R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zastał Kąty drewniane, a zostawił murowane – pomagali Męczennicy z Pratulina
2020-01-27 18:40:23 Artykuł czytany 1371 razy


Obchodzący w styczniu 60 rocznicę święceń kapłańskich, ks. prał. Józef Frańczuk, prawnuk bł. Ignacego Frańczuka, jednego z 12 błogosławionych Męczenników Unickich z Pratulina, przewodniczył w niedzielę 26 stycznia nawiedzeniu ich relikwii w parafii Kąty.


Uroczystość ta była również dziękczynieniem za duszpasterski wkład w tutejsza parafię, gdzie przez ponad 12 lat, od 1971 do 1983 roku był proboszczem.

Jak podkreślono w powitaniu, pozostał on w pamięci jako wspaniały duszpasterz, a jego wielkim dziełem było zbudowanie nowoczesnej świątyni parafialnej. Przychodząc do Kątów zastał grożący zawaleniem drewniany kościółek, przeniesiony z Liwa na początku XX wieku. odszedł z parafii pozostawiając piękny kościół o szczególnej architekturze, ubogacony witrażami, ze specjalnie sprowadzanego francuskiego szkła i tryptykiem ikon Matki Bożej Częstochowskiej ze scenami życia Maryi, zamówionymi w renomowanych pracowniach witraży w Warszawie i Jerzego Nowosielskiego artysty z Krakowa, uznawanego na najwybitniejszego współczesnego pisarza ikon.

Mówiąc o budowie kościoła, ks. Frańczuk przypomniał pięcioletnie zmagania  ówczesnymi władzami w Warszawie, aby otrzymać pozwolenie. Gdy je natomiast uzyskano, to miało roczny termin ważności, w którym musiano postawić budowlę. Wysmagało to zatem wielkiego zaparcia. W maju rozebrano stary kościół, w czerwcu zalano fundamenty, a w grudniu odprawiona zastała Pasterka w nowym obiekcie, wymagającym jeszcze długich prac wykończeniowych. Były proboszcz z Kątów podkreślił wielkie    zaangażowanie w prace budowlane, zarówno parafian, jak też sąsiednich Rowisk oraz ofiarności 28 parafii ówczesnych diecezji siedleckiej i warszawskiej, które wsparły to dzieło finansowo. „Zostawiłem tutaj wiele serca, ale i wiele serca otrzymałem, aby wspólnie tego dokonać” – powiedział.

Nawiązując do przesłania błogosławionych Unitów Podlaskich, podkreślił, że byli to ludzie czujący odpowiedzialność za utrzymanie swojej wiary, jedności Kościoła oraz poczucia polskości. Rozumieli ewangeliczne przesłanie, chociaż byli tak prości, że prośby do papieża podpisywali jedynie krzyżykami. Ich życiowe przesłanie zachowania odpowiedzialności i zakorzenienia w Bogu oraz swojej narodowości, jest nadal aktualne   w czasach narzucania obcych naszej wierze i kulturze wartości. Prosił również o modlitwę w intencji powołań kapłańskich za wstawiennictwem Błogosławionych Męczenników, których wsparcie odczuwa osobiście przez 60 lat swojej kapłańskiej służby. „Czuję oddech świętości zarówno mojego błogosławionego Pradziadka, jak też kandydata na ołtarze Sługi Bożego ks. bp Ignacego Świrskiego, który w mroźny, styczniowy dzień uczulił w Siedlcach święceń kapłańskich. Wstawiennictwo Męczenników stało się nasieniem znacznej ilości powołań w małej parafii Pratulin. O taką intencję, jakże obecnie aktualną, prosił go również św. Jan Paweł II po uroczystościach beatyfikacyjnych 6 października 1996 roku w Rzymie, przypomniał.  

Uroczystości zakończyło błogosławieństwo relikwiami Męczenników Podlaskich, umieszczonych w replice relikwiarza beatyfikacyjnego  oraz możliwość ich ucałowania.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


 ks. Artur Płachno
foto: Grzegorz Zieliński
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Dotacja na otwarcie firmy
2020-02-20 10:34:08 Kategoria:

Dofinansowanie w wysokości 23 050 zł na założenie własnej działalności gospodarczej i fundusze na pokrycie kosztów jej prowadzenia przez rok. Takie wsparcie mogą...

więcej »
foto

Gadżety reklamowe - czy dawanie upominków reklamowych...
2020-02-19 12:43:55 Kategoria:

Gadżety reklamowe dla firmy skracają dystans pomiędzy nami a klientem. Dodatkowo budują pozytywny wizerunek. Czym kierować się przy ich wyborze? Gadżety reklamowe to...

więcej »
foto

Abonament dla firm - jak wybrać najlepszy?
2020-02-17 11:50:42 Kategoria:

Telefon firmowy to sprzęt obecny praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości, branży czy statusu. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie objeść się...

więcej »

Węgrów

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6

WĘGRÓW, 06.02

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie seniorów

więcej »
7 8

WĘGRÓW, 08.02

Spotkanie autorskie z Danielem Góralem

więcej »
9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje