R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Obchody 155. rocznicy Bitwy pod Węgrowem
2018-02-06 09:25:00 Artykuł czytany 1030 razy


Pierwsze dni lutego to dla mieszkańców Węgrowa czas szczególny - czas, kiedy wspominana jest Bitwa pod Węgrowem, jedna z największych bitew Powstania Styczniowego. W tym roku obchodzono 155. rocznicę bitwy oraz 100. rocznicę postawienia pomnika na mogile Powstańców Styczniowych. Uroczystości upamietniające te wydarzenia odbyły się w niedzielę, 4 lutego w Węgrowie.


Obchody rozpoczęła Msza Św. odprawiona w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie. Eucharystii przewodniczył J.E. Ks. Bp. Tadeusz Pikus Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej. W wygłoszonym Słowie Bożym Pasterz Diecezji Drohiczyńśkiej nawiązał m.in. do historii Hioba, która ukazuje życie każdego człowieka jako wojowanie. Jak podkreślił Biskup w swoim życiu człowiek może stoczyć różne rodzaje walk. Ważne jest  jednak, aby  każdy z  nas w swoim wojowaniu zjednoczył się z Chrystysem i przyjął jego miłość.  Ordynariusz Drohiczyński odniósł się również do bitwy pod Węgrowem, wpisującej się w cały kontekst historii Polski, w której  wiele razy trzeba było walczyć o wolność i niepodległość. Jak powiedział Biskup należy pamietać o tym, aby zawsze mieć Ojczyznę w sercu, zarówno w czasie wojny, jak i w czasie pokoju. Miłość do ojczyzny rodzi się bowiem w sercu, wyraża się słowem, ale żyje czynem - mówił kapłan.

Kolejnym punktem obchodów były uroczystości zorganizowane przy odnowionym Pomniku Powstańców Styczniowych w Węgrowie. Uczestniczyli w nich: Minister Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski, który odczytał list skierowany do Marii Koc od Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Członek Zarządu Samorządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, rodzina Jana Matlińskiego, dowódcy wojsk powstańczych w bitwie pod Węgrowem, władze samorządowe szczebla wojewódzkiego, powiatowego, miejskiego i gminnego, dyrektorzy instytucji państwowych i placówek oświatowych, kapłani z węgrowskich parafii, służby mundurowe, kombatanci, uczniowie węgrowskich szkół oraz harcerze. 

W okolicznościowym przemówieniu burmistrz miasta Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki, przypomniał historię bitwy pod Węgrowem. Włodarz podkreślił także, że tegoroczne obchody przypadają w szczególnym dla Polaków roku, w którym przeżywamy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a niedzielne uroczystości w sposób oficjalny rozpoczynają miejskie obchody tego jubileuszu. Burmistrz nawiązał także do wykonanej przez miejski samorząd renowacji pomnika, wyrażając przy tym ogromną radość, że po wielu latach udało się  przywrócić temu miejscu godny wygląd.

Podczas uroczystości słowa do zgromadzonych skierowała także Wicemarszałek Senatu RP  Maria Koc, która podkreśliła, że Polska jest bohaterskim narodem, a Polacy powinni być dumni ze swojej historii, ze swoich bohaterów i ze swojej Ojczyzny. Pani Senator zachęciła także do obejrzenia wystawy plenerowej, która znajduje się na Rynku Mariackim w Węgrowie. Ekspozycja opowiada o tym, jak rodziła się niepodległość na ziemii węgrowskiej.

Odnowiony pomnik postawiony na mogile Powstańców został poświęcony przez Ordynariusza Drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. Kolejnym punktem wydarzenia było złożenie przyrzeczenia harcerskiego przez nowych członków ZHP Doliny Liwca im. E. Zarzyckiego w Węgrowie.  W tym roku do grona harcerzy dołączyło dwóch zuchów i sześć harcerek. Na zakończenie uroczystości zapalone zostały znicze na mogile Powstańców, a delegacje złożyły kwiaty przy pomniku.

Ostatnim punktem miejskich obchodów 155. rocznicy bitwy pod Węgrowem była konferencja  w Węgrowskim Ośrodku Kultury, na której przedstawiciele firmy "Revelare" zaprezentowali w jaki sposób przebiegały prace archeologiczne przy Pomniku Powstańców Styczniowych, przeprowadzone w trakcie remontu tego miejsca.

Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj
NBG/Js
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

WĘGRÓW, 03.02

156. rocznica Bitwy pod Węgrowem

więcej »
4 5 6 7 8 9 10

WĘGRÓW, 10.02

ŁOCHÓW: CHARYTATYWNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DLA ELI

więcej »
11 12 13 14 15

WĘGRÓW, 15.02 18:00

Gala Sportu w Węgrowie

więcej »
16

WĘGRÓW, 16.02

Węgrowskie siatkarki zaczynają play-offy

więcej »
17

WĘGRÓW, 17.02

Węgrowskie siatkarki zaczynają play-offy

więcej »
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje