R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Węgrów - miasto wielu kultur i religii... Otwarcie ekspozycji muzealnej
2019-03-18 11:10:03 Artykuł czytany 241 razy


Prace nad ekspozycją muzealną „Węgrów – miasto wielu kultur i religii” powoli dobiegają końca. 28 marca o godz. 11.00 odbędzie się uroczyste otwarcie, będące podsumowaniem wysiłku wielu osób i instytucji zaangażowanych w tworzenie takiej formy opowieści o bogatej historii Węgrowa.


Podczas otwarcia przewidziany jest program kulturalny, w który z wielkim sercem zaangażował się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Węgrowa. Dzieci pod opieką nauczycieli przygotowywali inscenizację teatralną opowiadającą o pewnym doświadczeniu życia jednej z religii/kultur żyjących w Węgrowie. Nie zabraknie także akcentu muzycznego w wykonaniu Anety Mroczek (fortepian), Anny Filipek (śpiew) oraz Tomasza Mirowskiego (skrzypce). Jednym z elementów uroczystości, będzie niespodzianka dla wszystkich zebranych.

Inicjatywa powstania w podziemiach klasztoru muzeum opowiadającego o Węgrowie, o współistnieniu różnych religii w mieście, zrodziła się w 2012 roku. Jej inicjatorką była ówczesna dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, Maria Koc. Na przestrzeni minionych lat, pomimo wysiłku członków Stowarzyszenia Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur, nie udało się z racji finansowych wcielić tej idei w życie. Dopiero pod koniec 2017 roku pojawiła się nadzieja, że pomysł stanie się faktem, a to za sprawą inicjatywy Marii Koc, dzięki której zarezerwowano środki w budżecie państwa na 2018 rok.

Prace adaptacyjne trwały od czerwca minionego roku, a zakończyły się grudniu. W międzyczasie, do współpracy, zaproszono historyków, którzy pracowali nad tworzeniem scenariusza ekspozycji (przy tej okazji odwiedzili archiwa m.in. w Polsce, na Białorusi oraz na Litwie). W gronie osób, które poświeciły dużo czasu i energii znaleźli się: Michał Gochna, Roman Postek, dr Grzegorz Ryżewski, oraz Radosław Jóźwiak. Cenne spostrzeżenia i uwagi wniósł Bogusław Niemirka. Wielką życzliwość i pomoc przy tworzeniu ekspozycji okazała Synagoga im. Nożyków w Warszawie, Parafia Prawosławna w Siedlcach oraz w Warszawie, a także Parafia protestancka w Węgrowie.

Interesujący projekt aranżacji w oparciu o zaproponowany scenariusz przygotowała firma architektoniczno-projektowa Plasma Project z Krakowa. Zostały wykorzystane dostępne środki wyrazu, takie jak cegła, beton, metal oraz drewno, a także światło, dźwięk i multimedia. Każdy z tych komponentów ma swoje uzasadnienie treściowe, za którym kryje się pewna idea.

Zaproponowany przez pracownię architektoniczną projekt adaptacji i aranżacji podziemi przekraczał kwotę miliona złotych, co dla parafii stało się kwotą niemożliwą do zrealizowania. Jednak dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji udało się zminimalizować koszty i sprostać zadaniu. Przykładem jest firma Addit z Węgrowa, a szczególnie osoba Mariana Kilmka, dyrektora zarządzającego, który podczas rozmowy zaproponował, że „Pracowania Prototypów”, pracownicy tego działu, wykonają elementy metalowe nieodpłatnie. Widać było w postawie członków działu „Prototypów” wielkie zaangażowanie i fachowe wykonanie. Podobnie zachowała się firma Efekt Studio z Sokołowa Podlaskiego, która zrezygnowała z honorarium za samo przygotowywanie ponad 100 projektów poszczególnych ekspozytorów znajdujących się na wystawie.

Powstanie ekspozycji muzealnej „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”, udało się zrealizować dzięki zrozumieniu, życzliwości i oddaniu wielu instytucji i osób. Prace adaptacyjne zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z funduszu Promocji Kultury. Partnerem ekspozycji jest Totalizator Sportowy, a samo otwarcie wystawy, dzień uroczystości, który odbędzie się 28 marca został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Węgrowa.(www.klasztorwegrow.pl)
KSkib
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


Węgrów

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje