R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Stacja Sokołów” coraz bliżej
2019-11-08 10:09:38 Artykuł czytany 1697 razy


Mieszkańcy Sokołowa czekali na nią latami, ale było warto. „Stacja Sokołów”, czyli Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego jest coraz bliżej. Czym będzie ta nowa, usytuowana w budynku Sokołowskiego Ośrodka Kultury, placówka? Na pewno nie będzie typowym muzeum, choć ma pełnić rolę muzeum historii Sokołowa.


 O dziejach miasta będzie mówić nietypowo, a przez to ciekawie, bo przez pryzmat Wielkiego Gościńca Litewskiego. Główna sala będzie przypominać bardziej izbę narracyjną, dzięki której historię Sokołowa poznać będzie można pod względem kulturalnym, historycznym, a nawet przyrodniczym. Projekt składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest część muzealna, która o historii Sokołowa i o dziedzictwie Wielkiego Gościńca Litewskiego będzie opowiadać w formie narracyjnej.

Wielki Gościniec Litewski był głównie traktem komunikacyjnym. W Muzeum znajdzie się pojazd, którym po szlaku podróżowano w czasach, kiedy kwitł handel. Kupcy zatrzymywali się w Sokołowie, by sprzedać skóry. Dzięki niemu kwitło rymarstwo i kuśnierstwo.

Zobaczyć będzie można też dwa stanowiska multimedialne. W głównej sali znajdzie się stanowisko, w którym za pomocą zdjęć czy tekstu na ekranie dotykowym poznamy historię WGL.

Do jej poznania najmłodszych mają zachęcić gry multimedialne, które będą pokazywały, jak wyglądał charakterystyczny dla naszego regionu strój podlaski. Poza gablotami prezentującymi na manekinach stroje typowe dla kultury podlaskiej, o dziedzictwie kulturowym miasta „opowiedzą” ważne postacie związane z Sokołowem, jak Malewiczowie czy Hirschmanowie. W zacnym gronie znajdzie się miejsce dla Georga Forstera, podróżnika z XVIII wieku, który jadąc WGL do Wilna zatrzymał się w Sokołowie, a potem go opisał. Przy stoisku pocztowym zwiedzający sprawdzą, jak na czerpanym papierze pisano listy gęsim piórem, i jak je pieczętowano. W planach jest także stworzenie mniejszych stanowisk wskazujących na wielokulturowość Sokołowa.

„Wszyscy wiedzą, że w mieście mieszkało wielu Żydów, zabrała ich II wojna światowa. Mało kto pamięta, że 100 lat temu Sokołów wyglądał inaczej a Katolików było w nim najmniej. Więcej było prawosławnych, unitów, którzy po likwidacji Unii w dużej części przeszli na katolicyzm. Po II wojnie miasto stało się jednolicie chrześcijańskim. Te fakty będą przypominać opisy, mapy, muzealia, artefakty. Do poznawania historii dzieci będą zachęcać gry” – mówi dyrektor SOK Marcin Celiński. Projekt zakłada też utworzenie informacji turystyczno-kulturalnej, miejsca z którego nie tylko przyjezdni, ale i mieszkańcy miasta i regionu będą mogli dowiedzieć się, co się dzieje nie tylko w Sokołowie i w innych częściach Wielkiego Gościńca Litewskiego a także, jakie imprezy kulturalne związane z gościńcem są planowane. Będzie można nabyć bilety wskazówki i zaplanować dalszą podróż.

Schodami w dół zejdziemy do galerii – miejsca wystaw zmiennych i restauracji, która ma serwować nowoczesną kuchnię opartą o dziedzictwo kulinarne Gościńca.

Jak będą smakować dania? Jak nowocześnie urządzone muzeum spodoba się mieszkańcom? Tego prawdopodobniej dowiemy się jeszcze w tym roku. Trwają procedury i uzgadnianie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczące pozyskanego przez miasto dofinansowania zakupu sprzętu.
Pomieszczenia już zostały wyremontowane. Najlepsze, czyli otwarcie placówki, przed nami.źródło: www.sokolowpodl.pl
KSkib/Js


wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Jakie konto bankowe dla małżeństw i par?
2020-09-23 13:23:27 Kategoria:

Na założenie wspólnego konta bankowego coraz częściej decydują się małżonkowie oraz pary, które nie zalegalizowały swojego związku. Nie jest to rozwiązanie,...

więcej »
foto

Co odróżnia poduszkę ortopedyczną Sleepmed by Hilding...
2020-09-22 11:25:19 Kategoria:

Dowiedz się, jakie zalety ma poduszka ortopedyczna i dlaczego warto w nią zainwestować.

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu?
2020-09-18 11:50:38 Kategoria:

Wiele sytuacji w życiu zmusza nas, by wynająć samochód. Powodem może być opłakany stan własnego auta po wypadku lub też po prostu chęć odbycia dalekiej wycieczki bez...

więcej »
foto

Botki do spódnicy - Podpowiadamy jakie wybrać
2020-09-18 11:42:08 Kategoria:

Botki znane są w modzie damskiej od końca XIX wieku. Panie już wtedy nosiły botki na płaskiej podeszwie lub sznurowane, a w kolejnych dekadach obuwie to przeszło...

więcej »
foto

Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków
2020-09-14 14:12:39 Kategoria:

Najbardziej w ostatnim czasie popularne sklepy? Chyba można zaryzykować twierdzenie, że apteki. I o ile oczywiście nie powinno się spłaszczać pojęcia samej apteki do...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z nową płytą Kasi Cerekwickiej w Radiu Podlasie
2020-09-22 10:38:38 Kategoria:

Po pięciu latach przerwy Kasia Cerekwicka wydała najbardziej osobisty album w swojej karierze zatytułowany „Pod skórą".

więcej »


Sokołów Podl.

w lewoWrzesień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17

SOKOŁÓW, 17.09

Tony Halik. Tu byłem - w Kinie Sokół

więcej »
18

SOKOŁÓW, 18.09 18:00

Wieczór Miłosierdzia z ks. Rafałem Jarosiewiczem

więcej »
19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

SOKOŁÓW, 30.09 19:00

DKF Zbyszek: Kłamstewko

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje