R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Przejazdu nie będzie
2016-03-16 11:30:20 Artykuł czytany 1291 razy


Przejazd samochodowy na torach kolejowych w ciągu ulicy Żeromskiego w Łochowie został zamknięty zgodnie z prawem. Tak wynika z dokumentów z 2013 roku, podpisanych przez ówczesne władze Łochowa, do których dotarł Robert Gołaszewski. Okazuje się, że protesty mieszkańców i działania prowadzone przez nowego burmistrza nie miały większego sensu. Sprawa z likwidacją przejazdu przesądzona była już dwa lata temu.


Od listopada ubiegłego roku mieszkańcy i nowe władze Łochowa dążą do budowy przejścia dla pieszych oraz przejazdu na torach kolejowych wzdłuż ulicy Żeromskiego. Obecnie mają do swojej dyspozycji tylko „prowizoryczne” przejście i zapewnienia, że przejazd będzie odbudowany do końca marca ale tylko jako tak zwany przejazd technologiczny kategorii A.

Jesienią 2015 roku, kiedy prowadzono rozmowy z przedstawicielami PKP PLK, zarówno radni jak i mieszkańcy byli przekonani, że pierwotny przejazd był zlikwidowany niezgodnie z prawem. Teraz okazuje się, że sprawa wygląda nieco inaczej. Robert Gołaszewski dotarł do dokumentów z lutego i kwietnia 2013 roku, z których wynika, że ówczesne władze Łochowa zgodziły się na zamknięcie przejazdu. Dokumenty, choć dotyczą tej samej sprawy, różnią się treścią. Pierwszy z 14 lutego to protokół mówiący o tym, że w związku z podniesieniem prędkości pociągów do 160 km/h należy zracjonalizować liczbę przejazdów.

Jeśli chodzi o ten za Żeromskiego, zgodnie z protokołem, miał zostać zlikwidowany, ale pod warunkiem zachowania w tym samym miejscu ciągu pieszego: budowy przejścia dla pieszych w formie kładki bądź tunelu pod torami oraz budowy ulicy Dolnej z ciągiem pieszo-rowerowym. Z kolei drugi dokument z 8 kwietnia 2013 roku mówi już tylko o likwidacji tego samego przejazdu, bez warunków na zasadzie których miałby zostać usunięty.

– Wydawało mi się, że jako radny miałem wiedzę na dobrym poziomie i że znam wszystkie pisma, których używaliśmy w dyskusji z PKP. Niestety okazało się, że do tej pory ich nie widziałem – przekonuje Robert Gołaszewski dodając, że w dalszym ciągu władze gminy będą ubiegać się o wykonanie przejazdu technologicznego kategorii A, ale również o to aby funkcjonujące obecnie przejście dla pieszych znajdowało się w tym miejscu jak najdłużej. - Nie chcemy doprowadzić też do sytuacji, aby ekranami dźwiękoszczelnymi zupełnie odcięli mieszkańców, którzy nie mogliby przedostać się na drugą stronę torów – mówi R. Gołaszewski.

Docelowo w ciągu ulicy Żeromskiego ma zostać wybudowane podziemne przejście dla pieszych. Przetarg na jego zaprojektowanie i budowę ma zostać ogłoszony w drugim kwartale 20016 roku czyli w okolicach maja. Z kolei planowany termin realizacji inwestycji to lata 2017-2018.

Wygląda więc na to, że odtworzenie na nowo dawnego przejazdu kolejowego w tym samym miejscu jest obecnie niemożliwe. – Przedstawiciele PKP PLK powołują się na pisma z 2013 roku, mówiące o likwidacji przejazdu, który de facto zlikwidował pierwszy przejazd. Jego już tam po prostu nie ma – tłumaczy burmistrz i przypomina, że kolejarze obiecują budowę przejazdu technologicznego, który miałby funkcjonować przez około pół roku, czyli do czasu zakończenia pierwszego etapu inwestycji (IV kwartał 2016 roku).

Do końca lutego miała zostać zmodernizowana również ulica Dolna, jednak ta nadal jest w przebudowie. Termin zakończenia nie jest znany, uzależnia się go od warunków pogodowych.

W środę (16 marca) o godzinie 18.00 burmistrz Gołaszewski zamierza spotkać się z mieszkańcami Łochowa w Szkole Podstawowej nr 1, natomiast w czwartek (17 marca) wspólnie z wicemarszałek senatu Marią Koc uda się do siedziby Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która odpowiada za budowę ekranów.


KSkib/Węgrów/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Natalia Bala-Gąsecka
tel. 508 059 868
bala@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA

Węgrów

w lewoMaj 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.05 17:00

227. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Węgrowie. Program obchodów

więcej »
3 4 5

WĘGRÓW, 05.05

Grębków: III Marsz Nordic Walking

więcej »
6
7 8

WĘGRÓW, 08.05

Debata historyczna w Węgrowie

więcej »
9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23

WĘGRÓW, 23.05 17:00

Gala - Przegląd dorobku artystycznego szkół ponadgimnazjanych prowadzonych przez Powiat Węgrowski

więcej »
24 25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje