R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Reżyser Jan Jakub Kolski na spotkaniu DKF ZBYSZEK w Sokołowie Podlaskim
2019-03-22 13:51:34 Artykuł czytany 282 razy


20 marca w kinie "Sokół" w Sokołowie Podlaskim można było obejrzeć najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego "Ułaskawienie". Projekcja oraz późniejsze spotkanie z reżyserem odbyły się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Zbyszek", działającego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury. Gościem spotkania był także Piotr Stelmaszczuk, członek prezydium Polskiej Federacji DKF, współtwórca DKF-u Rewers. Piotr Stelmaszczuk poprowadził rozmowę z J. J. Kolskim.


Witając zebranych Jan Jakub Kolski wyraził przekonanie, że „…kino ożywa podczas projekcji i póki nie spotka się z odbiorcami, jest martwe”.

Następnie wyświetlono film. "Ułaskawienie" swoją światową premierę miało w 2018 roku. Na festiwalu filmowym w Gdyni nagrodzono go trzema statuetkami: za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej, za najlepszy scenariusz i najlepsze kostiumy. W "Ułaskawieniu" Kolski opowiada historię swoich dziadków, których syn zginął niedługo po wojnie, zdradzony przez przyjaciela z "oddziału wyklętych". Aby zapobiec bezczeszczeniu zwłok przez władze, dziadkowie wykradają trumnę z ciałem syna i ruszają z nią w długą drogę, aby zakopać ją w bezpiecznym miejscu.

Po obejrzeniu filmu przyszedł czas na rozmowę z jego twórcą. Reżyser odpowiadał na pytania zadawane przez prowadzącego, Piotra Stelmaszczuka. Opowiadał między innymi o swoich dziadkach, uwielbieniu dla babci, elementach biograficznych i zmyślonych pojawiających się w "Ułaskawieniu”.

Nie zabrakło też czasu na wysłuchanie opinii publiczności. Oceny były w większości przychylne. Głos zabrał również dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, Marcin Celiński, który docenił film za jego uniwersalność, a także opowiedział historię podobną do tej przedstawionej, a która zdarzyła się w pobliżu Sokołowa Podlaskiego.

Jak to w trakcie dyskusji bywa, pojawił się również głos krytyki ze strony widza, którego film „rozczarował”. Jako że, jak stwierdził Kolski, zabrakło rzeczowej argumentacji, reżyser nie zdecydował się polemizować z tą opinią.

Następne spotkania DKF "Zbyszek" zaplanowane są na kwiecień. Odbędzie się wówczas przegląd filmów oscarowych. Więcej szczegółów na stronie Sokołowskiego Ośrodka Kultury.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarzeMŻ/EŁ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
sokolow@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Kup tanie ubezpieczenie OC – skorzystaj z kalkulatora...
2019-08-13 11:10:35 Kategoria:

Chcesz kupić ubezpieczenie OC w niskiej cenie? Teraz możesz samodzielnie wybrać dla siebie najlepszą ofertę. Wystarczy skorzystać z kalkulatorów ubezpieczenia on-line!

więcej »
foto

Szkoła Policealna – Medyczne Studium Zawodowe im....
2019-08-12 13:07:30 Kategoria:

Szkoła Policealna – Medyczne Studium Zawodowe im. Janusza Korczaka w Łukowie jest jedyną z ośmiu publicznych zawodowych szkół medycznych w województwie lubelskim, w...

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoSierpień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SOKOŁÓW, 01.08 17:00

Uczczą pamięć Powstańców

więcej »
2 3 4
5 6 7 8 9 10

SOKOŁÓW, 10.08

MISTRZOSTWA POLSKI MASTERS

więcej »

SOKOŁÓW, 10.08

Powiat sokołowski: będą utrudnienia w ruchu

więcej »
11

SOKOŁÓW, 11.08

MISTRZOSTWA POLSKI MASTERS

więcej »

SOKOŁÓW, 11.08

Powiat sokołowski: będą utrudnienia w ruchu

więcej »
12 13 14 15 16 17 18

SOKOŁÓW, 18.08

Letni Koncert Disco w Sokołowie Podlaskim

więcej »

SOKOŁÓW, 18.08

Festyn OSP w Sawicach

więcej »
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje