R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Spotkanie autorskie z Bogdanem Wasztylem
2017-10-09 18:24:36 Artykuł czytany 464 razy


W środę 4 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim miało miejsce spotkanie autorskie z Bogdanem Wasztylem pt. CENA WOLNOŚCI i przedstawicielami Stowarzyszenia Auschwitz Memento, w tym prezes Pauliną Wądrzyk i Elżbietą Krystian. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.


Stowarzyszenie Auschwitz Memento, jak sami o sobie piszą – zajmuje się „nie tylko utrwalaniem historycznych relacji, ale także popularyzowaniem historii. Poprzez zapis ludzkich losów chcemy stworzyć możliwie pełną dokumentację tego, jak w systemach totalitarnych tłamszono jednostkę, jak ingerowano w jej życie, jak próbowano zmusić do nieludzkich zachowań i jak ludzie – każdy na swój sposób – starali się im opierać, by zachować godność nawet za cenę życia”.

Jednym z głównych ogniw działalności badawczej Stowarzyszenia jest pokazywanie zapomnianego, więc i przemilczanego w dyskursie naukowym, aspektu funkcjonowania obozu śmierci w Oświęcimiu. Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau utożsamiany jest głównie z kaźnią Żydów, jedną z najbardziej ponurych, obok Treblinki, maszyną holokaustu. W gąszczu okrucieństwa eksterminacji europejskiej populacji Żydów ginie wątek polski. Tymczasem pierwszy transport do obozu, to elita polskiej inteligencji i duchowieństwa, uznana przez okupanta za osoby „wrogo nastawione do Niemców”.  Toteż prezentowany na spotkaniu film „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” i towarzyszący mu komentarz współreżysera Bogdana Wasztyla, był trudnym do przecenienia doświadczeniem poznawczym.

Film przedstawia historię partyzantów z oddziału Armii Krajowej „Sosienki”, który działał na terenach okalających KL Auschwitz. Jego żołnierze nastawieni byli przede wszystkim na pomoc więźniom, dostarczanie im żywności i lekarstw, pozyskiwanie informacji na temat sytuacji w obozie oraz pomoc w ucieczkach. Ostatni aspekt ich działalności mógł się spełnić dopiero gdy komendantura obozu zniosła odpowiedzialność zbiorową za ucieczki. Wszak wcześniej bywało i tak, że za jednego zbiegłego więźnia rozstrzelano 200 osób. Wszystkie rejterady, przy których pomagał oddział Sosienki udały się. Wśród uratowanych byli Polacy, Żydzi, Jugosłowianie, jeńcy sowieccy.

Film ten, to także historia zwykłych ludzi, mieszkańców terenów przyobozowych wysiedlanych by zorganizować zaplecze mieszkalne dla Niemców „pracujących” w obozie, ale też ukryć ogrom rozgrywającego się tam okrucieństwa.

Świetne przyjęcie gości i duże zainteresowanie przygotowanym przez nich materiałem zaowocowało planem kolejnego spotkania, które odbędzie się w roku przyszłym.


Inf. pras.
[MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Natalia Bala-Gąsecka
tel. 508 059 868
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
bala@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Kama
    2017-10-11 13:12:18

    arrow

    Warto było przyjść, posłuchać i obejrzeć....

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
SPONSOR GALERII

Sokołów Podl.

w lewoLuty 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

SOKOŁÓW, 11.02

Małżeńskie Walentynki w SOK!

więcej »
12 13 14

SOKOŁÓW, 14.02

„Plan B” na Walentynki w kinie „Sokół”!

więcej »
15

SOKOŁÓW, 15.02 18:00

Sokołów Podlaski: Promocja książki i wystawa zdjęć w MBP

więcej »
16 17 18
19 20 21

SOKOŁÓW, 21.02

Wizyta wojewody w powiecie sokołowskim

więcej »

SOKOŁÓW, 21.02

Koncert „Impresje Podlaskie” w SOK

więcej »

SOKOŁÓW, 21.02 18:00

Koncert „Impresje podlaskie” w SOK!

więcej »
22 23 24 25

SOKOŁÓW, 25.02 15:00

Smykofonia powraca do SOK!

więcej »
26 27 28

SOKOŁÓW, 28.02

„Ostatnia lekcja śpiewu”

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje