R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zastał Kąty drewniane, a zostawił murowane – pomagali Męczennicy z Pratulina
2020-01-27 18:40:23 Artykuł czytany 1478 razy


Obchodzący w styczniu 60 rocznicę święceń kapłańskich, ks. prał. Józef Frańczuk, prawnuk bł. Ignacego Frańczuka, jednego z 12 błogosławionych Męczenników Unickich z Pratulina, przewodniczył w niedzielę 26 stycznia nawiedzeniu ich relikwii w parafii Kąty.


Uroczystość ta była również dziękczynieniem za duszpasterski wkład w tutejsza parafię, gdzie przez ponad 12 lat, od 1971 do 1983 roku był proboszczem.

Jak podkreślono w powitaniu, pozostał on w pamięci jako wspaniały duszpasterz, a jego wielkim dziełem było zbudowanie nowoczesnej świątyni parafialnej. Przychodząc do Kątów zastał grożący zawaleniem drewniany kościółek, przeniesiony z Liwa na początku XX wieku. odszedł z parafii pozostawiając piękny kościół o szczególnej architekturze, ubogacony witrażami, ze specjalnie sprowadzanego francuskiego szkła i tryptykiem ikon Matki Bożej Częstochowskiej ze scenami życia Maryi, zamówionymi w renomowanych pracowniach witraży w Warszawie i Jerzego Nowosielskiego artysty z Krakowa, uznawanego na najwybitniejszego współczesnego pisarza ikon.

Mówiąc o budowie kościoła, ks. Frańczuk przypomniał pięcioletnie zmagania  ówczesnymi władzami w Warszawie, aby otrzymać pozwolenie. Gdy je natomiast uzyskano, to miało roczny termin ważności, w którym musiano postawić budowlę. Wysmagało to zatem wielkiego zaparcia. W maju rozebrano stary kościół, w czerwcu zalano fundamenty, a w grudniu odprawiona zastała Pasterka w nowym obiekcie, wymagającym jeszcze długich prac wykończeniowych. Były proboszcz z Kątów podkreślił wielkie    zaangażowanie w prace budowlane, zarówno parafian, jak też sąsiednich Rowisk oraz ofiarności 28 parafii ówczesnych diecezji siedleckiej i warszawskiej, które wsparły to dzieło finansowo. „Zostawiłem tutaj wiele serca, ale i wiele serca otrzymałem, aby wspólnie tego dokonać” – powiedział.

Nawiązując do przesłania błogosławionych Unitów Podlaskich, podkreślił, że byli to ludzie czujący odpowiedzialność za utrzymanie swojej wiary, jedności Kościoła oraz poczucia polskości. Rozumieli ewangeliczne przesłanie, chociaż byli tak prości, że prośby do papieża podpisywali jedynie krzyżykami. Ich życiowe przesłanie zachowania odpowiedzialności i zakorzenienia w Bogu oraz swojej narodowości, jest nadal aktualne   w czasach narzucania obcych naszej wierze i kulturze wartości. Prosił również o modlitwę w intencji powołań kapłańskich za wstawiennictwem Błogosławionych Męczenników, których wsparcie odczuwa osobiście przez 60 lat swojej kapłańskiej służby. „Czuję oddech świętości zarówno mojego błogosławionego Pradziadka, jak też kandydata na ołtarze Sługi Bożego ks. bp Ignacego Świrskiego, który w mroźny, styczniowy dzień uczulił w Siedlcach święceń kapłańskich. Wstawiennictwo Męczenników stało się nasieniem znacznej ilości powołań w małej parafii Pratulin. O taką intencję, jakże obecnie aktualną, prosił go również św. Jan Paweł II po uroczystościach beatyfikacyjnych 6 października 1996 roku w Rzymie, przypomniał.  

Uroczystości zakończyło błogosławieństwo relikwiami Męczenników Podlaskich, umieszczonych w replice relikwiarza beatyfikacyjnego  oraz możliwość ich ucałowania.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


 ks. Artur Płachno
foto: Grzegorz Zieliński
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu?
2020-09-18 11:50:38 Kategoria:

Wiele sytuacji w życiu zmusza nas, by wynająć samochód. Powodem może być opłakany stan własnego auta po wypadku lub też po prostu chęć odbycia dalekiej wycieczki bez...

więcej »
foto

Botki do spódnicy - Podpowiadamy jakie wybrać
2020-09-18 11:42:08 Kategoria:

Botki znane są w modzie damskiej od końca XIX wieku. Panie już wtedy nosiły botki na płaskiej podeszwie lub sznurowane, a w kolejnych dekadach obuwie to przeszło...

więcej »
foto

Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków
2020-09-14 14:12:39 Kategoria:

Najbardziej w ostatnim czasie popularne sklepy? Chyba można zaryzykować twierdzenie, że apteki. I o ile oczywiście nie powinno się spłaszczać pojęcia samej apteki do...

więcej »
foto

Modowe perełki i najlepsze ceny
2020-09-12 00:09:00 Kategoria: Wybierz kategorie

Powoli do naszych szaf wkraczają już jesienne płaszcze, kamizelki i botki. Wiemy gdzie znajdziecie oryginalne ciuszki i dodatki do jesiennych stylizacji w najlepszych cenach!

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z piosenkami zespołu Giant Rooks
2020-09-07 16:01:55 Kategoria: Wybierz kategorie

Debiutancki album „Rookery" niemieckiej grupy Giant Rooks będzie prezentowany w tym tygodniu na antenie Katolickiego Radia Podlasie.

więcej »


Węgrów

w lewoWrzesień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

WĘGRÓW, 05.09

Koncert w Węgrowie: Niebo złote ci utworzę...

więcej »
6

WĘGRÓW, 06.09 18:00

40 lat NSZZ „Solidarność”

więcej »
7 8 9 10 11 12 13

WĘGRÓW, 13.09

W podziękowaniu za plony

więcej »
14

WĘGRÓW, 14.09 18:00

Koncert filmowo-musicalowy „Od nocy do nocy”

więcej »
15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje