R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Węgrów - miasto wielu kultur i religii... Otwarcie ekspozycji muzealnej
2019-03-18 11:10:03 Artykuł czytany 231 razy


Prace nad ekspozycją muzealną „Węgrów – miasto wielu kultur i religii” powoli dobiegają końca. 28 marca o godz. 11.00 odbędzie się uroczyste otwarcie, będące podsumowaniem wysiłku wielu osób i instytucji zaangażowanych w tworzenie takiej formy opowieści o bogatej historii Węgrowa.


Podczas otwarcia przewidziany jest program kulturalny, w który z wielkim sercem zaangażował się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Węgrowa. Dzieci pod opieką nauczycieli przygotowywali inscenizację teatralną opowiadającą o pewnym doświadczeniu życia jednej z religii/kultur żyjących w Węgrowie. Nie zabraknie także akcentu muzycznego w wykonaniu Anety Mroczek (fortepian), Anny Filipek (śpiew) oraz Tomasza Mirowskiego (skrzypce). Jednym z elementów uroczystości, będzie niespodzianka dla wszystkich zebranych.

Inicjatywa powstania w podziemiach klasztoru muzeum opowiadającego o Węgrowie, o współistnieniu różnych religii w mieście, zrodziła się w 2012 roku. Jej inicjatorką była ówczesna dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, Maria Koc. Na przestrzeni minionych lat, pomimo wysiłku członków Stowarzyszenia Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur, nie udało się z racji finansowych wcielić tej idei w życie. Dopiero pod koniec 2017 roku pojawiła się nadzieja, że pomysł stanie się faktem, a to za sprawą inicjatywy Marii Koc, dzięki której zarezerwowano środki w budżecie państwa na 2018 rok.

Prace adaptacyjne trwały od czerwca minionego roku, a zakończyły się grudniu. W międzyczasie, do współpracy, zaproszono historyków, którzy pracowali nad tworzeniem scenariusza ekspozycji (przy tej okazji odwiedzili archiwa m.in. w Polsce, na Białorusi oraz na Litwie). W gronie osób, które poświeciły dużo czasu i energii znaleźli się: Michał Gochna, Roman Postek, dr Grzegorz Ryżewski, oraz Radosław Jóźwiak. Cenne spostrzeżenia i uwagi wniósł Bogusław Niemirka. Wielką życzliwość i pomoc przy tworzeniu ekspozycji okazała Synagoga im. Nożyków w Warszawie, Parafia Prawosławna w Siedlcach oraz w Warszawie, a także Parafia protestancka w Węgrowie.

Interesujący projekt aranżacji w oparciu o zaproponowany scenariusz przygotowała firma architektoniczno-projektowa Plasma Project z Krakowa. Zostały wykorzystane dostępne środki wyrazu, takie jak cegła, beton, metal oraz drewno, a także światło, dźwięk i multimedia. Każdy z tych komponentów ma swoje uzasadnienie treściowe, za którym kryje się pewna idea.

Zaproponowany przez pracownię architektoniczną projekt adaptacji i aranżacji podziemi przekraczał kwotę miliona złotych, co dla parafii stało się kwotą niemożliwą do zrealizowania. Jednak dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji udało się zminimalizować koszty i sprostać zadaniu. Przykładem jest firma Addit z Węgrowa, a szczególnie osoba Mariana Kilmka, dyrektora zarządzającego, który podczas rozmowy zaproponował, że „Pracowania Prototypów”, pracownicy tego działu, wykonają elementy metalowe nieodpłatnie. Widać było w postawie członków działu „Prototypów” wielkie zaangażowanie i fachowe wykonanie. Podobnie zachowała się firma Efekt Studio z Sokołowa Podlaskiego, która zrezygnowała z honorarium za samo przygotowywanie ponad 100 projektów poszczególnych ekspozytorów znajdujących się na wystawie.

Powstanie ekspozycji muzealnej „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”, udało się zrealizować dzięki zrozumieniu, życzliwości i oddaniu wielu instytucji i osób. Prace adaptacyjne zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z funduszu Promocji Kultury. Partnerem ekspozycji jest Totalizator Sportowy, a samo otwarcie wystawy, dzień uroczystości, który odbędzie się 28 marca został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Węgrowa.(www.klasztorwegrow.pl)
KSkib
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoWrzesień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

WĘGRÓW, 01.09

Festyn Otwórz Oczy III w Łochowie

więcej »

WĘGRÓW, 01.09

Etno Moniuszko w Miedznie

więcej »

WĘGRÓW, 01.09

Jarnickie Dożynki 2019

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.09

Pobiegniemy, popłyniemy, dojedziemy do celu przy wsparciu gwiazd sportu… aby pomóc!

więcej »

WĘGRÓW, 01.09

Marsz dla Życia i Rodziny w Łochowie

więcej »

WĘGRÓW, 01.09 12:00 - 01.09 00:00

Festyn Integracyjny „Otwórz oczy”

więcej »

WĘGRÓW, 01.09 18:00

Koncert muzyki cerkiewnej

więcej »
2 3 4 5 6 7 8

WĘGRÓW, 08.09 19:00

Koncert „Bukiet pieśni chwalących Boga”

więcej »
9 10 11 12 13 14

WĘGRÓW, 14.09 12:00

Europejskie Dni Dziedzictwa w Węgrowie

więcej »
15

WĘGRÓW, 15.09

Mazowieckie Święto Chleba i Sera w Węgrowie

więcej »
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje