R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Spotkanie z poetką Ireną Filipczuk i jej twórczością w Sterdyni
2020-02-10 14:46:41 Artykuł czytany 424 razy


2 lutego w odnowionej sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sterdyni odbyło się spotkanie z poetką i malarką, Ireną Filipczuk, pochodzącą z pobliskiej Tchórznicy. Inicjatorzy i organizatorzy spotkania to Towarzystwo Miłośników Ziemi Sterdyńskiej, Zespół Szkół w Sterdyni oraz miejscowy GOKiS.


W spotkaniu uczestniczyli członkowie rodziny i przyjaciele Pani Filipczuk oraz sterdyńscy miłośnicy Jej poezji. Samorząd lokalny reprezentował przewodniczący Rady Gminy Andrzej Pogorzelski. Członkini TMZS Stanisława Maciak, która zajmowała się sprawami organizacyjnymi, otrzymała brawa od zebranych. Z kolei Anna Kur, dyrektor Ośrodka Kultury, zwróciła się do zebranych z prośbą o uczczenie minutą ciszy zmarłego przed dwoma dniami sołtysa Sterdyni – Wojciecha Paska.

Spotkanie autorskie przebiegało w pięknym, lirycznym nastroju, podkreślonym wystawą obrazów Ireny Filipczuk, która z właściwą sobie wrażliwością na piękno przyrody oraz talentem utrwala podlaskie pejzaże. Zebrani wysłuchali koncertu przygotowanego i prowadzonego przez nauczycielkę języka polskiego, Teresę Styś. Wystąpili absolwenci i obecni uczniowie sterdyńskiego Zespołu Szkół. Soliści – Liwia Długosz, utalentowana uczennica klasy VII, wykonała piosenkę „ Muzyka twoje imię ma”. Marzena Pytlak i Michał Pieńkowski zachwycili zebranych pieśniami Bułata Okudżawy oraz opracowanymi muzycznie przez Marka Kołodziejskiego wierszami Juliusza Słowackiego, Franciszka Kobryńczuka i  Leny Szczeć.

Wspaniała muzyka towarzyszyła poezji Ireny Filipczuk, prezentowanej również przez absolwentów i uczniów sterdyńskiej szkoły. Wśród czytających była, znana w środowisku, pisarka i poetka, Wiesława Kwiek oraz jej mąż Waldemar. Słuchacze w skupieniu wysłuchali utworów o wysokiej wartości literackiej i emocjonalnej. Trzeba przyznać, że wiersze Pani Ireny Filipczuk nikogo nie pozostawiają obojętnym.

Wzruszają, wprawiają w zadumę i podziw dla bogactwa uczuć i emocji, które Autorka niezwykle sugestywnie w nich przekazuje. Zadziwia Jej empatia i umiejętność kreowania sytuacji lirycznych w sposób pozwalający na wzruszające odnalezienie się w treści jej wierszy.

Pani Irena Filipczuk w skromnych słowach mówiła o sobie, o swojej artystycznej drodze. Zainteresowanie wzbudziła informacja o znajomości i przyjaźni z aktorką Teresą Lipowską. Pani Lipowska czytała wiersze Pani Filipczuk w telewizji, dzięki czemu Poetka zaistniała w przestrzeni ogólnopolskiej. Liryki wzbudziły zainteresowanie i spowodowały liczne prośby o książki.

Brawami na stojąco uczestnicy autorskiego spotkania podziękowali Pani Irenie Filipczuk za możliwość obcowania z jej niepowtarzalną twórczością. Podpisała wiele swoich książek.  Czekamy na kolejne zbiory wspaniałych utworów.

Teresa Styś

DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
sokolow@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Ewa
    2020-02-11 12:42:03

    arrow

    Dziękujemy pani Stasi i pani Teresie za te piękne chwile wzruszeń...

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
W A R T O P O S Ł U C H A Ć 101,7fm / 106,0 fm
foto

8 kwietnia środowe audycje
2020-04-07 19:39:00 Kategoria:

W Wielką Środę, 7 kwietnia, Katolickie Radio Podlasie zaprasza na audycje:

więcej »


foto

Materac, na którym naprawdę się wyśpisz
2020-04-06 10:39:40 Kategoria:

„Materac, to materac.” Większość ludzi kieruje się przy wyborze materaca tą prostą dewizą. Niestety. Dlaczego niestety? A dlatego, że około 30% naszego całego...

więcej »
foto

Obierz kurs na słoneczną Hiszpanię!
2020-04-06 10:20:00 Kategoria:

Nie ma lepszego sposobu nauki obcego języka, jak intensywny kurs wyjazdowy. Jeśli pragniesz poprawić swój angielski, koniecznie odwiedź Wielką Brytanię. Gdy marzysz o...

więcej »
foto

Podziel się dobrem
2020-04-02 13:00:14 Kategoria:

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa, pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Centrum czekają na Twoją pomoc. Zapraszamy do współpracy osoby wykonujące zawody medyczne.

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny? cz. 2
2020-04-01 15:57:50 Kategoria:

Technik farmaceutyczny wykonuje czynności polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz współuczestniczy w...

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoKwiecień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje