R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Gmina Wierzbno: uchwała o obniżeniu wynagrodzenia wójt Kelleher niezgodna z prawem?
2016-02-23 17:26:56 Artykuł czytany 3594 razy


Uchwała dotycząca zmiany wynagrodzenia wójt gminy Wierzbno jest niezgodna z prawem, a jej podjęcie to łamie zasady Konstytucji – tak twierdzi wojewoda mazowiecki w odpowiedzi na pismo Hanny Kelleher, która w styczniu 2016 roku zaskarżyła dokument twierdząc, że ten nosi znamiona pomówienia. Na odwołanie się od decyzji wojewody gmina ma 30 dni.


W uzasadnieniu do uchwały z dnia 29 grudnia 2015 roku, w myśl której obniżono wynagrodzenie wójt Hannie Kelleher,  radni zarzucali jej m.in. brak chęci współpracy w kwestii planowania inwestycji i wydatków gminy, przygotowanie wadliwego projektu uchwały budżetu gminy na rok 2016 oraz wadliwego projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016-2022. Poza tym zarzucano wójt „niegospodarność, wysoki stopień arogancji i ignorancji rady”.

Uchwała od samego początku budziła spore wątpliwości, dlatego zaraz po jej podjęciu wójt zapowiedziała, że dokument zostanie zaskarżony do wojewody, ponieważ jak tłumaczyła „nosi rangę pomówienia”. Dodatkowe kontrowersje stanowił fakt, że głosowanie w sprawie zmiany wynagrodzenia odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Decyzją przewodniczącego Rady, Emila Wąsowskiego – salę obrad opuścili zarówno mieszkańcy gminy, sołtysi jak i dziennikarze. Pytany wówczas o powody swojej decyzji, przewodniczący nie chciał udzielić oficjalnej odpowiedzi.

Dziś już wiadomo, że uchwała podjęta przez radnych została uznana za niezgodną z prawem, a jej tajne podjęcie łamało zasady konstytucji. Tak przynajmniej wynika z pisma wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery. Według wojewody - uchwała nosi znamiona arbitralności i uniemożliwia organowi nadzoru kontrolę legalności uchwały. - To z kolei jest jednoznaczne z tym, że nie może być uznana za zgodną z prawem – cytuje H. Kelleher.

Kolejne naruszenie prawa dotyczy zasady jawności działania organów samorządu terytorialnego. Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej obywatel ma prawo do uzyskania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Poprzez odmowę osobom obecnym na grudniowej sesji udziału w jej obradach, odmówiono realizacji konstytucyjnego uprawnienia stanowiącego trzon dla demokratycznego państwa - demokracji lokalnej. Wojewoda tłumaczy, że prawo do informacji o działalności władz jest ważnym elementem życia publicznego i kontroli opinii publicznej nad ich działalnością. Mieszkańcy moją bowiem prawo przysłuchiwania się wystąpieniom radnym podczas jawnych obrad i konfrontowania tych wypowiedzi ze stanowiskiem wyrażonym przez nich w jawnym głosowaniu.

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, a jednocześnie jego stanowisko w sprawie uchwały o zmianie wynagrodzenia wójt gminy Wierzbno zostanie przedstawione radnym prawdopodobnie na najbliższej sesji, jednak jej terminu jeszcze nie ustalono. Wiadomo natomiast, że gminie przysługuje odwołanie od decyzji wojewody i skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni od daty doręczenia.

KSkib/Wierznbo  [MSz]

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Natalia Bala-Gąsecka
tel. 508 059 868
bala@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Andrzej
  2016-03-02 22:47:26

  arrow

  Do ktosiów, niktów, takich tam, abecadeł, itp, itd - każdy człowiek ma prawo być głupi, ale niektórzy nadużywają tego przywileju...

 • wyborca
  2016-03-02 11:24:33

  arrow

  Ja też jestem wyborcą i wstydzę się za taką radę gminy. Jesteśmy wyśmiewani w powiecie, a radni jeszcze dokładają do ognia zamiast gasić. Nie umiem być taki bezczelny, by dopchać się do gminnego żłoba. Nie wszechwiedzący nie podpieraj się historią, bo wiedzę na ten temat masz mizerną. A napisać zrozumiale też nie umiesz, bo z tego słowotoku nic nie wynika. Z takimi radnymi naszej gminie bliżej do czasów zaborowych, niż do średniowiecza .

 • nie wszechwiedzący
  2016-03-02 08:06:23

  arrow

  Wyborco i Rotkerze w jednej osobie Pan i władca to był w średniowieczu teraz to już chyba nie te czasy chociaż niektórym się wydaje że tak jest, wójt to organ wykonawczy a nie ustawodawczy. Proszę nie obrażać wyborców bo my się wstydzimy za wybór Lucy jak to określa się w powiecie i nie tylko, skoro wszyscy powinni posiadać minimum wiedzy to dlaczego gospodarz jej nie posiada? jak czytam w protokołach to albo pożal się boże Pani mecenas odpowiada albo pani wójt zatrudnia eksperta, rzeczoznawcę itp. a pieniążki wyciekają szerokim strumieniem na te wszystkie ekspertyzy i porady, a skoro ci tak wstyd to niedługo kolejne wybory możesz startować i błyszczeć wiedzą nie tylko w domu przy kawie tylko jest jedno pytanie czy cię wybiorą?????

 • Rotker
  2016-03-01 20:42:44

  arrow

  Hej Wy tam, co to Panią prawnik krytykujecie, a nie znacie, że „gadała baba do obrazu, a obraz do niej ani razu” i nie chciał słuchać. Obraz to szeryf Rady, jak mówić do obrazu i nie znajdować żadnego posłuchu; gadać po próżnicy (na próżno); nie doczekać się reakcji na swoje słowa; bezskutecznie coś komuś tłumaczyć, myślę, że nie ma sensu dalej rozmawiać i tak obraz zrobił swoje, tak jak to zrobili Radni z szeryfem. Po co ja do Was gadam, że Pani Wójt to Pani i Władca i w Niej jest nadzieja, że Gmina będzie kwitnąć i rozwijać się. Należy Ją słuchać, a Wy co?. To tak jakbym gadał, co do niektórych, jak do obrazu, a z Waszej strony brak odzewu. Może jutro będziemy mieli lepszy dzień i będzie większe zrozumienie, oby?.

 • wyborca
  2016-03-01 20:39:29

  arrow

  A czy ja napisałem, że profesjonalnie czy podstawowe zasady współpracy, to chyba różnica. Oczywiście , że można się trochę wysilić gdy chce się pełnić społeczną funkcję. Tumanów nie sieją rodzą się sami. To po co radni tam siedzą, pić kawę można i w domu. A przewodniczący rady popisał się znajomością Konstytucji. Rada śmiechu warta, ale wstydzą się wyborcy.

 • nie wszechwiedzący
  2016-03-01 17:46:08

  arrow

  Najbardziej wstydzić się powinna pani mecenas która zatrudniona jest za pieniądze z naszych podatków a nie dopilnowała aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem radni nie są prawnikami i nie piszcie że mają się znać na wszystkich zagadnieniach profesjonalnie po to UG zatrudnia sztab ludzi ponoć kompetentnych aby weryfikować niezgodności i zwracać uwagę!

 • wyborca
  2016-03-01 10:44:46

  arrow

  Co za bzdury wypisujecie. Nie zgadzam się z tym, że radny nie musi znać przepisów. To po co on tam siedzi i zatwierdza bzdurne uchwały, a inni muszą się za to wstydzić. Wybraniec ogółu powinien znać podstawowe zasady współpracy w samorządzie.

 • Adam
  2016-02-29 15:14:01

  arrow

  A to się poeta uaktywnia, nowy talent może zgłosi nowy typ rymów, może i nobel i wtedy wspomoże finansowo i budżet się gminie domknie uha ha ha

 • xyz
  2016-02-29 08:03:34

  arrow

  no argumenty Rotkerowi się skończyły, coś mało tych pomysłów...

 • Rotker
  2016-02-28 23:17:20

  arrow

  I tam można :))) "Abcd-ło na głowę upadło, na ludwiku wzorowało, obywatelem b ostało, tak kwiczało, zerowym staż popisało i be bzdury pisało, nieźle pojechało, pukając w głowy, miejsce po mózgu szukało i coś nowego skopiować się dało, itd… " z pozdrowieniami i życzeniami zdrowia :))))

 • nikt
  2016-02-26 19:12:19

  arrow

  no jest taki jeden zawód...

 • mieszkaniec Wąchocka
  2016-02-26 18:14:05

  arrow

  a słyszeliście że w naszej gminie ma być nowy plan zagospodarowania - wszystkie budynki od 1 marca mają być okrągłe aby nikt się nie zaczaił za rogiem na władzę....

 • Ciekawy
  2016-02-26 17:56:36

  arrow

  Skąd można mieć majątek jak się nie stażu pracy ?

 • abcd
  2016-02-26 17:23:19

  arrow

  Rotker a ty się znowu nawąchałeś nie za często, a środki w oświadczeniu może wpisać każdy ja też w skarpecie trzymam 3 mln ha, ha, ha

 • niestety nie radny
  2016-02-26 11:10:10

  arrow

  pani wójt ma pałac a radni skanseny i co w tym dziwnego przecież teraz to bardzo trendy oj obserwatorze nie jesteś na czasie doedukuj się co teraz jest w modzie i dopiero zabieraj głos

 • Ludwik
  2016-02-26 08:40:02

  arrow

  Rotker czy ty umiesz tylko kopiować i powtarzać swoje wypowiedzi pobudź do pracy to miejsce po mózgu i skopiuj gdzieś coś nowego bo to samo ciągle to nuda

 • obserwator
  2016-02-26 07:10:13

  arrow

  Jakim kto jest gospodarzem widać po jego podwórku. Wystarczy popatrzeć na skansen, jaki panuje na podwórkach wielu radnych gminy Wierzbno, żeby stwierdzić, jakimi są gospodarzami.

 • Mirosław Wspaniały
  2016-02-26 06:27:03

  arrow

  Zapomniałeś dodać Bolek że w tej hodowli to nawet byki mleko dawały tylko szkoda że nikt się nimi nie zainteresował jak zdychały przez kilka tygodni w męczarniach i działo się to pod nosem dzisiejszego wójta oto wrażliwość zainteresowanie i rozeznanie tej pani drzewka to na pokaz ratuje się bo one jeść nie chcą i nie ma z nimi problemów a ze zwierzątkami trochę gorzej....

 • Zbychu
  2016-02-26 00:15:17

  arrow

  A co tam jakieś krowy to ma każdy ja chcę te kozy co mi Pani Wójt w kampanii obiecała!!!!

 • inny rolnik
  2016-02-26 00:00:38

  arrow

  Nie rośmieszajcie mnie żadna osoba z podpisanych na tej skardze konstytucji na oczy nie widziała jedyne co dobrze wam wychodzi to opluwanie innych sołtysi niech się zajmą sytuacją w swoich wsiach i podatkiem a ten mieszkaniec niech się zapozna z kodeksem pracy to może też przestanie go łamać, rolnik niech się weźmie za solidną uprawę bo w tym roku już mu nikt suszonego na ładne oczy nie da...

 • ktoś taki
  2016-02-25 23:47:43

  arrow

  Tak a rolnikowi żal bo niedługo zakończy się umarzanie podatków i dlatego takie super komentarze dla pani wójt ale kadencja też się zakończy niebawem...

 • Bolek
  2016-02-25 21:09:14

  arrow

  No właśnie, pani Wójt za szybko zrobiła porządek z krowami. Pozbawiła dopływu gotówki i teraz ma za swoje.

 • Rotker
  2016-02-25 18:57:29

  arrow

  Co to się dzieje w tej Gminie z ktosiami i innymi mieszkańcami gminy co tylko potrafią obrażać, a nie merytorycznie dyskutować. Czyżby zapomnieli, że najważniejszą Osobą w Gminie jest osoba Wójta. To Pani i Władca. I to Ona rządzi i wie najlepiej, co dla Gminy jest najlepsze. Rada z samej nazwy doradza i ma to robić roztropnie. Pani Wójt swoim życiem i tym co osiągnęła pokazuje, że ma wszelkie kwalifikacje na to stanowisko. Mieszkańcom należą się gratulacje, za to że Ją wybrali. To duży sukces mieszkańców. Pani Wójt ma w urzędzie wspaniałych i mądrych współpracowników, i to jest też duży sukces mieszkańców. Potrafi pozyskiwać pieniądze i nimi zarządzać. Proszę zobaczyć Jej oświadczenie majątkowe i nie kompromitować się, opowieściami, że ta Pani nic nie osiągnęła. Proszę słuchać, szanować Jej rządy i stosować się do nich. Odnosi się to do wszelkiej maści wichrzycieli, pseudo reformatorów i ksenofobów. Wybitni intelektualiści, europejczycy, humaniści oraz erudyci z tej gminy walczą z mową nienawiści i ksenofobią i doceniają to co robi Pani Wójt dla Gminy. Pani Wójt chce żeby Gmina rozwijała się i kwitła, a nie popadała w ruinę. Tym co obrażają Panią Wójt powiem, że Pani Wójt jest piękną kobietą, z cudownym uśmiechem i z dobrym gustem, a ponadto jest bardzo mądrą, roztropną i asertywną osobą o wielkiej empatii. I takiej Pani Wójt nam trzeba i niech rządzi silną ręką dla dobra Gminy.

 • rolnik
  2016-02-25 16:56:36

  arrow

  A ktosiom krówek żal...mogły się jeszcze popaść na trawce kilka miesięcy na koszt gminy, a do tego jeszcze pare cielaczków na świat wydać...

 • Ktoś
  2016-02-25 09:17:46

  arrow

  Patrząc na to zajście zastanawia mnie tylko jedna rzecz . Radni to osoby z różnym wykształceniem i o różnych profesjach - niekoniecznie znający się na prawie - i to jest normalne w każdej gminie . Ale jak mogła dopuścić do naruszenia prawa obecna przy podejmowaniu uchwały Pani Mecenas ? Przecież widać , że rada stosuje się do jej zaleceń niemalże na "ślepo " . Przykład ? - sesja z uchwalaniem budżetu w styczniu, kiedy rada chciała wprowadzić zmiany a Pani Mecenas, że nie wolno - to rada nie wprowadziła. Szkoda bo zgodnie z prawem tylko wtedy mogła to zrobić bez zgody wójta .A z drugiej strony to ciekawe to z tym budżetem dalej, bo słyszałem ,że Pani Wójt go zaskarżyła i cała prasa pisała , że RIO go odrzuci. Może ktoś wie coś w tej sprawie ?

 • takie tam
  2016-02-25 08:31:49

  arrow

  Tak,pani Wójt widzi tylko oszczędności poprzez zamknięcie szkoły,ale idąc tym tropem to jak to już było poruszane w różnych komentarzach,niech szuka oszczędności w urzędzie gminy,gzeasie,gopsie.Jak oszczędzać to oszczędzać.Jak będzie więcej to może uda się wójtowej wskoczyć chociaż do ostatniego wagonu i wreszcie pokaże co potrafi.
  A tak całkiem poważnie,to nie wierzę,że uda się cokolwiek zrobić w tej gminie,bo w obecnej chwili obu stronom bardziej zależy aby"dołożyć'' drugiej a nie na wspólnym dobru całej gminy.Nie wychwalajcie tak p. Wójt bo z nią nie ma dyskusji,widać to paniach w urzędzie które boją się jej jak ognia.Gdyby jej zależało na tej gminie to usiadłaby z radą i wspólnie szukali wyjścia z impasu.Ale do tanga trzeba dwojga.Więc pani Wójt i państwo Radni niech usiądą na d... i zaczną konstruktywnie rozmawiać,a nie obrażać się na siebie.Po to zostaliście wszyscy wybrani.

 • Adam
  2016-02-24 23:54:44

  arrow

  Nie obrażajmy Wąchocka i Pacanowa

 • z tej gminy
  2016-02-24 23:04:27

  arrow

  Ale wstyd. Wybraliśmy ludzi, którzy nie znają Konstytucji. Wstyd, bo w radzie zasiada nauczycielka, która uczy dzieci w szkole w Krypach, nasze dzieci. Proponuję, następnym kandydatom na radnych, egzamin z Konstytucji, aby nie było wpadki. Zemsta się nie udała, bo intryga była szyta przez marną krawcową. Rada gminy niech schowa głowy pod stół, a nie pozuje do zdjęć. Oj nie ma się czym chwalić.

 • ////
  2016-02-24 22:43:49

  arrow

  Rotker, a gdzie P. Wójt zarobiła osobiście te pieniądze jak miała zerowy staż pracy? Pośmiewiskiem owszem jesteśmy w naszym powiecie i nie tylko, ale wyłącznie z tego powodu, że ludzie zastanawiają się i pukają w głowy jak osoba bez żadnego doświadczenia mogła zostać wybrana przez mieszkańców (gdzie jest ich olej w głowie?) na wójta, to jest policzek dla mieszkańców.

 • aaa
  2016-02-24 22:22:33

  arrow

  Radni nie zrażajcie się głupimi komentarzami róbcie dalej swoje a czas pokaże kto miał rację :dobry myśliwy to cierpliwy myśliwy

 • ktoś taki
  2016-02-24 22:18:47

  arrow

  O tak kompetencje roczny staż w wieku 58 lat przetłuszczone włosy, ....... oraz niezaspokojone ambicje a i jeszcze firmy które splajtowały oto atuty rządzącej władzy nawet i koń się nie uśmieję....

 • sąsiad
  2016-02-24 21:48:36

  arrow

  Ale się popisali na czele z mądrym przewodniczącym za zamkniętymi drzwiami strugają uchwały. prawie Cyrk.

 • Szach-Mat
  2016-02-24 17:10:30

  arrow

  Zgadzam się z przedmówcą.
  Szanowni mieszkańcy i rado gminy pozwólcie rządzić tym,którzy mają do tego kompetencje.

 • Człowiek
  2016-02-24 11:44:55

  arrow

  Szanowna rada gminy niech się uspokoi, nie robi zamętu w głowach, przeprosi Wójt, posypie głowy popiołem i zacznie normalnie pracować, nie bojkotować pracy Wójt. Gmina Wierzbno jest warta trudu i poświęcenia, bo są tu wartościowi ludzie, ale głupia rada gminy zaprzepaści wszystko. Popieram wniosek, aby zrezygnowali z rady pieniacze i bezmózgowcy. Nie blokujcie ludzi, którzy chcą pracować dla dobra gminy.

 • włościanin
  2016-02-24 10:02:24

  arrow

  "Ktosie" potrafią tylko obrażać. Gmina jak była tak i zostanie zapyziałą częścią naszego powiatu.Nie znana jest żadna inicjatywa tej rady, która dawała by szansę na zmianę sytuacji. Każda sesja rady to okazja do rozróby i oratorskich popisów ludzi z kompleksami , pozujących na trybunów ludowych.Małorolny ma rację.

 • ktoś taki
  2016-02-24 07:05:50

  arrow

  małorolny pisz sprawdzone informacje większości tej rady nie było w poprzedniej kadencji a na poprzednika nagonkę robi ta pani a i olej oczywiście ma ale rzepakowy w lodówce a nie w głowie...

 • niezorientowana renata
  2016-02-23 23:55:33

  arrow

  Ale to przecież nie koniec można złożyć chyba odwołanie do Sądu?

 • obywatel b
  2016-02-23 23:43:39

  arrow

  Rotker co ty bierzesz że takie bzdury wypisujesz? Za jakie własne pieniądze? 80 % to środki od konserwatora zabytków, A z tą mądrością to nieżle pojechałeś pół litra to amało aby to przetrawić

 • małorolny
  2016-02-23 22:17:08

  arrow

  To,ze gmina Wierzbo stała się mazowieckim Wąchockiem lub Pacanowem to zasługa tej rady i jej przewodniczącego. Najpierw robili nagonkę na poprzedniego wójta,a teraz chcą kosztem gminy i jej mieszkańców zniszczyć Kobietę, która ma więcej oleju w głowie niż niektórzy radni.

 • Rotker
  2016-02-23 20:40:55

  arrow

  Jak widać to Rada z panem Przewodniczącym wykazuje „niegospodarność, wysoki stopień arogancji i ignorancji …”, kiedy łamie podstawowe prawa Konstytucji i działa na szkodę gminy. Gdyby pan Przewodniczący miał choć odrobione honoru to powinien zrezygnować ze stanowiska. Wcześniej powinien przeprosić nie tylko Panią Wójt, a i mieszkańców, za to że gminę narazili na pośmiewisko w całym regionie. Taki postępowanie Rady to jest policzek dla mieszkańców. Tak nie godzi się postępować Radzie w imię własnych interesów, ambicji, czy zwykłej głupoty. Dbać o interes wszystkich mieszkańców, to najważniejsze zadanie Rady i Pani Wójt. Pani Wójt dba o dobro gminy i mieszkańców, widzi to co jest dobre, i pokazuje jak dobrze zarządzać tym co mają i jakie są priorytety w gminie, i gdzie można zaoszczędzić pieniądze, nie działając na szkodę mieszkańców, a w ich interesie. Pani Wójt jest mądrą, rzeczową i gospodarną osobą i do tego patriotką. Podniosła z ruiny dwór, za swoje zarobione pieniądze. Uczyniła z niego perełkę gminy i gmina może być dumna, że ma takich mieszkańców. Chwała też Pani Wójt za piękne odnowienie dworu i parku. A teraz, jeśli tylko Rada i mieszkańcy będą współdziałać z Panią Wójt, to i gminę doprowadzi do świetności i będzie wzorem dla innych, jak można budować, a nie rujnować. Oby udało się to Pani Wójt i mieszkańcom, przy współpracy z Radą oczywiście, która zreflektuje się i zacznie działać dla dobra gminy, a nie interesu wybranej grupki osób.

 • Szach- Mat
  2016-02-23 20:30:55

  arrow

  I co radni,koniec batali i bezprawia.

  Są organy, które wam uświadomią jakie jest prawo w Polsce.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA

Węgrów

w lewoMaj 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.05 17:00

227. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Węgrowie. Program obchodów

więcej »
3 4 5

WĘGRÓW, 05.05

Grębków: III Marsz Nordic Walking

więcej »
6
7 8

WĘGRÓW, 08.05

Debata historyczna w Węgrowie

więcej »
9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23

WĘGRÓW, 23.05 17:00

Gala - Przegląd dorobku artystycznego szkół ponadgimnazjanych prowadzonych przez Powiat Węgrowski

więcej »
24 25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje