R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Weź sprawy w swoje ręce! Program Rewitalizacji Sokołowa Podlaskiego
2017-09-21 11:57:00 Artykuł czytany 1108 razy


Chcesz mieć wpływ na to, co dzieje się w twoim najbliższym otoczeniu? Zależy ci na tym, żeby twoje dzieci wyrastały w mieście z perspektywami rozwoju? Zgłoś się do Komitetu Rewitalizacji Miasta. Masz na to czas jeszcze do końca września. Wolne miejsca czekają!


Sokołów Podlaski jest jedynym z nielicznych miast na Mazowszu, które mogą pochwalić się Gminnym Programem Rewitalizacji. Ten dokument powstawał podczas konsultacji z mieszkańcami Sokołowa. To dzięki niemu wnioski o dofinansowanie sokołowskich inwestycji mają większe szanse na zewnętrzne dofinansowanie (przykład – budowa centrum przesiadkowego w ramach RIT).

Uchwalony przez Radę Miasta Gminny Program Rewitalizacji jest dokumentem programujących proces rewitalizacji na obszarach miasta, które charakteryzują się największym nasileniem negatywnych zjawisk gospodarczych, przestrzennych i przede wszystkim społecznych. Zaplanowane na obszarach dysfunkcyjnych działania rewitalizacyjne, które zostaną ujęte w Gminnym Programie Rewitalizacji, mają większe szansę na współfinansowanie z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Beneficjentami mogą być jednostki organizacyjne, podmioty prowadzące działalność gospodarczą organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego a nawet grupy nieformalne.

Żeby móc zgłaszać swoich kandydatów, wystarczy mała, nawet dwuosobowa, grupa nieformalna. Może ich zgłaszać nawet jedna osoba, mieszkaniec Sokołowa, pod warunkiem, że nie jest pracownikiem Urzędu Miasta ani żadnej z jego jednostek organizacyjnych. W komitecie nie może też działać ktoś, kto został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo z winy umyślnej, lub wobec której orzeczono prawomocnie środek karny utraty praw publicznych.

Ważną rolę będzie pełnić powstający Komitet Rewitalizacji Miasta Sokołów Podlaski. To forum współpracy i dialogu interesariuszy z organami miasta, w sprawach dotyczących przygotowania, przeprowadzenia i oceny rewitalizacji. Komitet będzie pełnił funkcję opiniodawczo – doradczą dla burmistrza w sprawach dotyczących opracowania i wdrażania Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Komitet będzie oceniał przebiegu procesu rewitalizacji.

To komitet ma reprezentować lokalne środowiska gospodarcze, mieszkańców, organizacje pozarządowe oraz inne grupy.

Komitet będzie uprawniony do wyrażania opinii oraz podejmowania inicjatyw rozwiązań odnoszących się do rewitalizacji miasta.

Komitet będzie uczestniczył w opiniowaniu oraz przygotowaniu projektów uchwał Rady Miejskiej w Sokołowie Podlaskim oraz zarządzeń Burmistrza związanych z rewitalizacją. Do uchwał Rady Miejskiej zostaną wprowadzone niezbędne zmiany, jeżeli tylko będą wynikać z uchwalonego Gminnego Programu Rewitalizacji.

Komitet ma liczyć od 14 do 20 osób. Jego kadencja upłynie wraz z zakończeniem prac związanych z Gminnym Programem Rewitalizacji.

W skład Komitetu mogą wejść wyłącznie osoby fizyczne zamieszkałe na terenie miasta Sokołów Podlaski.

W składzie znajdzie się 4 przedstawicieli Urzędu Miasta Sokołów Podlaski i jednostek organizacyjnych wskazanych przez Burmistrza, 2 przedstawicieli Rady Miejskiej wskazanych przez Radę Miejską, 3 przedstawicieli każdego obszaru zdegradowanego, delegowanych przez Radę Miejską, reprezentujących obszary zdegradowane. W składzie Komitetu jest miejsce dla 2 przedstawicieli sektora społecznego (organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, działających na terenie miasta), do 3 przedstawicieli podmiotów prywatnych (prowadzących działalność gospodarczą na obszarze zdegradowanym), do 3 przedstawicieli mieszkańców Miasta Sokołów Podlaski, nie będących członkami organizacji i nie pracujących w jednostkach organizacyjnych Miasta Sokołów Podlaski, do 3 przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych.

W przypadku, gdy liczba zgłoszeń będzie większa od liczby miejsc w Komitecie, wyboru dokona komisja powołana przez Burmistrza.

Program rewitalizacji został już uchwalony, ale może być zmieniany. Każda zmiana będzie konsultowana z Komitetem. Członkowie Komitetu będą mogli zgłaszać wnioski o zmiany w programie i uchwałach Rady Miasta.

Możliwość wpływu na rozwój naszego miasta może pomóc – mieszkańcom, stowarzyszeniom, instytucjom, wspólnotom czy Spółdzielniom Mieszkaniowym.

Dla przykładu – jeśli działająca w naszym mieście grupa nieformalna, mająca swoich przedstawicieli w Komitecie, będzie miała plany nowych projektów i będą one dotyczyć obszaru rewitalizacji, może skierować swój projekt do realizacji.

Zgłoszenia można jeszcze składać do dnia 30 września w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Miasta. Formularze zgłoszeniowe czekają w Biurze Obsługi Klienta.

Można je także wysyłać drogą elektroniczną na adres – promocja@sokolowpodl.pl z tematem „Komitet Rewitalizacji”.

(www.sokolowpodl.pl)

KSkib/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolinia Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
sokolow@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • -> Bubu do Jogi
  2017-09-28 14:47:20

  arrow

  Oj kolego to u ciebie wystąpiły problemy z myśleniem. Żeby coś rewitalizować, ktoś musiał doprowadzić te tereny do degradacji. A kto rządzi 5 kadencji wszyscy wiemy. Przeczytaj sobie definicję rewitalizacji i się nie mądrzyj. Cyt.-Rewitalizacja (łac. re-+vita - dosłownie: przywrócenie do życia, ożywienie), ang. revitalization, urban renewal, urban redevelopment – zespół działań urbanistycznych i planistycznych, koordynowanych przez lokalną administrację samorządową, których celem jest społeczne, architektoniczne, planistyczne i ekonomiczne korzystne przekształcenie wyodrębnionego obszaru gminy będącego w stanie kryzysu wynikającego z czynników ekonomicznych i społecznych. Niektóre programy rewitalizacyjne nakierowane są na ożywienie zdegradowanych obszarów miast które utraciły swoją pierwotną funkcję, np. poprzemysłowych; celem wówczas jest znalezienie dla nich nowego zastosowania i doprowadzenie do stanu, w którym obszary zmieniają swoją funkcję.Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji.

 • Bubu do Jogi
  2017-09-28 10:02:34

  arrow

  Jesteś wielki, ale rozumku masz kapkę - nie rozumiesz co to jest rewitalizacja?????????
  "Sokół" rozumie, "podróżna" rozumie /popieram/, a gdzie się schowałeś kiedy go dawali.....

 • Bubu do Jogi
  2017-09-28 10:01:24

  arrow

  Jesteś wielki, ale rozumku masz kapkę - nie rozumiesz co to jest rewitalizacja?????????
  "Sokół" rozumie, "podróżna" rozumie /popieram/, a gdzie się schowałeś kiedy go dawali.....

 • do Sokoła
  2017-09-27 15:14:08

  arrow

  Taki budżet funkcjonuje już w Siedlcach, Międzyrzecu czy Łosicach nie trzeba szukać przykładów aż w Warszawie ;-)

 • Sokół
  2017-09-27 09:19:25

  arrow

  Jest o przekazaniu spraw w swoje ręce, a o składzie komitetu decyduje masa urzędników...

  Nie przekreślam jednak tej inicjatywy. Po prostu chyba lepiej zrobić coś na kształt budżetu partycypacyjnego, który jest w Warszawie, czyli ogłaszamy, że kwota X jest do wydania, o jej przeznaczeniu decydują mieszkańcy. Każdy może zgłosić pomysł na co i jaką część tej kwoty wydać. Potem robi się głosowanie (np. w sieci) i najwyżej oceniane projekty zostają zrealizowane.

 • podróżna
  2017-09-22 08:28:31

  arrow

  To centrum przesiadkowe to Wam bokiem wyjdzie!
  był piękny dworzec PKS w centrum miasta-zniszczony, sprzedany, został się ino ogryzek po dworcu.Teraz jak słyszę 'budowa centrum przesiadkowego 'to mnie złość bierze.Kto i po co i do czego będzie się przesiadał????

 • bebek
  2017-09-21 23:23:05

  arrow

  Pomysły na miasto burmistrzowi i jego ekipie się skończyły? Chytry plan na pozyskanie świeżych inspiracji jak widzę się pojawił. I co? Tak za friko, będą ludki za nich główkować?

 • Jogi
  2017-09-21 22:45:57

  arrow

  jak trzeba było znakomicie rządzić, żeby po 4 czy 5 kadencjach nawoływać do ... rewitalizacji ... Gratuluję!!!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
foto

PUNKT POŚREDNICTWA PRACY W WĘGROWIE
2018-09-10 08:00:00 Kategoria:

Zapraszamy do Punktu Pośrednictwa Pracy w Węgrowie.

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoWrzesień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

SOKOŁÓW, 02.09

Dożynki Powiatowe 2018

więcej »
3 4 5 6 7

SOKOŁÓW, 07.09

Konferencja burmistrza Sokołowa Podlaskiego

więcej »
8

SOKOŁÓW, 08.09

XVII Nadbużańskie Spotkanie Folklorystyczne

więcej »

SOKOŁÓW, 08.09 16:00

Narodowe Czytanie w Sokołowie Podlaskim

więcej »

SOKOŁÓW, 08.09 16:00

Narodowe Czytanie w Kosowie Lackim

więcej »
9
10 11 12

SOKOŁÓW, 12.09 19:00

DKF Zbyszek: Krótkometrażowe perełki wracają na nasz ekran!

więcej »
13 14 15 16

SOKOŁÓW, 16.09

Bielany Wąsy: Piknik Rekonstrukcji Historycznej

więcej »

SOKOŁÓW, 16.09 13:00

Setna rocznica powstania OSP Hołowienki

więcej »
17 18 19 20 21 22

SOKOŁÓW, 22.09

Armia Fight Night w Sokołowie Podlaskim

więcej »
23

SOKOŁÓW, 23.09 14:00

Rocznica likwidacji sokołowskiego getta

więcej »
24 25 26

SOKOŁÓW, 26.09 18:00

„Chopin na strunach”

więcej »
27 28 29

SOKOŁÓW, 29.09

II. Memoriał im. Artura Czartoryjskiego

więcej »
30

SOKOŁÓW, 30.09 17:00

Maraton komediowy w Kinie SOKÓŁ

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje