwszych dni swojej ziemskiej wędrówki uczy się miłości do Boga, szacunku do drugiego człowieka i uczciwej pracy”.

W trakcie sprawowanego nabożeństwa, na ręce Duszpasterza Diecezji złożono dary, którymi były między innymi 35 czerwonych ornatów ufundowanych przez diecezjan z poszczególnych dekanatów, kielich liturgiczny ofiarowany w imieniu Powiatu Sokołowskiego przez starostę Elżbietę Sadowską oraz przewodniczącego Rady Powiatu Sokołowskiego Jacka Odziemczyka, kosz z podarunkami przekazany przez Gminę Jabłonna Lacka. W darze niesiony był również bochen chleba oraz wino.

Podczas Eucharystii odbył się obrzęd pobłogosławienia chlebów, o który prosili Starostowie Dożynek. Ten najcenniejszy owoc pracy ludzkich rąk trafił po zakończeniu uroczystości do poszczególnych parafii.

Liturgia wzbogacona była komentarzami przygotowanymi przez ks. kan. Jarosława Rzymskiego, notariusza kurii w Drohiczynie. Refleksją dotyczącą sytuacji rolników podzielił się także ks. kan. Antoni Sieczkiewicz, diecezjalny duszpasterz rolników.  W dalszej części uroczystości głos zabrał wiceminister zdrowia - senator RP Waldemar Kraska, został odczytany list senator RP Marii Koc, a podziękowania na ręce bp. Piotra Sawczuka złożył Wiesław Michalczuk, wójt gminy Jabłonna Lacka. Wdzięczność Biskupowi za sprawowaną Mszę św. dziękczynną oraz zaangażowanie wyraził proboszcz parafii Jabłonna Lacka - ks. kan. Walenty Wojtkowski.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, zgłoszone zostały łącznie 62 wieńce. I miejsce zajął wieniec parafii Łubin Kościelny, II miejsce parafia Winna Poświętna, III miejsce zaś parafia w Rozbitym Kamieniu. I wyróżnienie przyznano parafii Brańsk, II wyróżnienie trafiło do parafii Liw.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

(źródło informacji i fotografie: drohiczynska.pl - portal Diecezji Drohiczyńskiej, za www.powiat-sokolowski.pl, autorzy fotografii: M. Kanabrodzka, E. Krasnodębska)

KG/DW

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Jak zostać sportowcem, lekarzem lub dziennikarzem
2020-10-21 17:17:04 Kategoria: Wybierz kategorie

Medycyna to studia długie i ciężkie, lecz uczą wielu aspektów. Jeśli ktoś chce mieć kontakt z ludźmi, nie tylko pomagać, ale też widzieć satysfakcję na twarzy...

więcej »
foto

Buty snowboardowe dla początkujących - Poradnik
2020-10-19 09:24:37 Kategoria:

Snowboard to sport praktycznie dla każdego, przyciągający każdej zimy coraz więcej osób. Wielu z nas chce spróbować jazdy na jednej desce dla odmiany od nart, inni...

więcej »
foto

Jedne z największych transakcji wszechczasów
2020-10-16 08:03:40 Kategoria:

Większość z nas jest po prostu zadowolona z ciągłego zysku, jaki zapewnia handel akcjami i/lub walutami. Istnieją jednak osoby, którym udało się dokonać naprawdę...

więcej »
foto

Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać?
2020-10-15 14:35:36 Kategoria:

Słuchawki bezprzewodowe stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród osób uprawiających sport. Kable mogą tylko przeszkadzać podczas biegania czy innego...

więcej »
foto

Bliżej Unii Europejskiej. Cykl audycji na antenie KRP
2020-10-14 13:21:06 Kategoria:

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zaprasza na cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Dowiemy się w nich o bieżących sprawach poruszanych w...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:Sokołów Podl.

w lewoPaźdzernik 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SOKOŁÓW, 04.10

Piknik charytatywny w Sterdyni

więcej »
5 6 7

SOKOŁÓW, 07.10 17:00

Inauguracja roku akademickiego Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

więcej »
8 9 10

SOKOŁÓW, 10.10 16:00

Osiemnastka ZPiT

więcej »
11

SOKOŁÓW, 11.10

Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje - koncert w Sokołowskim Ośrodku Kultury

więcej »
12

SOKOŁÓW, 12.10

Szepty - wernisaż wystawy Janusza Lewandowskiego

więcej »
13 14

SOKOŁÓW, 14.10 17:00

Tytan ducha. Opowieść niekonwencjonalna

więcej »
15

SOKOŁÓW, 15.10

Skarby Muzeum Narodowego do obejrzenia w Sokołowie Podlaskim

więcej »
16 17

SOKOŁÓW, 17.10

Potrzebna pomoc dla Michałka

więcej »

SOKOŁÓW, 17.10 09:00

Piknik charytatywny w Kosowie Lackim

więcej »
18
19

WĘGRÓW, 19.10 18:00

Koncert „Zwycięstwa oręża polskiego 1920 r. – Śpiewnik patriotyczny”

więcej »
20 21 22 23 24 25

SOKOŁÓW, 25.10 10:00

Turniej Smaków - Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim

więcej »
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje