R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Gminne obchody Święta Niepodległości w Grębkowie
2018-11-14 09:06:00 Artykuł czytany 143 razy


W niedzielę, 11 listopada w Grębkowie miały miejsce uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


Poniżej publikujemy przesłaną do naszej redakcji relację

Listopadowy dzień mgłami się rozpościerał
Nad całą polską ziemią, ponad jej regionami.
Święto Niepodległości w tym roku to niedziela
I sto lat właśnie mija, gdy wolność jest wraz z nami.

                             I rozpiął swoje skrzydła nad Polską Orzeł Biały,
                             Radość się skryła w sercach, piosenkach, myślach, słowie,
                             Wolnością i nadzieją zachwycał się kraj cały
                             I także świętowano w naszym małym GRĘBKOWIE.

W niedzielny poranek, 11 listopada o godzinie 9.00 w Kościele pw. św. Bartłomieja w Grębkowie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Celebrował ją ks. proboszcz Marek Zalewski. On też wygłosił homilię do zebranych na eucharystii. Mówił o Ojczyźnie, wartości, jaką jest wolność.

Na Mszy Św. były obecne poczty sztandarowe z OSP, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grębkowie, byli także przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy miejscowych szkół, dzieci, młodzież i wielu grębkowskich (i nie tylko grębkowskich) parafian.

Po eucharystii wszyscy udali się na plac, gdzie znajduje się krzyż - pomnik, upamiętniający odzyskanie niepodległości. Po drodze uczestnicy uroczystości zostali obdarowani biało-czerwonymi chorągiewkami przez dzieci z grębkowskiej drużyny zuchowej.

Na placu, przy śpiewie hymnu, na maszt strażacy wciągnęli polską flagę. Duszpasterze: ks. Marek Zalewski- proboszcz parafii w Grębkowie i kapłan Tadeusz Ratajczyk z mariawickiej parafii w Żarnówce dokonali poświęcenia krzyża i nowej tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez Grębkowian.

Na placu zabrał głos także wójt gminy Grębków p. Bogdan Doliński. Nawiązał w swoim przemówieniu do jedności, która połączyła wszystkich, bez względu na przekonania, w tym wyjątkowym dniu. Następnie przedstawiciele władz, dyrektorzy i zuchy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy krzyżu-pomniku.

Po zakończonej części oficjalnej wiele osób udało się do remizy OSP w Grębkowie, gdzie czekali już uczniowie ze szkół w Grębkowie, Trzebuczy i Kopciach z występem pt. „Wolna, Niepodległa, Nasza…”. I wiele łez zabłysło w oczach widzów, kiedy recytowano wiersze i śpiewano piosenki o Polsce. I nabrzmiewały te łzy i spływały po policzkach, bo część artystyczna była bardzo wzruszająca i piękna.

Potem przyszedł czas na występ piosenkarki Danuty Błażejczyk. Wystąpiła Ona z programem pt. „Polskie skrzydła”. Nie zabrakło w nim znanych piosenek tj. „O mój rozmarynie”,  „Okularnicy’. „Modlitwa”, „ Upływa szybko życie”. O godzinie 12.00 razem z piosenkarką widzowie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Wiele osób płakało. W oddali słychać było głośne bicie kościelnych dzwonów. Za oknami listopadowy dzień stał wyciszony i zasłuchany w bicie ludzkich serc. Listopadowy dzień, inny od dni jesiennych, bo świętujący sto lat wolnej, niepodległej Polski.Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJA. K.

Js
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolinia Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8

WĘGRÓW, 08.12

Siatkarki Nike podejmą Krótką Mysiadło

więcej »
9
10 11 12 13 14 15 16

WĘGRÓW, 16.12

Wigilia Miejska i Jarmark Bożonarodzeniowy w Węgrowie

więcej »
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje