R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„BAROKOWE ODCIENIE LUTNI I ORGANÓW” W WĘGROWSKIEJ BAZYLICE
2019-11-19 14:29:11 Artykuł czytany 160 razy


4. koncert muzyki klasycznej, który odbędzie się w niedzielę, 1 grudnia, w Węgrowie, to ostatnie w tym roku spotkanie, zamykające I cykl „Wieczorów Muzycznych w Bazylice”, podczas którego zostanie zaprezentowane niezwykłe połączenie instrumentów szarpanych i organów, jak zawsze bardzo entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność.


Tym razem węgrowska parafia farna będzie gości muzyczne małżeństwo - „Luteduo” z Warszawy: Annę Kowalską i Antona Birula. Towarzyszy im córka, Alisa Birula, świetna młoda organistka. Jak wiele uczniów Bacha, też gra na lutni barokowej, natomiast jako jedyna na świecie, dzięki umiejętności czytania tabulatur lutniowych, interpretuje utwory Silviusa Leopolda Weissa na organach.

Weiss dla lutni jest figurą tak samo znaczącą, jak Chopin dla fortepianu. Jego niezwykły związek z Polską, mianowicie wyjazd w towarzystwie królewicza Sobieskiego do Rzymu, zaowocował powstaniem unikalnego stylu, tj. nowatorskiego rozumienia idiomu lutni, opartego o twórczość mistrzów wiolinistyki włoskiej. Styl Silviusa Leopolda Weissa jest również w dużej mierze zakorzeniony w tradycji muzyki organowej, a twórczość Jana Sebastiana Bacha stanowi wielkie źródło inspiracji dla urodzonego w Grodkowie mistrza. Ciekawym faktem jest również to, że w Grodkowie urodził się Józef Elsner, nauczyciel Fryderyka Chopina.

Rodzinny zespół „Luteduo" od dawna pracował nad różnymi formami muzyki na duet instrumentów szarpanych. Z okazji 330. rocznicy urodzin Silviusa Leopolda Weissa powstał niezwykły i wyjątkowy program, który stanowi kulminację ich działalności. W skład tegoż programu weszły utwory wykonane w duecie na dwie 13-sto chórowe lutnie. Kompozycje prezentowane podczas koncertu „Barokowe odcienie lutni i organów” w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, to pierwsze takie dzieła muzyczne w historii lutni i gitary, bowiem "Luteduo" jest jedynym na świecie zespołem, który stale wykonuje ów repertuar na lutniach barokowych i organach. Projekt ten od lat był marzeniem wielu muzyków i melomanów, a to ze względu na brakujące części manuskryptów.

"Luteduo” poza koncertem z cyklu „ Wieczory Muzyczne w Bazylice” A.D.2019, miało zaszczyt reprezentować Polskę za granicą i we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie grać utwory Silviusa Leopolda Weissa w Chinach, na Festiwalu Muzyki Dawnej w Pekinie i Wuhanie oraz w Szwajcarii, na Festiwalu pt. „Lutes & Teorbes” w Genewie, a także w licznych krajach Unii Europejskiej.

(autor: Jakub Plas, fotosy: Zdjęcia są autorstwa „Luteduo". Portret Weissa namalowany na zamówienie przez Irine Birulę jest jedynym na świecie olejnym portretem kompozytora. Wszelkie prawa należą do nich, więc można używać bez zastrzeżeń)
Inf. pras.
KSkib  [MSz]

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Tani kredyt konsolidacyjny - jak szukać?
2020-08-04 08:18:04 Kategoria:

Zobowiązanie kredytowe posiada już co drugi dorosły Polak. Okazuje się, że kredyty różnego rodzaju są wręcz powszechne. Wszystko za sprawą coraz lepszych ofert...

więcej »
foto

NEONET otwiera nowy sklep w Siemiatyczach – dla...
2020-07-31 16:49:52 Kategoria:

W czwartek, 6 sierpnia od godziny 9 rano rozpoczyna się w Siemiatyczach wielkie otwarcie nowego salonu NEONET. Sklep zlokalizowany jest przy ulicy Kościuszki 2, a dla...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Transmisje Duchowej Pielgrzymki na antenie Radia Podlasie
2020-07-30 12:04:17 Kategoria:

Od 2 do 13 sierpnia w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować nabożeństwa i konferencje Duchowej...

więcej »


Węgrów

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8

WĘGRÓW, 08.08 19:00 - 09.08 00:00

Dni Węgrowa 2020

więcej »
9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje