R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wojewódki Górne z własną kaplicą
2018-06-14 09:45:00 Artykuł czytany 2060 razy


10 czerwca 2018 roku odbyło się poświęcenie kaplicy pw. św. Jana Pawła II w Wojewódkach Górnych. Kaplicę konsekrował J.E. Ks. Biskup Tadeusz Pikus ordynariusz drohiczyński.


Ksiądz biskup przewodniczył też mszy świętej w koncelebrze z licznie przybyłymi księżmi z całej Polski: ks. Krzysztofem Ładą – salezjaninem, proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Różańsku, ks. Markiem Borysiakiem – salezjaninem, proboszczem parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach, ks. Grzegorzem Borysiakiem – salezjaninem z Mińska Mazowieckiego, ks. Sławomirem Goworkiem – salezjaninem, ekonomem domu zakonnego w Sokołowie Podlaskim oraz księżmi pracującymi w parafii konkatedralnej pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Sokołowie Podlaskim na czele z ks. Infułatem Janem Sobechowiczem i ks. Prałatem Andrzejem Krupą Dziekanem Dekanatu sokołowskiego.

Wśród zaproszonych gości byli senator RP Waldemar Kraska, wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak, ks. Leszek Dąbrowski – ekonom diecezji siedleckiej, ks. dr Robert Mirończuk – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, sekretarz biskupa ks. Tomasz Szmurło oraz wikariusze parafii konkatedralnej: ks. Grzegorz Wierzbicki, ks. Łukasz Grabowski, ks. Daniel Jankowski i ks. Adam Pańczuk.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbali organiści sokołowskiej konkatedry pan Zbigniew Orzełowski oraz pan Michał Soszka.

We mszy świętej uczestniczyło blisko 300 osób, wśród nich mieszkańcy oraz zaproszeni goście i ofiarodawcy.

Na granicy sołectwa Księdza Biskupa przywitali strażacy z OSP Wojewódki Dolne i asystowali w drodze do kaplicy. Mieszkańcy ozdobili trasę przejazdu, chcąc podkreślić w ten sposób wyjątkowy charakter uroczystości. Przybyłych gości przywitała sołtys Lidia Wojewódzka.

W procesji z darami szły trzy pokolenia mieszkańców miejscowości. W darze przyniesiono m.in. projekt obrazu Jana Pawła II – kopię obrazu z sanktuarium w Łagiewnikach.

Zwieńczeniem mszy św. było odczytanie i podpisanie dekretu oraz wręczenie przez członków stowarzyszenia „Nostrae Futurae” pamiątek z uroczystości.


Rys historyczny   

Kaplica została wybudowana w latach 2016-2018, według projektu państwa Joanny i Krzysztofa Rybaków. Inicjatorką powstania obiektu była obecna sołtys wsi Wojewódki Górne – Lidia Wojewódzka. Pieczę nad budową objęło Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Wojewódki Górne „Nostrae Futurae”. Do budowy w sposób materialny, fizyczny i duchowy włączyli się mieszkańcy i ofiarodawcy.
Działkę pod budowę ofiarowali państwo Agnieszka i Marcin Borysiak – kolejne pokolenie z rodu Zdolińskich – pierwszych właścicieli ziemi. Do końca II wojny światowej znajdował się tu wiatrak należący do Aleksandra Zdolińskiego. Po wojnie spalony przez Niemców wiatrak został zastąpiony młynem motorowym, który służył mieszkańcom do połowy lat 70-tych. Ostatnimi właścicielami młyna byli Tadeusz Ruciński i żona Wanda z domu Zdolińska.
Od początku teren ten służył społeczności lokalnej, wcześniej jako młyn, a obecnie jako kaplica. 

Tekst: Agnieszka Borysiak i Dominik Filipczuk
Fot: Anna Uścińska, Agnieszka Borysiak i Dominik FilipczukPKry/Js
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Zdrowa żywność
2020-07-13 08:33:14 Kategoria:

Zdrowie żywienie jest bardzo ważne dla każdego z nas, gdyż dzięki temu unikniemy wielu chorób i zadbamy o dobre samopoczucie. Nie bez powodu uważa się, że jesteśmy...

więcej »
foto

Masażyści poszukiwani na Podlasiu
2020-07-13 08:18:27 Kategoria:

Jak wynika z danych „Barometru zawodów” w województwie podlaskim wciąż odczuwalny jest deficyt masażystów. Osoby z odpowiednimi kwalifikacjami są poszukiwane na...

więcej »
foto

Kredyt gotówkowy - gdzie najlepiej wziąć kredyt z...
2020-07-07 12:36:39 Kategoria:

Przyszli kredytobiorcy, którzy obserwują oferty kredytów gotówkowych, szukają tych atrakcyjnych cenowo i posiadających niskie oprocentowanie. Szczególnie jest to istotne...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Nowa płyta zespołu HAIM na antenie Radia Podlasie
2020-07-13 17:09:57 Kategoria: Wybierz kategorie

Na antenie Radia Podlasie w tym tygodniu usłyszeć będzie można trzy siostry z zespołu HAIM, które właśnie wydały swój trzeci album zatytułowany „Women In Music...

więcej »


Sokołów Podl.

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje