R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Otwarto Park Kulturowo-Historyczny w Liwie
2019-05-11 17:16:00 Artykuł czytany 2328 razy


Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie odzyskał swój pierwotny charakter. Po kilkuset latach znów cieszy oko i zachęca do odwiedzin. Warta niemal 5 mln. inwestycja została w całości sfinansowana ze środków województwa mazowieckiego i stanowi turystyczną perełkę okolic Węgrowa. W sobotę, 11 maja na podzamczu w Liwie oficjalnie otwarto Park Kulturowo - Historyczny.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze

Odnowiony kompleks nawiązuje dziś do historycznego układu zamku liwskiego poprzedzonego tzw. Przygródkiem, czyli zespołem budynków o charakterze gospodarczo-militarnym, usytuowanych wzdłuż mostu prowadzącego przez bagna do zamku zbudowanego na sztucznej wyspie wśród rozlewisk Liwca. W ramach projektu zrekonstruowano most zwodzony z pomostem prowadzącym na Przygródek oraz pomost na palach prowadzący do zamku, mury kurtynowe zamku przeszły renowację, a część z nich została odtworzona.

Budowa Parku Kulturowo-Historycznego trwała rok. Dzięki inwestycji Zamek odzyskał swój historyczny charakter. - Wróciliśmy do średniowiecznego układu zamku z czasów księżnej Anny Mazowieckiej, królowej Bony czyli XV-XVI wiek, kiedy istniał tu w zasadzie jedyny w Polsce Przygródek czyli pomost i zespół budynków gospodarczych zbudowanych na palach – mówi Roman Postek, dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.

Mieszczące się w zamku piwnice gotyckie po nie mal 50 latach zostały osuszone, wymieniono w nich stropy i zrekonstruowano sklepienia łukowe. Dzięki temu muzeum wzbogaciło się o dwie nowe sale wystaw czasowych, a także taras widokowy. Będą się tu odbywały występy artystyczne, a podczas imprez plenerowych taras posłuży jako trybuna dla widzów. W piwnicach zamontowana została również winda dla osób niepełnosprawnych.

Inwestycja pochłonęła blisko 5 mln zł. - To dobrze wydane pieniądze - zapewnia Janina Ewa Orzełowska i dodaje, że teren powiatu węgrowskiego to teren cenny kulturowo. - Z jednej strony mamy przepiękną dolinę Liwca, a z drugiej historię związaną z tym terenem.  Inwestycja z pewnością uatrakcyjni jeszcze ten teren – mówi E. Besztak. Dowodem na to może być fakt, że tylko w majowy weekend zamek w Liwie odwiedziło ponad 1500 turystów.

W ramach inwestycji powstała również przystań kajakowa nad rzeką Liwiec złożona z pływającego pomostu i stylizowanej wiaty drewnianej. Do celów wystawienniczych zakupiono także cztery stylizowane mobilne drewniane wiaty, które będą wykorzystywane podczas imprez plenerowych. - Całość ma przyciągać turystów - podkreśla Ewa Besztak, starosta powiatu węgrowskiego. - Taka inwestycja sprawia, że wokół tworzy się cały przemysł turystyczny. To hotele, agroturystyka, restauracje, materiały promocyjne, stacje benzynowe, sklepy. Wszystko ma wpływ na rozwój powiatu węgrowskiego – wymienia starosta.
Projekt objął również renowację murów kurtynowych oraz odtworzenie ich brakującej części. Podczas prac budowlanych odsłonięto kamienną podmurówkę murów. W efekcie zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądały one w średniowieczu.

Oficjalnego otwarcia Parku Kulturowo-Historycznego i przecięcia wstęgi dokonał dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie Roman Postek, wicemarszałek Senatu Maria Koc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, starosta węgrowski Ewa Besztak oraz wójt gminy Liw Bogusław Szymański. Obiekt poświęcił proboszcz parafii św. Leonarda w Liwie ksiądz kanonik Henryk Sączek.


KSkib
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
foto

Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie...
2020-05-20 10:58:25 Kategoria:

Zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy – można się ich skutecznie pozbyć z pomieszczeń, korzystając z generatora ozonu. Model...

więcej »
foto

W Galerii Siedlce otwarte są już wszystkie sklepy
2020-05-15 13:39:24 Kategoria:

Na zakupy można wybrać się w godz. 9.00-21.00, choć niektóre sklepy mogą jeszcze mieć przejściowo skrócone godziny otwarcia.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:Węgrów

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.05

Wywieś flagę narodową

więcej »
3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje