R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Jubileusz 100-lecia OSP w Grębkowie
2022-09-20 09:16:13 Artykuł czytany 272 razy


W tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Grębkowie obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Pierwsze uroczystości rozpoczęto już w maju podczas Pikniku Strażackiego. Oficjalne obchody odbyły się jednak w weekend 17-18 września.


Msza św. celebrowana przez ks. kan. Krzysztofa Pawelca, byłego proboszcza parafii w Grębkowie oraz ks. kan. Andrzeja Biernata, duszpasterza strażaków w diecezji siedleckiej rozpoczęła w sobotę, 17 września oficjalne obchody 100 - lecia OSP Grębków. Obecny proboszcz ks. Marek Zalewski łączył się ze strażakami duchowo, modląc się w ich intencji w Medjugorje. Przed rozpoczęciem Eucharystii delegacja strażaków złożyła kwiaty i znicze przy grobie swojego pierwszego prezesa ks. kan. Stanisława Kaweckiego, który jest pochowany w krypcie pod prezbiterium grębkowskiego kościoła.

Po zakończonej modlitwie druhowie strażacy na czele z Orkiestrą Dętą OSP Liw i pocztami sztandarowymi przeszli pod strażnicę, gdzie odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę oraz odrestaurowany pierwszy dzwon, zrobiony z połowy butli tlenowej. Poświęcenia dokonali ks. kan. Andrzej Biernat, ks. kan. Krzysztof Pawelec, ks. Łukasz Kwasowiec, wikariusz grębkowskiej parafii i jednocześnie strażak OSP oraz ks. Tadeusz Ratajczyk, proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Żarnówce.

Następnie uroczystości przeniosły się na plac w centrum Grębkowa. Ta część rozpoczęła się od meldunku złożonego przez dowódcę uroczystości dh Adama Kaczmarczyka gen. bryg. Wiesławowi Leśniakiewiczowi, wiceprezesowi zarządu głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Po dokonaniu przeglądu pododdziałów, przy dźwiękach hymnu państwowego wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę narodową.

Przybyłych na uroczystość gości powitał prezes zarządu gminnego OSP i wójt gminy Grębków Bogdan Doliński a prezes OSP w Grębkowie dh Andrzej Kąca przedstawił historię jednostki i jej dokonania. Podczas uroczystości sztandar OSP Grębków został udekorowany Złotym Znakiem Związku OSP RP. Zasłużeni członkowie obchodzącej jubileusz straży zostali odznaczeni Medalami Honorowymi im. Bolesława Chomicza oraz złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami za zasługi dla pożarnictwa. Druhom OSP wręczono także dyplomy uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz dyplomy uznania Marszałka i Zarządu Gminnego OSP za udział w pożarze w Kuźni Raciborskiej, największym pożarze w Polsce, który miał miejsce 30 lat temu. Wyróżniono również najstarszych druhów strażaków za wieloletnią służbę oraz najmłodsze pokolenie strażaków, przyszłych adeptów sztuki pożarniczej. Szczególnym momentem było podziękowanie druhów strażaków swoim żonom i matkom za ich wyrozumiałość i wsparcie. Podczas jubileuszu uroczyście przekazano i poświęcono nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla grębkowskiej OSP. Na koniec głos zabrali zaproszeni goście, którzy na ręce prezesa dh. Andrzeja Kący i naczelnika dh. Mariusza Namięty przekazali słowa uznania i wręczyli upominki.

Wśród przybyłych gości byli m.in. wiceprezes zarządu głównego ZOSP RP gen. bryg. Wiesław Leśniakowicz, wiceprezes zarządu wojewódzkiego ZOSP RP Albina Łubian, prezes zarządu powiatowego ZOSP RP w Węgrowie Paweł Łabaj, honorowy prezes zarządu powiatowego ZOSP RP Ryszard Gajewski, komendant PSP w Węgrowie mł. bryg. Mateusz Bieniak, parlamentarzyści Maciej Górski i Czesław Mroczek, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, szef gabinetu politycznego wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina Ryszard Madziar, starosta węgrowska Ewa Besztak, radna wojewódzka Joanna Bala oraz wójtowie sąsiednich gmin – Iwona Księżopolska z Mokobód i Grzegorz Góral z Kotunia. Ponadto w uroczystości uczestniczyli radni powiatowi i gminni, dyrektorzy miejscowych szkół oraz jednostek współpracujących z gminą i strażą.

Drugiego dnia, w niedzielę, 18 września odbyła się część artystyczno-kulturalna. Festyn w sposób szczególny był ukierunkowany na dzieci i to dla nich zapewniono najwięcej atrakcji m.in. dmuchane zjeżdżalnie, tory przeszkód, malowanie buziek, tatuaże, konkursy i zagadki. Imprezę rozpoczął występ dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grębkowie, które zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne. Występujące zespoły zaprezentowały różnorodną muzykę. Na scenie wystąpili Sterdyniacy, Stara Kuźnia, Góralska Hora oraz Mr. Max & Casandra. Swoje stoiska wystawili: jednostka terenowa KRUS w Węgrowie, która przeprowadziła konkurs dla rolników, strażacy z PSP w Węgrowie i Fundacja ITA, gdzie odbywały się pokazy ratownictwa medycznego i prezentacja sprzętu, Nadleśnictwo Siedlce prezentowało okazy przyrodnicze pod mikroskopem i tablicę dźwiękową, Wojska Obrony Terytorialnej zapraszały na prezentację sprzętu i tory przeszkód dla dzieci, Stowarzyszenie „Grębkowianie” i KGW z Wierzbna zaprosiły na degustację potraw regionalnych a OSP z Leśnogóry przygotowała grochówkę. Nie zabrakło też potraw z grilla.

Z kolei Gminna Biblioteka Publiczna zapraszała do udziału w akcji „Uwolnij książkę! Weź przeczytaj, podaj dalej” oraz zapewniła wiele atrakcji dla najmłodszych. Każdy kto odwiedził stoisko Gminnej Biblioteki Publicznej, mógł wybrać sobie książkę i zabrać ją do domu bez konieczności zwrotu. Na stoisku swoje książki prezentowała Ewa Szadyn, autorka publikacji „Rok pozytywnych myśli Czarownicy Ewki”. Pozycję można było nabyć wraz z autografem. Dużym powodzeniem cieszyły się tatuaże dla dzieci, malowanie buziek oraz balonikowe zwierzaki. Odwiedzający stoisko mogli wziąć udział w konkursach wiedzy o Straży Pożarnej oraz wykonać samodzielnie kask strażacki.

----------------------
Straż ogniowa, jak ją wówczas nazywano, powstała w Grębkowie w 1922 r. Dwa lata później, z inicjatywy ówczesnego proboszcza grębkowskiej parafii ks. kan. Stanisława Kaweckiego dokonano wszystkich formalności związanych z organizacją straży i powołano pierwszy Zarząd, którego on sam został prezesem.

GALERIA ZDJĘĆ NR 1

GALERIA ZDJĘĆ
NR 2

Karolina Sawicka [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Grebkowianka
    2022-09-21 15:00:45

    arrow

    Była to wspaniała uroczystość, która zapisze się na długo w mojej pamięci.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

O czym warto pamiętać przy zmianie pracy na nową?
2022-09-23 16:23:52 Kategoria:

Zmiana pracy do przełomowa chwila, do której warto się przygotować. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu znalezienie nowego stanowiska nie będzie problematyczne, przez co...

więcej »
foto

Trwa rejestracja na VI Festiwal Katolickiej Nauki...
2022-09-23 11:15:39 Kategoria:

Trwa rejestracja na Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, jedno z najważniejszych wydarzeń społecznych w Polsce. Tegoroczna VI edycja odbędzie się już 27-28 września w...

więcej »
foto

Co to znaczy kurtka softshell?
2022-09-22 08:53:28 Kategoria:

Kurtka softshellowa to rodzaj kurtki, która chroni przed wiatrem i deszczem, ale pozwala również na noszenie pod nią innych rodzajów odzieży wierzchniej. Główną cechą...

więcej »
foto

Jak oszczędzić na zakupach spożywczych?
2022-09-21 12:12:17 Kategoria:

Obecna inflacja, która nie zawsze idzie w parze ze wzrostem wynagrodzeń, powoduje, że coraz częściej szukamy oszczędności. Ponieważ zakupy spożywcze są wielką...

więcej »
foto

Akcja, relaks, edukacja w Magicznych Ogrodach
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Pod tymi trzema tytułowymi słowami kryją się najważniejsze rzeczy, którymi Magiczne Ogrody dzielą się ze swymi gośćmi.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Co dała mi tegoroczna pielgrzymka?
2022-08-17 08:30:00 Kategoria:

Dziś, 17 sierpnia w audycji „Czarno na białym” na antenie Katolickiego Radia Podlasie podsumujemy 42. Pieszą Pielgrzymkę Podlaską na Jasną Górę. Do słuchania...

więcej »


Węgrów

w lewoWrzesień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.09

Koncert zespołu Sierra Mante

więcej »
3

WĘGRÓW, 03.09 16:00

The Clown Circus Show w Węgrowie

więcej »
4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17

WĘGRÓW, 17.09

Europejskie Dni Dziedzictwa w Liwie

więcej »
18
19 20 21 22

WĘGRÓW, 22.09

Obchody 80. Rocznicy Zagłady Węgrowskich Żydów

więcej »
23 24 25
26 27 28 29 30
foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje