R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Otwarto Park Kulturowo-Historyczny w Liwie
2019-05-11 17:16:00 Artykuł czytany 2284 razy


Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie odzyskał swój pierwotny charakter. Po kilkuset latach znów cieszy oko i zachęca do odwiedzin. Warta niemal 5 mln. inwestycja została w całości sfinansowana ze środków województwa mazowieckiego i stanowi turystyczną perełkę okolic Węgrowa. W sobotę, 11 maja na podzamczu w Liwie oficjalnie otwarto Park Kulturowo - Historyczny.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze

Odnowiony kompleks nawiązuje dziś do historycznego układu zamku liwskiego poprzedzonego tzw. Przygródkiem, czyli zespołem budynków o charakterze gospodarczo-militarnym, usytuowanych wzdłuż mostu prowadzącego przez bagna do zamku zbudowanego na sztucznej wyspie wśród rozlewisk Liwca. W ramach projektu zrekonstruowano most zwodzony z pomostem prowadzącym na Przygródek oraz pomost na palach prowadzący do zamku, mury kurtynowe zamku przeszły renowację, a część z nich została odtworzona.

Budowa Parku Kulturowo-Historycznego trwała rok. Dzięki inwestycji Zamek odzyskał swój historyczny charakter. - Wróciliśmy do średniowiecznego układu zamku z czasów księżnej Anny Mazowieckiej, królowej Bony czyli XV-XVI wiek, kiedy istniał tu w zasadzie jedyny w Polsce Przygródek czyli pomost i zespół budynków gospodarczych zbudowanych na palach – mówi Roman Postek, dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.

Mieszczące się w zamku piwnice gotyckie po nie mal 50 latach zostały osuszone, wymieniono w nich stropy i zrekonstruowano sklepienia łukowe. Dzięki temu muzeum wzbogaciło się o dwie nowe sale wystaw czasowych, a także taras widokowy. Będą się tu odbywały występy artystyczne, a podczas imprez plenerowych taras posłuży jako trybuna dla widzów. W piwnicach zamontowana została również winda dla osób niepełnosprawnych.

Inwestycja pochłonęła blisko 5 mln zł. - To dobrze wydane pieniądze - zapewnia Janina Ewa Orzełowska i dodaje, że teren powiatu węgrowskiego to teren cenny kulturowo. - Z jednej strony mamy przepiękną dolinę Liwca, a z drugiej historię związaną z tym terenem.  Inwestycja z pewnością uatrakcyjni jeszcze ten teren – mówi E. Besztak. Dowodem na to może być fakt, że tylko w majowy weekend zamek w Liwie odwiedziło ponad 1500 turystów.

W ramach inwestycji powstała również przystań kajakowa nad rzeką Liwiec złożona z pływającego pomostu i stylizowanej wiaty drewnianej. Do celów wystawienniczych zakupiono także cztery stylizowane mobilne drewniane wiaty, które będą wykorzystywane podczas imprez plenerowych. - Całość ma przyciągać turystów - podkreśla Ewa Besztak, starosta powiatu węgrowskiego. - Taka inwestycja sprawia, że wokół tworzy się cały przemysł turystyczny. To hotele, agroturystyka, restauracje, materiały promocyjne, stacje benzynowe, sklepy. Wszystko ma wpływ na rozwój powiatu węgrowskiego – wymienia starosta.
Projekt objął również renowację murów kurtynowych oraz odtworzenie ich brakującej części. Podczas prac budowlanych odsłonięto kamienną podmurówkę murów. W efekcie zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądały one w średniowieczu.

Oficjalnego otwarcia Parku Kulturowo-Historycznego i przecięcia wstęgi dokonał dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie Roman Postek, wicemarszałek Senatu Maria Koc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, starosta węgrowski Ewa Besztak oraz wójt gminy Liw Bogusław Szymański. Obiekt poświęcił proboszcz parafii św. Leonarda w Liwie ksiądz kanonik Henryk Sączek.


KSkib
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7

WĘGRÓW, 07.07

Folk Festiwal w Węgrowie

więcej »

WĘGRÓW, 07.07 11:00

Folk Festiwal w Węgrowie. Poczuj ducha tradycji!

więcej »
8 9 10 11 12

WĘGRÓW, 12.07

Carte Blanche w ramach Kina Plenerowego

więcej »
13

WĘGRÓW, 13.07

Dni Łochowa z zespołem Dżem

więcej »

WĘGRÓW, 13.07

Festiwal Kultury Indian Ameryki Północnej w Węgrowie

więcej »
14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje