R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Spotkanie miast partnerskich w Sokołowie Podlaskim
2019-01-17 17:14:26 Artykuł czytany 603 razy


Jekabpils na Łotwie, Dubno na Ukrainie i śląska Czerwionka-Leszczyny – to miasta, z którymi Sokołów Podlaski współpracuje od dawna. Najdłużej, bo od 1987 roku umowa partnerska podpisana jest z miastem łotewskim ale od kilku lat przedstawiciele wszystkich czterech samorządów spotykają się regularnie, wymieniają doświadczeniami i poznają obce sobie kultury. Spotkanie podsumowujące współpracę między samorządami odbyło się w środę 16 stycznia w sokołowskim magistracie.


Udział w nim wzięli merowie i przedstawiciele Urzędów z Jekabpils i Dubna, a także burmistrzowie Czerwionki-Leszczyny i Sokołowa Podlaskiego.

Goście odwiedzili Szkołę Muzyczną I Stopnia i Park Przemysłowy, a wieczorem w Sokołowskim Ośrodku Kultury wysłuchali  koncertu noworocznego Chóru Kameralnego KOE „O Magnum Mysterium”


Współpraca między Sokołowem Podlaskim i Jekabpils datuje się od roku 1987, a oficjalną umowę podpisano w 580. rocznicę nadania Sokołowowi praw miejskich, 5 maja 2004 roku. W uchwale Rady Miejskiej określono zakres współpracy, obejmujący oświatę, kulturę, sport i rekreację, gospodarkę, wspieranie współdziałania organizacji pozarządowych, zarządzania społecznością, turystykę i muzealnictwo, organizację pracy organów miejskich, planowanie i realizację inwestycji i doradztwa projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

W ramach realizacji postanowień umowy prowadzona jest współpraca grup artystycznych, które biorą udział w wydarzeniach organizowanych przez miasta partnerskie, a także wymiana grup młodzieżowych, przebywających gościnnie w szkołach na terenie obu miast. Na bieżąco mają miejsce kontakty między władzami samorządowymi. Organizowane są wzajemne wizyty przedstawicieli jednostek samorządowych i przedsiębiorców oraz wycieczki grup turystycznych. Utrzymywane są również stałe kontakty między Miastem Sokołów Podlaski a Związkiem Polaków na Łotwie.

Umowę o współpracy Miast Dubno i Sokołów Podlaski podpisano 18 listopada 2005 w Sokołowie, na uroczystej sesji Rady Miejskiej. Określa ona zakres współpracy w 100% zgodny z przewidzianym w umowie z Jekabpils. Ponadto 6 października 2006 zawarta została umowa w sprawie wspólnej realizacji projektu „II Forum Integracyjne Sokołów Podlaski – Dubno” w ramach Programu Sąsiedztwa INTERREG IIIA/Tacis CBC Polska – Białoruś – Ukraina.

Poza wzajemnym udziałem grup artystycznych w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, jak np. Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne czy Piknik Integracyjny, w ramach programu INTERREG trzykrotnie organizowane były fora gospodarcze Sokołów Podlaski – Dubno, z udziałem partnerów z Jekabpils. Obejmowały one szkolenia i spotkania panelowe przedsiębiorców, samorządów, organizacji społecznych.

Porozumienie o nawiązaniu współpracy pomiędzy Gminą i Miastem Czerwionka-Leszczyny i Miastem Sokołów Podlaski zostało podpisane 19 września 2014 roku w Czerwionce-Leszczynach. Zakłada ono rozwój współpracy w zakresie promocji, kultury, oświaty i sportu oraz wymianę doświadczeń i wiedzy w zakresie samorządności lokalnej i innych dziedzin wnoszących pożyteczny wkład w pomyślny rozwój obu stron.

Poza kontaktami samorządów obu miast, niezwykle prężnie rozwija się współpraca kulturalna. Kilkukrotnie goszczono w Sokołowskim Ośrodku Kultury Orkiestrę „Dębieńsko”, a gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Czerwionka-Leszczyny regularnie uczestniczą w jarmarkach bożonarodzeniowych i wielkanocnych, które odbywają się w Zespole Szkół Salezjańskich, a także w Festiwalu Kuchni Regionalnej "Jesień na Mazowszu i Podlasiu".Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

KSKib [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
sokolow@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Do Sokołołowianin
  2019-01-21 11:32:17

  arrow

  Dzięki za info o dziurach. Już załatane.

 • Rox
  2019-01-18 11:51:50

  arrow

  Dokładnie -stan sieci drogowej to istna tragedia Sokołowa! Cały ten "park przemysłowy" to zresztą druga tragedia.

 • Sokołowianin
  2019-01-17 19:08:33

  arrow

  Zajmie się ktoś w końcu tymi, nie można już ich nazwać dziurami, a wyrwami w asfalcie przy pomniku Ks. St. Brzóski. Wstyd obok takiego miejsca, taka wizytówka miasta. Najlepiej tu podać rączkę, tam rzucić głupi wyraz twarzy i goście zza granicy niech widzą ten syf.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Abonament dla firm - jak wybrać najlepszy?
2020-02-17 11:50:42 Kategoria:

Telefon firmowy to sprzęt obecny praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości, branży czy statusu. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie objeść się...

więcej »
foto

Użyj aplikacji do rejestrowania czasu pracy pracowników...
2020-02-11 19:49:19 Kategoria:

W wielu dziedzinach pracy postęp technologiczny przynosi rozwiązania sprzyjające wygodzie i efektywności wykonywanych obowiązków służbowych. Jednym z tego typu...

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SOKOŁÓW, 01.02 10:00

Turniej tenisowy w Kosowie Lackim

więcej »
2
3 4 5

SOKOŁÓW, 05.02

Marek Piekarczyk akustycznie

więcej »
6

SOKOŁÓW, 06.02

I Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Głos Małego Serca”

więcej »

SOKOŁÓW, 06.02

Spotkanie z twórczością Wiesławy Kwiek

więcej »
7 8 9
10 11 12 13

SOKOŁÓW, 13.02

Promocja nowego biuletynu - U nas na Podlasiu

więcej »
14

SOKOŁÓW, 14.02

Cykl spotkań z ks. Robertem Grzybowskim – „SOLNICZKA”

więcej »
15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje