R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

113-lecie Orkiestry Dętej OSP w Liwie
2019-10-23 09:04:00 Artykuł czytany 713 razy


27 października w Liwie odbędzie się niezwykły koncert z okazji 113-lecia Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Liwie. Wydarzenie będzie miało miejsce w stodole, która nada występowi niespotykanego klimatu i uroku. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział między innymi w warsztatach muzycznych, a na zakończenie odbędzie się koncert orkiestry wraz z chórem.


O pomyśle, przygotowaniach i przebiegu wydarzenia rozmawiamy z jego głównym koordynatorem, wiceprezesem Fundacji „LIWek”- panem Piotrem Szczepanikiem.

113 lat Orkiestry Dętej to niecodzienny jubileusz, skąd, więc przyszedł pomysł na stworzenie takiego wydarzenia?
Pomysł wynika właśnie z naszych tradycji oraz chęci jej podtrzymywania. 113 lat tradycji muzycznych robi wrażenie, jest to także dowód na to jak bogatą historię ma nasza miejscowość, która kiedyś była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Nasze działania oraz sam koncert jest kontynuacją tego, co zapoczątkowali nasi muzyczni przodkowie 113 lat temu. Chcemy pielęgnować ten dorobek a jednocześnie ciągle rozwijać się. Naszym priorytetem jest kształcenie dzieci i młodzieży. To, co obecnie zadzieje się w edukacji, będzie miało ogromny wpływ na przyszłość. Mam nadzieję, że ta wspaniała tradycja będzie kontynuowana. Dzięki takim instytucjom jak Narodowe Centrum Kultury mam taką możliwość i z tego korzystamy.

Niezwykłe święto, to też i miejsce spotkania jest unikalne – stodoła, skąd taki wybór?
Długo zastanawialiśmy się gdzie taki koncert mógłby się odbyć. Bardzo zależało nam, aby odbył się w naszej miejscowości. Sala Rycerska w Muzeum Zbrojowni jest świetnym miejscem, ale na koncerty kameralne. Jako orkiestra w dość dużej obsadzie potrzebujemy dużo więcej miejsca i przestrzeni. Koncert plenerowy też nie wchodził w grę ze względu na porę roku. Pomysł, aby wydarzenie odbyło się w starej stodole początkowo wydawał się szalony, dopiero z czasem coraz bardziej zaczęliśmy się do niego przekonywać. Stodoła jest miejscem, w którym panuje wyjątkowy, sielski klimat oraz posiada znakomite walory akustyczne. Jest to również propozycja dla odbiorców, którzy nie mają okazji uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych w tego typu miejscach. Uważamy, że to w dużej mierze przyciągnie publiczność. W Liwie takich budynków jest bardzo dużo, więc nie było problemu ze znalezieniem odpowiedniej. Bardzo dużo pracy wymaga jeszcze dostosowanie jej do potrzeb koncertu, ale na pewno zdążymy na czas.

Wiemy, więc już, co i gdzie świętujemy, pozostaje pytanie, w jaki sposób. Co czeka na publiczność oprócz występu Orkiestry Dętej?

Przed głównym koncertem wystąpi świetny pianista Tomasz Betka, który na pewno wprowadzi publiczność w odpowiedni klimat. Natomiast w koncercie głównym oprócz orkiestry wystąpi chór kameralny KOE pod dyrekcją Pani Anety Mroczek z Sokołowa Podlaskiego. Usłyszymy także znakomitą wokalistkę Magdalenę Tul, którą mieliśmy już przyjemność wystąpić w ubiegłym roku podczas Koncertu Jubileuszowego oraz naszą młodą utalentowaną wokalistkę Maję Szczepanik, która wystąpi wspólnie z niedawno powstałym Big Bandem działającym przy orkiestrze. Wykonamy bardzo ciekawe aranżację utworów polskich kompozytorów, pojawią się również znane pozycje muzyki filmowej oraz rozrywkowej.

Usłyszymy, więc mnóstwo pięknej muzyki, ale wiem też, że szczególną uwagę zwracacie na osoby, które nie będą mogły jej usłyszeć i w pełni w ten sposób czerpać z niej radości. Czy mógłby Pan coś więcej o tym powiedzieć?

Koncert będzie dostosowany do osób głuchoniemych. Osoby z tą niepełnosprawnością będą mogły odbierać muzykę za pomocą innych zmysłów takich jak wzrok czy dotyk, a tłumacz języka migowego przekaże informacje o danym utworze oraz przetłumaczy tekst utworów z wokalem. Jest to wydarzenie jedno z pierwszych tego typu w Polsce. Cieszymy się, że chociaż w pewnym stopniu będziemy mogli tym osobom przybliżyć muzykę i mamy nadzieję, że będą wszyscy usatysfakcjonowani.

Odchodząc już od tego, co czeka nas samego 27 października. Prace warsztatowe organizowane w ramach jubileuszu już się rozpoczęły, czy planowane będą kolejne zajęcia?
Warsztaty ruszyły pełną parą. Obecnie na zajęcia indywidualne uczęszcza trzydzieścioro dzieci w wieku od 7 do 12 lat w trzech sekcjach instrumentalnych. Są to sekcje instrumentów dętych drewnianych, blaszanych oraz perkusji. Chcemy, aby w dalszym ciągu były kontynuowane, będziemy poszerzać nowe, a także sukcesywnie zwiększać ilość kształcących się muzycznie dzieci. Z pewnością zaprocentuje to za kilka lat. Nie każdy musi być muzykiem, ale zdajemy sobie sprawę jak ogromny wpływ na rozwój dziecka ma edukacja muzyczna.

Mamy, więc warsztaty, które szkolą nowe pokolenia zdolnych muzyków. Mamy piękny, stający się już tradycją, koncert jubileuszowy. Czy można, więc powiedzieć, że Orkiestra i kolejne edycje tego wydarzenia mogą zostać chlubą i wizytówką Liwa?
Będziemy pracować i bardzo starać się, aby być chlubą i wizytówką nie tylko Liwa, ale całej Gminy.

Wydarzenie rozpoczynamy o godzinie 17:00, serdecznie zachęcamy wszystkich do przyjścia. Więcej informacji można znaleźć na profilu Facebook-owym.https://www.facebook.com/FundacjaLIWEK/videos/509624916528162/

(informacja prasowa)
KSkib 

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Agnieszka
  2019-10-16 15:46:57

  arrow

  To będzie wspaniały występ. Uczestniczyłam już w różnych koncertach orkiestry z Liwa, były one piękne, wzruszające, czasem wesołe itp. Zachęcam do udziału w tym przedsięwzięciu.

 • Małgorzata
  2019-10-16 09:42:17

  arrow

  Bardzo orginalny pomysł. Zapowiada sie ciekawa muzyczna pmuzyczna.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6

WĘGRÓW, 06.01 11:30

Orszak Trzech Króli w Węgrowie

więcej »
7 8 9 10 11

WĘGRÓW, 11.01

Węgrów: sobota z siatkówką

więcej »
12
13 14

WĘGRÓW, 14.01

Debata społeczna w Węgrowie

więcej »
15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje