R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kolejne środki dla parafii klasztornej w Węgrowie
2019-05-16 18:20:22 Artykuł czytany 485 razy


Dwa obrazy, sarkofag i krużganek w parafii klasztornej w Węgrowie zostaną poddane pracom renowacyjno-konserwatorskim. Wszystko dzięki kolejnym funduszom jakie parafii udało się pozyskać ze środków pochodzących z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.


Osiemnastowieczne obrazy, które zostaną odrestaurowane to dzieła wykonane techniką olejną na płótnie. Jeden z nich przedstawia postać św. Marii Magdaleny, drugi z kolei św. Bonawenturę pędzla Szymona Czechowicza. Drugi z obrazów powiązany jest z osobą Jana Dobrogosta (Bonawentury) Krasińskiego – fundatora dwóch węgrowskich kościołów. Prace restauratorskie będą polegały m.in. na ściągnięciu przemalowań i naleciałości procesów chemicznych - czyli ogólnie mówiąc na oczyszczeniu i wzmocnieniu struktury obrazów.

Łącznie na przeprowadzenie obu prac parafia pozyskała 79 tysięcy złotych. Dofinansowanie pochodzi ze środków Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

Renowacji doczeka się również część południowa krużganków kościoła, gdzie znajdują się freski. Będzie to kontynuacja prac prowadzonych w ubiegłym roku we wschodniej części krużganka. Inwestycja została dofinansowana w kwocie 350 tys. ze środków pochodzących z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gruntownym pracom konserwatorskim poddany zostanie też sarkofag znajdujący się w kryptach parafii klasztornej, w którym spoczywa ciało Jana Dobrogosta Krasińskiego. Projekt dofinansowany będzie ze środków Mazowieckiego Konserwatora Zabytków w kwocie 120 tys. zł. Przy okazji prac parafia chciałaby także przeprowadzić tzw. eksplorację ciała Jana Dobrogosta Krasińskiego, czyli badanie mające pokazać jak żył, czym się odżywiał czy na co chorował fundator dwóch węgrowskich parafii.

Koszty przeprowadzenia badań oscylują w granicach 16 tys. zł i nie są finansowane przez żadną instytucję dlatego środki na eksplorację ciała Jana Dobrogosta Krasińskiego parafia chciałaby zebrać m.in. podczas odpustu parafialnego św. Antoniego w Węgrowie, który odbędzie się w czerwcu.

KSkib/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6

WĘGRÓW, 06.02

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie seniorów

więcej »
7 8

WĘGRÓW, 08.02

Spotkanie autorskie z Danielem Góralem

więcej »
9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje