R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wystawa poplenerowa z I Pleneru Malarsko-Fotograficznego w Drohiczynie
2017-10-19 12:05:50 Artykuł czytany 723 razy


W Galerii DOM w Sokołowie Podlaskim po raz kolejny podziwiać można niezwykłe prace, powstałe w niezwykłym miejscu i w niezwykłych okolicznościach, podczas I Pleneru Malarsko-Fotograficznego w Drohiczynie, organizowanego przez Sokołowski Ośrodek Kultury. Na wystawie swoje prace poplenerowe prezentuje dziesięciu artystów, związanych z sokołowskim środowiskiem twórczym: Piotr Daniluk, Roman Domański, Michał Godlewski, Aneta Kocak, Andrzej Kublik, Ewa Kunicka, Piotr Marciniak, Teresa Pieniak, Aleksandra Rykała oraz Joanna Błońska – komisarz pleneru.


Wystawa stanowi zbiór dziesięciu różnorodnych spojrzeń i artystycznych interpretacji Drohiczyna - historycznej stolicy Podlasia. Jest to malarsko – fotograficzna opowieść o niesamowitym uroku miasta leżącego nad enigmatyczną rzeką Bug. Opowieść o przenikaniu kultur Wschodu i Zachodu, natury i kultury.

Uroczystego otwarcia wystawy w dniu 16 października dokonała Iwona Kopiwoda - Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, która powitała przybyłych na wernisaż artystów i gości. Komisarz pleneru Joanna Błońska przedstawiła artystów i opowiedziała o idei spotkań plenerowych oraz o roli i zadaniach organizatora plenerów. - Naszym zadaniem jest zapewnienie uczestnikom pleneru, dobrych warunków do pracy, jak również zadbanie o właściwą atmosferę i klimat pleneru, gdyż praca twórcza wymaga głębokiego zaangażowania intelektualnego, emocjonalnego, a także fizycznego. Sam fakt wyboru miasta Drohiczyna na miejsce pleneru już te warunki spełniał - podkreśliła.

Marcin Celiński, Dyrektor SOK, we wstępie do katalogu napisał - "Stary gród nad majestatyczną rzeką, z którym łączy nas historia i podlaska tożsamość".

- W twórczości artystycznej niezwykle ważna jest wymiana myśli, wymiana doświadczeń, inspiracji, poglądów, kierunków poszukiwań, chciałoby się rzec: wymiana ducha… Ta wymiana wspomaga proces twórczy każdego artysty, a także buduje środowisko, czyni je bardziej płodnym. Nie jest odkryciem stwierdzenie, że człowiek we wspólnocie najlepiej realizuje swoje człowieczeństwo. Zatem artysta najefektywniej rozwija swój talent właśnie we wspólnocie artystycznej, która może stać się swoistym katalizatorem tego rozwoju - zaznaczył dyrektor SOK.

Joanna Błońska podkreśliła, że ideą pleneru jest integracja środowiska plastycznego
i mobilizacja do twórczej aktywności. - Ważną rolę w tych zadaniach spełniają także wspólne działania plastyczne, które otwierają i uaktywniają proces twórczy, a także prowadzą ku realizacji wspólnych przedsięwzięć, nie tylko na plenerze - dodała.

Podczas pleneru Aleksandra Rykała zainicjowała działanie plastyczne "Woda – która płynie we mnie", których artefakt w postaci dwudziestometrowego płótna towarzyszy wystawie.
Działanie miało na celu zwrócenie uwagi na ponadczasowe znaczenie i symbolikę wody oraz zainspirowanie do wspólnych twórczych akcji.

Artyści biorący udział w plenerze z zaangażowaniem stworzyli wspólną pracę, zainspirowaną tematem wody, jakże tożsamym z Drohiczynem i rzeką Bug.

- Plenery niewątpliwie będą miały wpływ na rozwój indywidualny uczestników pleneru, ale także na rozwój środowiska plastycznego w naszym mieście. Ciągłe poszukiwanie własnego środka wyrazu, otwarcie się na nowe doświadczenia, a przede wszystkim mobilizacja do twórczej pracy, jest i będzie motywacją do organizacji wspólnych i indywidualnych wystaw -- podkreśliła Joanna Błońska.

Większe zdjęcia można zobaczyć tutajInf.pras.

PK/Js
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolinia Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
sokolow@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich
2018-12-11 07:14:54 Kategoria:

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, podobnie jak inne jednostki Agencji, rozpoczęło rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich....

więcej »
foto

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w...
2018-12-11 07:04:47 Kategoria:

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w Siedlcach ogłaszają nabór na kierunki: ASYSTENTKA/ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA, TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w systemie...

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

SOKOŁÓW, 02.12

O El Greco. Spotkanie z Izabellą Galicką i Katarzyną Kowalską

więcej »
3 4 5 6 7 8 9

SOKOŁÓW, 09.12

Róbmy swoje, czyli Wojciech Młynarski znany i mniej znany

więcej »
10 11 12 13

SOKOŁÓW, 13.12

„Ekwador i Galapagos” na SUTW

więcej »
14 15 16

SOKOŁÓW, 16.12

18. Jarmark Bożonarodzeniowy w Sokołowie Podlaskim

więcej »
17 18

SOKOŁÓW, 18.12

XVIII Powiatowe Prezentacje Gry na Ligawkach

więcej »
19

SOKOŁÓW, 19.12

Spotkanie opłatkowe sokołowskich seniorów

więcej »
20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

SOKOŁÓW, 31.12

Sylwestrowy Maraton Filmowy

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje