R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Sokołowianie ambasadorem polskiej kultury
2018-09-01 17:46:00 Artykuł czytany 147 razy


Tegoroczne lato Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” okazało się niezwykle barwne i bogate w wydarzenia. W swej szesnastoletniej historii zespół jeszcze nigdy w tak krótkim czasie nie brał udziału w tylu ważnych przedsięwzięciach. Jednak, co oczywiste, wraz z nieustannym wzrostem poziomu artystycznego grupy, każdy kolejny rok przynosi coraz ciekawsze propozycje. Poza tym, otrzymany tytuł Zespołu Reprezentacyjnego Miasta Sokołów Podlaski naprawdę zobowiązuje. Dlatego „Sokołowianie” ciężko pracują, a praca, jak wiadomo, przynosi efekty.


W czerwcu dziecięce grupy zespołu, tzw. „Mali Sokołowianie”, wyjechali na swój pierwszy festiwal, który odbył się w miejscowości Alitus (Olita) na Litwie. Mimo, iż mali tancerze byli debiutantami na wydarzeniu takiej rangi, to zaprezentowali program, który zachwycił zarówno publiczność, jak i pozostałych uczestników festiwalu. Dwa tygodnie później ta sama grupa wyjechała do Bułgarii. Sokołowscy mali artyści – wraz z 28 zespołami z kilkunastu krajów – wzięli udział w międzynarodowym festiwalu w Warnie (Złote Piaski) nad Morzem Czarnym. To była naprawdę wielka przygoda, a dzieci zaprezentowały się tak, jakby tego rodzaju występy były ich „codziennym chlebem”.

W tym samym czasie grupa reprezentacyjna zespołu, a więc młodzież wraz z kapelą, prezentowała polskie tańce narodowe podczas V Międzynarodowego Turnieju Smaków w Węgrowie. Natomiast druga połowa lipca upłynęła tej grupie oraz sekcji najstarszej – tzw. „Rodzicom” – na intensywnych przygotowaniach do udziału w największym wydarzeniu folklorystycznym Europy Środkowej i Wschodniej, jakim jest Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywający się w kilku miastach regionu żywieckiego. Sam udział w TKB jest dużym wyróżnieniem, natomiast „Sokołowianie” spośród 78 biorących udział zespołów zostali wybrani do występu na Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych, czyli najważniejszym festiwalu TKB. Tego zaszczytu dostąpiło tylko 13 najlepszych zespołów m.in. z Japonii, Meksyku, Indonezji, Turcji, Kazachstanu. Podczas prezentacji konkursowej sokołowska grupa zaprezentowała zupełnie nowy program pt. „Na Rocha”, czyli spotkanie w sokołowskiej karczmie podczas odpustu patrona miasta. Program zostanie niebawem pokazany naszej publiczności na scenie SOK. To po prostu trzeba zobaczyć.

Sierpień natomiast upłynął zespołowi na przygotowaniach oraz prezentacji kultury polskiej podczas największego amerykańskiego festiwalu polonijnego „Taste of Polonia” w Chicago. Pracy znów było mnóstwo! Wszyscy włożyli naprawdę wiele wysiłku i zaangażowania, by program był na najwyższym poziomie artystycznym. Tak też się stało. Występ „Sokołowian” po prostu zachwycił publiczność i samych organizatorów festiwalu do tego stopnia, iż natychmiast zorganizowano specjalne pokazy dla kilku amerykańskich telewizji. Tańce, śpiew, muzyka i stroje wywołały nie tylko entuzjazm, ale także wiele wzruszeń wśród polonusów. Młodzieży natomiast niezmiernie spodobały się chicagowskie atrakcje: całe Downtown, wizyta na 103 piętrze Willis Tower, Navy Pier, Millennium Park, wybrzeże gigantycznego jeziora Michigan, Lincoln Park i zoo.

Za serce chwyciła wizyta w Polish Museum of America z wieloma cennymi pamiątkami polskiej kultury. Czas upłynął bardzo szybko.

Dzień powrotu z Ameryki zbiegł się z rozpoczęciem XVII Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych, gdzie „Sokołowianie” – jak co roku – wraz z gośćmi z innych krajów prezentowali barwne programy w sokołowskich szkołach i na scenie SOK.

Tak bogate lato jednego zespołu dobitnie świadczy o tym, iż ZPiT „Sokołowianie” stanowi wspaniałą i bardzo cenną grupę artystyczną, a nadany tytuł Zespołu Reprezentacyjnego Miasta Sokołów Podlaski nie był przypadkowy.

Członkowie ZPiT „Sokołowianie” oraz dyrekcja Sokołowskiego Ośrodka Kultury składają serdecznie podziękowania Fundacji PZU, która udzieliła dotacji umożliwiającej realizację projektu „Barwy Polski - prezentacja kultury polskiej w Chicago (USA)”
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

Inf. pras.

DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
sokolow@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów
2019-05-19 00:01:00 Kategoria:

W związku z Międzynarodowym Dniem Mycia Samochodów warto przyjrzeć się swojemu pojazdowi i poświęcić mu trochę czasu. Czyste auto ma znaczący wpływ na bezpieczną...

więcej »
foto

Jak sprytnie wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?
2019-05-16 16:33:43 Kategoria:

Ubezpieczenie mieszkania lub domu w dzisiejszych czasach nie stanowi żadnego problemu. Na brak ofert nie sposób narzekać, jednakże trzeba wiedzieć, jak wybrać tę...

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoMaj 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SOKOŁÓW, 01.05

Majówka w Kosowie Lackim

więcej »
2 3

SOKOŁÓW, 03.05

Majówka w Kosowie Lackim

więcej »

SOKOŁÓW, 03.05 12:30

Święto Konstytucji 3 Maja w Sokołowie Podlaskim

więcej »
4 5

SOKOŁÓW, 05.05

Majówka w Kosowie Lackim

więcej »
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19

SOKOŁÓW, 19.05

Park’n’Roll & Motoserce

więcej »
20 21

SOKOŁÓW, 21.05

Spotkanie autorskie i promocja ksiązki Agnieszki Dydycz

więcej »
22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje