R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wojewódki Górne z własną kaplicą
2018-06-14 09:45:00 Artykuł czytany 1984 razy


10 czerwca 2018 roku odbyło się poświęcenie kaplicy pw. św. Jana Pawła II w Wojewódkach Górnych. Kaplicę konsekrował J.E. Ks. Biskup Tadeusz Pikus ordynariusz drohiczyński.


Ksiądz biskup przewodniczył też mszy świętej w koncelebrze z licznie przybyłymi księżmi z całej Polski: ks. Krzysztofem Ładą – salezjaninem, proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Różańsku, ks. Markiem Borysiakiem – salezjaninem, proboszczem parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach, ks. Grzegorzem Borysiakiem – salezjaninem z Mińska Mazowieckiego, ks. Sławomirem Goworkiem – salezjaninem, ekonomem domu zakonnego w Sokołowie Podlaskim oraz księżmi pracującymi w parafii konkatedralnej pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Sokołowie Podlaskim na czele z ks. Infułatem Janem Sobechowiczem i ks. Prałatem Andrzejem Krupą Dziekanem Dekanatu sokołowskiego.

Wśród zaproszonych gości byli senator RP Waldemar Kraska, wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak, ks. Leszek Dąbrowski – ekonom diecezji siedleckiej, ks. dr Robert Mirończuk – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, sekretarz biskupa ks. Tomasz Szmurło oraz wikariusze parafii konkatedralnej: ks. Grzegorz Wierzbicki, ks. Łukasz Grabowski, ks. Daniel Jankowski i ks. Adam Pańczuk.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbali organiści sokołowskiej konkatedry pan Zbigniew Orzełowski oraz pan Michał Soszka.

We mszy świętej uczestniczyło blisko 300 osób, wśród nich mieszkańcy oraz zaproszeni goście i ofiarodawcy.

Na granicy sołectwa Księdza Biskupa przywitali strażacy z OSP Wojewódki Dolne i asystowali w drodze do kaplicy. Mieszkańcy ozdobili trasę przejazdu, chcąc podkreślić w ten sposób wyjątkowy charakter uroczystości. Przybyłych gości przywitała sołtys Lidia Wojewódzka.

W procesji z darami szły trzy pokolenia mieszkańców miejscowości. W darze przyniesiono m.in. projekt obrazu Jana Pawła II – kopię obrazu z sanktuarium w Łagiewnikach.

Zwieńczeniem mszy św. było odczytanie i podpisanie dekretu oraz wręczenie przez członków stowarzyszenia „Nostrae Futurae” pamiątek z uroczystości.


Rys historyczny   

Kaplica została wybudowana w latach 2016-2018, według projektu państwa Joanny i Krzysztofa Rybaków. Inicjatorką powstania obiektu była obecna sołtys wsi Wojewódki Górne – Lidia Wojewódzka. Pieczę nad budową objęło Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Wojewódki Górne „Nostrae Futurae”. Do budowy w sposób materialny, fizyczny i duchowy włączyli się mieszkańcy i ofiarodawcy.
Działkę pod budowę ofiarowali państwo Agnieszka i Marcin Borysiak – kolejne pokolenie z rodu Zdolińskich – pierwszych właścicieli ziemi. Do końca II wojny światowej znajdował się tu wiatrak należący do Aleksandra Zdolińskiego. Po wojnie spalony przez Niemców wiatrak został zastąpiony młynem motorowym, który służył mieszkańcom do połowy lat 70-tych. Ostatnimi właścicielami młyna byli Tadeusz Ruciński i żona Wanda z domu Zdolińska.
Od początku teren ten służył społeczności lokalnej, wcześniej jako młyn, a obecnie jako kaplica. 

Tekst: Agnieszka Borysiak i Dominik Filipczuk
Fot: Anna Uścińska, Agnieszka Borysiak i Dominik FilipczukPKry/Js
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
sokolow@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Ciekawa lektura na wakacje? Dowiedz się, jak tanio...
2019-08-20 11:57:27 Kategoria:

Lato to czas błogiego relaksu i odpoczynku. Najchętniej spędzamy wówczas czas na świeżym powietrzu – w tym celu nie trzeba nawet wyjeżdżać z Podlasia. Leżak czy koc...

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoSierpień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SOKOŁÓW, 01.08 17:00

Uczczą pamięć Powstańców

więcej »
2 3 4
5 6 7 8 9 10

SOKOŁÓW, 10.08

MISTRZOSTWA POLSKI MASTERS

więcej »

SOKOŁÓW, 10.08

Powiat sokołowski: będą utrudnienia w ruchu

więcej »
11

SOKOŁÓW, 11.08

MISTRZOSTWA POLSKI MASTERS

więcej »

SOKOŁÓW, 11.08

Powiat sokołowski: będą utrudnienia w ruchu

więcej »
12 13 14 15 16 17 18

SOKOŁÓW, 18.08

Letni Koncert Disco w Sokołowie Podlaskim

więcej »

SOKOŁÓW, 18.08

Festyn OSP w Sawicach

więcej »
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje