R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Obchody Święta Miasta – Dni Węgrowa 2019
2019-08-12 17:02:39 Artykuł czytany 2365 razy


Dni Węgrowa to czas, kiedy wspominamy historię naszego Miasta Węgrowa z dnia 8 sierpnia 1944 roku, jedną z ważniejszych dat dla Węgrowa. To właśnie wtedy żołnierze Armii Krajowej pod dowództwem majora „Wolskiego” – Zygmunta Maciejowskiego wyzwolili miasto.


W dniach 10 i 11 sierpnia bogaty program święta miasta wypełniły wydarzenia kulturalne, rozrywkowe oraz uroczystości patriotyczne.

W sobotę 10 sierpnia na Rynku Mariackim Burmistrz Miasta Paweł Marchela przywitał mieszkańców Węgrowa i gości, zachęcając do udziału w wydarzeniach i uroczystościach przygotowanych z okazji Dni Węgrowa. Zaproszeni goście życzyli mieszkańcom udanego świętowania. Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz Bronisłowas Wilimas radny rady samorządu Rejonu Święciańskiego na Litwie skierowali swoje słowa do mieszkańców oraz pogratulowali organizatorom wydarzenia. W święcie miasta uczestniczyli także Poseł na Sejm RP Daniel Milewski, Anna Kaszuba kierownik Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Maciej Górski radny sejmiku województwa mazowieckiego, zastępca burmistrza Halina Ulińska, wiceprzewodniczące Rady Miejskiej Węgrowa Jolanta Roguska i Beata Gashi wraz z radnymi oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście.
Na dzieci czekała strefa PGE - pełna zabaw, konkursów z nagrodami. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Węgrowie wystawiło swoje stoisko, gdzie nieodpłatnie serwowano kolorową watę dla dzieci i wodę z saturatora.

Odbył się koncert przebojów uwielbianych przez dzieci o nazwie „Kalczyńska dla dzieci”, a także plener ekologiczny, podczas którego mieszkańcy, zarówno ci młodsi jak i starsi, brali udział w licznych grach i zabawach o tematyce ekologicznej.

Podziwiać można było wystawę samochodów zabytkowych oraz ich paradę, która przebiegała ulicami miasta. I Węgrowski Zlot Pojazdów Zabytkowych cieszył się dużym zainteresowaniem niezależnie od wieku.

Na scenie miał miejsce pokaz taneczny Szkoły Tańca LATINO FEVER, zespołu Max Dance, a także koncerty uzdolnionych wokalnie dzieci i zespołów: The Last Time, BRAK SNU oraz występ Neli Zawadzkiej.

Gwiazdą wieczoru był Michał Szpak, młody i utalentowany artysta, który przyciągnął liczną publiczność.
W niedzielę, 11 sierpnia odbyły się uroczystości patriotyczne, które rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, odprawioną w intencji mieszkańców pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Leszka Gardzińskiego, Dziekana węgrowskiego. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta z Węgrowa.

Dalsza część obchodów odbywała się pod Pomnikiem Armii Krajowej z udziałem pocztów sztandarowych. Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważna jest pamięć o bohaterach Armii Krajowej, a także dzisiejsze wyzwanie, jakim jest pielęgnowanie historii i tradycji oraz edukacja najmłodszych. Głos zabrał również Czesław Mroczek Poseł na Sejm RP oraz został odczytany list od Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc. Podczas uroczystości odczytany został także Apel Pamięci przez mjr Mirosława Guziela z 23. bazy lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim a kompania honorowa oddała salwę. W uroczystości uczestniczyli kombatanci na czele z kpt Wiesławem Ratajskim, prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu Smoła w Węgrowie, wicestarosta węgrowski Marek Renik, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Krzysztof Onaszkiewicz wraz z radnymi, wiceprzewodniczące Rady Miejskiej Węgrowa Jolanta Rogsuka i Beata Gashi wraz z radnymi, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji pozarządowych, społecznych, sportowych oraz mieszkańcy miasta i zaproszeni goście.

Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty oddając hołd Żołnierzom AK.

W Węgrowskim Ośrodku Kultury odbyła się też Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Węgrowa, podczas której wręczono odznaczenia i tytuły. Sesję prowadziła wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Jolanta Roguska. W tym roku tytuł „Honorowy Obywatel Węgrowa” przyznano Janowi Velmansowi. Tytuł „Za Zasługi dla Węgrowa” otrzymali: Andrzej Giers, Stanisław Grądzki, Marek Sobisz, Halina Szcześnik, Marta Witkowska, MKS „Czarni Węgrów”, Stowarzyszenie „Niezłomni” i Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgrowie.
Wykład okolicznościowy wygłosił węgrowski historyk, jednocześnie radny Radosław Łuszczyński nt. „Droga do wyzwolenia prowadziła przez Węgrów”.

Organizatorami tegorocznych obchodów Dni Węgrowa byli: Miasto Węgrów, Węgrowski Ośrodek Kultury, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu „Smoła” w Węgrowie, a współorganizatorami: Parafia pw. WNMP w Węgrowie, Komenda Hufca ZHP Doliny Liwca im. E. Zarzyckiego.

Władze Miasta Węgrowa składają serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Dni Węgrowa i w ten sposób wyrazili swoją pamięć i wdzięczność dla minionych pokoleń.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJWiększe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ
źródło: www.wegrow.com.pl, zdjęcia z koncertu M. Witkowski

KSkib [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Maciek
  2019-08-16 08:32:20

  arrow

  Jednak so ludzie co myśli jak ja majo rację szklanka mleka potrzebna jest w szkole czy w przedszkolu A dzieci nie majo tego nawet nic nie było robione dla dzieci podczas wakacji A o liwcu nie wspomnę wogule burmistrz niech się wypowie czemu tak kościoły wegrowskie wspiera

 • Jak sie bawia o nic niepytaja?
  2019-08-16 01:15:20

  arrow

  Wladza dba tylko zeby sie Wegrow bawil nic po za tym wiecej ALE ile to podatnika Wegrowa kosztuje
  Wladza to przewaznie nauczyciele czy zadbaja zeby dzieci w szkole dostawaly szklankie mleko ?
  Nie dlugo jesien I znow mieszkancy po blocie beda sie przedzierac gdzies tam do drogi lub chodnika
  A co zrobila wladza z rzeka Liwiec ?

 • Maciek
  2019-08-15 17:12:18

  arrow

  Każdy może się wypowiedziec na temat co się podoba A co się nie podoba powiedz mi jedno jakie so władze naszego miasta co zrobiły żeby dzieci w czasie wakacji miały coś w mieście co władze zrobiły żeby uratować liwiec co władze robio dla młodych aby polepszec warunki pracy powiem nic czemu dużo ludzi w zimę w domu siedzi bez pracy chyba mozna postarac się o dofinansowanie dla bezrobotnych mieszkańców naszego miasta czemu władze takie pieniodze lozo na koscioly w naszym mieście można by te pieniądze przeznaczyc na rzeczy ważniejsze w naszym mieście

 • Brawo burmistrz
  2019-08-15 09:21:26

  arrow

  O tym, czy się komuś podobały dni Węgrowa czy nie - świadczy frekwencja! A ta, jak widać byla na Super poziomie.. Maciek człowieku, przestan pisać te durne komentarze.. Czytać się nie da!

 • Maciek do elwiry
  2019-08-14 21:56:57

  arrow

  Słuchaj elwira przeszkoczylo mi w telefonie i nie zobaczylem nie wyzywa kogoś od analfabetów co ten burmistrz wraz z radnymi zrobił dla Węgrówa nic był piękny zalew teraz płynie zielona woda dzieci nasze co miały podczas wakacji zrobione przez miasto nic i Ty wyzywasz kogoś ile ludzi by się cieszyło jakby byl zespol z disco polo A nie jakiś szpak powiedz co ten burmistrz zrobił dla mieszkańców i Węgrówa czemu zastepczyni wyrzucono z pisu A tu jest wiceburmistrz o ci powiem jak te miasto wygloda to jest takie piękne i ostatnia rzecz ile ludzi za praco wyjechało z Węgrówa jaka jest przyszlosc młodych ludzi żadna w Węgrowie

 • .????
  2019-08-14 13:25:30

  arrow

  Kim ty jestes zeby od anfabetow ludzi wyzywac ?

 • Do czego ta premenada ?
  2019-08-14 12:37:25

  arrow

  W zalewie zielona woda ,? Co na to senapid ? pietrzy sie wode na rzece Liwiec w Wegrowie ? w celu ,,zeby kajaki nie plywaly po piachu ? Niszczyc rzekie dla kajakow?
  Sprzedalo miasto tereny nabrzezne rzeki Liwiec w Wegrowie z plaza publiczna pan burmistrz byl radnym ? A byla plaza publiczna na rzece Liwiec ? Komu przeszkadzala miasto lezy nad rzeka

 • Elwira
  2019-08-14 08:58:22

  arrow

  Maciek, wstyd dla Węgrowa, żeby taki analfabeta jak ty wypowiadał się publicznie. Może najpierw skończ szkołę podstawową i naucz się ortografii. I nie wypowiadaj się w imieniu mieszkańców miasta, bo ja byłam bardzo zadowolona z koncertu Szpaka. Przynajmniej miasto mogło usłyszeń piosenkarza z głosem z najwyższej półki, bo nie codziennie przyjeżdżają do Węgrowa artyści, którzy dysponują 4-oktawową skalą głosu. A ty słuchaj sobie disco polo.

 • Maciek
  2019-08-14 06:47:15

  arrow

  Panie burmistrzu co z wegrowskim zalewem zielona woda i Pan się szczycisz że pełnisz Pan taki funkcje wzieles Pan emerytki co z pisu wyrzucili i ta zastepczyni wegrowem rzodzi radni co wy robicie dla Węgrówa powiem wam nic Węgrów jest miastem bez przyszłości dla młodych ludzi Panie burmistrzu uczył Pan w prywatnych szkolach A teraz Pan jest burmistrzem powiem panu szczerze będzie Pan 5 lat i nic Pan nic nie zrobi dla Węgrówa A dni Węgrówa to koszmar takie zespoly

 • Maciek
  2019-08-14 06:46:58

  arrow

  Panie burmistrzu co z wegrowskim zalewem zielona woda i Pan się szczycisz że pełnisz Pan taki funkcje wzieles Pan emerytki co z pisu wyrzucili i ta zastepczyni wegrowem rzodzi radni co wy robicie dla Węgrówa powiem wam nic Węgrów jest miastem bez przyszłości dla młodych ludzi Panie burmistrzu uczył Pan w prywatnych szkolach A teraz Pan jest burmistrzem powiem panu szczerze będzie Pan 5 lat i nic Pan nic nie zrobi dla Węgrówa A dni Węgrówa to koszmar takie zespoly

 • Maciek
  2019-08-14 06:46:47

  arrow

  Panie burmistrzu co z wegrowskim zalewem zielona woda i Pan się szczycisz że pełnisz Pan taki funkcje wzieles Pan emerytki co z pisu wyrzucili i ta zastepczyni wegrowem rzodzi radni co wy robicie dla Węgrówa powiem wam nic Węgrów jest miastem bez przyszłości dla młodych ludzi Panie burmistrzu uczył Pan w prywatnych szkolach A teraz Pan jest burmistrzem powiem panu szczerze będzie Pan 5 lat i nic Pan nic nie zrobi dla Węgrówa A dni Węgrówa to koszmar takie zespoly

 • Maciek
  2019-08-12 21:39:47

  arrow

  Tego szpaka to chyba burmistrz zaprosił sobie by zrobił sondę to nikt w Węgrowie nie był zadowolony z kocertu szpaka Panie burmistrzu o ile Pan uszczuplil kasę Węgrówa Pan robił sondaż kogo wegrowiacy chco chyba nie powiem panu może zastepca chciał szpaka wegrowianie wybraliście sobie rzodzocych nauczyciel który uczyl w prywatnych szkolach

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoListopad 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9

WĘGRÓW, 09.11

Siatkarki Nike Węgrów podejmą zespół z Warszawy

więcej »

WĘGRÓW, 09.11 17:00

Węgrów: Diecezjalny Bal Andrzejkowy KSM

więcej »
10
11

WĘGRÓW, 11.11

Narodowe Święto Niepodległości w Węgrowie

więcej »

WĘGRÓW, 11.11 17:45

Trzy tablice ku pamięci odzyskania przez Polskę Niepodległości

więcej »
12 13 14 15 16 17

WĘGRÓW, 17.11

Tym razem Cieszkowski

więcej »

WĘGRÓW, 17.11 17:00

Marcin Zieliński przyjedzie do Łochowa

więcej »
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje