R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Sympozjum i konferencja - Jedność w różnorodności
2018-06-18 16:59:36 Artykuł czytany 792 razy


"Jedność w różnorodności" – pod takim tytułem odbyło się 15 czerwca w Węgrowskim Ośrodku Kultury, Sympozjum Ekumeniczne połączone z Ogólnopolską Konferencją Naukową.


Wydarzenie zostało zorganizowane przez  Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Parafię pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy oraz Katedrę Dialogu Kultury Artystycznej i Teologii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Organizacja Sympozjum  "Jedność w różnorodności" wpisała się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Główną ideą tego wydarzenia było pokazanie, że pomimo różnic religijnych i kulturowych można wspólnie budować życie w naszej Ojczyźnie. Służyło temu szereg prelekcji. Na sali widowiskowej WOK-u zaprezentowane zostały informacje dotyczące Kościoła katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i starokatolickiego. Zaś tuż obok, na sali konferencyjnej prowadzona była dyskusja, w której uczestniczyli profesorowie - reprezentanci uniwersytetów z całej Polski (UKSW, KUL, UPH, US, PW).

Po południu zaś o godz. 15.00 w parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie przedstawiciele religii chrześcijańskich zgromadzili się na wspólnej modlitwie w intencji rodzin, Ojczyzny oraz pokoju na świecie. Homilię podczas nabożeństwa wygłosił ks. dr Rafał Pokrywiński, delegat biskupa drohiczyńskiego, odpowiedzialny za sprawy ekumenizmu w diecezji. Ta wspólna modlitwa była wypełniona psałterzem „Dialog człowieka z Bogiem”, który wykonywał Jakub Kozub. Na zakończenie zebrani zeszli do krypt pod kościołem, aby złożyć wieniec przy trumnie Jana Dobrogosta Krasińskiego i pomodlić się za jego duszę.

Warto też dodać, że w trakcie sympozjum, na wniosek Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, dwie osoby otrzymały szczególne wyróżnienie: „złote odznaki” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za opiekę nad zabytkiem. Odznaczony został ks. kan. dr Romuald Kosk – proboszcz parafii klasztornej w Węgrowie  oraz dr Marek Sobisz – kustosz węgrowskiego klasztoru. Uroczystego wręczenia odznak dokonała Maria Koc –Wicemarszałek Senatu RP oraz Mirosław Starczewski – kierownik Delegatury Mazowieckiego Konserwatora Zabytków w Siedlcach.

Honorowy Patronat nad Sympozjum  objęli: biskup drohiczyński ks. bp prof. dr hab. Tadeusz Pikus, biskup warszawski Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. bp Jan Cieślar, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów kapł. Marek Babi, Maria Koc –Wicemarszałek Senatu RP, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawowało m.in. Katolickie Radio Podlasie oraz portal podlasie24.pl.
źródło: www.klasztorwegrow.pl
NBG [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Perry
  2018-06-20 06:00:17

  arrow

  Najważniejsze by dotację na organizowanie dostali

 • Fiat
  2018-06-19 02:16:36

  arrow

  Pani Koc to ciągle w rozjazdach.

 • Frekwencja
  2018-06-18 20:25:38

  arrow

  Frekwencja wręcz poraża, prawie pusta sala!!!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

WĘGRÓW, 03.02

156. rocznica Bitwy pod Węgrowem

więcej »
4 5 6 7 8 9 10

WĘGRÓW, 10.02

ŁOCHÓW: CHARYTATYWNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DLA ELI

więcej »
11 12 13 14 15

WĘGRÓW, 15.02 18:00

Gala Sportu w Węgrowie

więcej »
16

WĘGRÓW, 16.02

Węgrowskie siatkarki zaczynają play-offy

więcej »
17

WĘGRÓW, 17.02

Węgrowskie siatkarki zaczynają play-offy

więcej »
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje