R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Sadowne: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów
2019-03-24 13:20:22 Artykuł czytany 2944 razy


Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Sadownem w powiecie węgrowskim, w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów. Uroczystości rozpoczęła o godzinie 11.00 Msza św. Przewodniczący jej Biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz apelował o nawrócenie, dzielenie się dobrem i zwrócenie się ku wartościom wiary. Następnie w tej miejscowości została odsłonięta tablica upamiętniająca rodzinę Lubkiewiczów, zamordowaną w 1943 roku przez Niemców wraz z dwiema Żydówkami, którym Leon Lubkiewicz sprzedał chleb.


W homilii biskup Antoni Pacyfik Dydycz nawiązał do wydarzeń sprzed 76 lat, nazywając je mordem dokonanym "w iście szatański sposób". "Jakże przecież można mordować za to, że ktoś jest Żydem albo Polakiem? Jakże można zabijać za to, że ktoś szuka chleba, jakże można zabijać kogoś za to, że tym chlebem się dzieli? I to w Europie, i to przez przedstawicieli narodu dumnego z siebie. Ból i wstyd towarzyszą takim wspomnieniom, ale też niepokój, trwoga, to też apel, że trzeba powstawać i trzeba z tego się wyzwalać" - mówił biskup senior diecezji drohiczyńskiej. Zachęcił też do modlitwy zarówno za Polaków pomagających Żydom, jak i za ich morderców, by Bóg obdarzył ich miłosierdziem.

Następnie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających rodzinę Lubkiewiczów oraz innych mieszkańców tej miejscowości, którzy w czasie okupacji pomagali Żydom.
Leon i Marianna Lubkiewiczowie oraz Stefan, syn Leona z pierwszego małżeństwa, byli piekarzami z Sadownego. Zostali zastrzeleni przez niemieckich żandarmów 13 stycznia 1943 roku po tym, jak Leon Lubkiewicz sprzedał chleb dwóm żydowskim sąsiadkom WIĘCEJOdsłonięcia pomnika i tablicy przy ul. Mazowieckiej, upamiętniających Lubkiewiczów dokonały  Magdalena Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Grażyna Olton, wnuczka Lubkiewiczów (na zdjęciu).
Podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że w czasie II wojny światowej mieszkańcy powiatu węgrowskiego zdali egzamin z człowieczeństwa, pomagając Żydom. Premier zwracał uwagę, że należy przywracać prawdę o realiach, jakie panowały w czasie okupacji niemieckiej na ziemiach polskich. "Żyd, który spotkał Niemca, stawał się martwym Żydem, a Żyd, który spotkał Polaka, miał szansę przeżyć. I wszyscy Żydzi, którzy przeżyli II wojnę światową, w mniejszym lub większym stopniu przeżyli ją dzięki tym bochenkom chleba, dzięki schronieniu, którego udzielali im ich polscy sąsiedzi" - powiedział premier Morawiecki. Mówił on również o znaczeniu pamięci o bohaterach z czasów okupacji. „My, Polacy, dzisiaj, na pamięci państwa Lubiewiczów, na pamięci milionów Polaków, którzy walczyli, którzy cierpieli, którzy ratowali w czasie okrutnej, niemieckiej nocy swoich żydowskich sąsiadów, na pamięci wielkiej historii Polski, na tym fundamencie budujemy wielkiej jasne domy, budujemy wielką, jasną Polskę” - powiedział szef rządu.

List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał Andrzej Dera, sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta.


Z kolei Posłanka Teresa Wargocka odczytała list od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.


Wicemarszałek Senatu Maria Koc dziękowała uczestnikom i organizatorom uroczystości, ale przede wszystkim mieszkańcom Sadownego za kultywowanie pamięci o bohaterach II wojny światowej.
Kolejnym punktem programu było odsłonięcie tablicy poświęconej mieszkańcom Sadownego, ratującym Żydów. Tablica została umiejscowiona na Placu Kościelnym przy ul Kościuszki.W uroczystościach wzięli udział obok Premiera Mateusza Morawieckiego: Magdalena Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojciech Kozłowski Dyrektor Instytutu Pileckiego, współorganizatora uroczystości, posłanka Teresa Wargocka, Grażyna Olton - wnuczka Lubkiewiczów, Ministrowie Andrzej Dera, Krzysztof Tchórzewski, Jacek Sasin, Marek Suski oraz władze samorządowe Województwa, Miasta i Powiatu.

Sadowne, położone w powiecie węgrowskim, było w czasie II wojny światowej jedną z miejscowości, które aktywnie włączyły się w pomoc polskim obywatelom pochodzenia żydowskiego. Tuż przed wojną we wsi mieszkało blisko 400 Żydów. Sadowne leżało na trasie do obozu zagłady w Treblince, największego miejsca Holokaustu w Generalnym Gubernatorstwie.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w ubiegłym roku. Data wybrana na dzień obchodów - 24 marca - jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

źródło: IAR, TVP Info, Twitter
fot.: KSkib


wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Z terenu jk
  2019-03-25 19:31:57

  arrow

  Ludzie, nie zawiedliście mnie!
  Otwierając artykuł pomyślałam sobie: ciekawe czy i tu też będą wylewać kubły nienawiści we wpisach? No i nie pomyliłam się! Opamiętajcie się, przecież piszecie wogóle nie na temat! Który z was odniósł się do Obchodów Pamięci Polaków ....., Żaden,uprawiacie tu też politykę! Nie lepiej byłoby zastosować się do tego powiedzenia:? "Nie zawsze mów, co myślisz! Ale ZAWSZE MYŚL CO MÓWISZ! /LUB CO PISZESZ/

 • @perukarz
  2019-03-25 06:23:11

  arrow

  Czyli - wg ciebie - strajkować powinni raczej posłowie niż nauczyciele?
  Zmień kanał w telewizorze, bo propaganda sączona całymi dniami przez TVpis mózg ci wyżarła.

  A w temacie artykułu: kampania wyborcza w pełni - jak to powiedział Morawiecki - wszyscy w teren osobiście namawiać do głosowania na PIS bo media mimo miliardów z budżetu nie dają rady!

 • do @ per
  2019-03-24 22:30:12

  arrow

  rozumiem, że twoja wiedza jest tą właściwą i prawdziwą. A zatem cyt.: "Posłowie mają 8 tys. zł brutto pensji podstawowej, więc jeśli nauczyciel dyplomowany ma z kawałkiem 5 tys. zł brutto to jest to nieduża różnica między posłem a nauczycielem"

 • @ per
  2019-03-24 19:59:10

  arrow

  Posiadasz nieprawdziwą wiedzę, więc się nie wypowiadaj... Zresztą - ten artykuł jest na inny temat.

 • perukarz
  2019-03-24 13:37:02

  arrow

  Przypominam tylko, że protestujący nauczyciele zarabiają niewiele mniej niż posłowie.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Tani kredyt konsolidacyjny - jak szukać?
2020-08-04 08:18:04 Kategoria:

Zobowiązanie kredytowe posiada już co drugi dorosły Polak. Okazuje się, że kredyty różnego rodzaju są wręcz powszechne. Wszystko za sprawą coraz lepszych ofert...

więcej »
foto

NEONET otwiera nowy sklep w Siemiatyczach – dla...
2020-07-31 16:49:52 Kategoria:

W czwartek, 6 sierpnia od godziny 9 rano rozpoczyna się w Siemiatyczach wielkie otwarcie nowego salonu NEONET. Sklep zlokalizowany jest przy ulicy Kościuszki 2, a dla...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Transmisje Duchowej Pielgrzymki na antenie Radia Podlasie
2020-07-30 12:04:17 Kategoria:

Od 2 do 13 sierpnia w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować nabożeństwa i konferencje Duchowej...

więcej »


Węgrów

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8

WĘGRÓW, 08.08 19:00 - 09.08 00:00

Dni Węgrowa 2020

więcej »
9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje