Weiss dla lutni jest figurą tak samo znaczącą, jak Chopin dla fortepianu. Jego niezwykły związek z Polską, mianowicie wyjazd w towarzystwie królewicza Sobieskiego do Rzymu, zaowocował powstaniem unikalnego stylu, tj. nowatorskiego rozumienia idiomu lutni, opartego o twórczość mistrzów wiolinistyki włoskiej. Styl Silviusa Leopolda Weissa jest również w dużej mierze zakorzeniony w tradycji muzyki organowej, a twórczość Jana Sebastiana Bacha stanowi wielkie źródło inspiracji dla urodzonego w Grodkowie mistrza. Ciekawym faktem jest również to, że w Grodkowie urodził się Józef Elsner, nauczyciel Fryderyka Chopina.
Rodzinny zespół „Luteduo" od dawna pracował nad różnymi formami muzyki na duet instrumentów szarpanych. Z okazji 330. rocznicy urodzin Silviusa Leopolda Weissa powstał niezwykły i wyjątkowy program, który stanowi kulminację ich działalności. W skład tegoż programu weszły utwory wykonane w duecie na dwie 13-sto chórowe lutnie. Kompozycje prezentowane podczas koncertu „Barokowe odcienie lutni i organów” w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, to pierwsze takie dzieła muzyczne w historii lutni i gitary, bowiem "Luteduo" jest jedynym na świecie zespołem, który stale wykonuje ów repertuar na lutniach barokowych i organach. Projekt ten od lat był marzeniem wielu muzyków i melomanów, a to ze względu na brakujące części manuskryptów.
"Luteduo” poza koncertem z cyklu „ Wieczory Muzyczne w Bazylice” A.D.2019, miało zaszczyt reprezentować Polskę za granicą i we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie grać utwory Silviusa Leopolda Weissa w Chinach, na Festiwalu Muzyki Dawnej w Pekinie i Wuhanie oraz w Szwajcarii, na Festiwalu pt. „Lutes & Teorbes” w Genewie, a także w licznych krajach Unii Europejskiej.
(autor: Jakub Plas, fotosy: Zdjęcia są autorstwa „Luteduo". Portret Weissa namalowany na zamówienie przez Irine Birulę jest jedynym na świecie olejnym portretem kompozytora. Wszelkie prawa należą do nich, więc można używać bez zastrzeżeń)

Inf. pras.
KSkib [MSz]