R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Bioróżnorodność nad Liwcem
2019-12-02 09:37:57 Artykuł czytany 279 razy


27 listopada w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Węgrowie odbyło się seminarium podsumowujące projekt „Bioróżnorodność nad Liwcem”, które obejmowało zagadnienia merytoryczne: „Co to jest bioróżnorodność?” „Szanse dla Doliny Liwca płynące z zachowania różnorodności biologicznej”, „Różnorodność biologiczna na talerzu i w medycynie”, „Rola pszczół”. Podczas niego nastąpiło też uroczyste wręczenie nagród w konkursie fotograficznym ogłoszonym w ramach projektu oraz miała miejsce prezentacja wydawnictwa poprojektowego.


Spotkanie otworzyła dyrektor biura LGD „Bądźmy Razem” Małgorzata Szeja, która koordynowała realizację projektu i poprowadziła kończące go seminarium. Ze strony gospodarzy gości powitali: dyrektor szkoły Jacek Nowotniak i wicedyrektor ZSP Joanna Gołębiewska–Kokoszka. Zgodnie z programem publiczność wysłuchała wystąpień eksperckich Magdaleny Cyrych (zagadnienia bioróżnorodności, szanse dla Doliny Liwca płynące z bioróżnorodności), Arkadiusz Pachnik (rola pszczół) i Bogusława Abramowska (bioróżnorodność na talerzu i w medycynie). Następnie osoby wyróżnione w konkursie odebrały nagrody rzeczowe (akcesoria elektroniczne, plecaki LGD, gry planszowe „Bądźmy razem!”, praktyczne gadżety promocyjne).Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


Nagrodzone zostały:
I miejsce: Justyna Jaglińska, „Obietnica” – ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie,
II miejsce: Malwina Sęk, „Zachód słońca nad Liwcem” - Szkoła Podstawowa w Korytnicy,
III miejsce: Aleksandra Zalewska, „Uroki rzeki Liwiec” - Szkoła Podstawowa w Korytnicy,
Wyróżnienie: Maria Jaszczur, „Zakola rzeki Liwiec” - Szkoła Podstawowa w Korytnicy.
Praktyczne gadżety promujące LGD „Bądźmy Razem”, publikacje oraz pisemne podziękowania trafiły także w ręce nauczycielek przygotowujących uczniów do konkursu (Teresa Jaszczur z SP w Korytnicy, Magdalena Cyrych z ZSP w Węgrowie), do szkół zaangażowanych w projekt (ZO w Bielanach, ZSP w Łochowie, ZSP w Sadownem, I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie, ZSP w Węgrowie) i do wolontariuszy (Andrzej Rostek, Małgorzata Lipka-Chudzik, Natalia Zaleska).

Założenia projektu i informację o publikacji „Bioróżnorodność nad Liwcem” przedstawiła zebranym Małgorzata Szeja. Każdy z uczestników seminarium otrzymał broszurę. Ponadto jest ona dostępna do pobrania na stronie http://www.lgdbadzmyrazem.pl/wydawnictwa/ w formie PDF.

Uczestnicy seminarium mogli również obejrzeć kolekcję ziół i różne pszczele pożytki oraz mogli skosztować potraw regionalnych (miody i miodolady z Pachniczówki, różne gatunki chleba wypiekanego wg tradycyjnych receptur z lokalnych piekarni, sery zagrodowe, twarogi, wysokiej jakości wędliny bez chemicznych dodatków, pyszny olej rzepakowy tłoczony na zimno, konfitury).

Krótko o projekcie: Projekt realizowany był na całym obszarze LGD „Bądźmy Razem” z mieszkańcami gmin członkowskich od maja do listopada 2019 r. i obejmował moduły: ekowarsztaty w czterech miejscowościach nt. bioróżnorodności i szans rozwoju obszarów wiejskich, jakie ona daje oraz roli pszczół, konkurs fotograficzny „Skarby bioróżnorodności nad Liwcem”, inwentaryzację pasiek i gospodarstw ekologicznych, wydanie broszury poprojektowej oraz seminarium podsumowujące.

Warsztaty popularyzujące bioróżnorodność, pszczelarstwo i odnowę wsi były zorganizowane w Węgrowie, Łochowie, Sadownem i Bielanach. Grupą docelową była młodzież. Warsztaty obejmowały: 1. podstawową wiedzę dotyczącą bioróżnorodności, czy bioróżnorodność dotyczy miast, motywy ochrony bioróżnorodności, wiedzę o faunie i florze Doliny Liwca, informacje o bioróżnorodności w rolnictwie. 2. wyjście w teren w celu obserwacji bioróżnorodności. Prowadziła je Magdalena Cyrych. Łącznie wzięło w nim udział ponad 100 osób, w większości ze szkół ponadpodstawowych. Konkurs fotograficzny adresowany był do uczniów kl. 7 - 8 szkół podstawowych i do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Projekt „Bioróżnorodność nad Liwcem” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w kwocie 9934, 50 zł. Całkowita wartość projektu: 13079,96 zł.

Nasze podziękowania za pomoc w realizacji projektu otrzymują:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie,
I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem,
Zespół Oświatowy w Bielanach,
oraz: Natalia Zaleska – za fotografie, Adrian Pachnik – za fotografie i materiał merytoryczny o pszczołach, Andrzej Rostek – za materiał merytoryczny o pszczołach, fotografie i materiał informacyjny o węgrowskich pszczelarzach.


(tekst i zdjęcia Zdjęcia LGD BR - Małgorzata Lipka-Chudzik)

KSkib  [MSz]

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • ) ochowianin
    2019-12-02 19:01:09

    arrow

    Ta Pani została odwołana z funkcji prezesa. I dalej się lansuje. Pora odejść i zająć się nauczaniem. Dwóch srok za ogon nie da się łapać. A projekt jaki ma związek z działalnością stowarzyszenia i PROW? Żaden.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Tani kredyt konsolidacyjny - jak szukać?
2020-08-04 08:18:04 Kategoria:

Zobowiązanie kredytowe posiada już co drugi dorosły Polak. Okazuje się, że kredyty różnego rodzaju są wręcz powszechne. Wszystko za sprawą coraz lepszych ofert...

więcej »
foto

NEONET otwiera nowy sklep w Siemiatyczach – dla...
2020-07-31 16:49:52 Kategoria:

W czwartek, 6 sierpnia od godziny 9 rano rozpoczyna się w Siemiatyczach wielkie otwarcie nowego salonu NEONET. Sklep zlokalizowany jest przy ulicy Kościuszki 2, a dla...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Transmisje Duchowej Pielgrzymki na antenie Radia Podlasie
2020-07-30 12:04:17 Kategoria:

Od 2 do 13 sierpnia w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować nabożeństwa i konferencje Duchowej...

więcej »


Węgrów

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8

WĘGRÓW, 08.08 19:00 - 09.08 00:00

Dni Węgrowa 2020

więcej »
9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje