R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Promocja książki "Podlaska Odyseja"
2017-12-13 15:35:41 Artykuł czytany 546 razy


W niedzielne popołudnie 10 grudnia sala widowiskowa Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim wypełniła się licznie zgromadzoną publicznością.


Pod koniec zeszłego roku prezentowana była książka „Żydzi Kosowa Lackiego", którą inicjował cytat ze wspomnień Stefana Pawluka – żołnierza Armii Krajowej, więźnia UB i admiratora Podlasia.
W niedzielę natomiast, po długim okresie przygotowań, mieszkańcy Kosowa świętowali ukazanie się drukiem pełnego tekstu.

Książka „Podlaska odyseja" wyszła spod pióra mieszkańca Garnka, niewielkiej podlaskiej miejscowości usytuowanej w gminie Ceranów. To ona była najbliższą emocjonalnie przestrzenią życia, dorastania i nieustannego marzenia autora. Nie była jednak wyspą otoczoną niebytem. W książce więc pojawiają się relacje, opisy i historie związane z nieco szerzej pojętym regionem. Pawluk często pisał o sobie jako Podlasiaku. Sporo miejsca poświęcił lokalnym wsiom i miasteczkom. Niebagatelne miejsce zajmuje tu Kosów, w którym bywał na cotygodniowych targach. Znakomicie oddał koloryt przedwojennego miasteczka i zmiany jakie w nim zaszły w latach powojennych. Nasycony liryzmem, ale i bystrym zmysłem obserwacji opis jest jedną z ciekawszych i piękniejszych literacko deskrypcji Kosowa.

O książce opowiadał Artur Ziontek, który opatrzył ją wstępem. O samym autorze, zmarłym w 1981 r., parę słów powiedziała jego siostra, pani Lucyna Teodora Fydrych. Muzycznie natomiast wzbogacił spotkanie Witold Radomski, który zaprezentował kilka utworów ze swej płyty „Dom rodzinny" oraz program specjalnie przygotowany na to spotkanie. Teksty Witka i poszczególne, odczytane ze sceny, fragmenty książki Stefana Pawluka, znakomicie ze sobą korespondowały tworząc świetny klimat i dając dobry wstęp do lektury.

W tym samym dniu otworzona została także wystawa „Talerzy Bożonarodzeniowych" z kolekcji Jacka Omieciucha.

Na niedzielne spotkanie licznie przybyła rodzina autora, która na ukazanie się książki czekała ponad 38 lat (rękopis został ukończony w sierpniu 1979 r.). Goście przybyli z Gdańska, Warszawy, Wołomina, Sokołowa Podlaskiego, Ceranowa (reprezentowanego przez dyrektora tamtejszego Zespołu Szkół, p. Jerzego Gancarza), Garnka. Nie byli to tylko przedstawiciele najbliższych autora. Spójnikiem było bowiem zainteresowanie regionem, swoją Małą Ojczyzną i krainą arkadyjskiego dzieciństwa. Nie sposób nie wspomnieć tu o p. Elżbiecie Wojtczuk, która podobnie jak Stefan Pawluk, pochodzi z Garnka, i która długo wyczekiwała na ukazanie się tej książki. Ona też, razem z siostrzenicą autora, złożyły wielkie podziękowania wydawcy i wręczyły kwiaty.

Byli także Grażyna i Maciej Wolińscy, którzy są mecenasami wydawnictwa. Pojawiła się również reprezentacja Koła Regionalnego ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim. Przybyła też, ratująca honor, garstka Kosowian...

[ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolinia Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
sokolow@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
foto

Dlaczego SEIKO…?
2018-10-17 11:18:10 Kategoria:

Nadeszła chwila, by znów widzieć wszystko precyzyjnie. By skupić się na sobie – swoich oczach, wyraźnym widzeniu i świetnym wyglądzie.

więcej »
foto

Nie oceniaj mnie zanim mnie nie poznasz!
2018-10-17 11:05:58 Kategoria:

Nie oceniajmy i nie lękajmy się osób doświadczających zaburzeń psychicznych, wspierajmy i pomóżmy im aktywnie włączyć się w życie społeczne i zawodowe - z takim...

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoPaźdzernik 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6

SOKOŁÓW, 06.10

Recital Od serca do serca

więcej »
7
8 9 10 11 12 13 14

SOKOŁÓW, 14.10 15:00

XVIII Dzień Papieski w Sterdyni

więcej »
15 16 17 18

SOKOŁÓW, 18.10 18:00

Spotkanie autorskie i promocja książki Ilony Gołębiewskiej

więcej »
19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje