R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Strażacki jubielusz w Grębkowie /ZDJĘCIA/
2017-09-19 13:21:06 Artykuł czytany 922 razy


„BOGU NA CHWAŁĘ, LUDZIOM NA RATUNEK” – to hasło, które przyświeca strażakom, posługującym od 95 lat w Ochotniczej Straży Pożarnej w Grębkowie. Uroczystości, które odbyły się w minioną sobotę, 16 września, były doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności wobec byłych i obecnych druhów za wszelkie dobro i pełną zaangażowania służbę na rzecz lokalnej społeczności.


Uroczystości rozpoczęła o godz. 12.00 Msza św., sprawowana w kościele w Grębkowie. Jubileusz zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, delegacje jednostek OSP z terenu Gminy Grębków, Wierzbno oraz Kałuszyn. Nie zabrakło również reprezentantów Państwowej Straży Pożarnej z naszego regionu. Oprawę muzyczną uroczystości jubileuszowych zapewniła Orkiestra Dęta z Liwa.

Czas radosnego świętowania rozpoczęto od wyśpiewania „Chwała na wysokości Bogu…” za wszelkie łaski, opiekę i pomoc w wykonywaniu trudu strażackiego. Druhowie dziękowali najpierw Bogu za to, że mogą być narzędziami w rękach dobrego Pana, kiedy niosą ludziom pomoc. To dzięki Miłosiernemu Ojcu strażacy mogą wszystkim pokrzywdzonym i cierpiącym nieść radość ewangelicznej nadziei: „Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni…”. Msza św. była momentem do złożenia podziękowań pod adresem wszystkich osób i instytucji dobrej woli, które przez kolejne pokolenia wspierały działania straży pożarnej. Bez ludzkiego wsparcia i zaangażowania nie byłoby możliwe podjęcie wielu dobrych dzieł czy wykonywanie codziennych zadań.   
W tych intencjach księża posługujący w parafii św. Bartłomieja, pod przewodnictwem Proboszcza – ks. kanonika Krzysztofa Pawelca oraz ks. kanonika Romana Sawczuka (wieloletniego, diecezjalnego duszpasterza strażaków) sprawowali Eucharystię. Miłosiernemu Bogu polecano wszystkich strażaków działających w grębkowskiej jednostce. Dla zmarłych proszono o radość nieba; żyjącym, którzy obecnie wpisują się w sztafetę pokoleń – strażaków ochotników upraszano opieę świętego Floriana, Bożą pomoc i bezpieczeństwo na kolejne lata służby.

Ks. Kapelan Roman Sawczuk na zakończenie homilii zwrócił uwagę na szczególną misję strażaków obecnie. - Statut wytycza kierunki działania. Boże przykazania wytyczają drogę doczesną i wieczną. Gaście pożary, likwidujcie miejscowe zagrożenia, ducha nie gaście i stańcie na straży pięknych, polskich wartości. Niech patrząc ludzie na was, widzą piękną, wspaniałą waszą postawę. Nie depczcie przeszłości ołtarza, budujcie piękną, wspaniałą przyszłość - podkreślił kapelan.

Kolejnym ważnym punktem uroczystości była część przed budynkiem jednostki OSP w Grębkowie. Warto zaznaczyć, iż druhowie na ten dzień wyremontowali część zewnętrzną i wewnętrzną garaży, jak również wybudowali postument pod figurę św. Floriana.

Odznaczeniami zostali uhonorowani zasłużeni strażacy, działający w jednostce świętującej swój jubileusz oraz Ci, którzy pełnią już funkcje honorowe. Nie zapomniano również o tych, którzy odeszli już na wieczną służbę do Pana. Ich pamięć uczczono symboliczną, minutą ciszy.

Wśród wielu nagrodzonych, największe brawa otrzymali najmłodsi ochotnicy – uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej, działający w dziecięcej drużynie pożarniczej. Jednostka w Grębkowie – Jubilatka odznaczona została Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Ostatnim punktem było odsłonięcie i poświęcenie figury św. Floriana, która została umieszczona przy wejściu do strażnicy. Przybyli goście na zakończenie oficjalnej części, składali życzenia jubilatom – strażakom. Życzyli im jak najmniejszej liczby wyjazdów, a jeśli już to, aby odbywały się one w bezpieczeństwie. Wyrażano także nadzieję na spotkanie przy okazji 100-lecia funkcjonowania OSP Grębków.


Historia OSP w Grębkowie

OSP Grębków została założona w 1922 r. obejmując mieszkańców Grębkowa i Ogródka. Inicjatorami jej powstania, jednocześnie pierwszy zarząd jednostki tworzyli: ks. kan. Stanisław Kawecki, Aleksander Glinka, Marian Boruc, Władysław Urban oraz Stanisław Sasim.

W pierwszych latach działalności straży, pracy było wiele, bowiem stan zagrożenia pożarowego w tym czasie był bardzo duży. Głównym powodem takiego stanu rzeczy była w ponad 90-ciu procentach zabudowa wsi tworząca zwarte skupiska drewnianych budynków krytych słomą, co sprzyjało szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożarów. Poprzez kolejne lata jednostka stopniowo się rozwijała, głównie dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności czy poszczególnych instytucji.

Ważnym w perspektywie najważniejszych wydarzeń w historii jednostki był rok 1987, kiedy to zorganizowano duże uroczystości z okazji 65-lecia jednostki. Była to doskonała okazja do ufundowania sztandaru dla OSP GRĘBKÓW.

14 lutego 1995 roku OSP w Grębkowie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Oprócz wozów bojowych na wyposażeniu OSP Grębków znajdują się sprzęty z zakresu ratownictwa drogowego, technicznego oraz wodnego, które zostały pozyskane sukcesywnie przez zaangażowanie poszczególnych druhów. Nie sposób wymienić wszystkich, jednak na dzień dzisiejszy bez wątpienia można stwierdzić, że wyposażenie OSP Grębków niczym nie odbiega od wyposażenia Państwowych Straży Pożarnych.

O współczesnej sile straży decydują tworzący aktualny skład jednostki: druhowie czynni – w liczbie 61 i honorowi – w liczbie 10. Jednostka OSP Grębków zawsze bardzo blisko współpracuje ze społecznością parafialną. Druhowie włączają się czynnie w organizacje wydarzeń o charakterze religijnym czy społeczno – gminnym.


Ks.Marek Weresa

Większe zdjęcia można zobaczyć tutajJs
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolinia Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA

Węgrów

w lewoWrzesień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8

WĘGRÓW, 08.09

Dożynki diecezjalne w Sadownem

więcej »
9

WĘGRÓW, 09.09 12:00

Mazowieckie Święto Chleba i Sera w Węgrowie

więcej »

WĘGRÓW, 09.09 12:00

Węgrów: Mazowieckie Święto Chleba i Sera

więcej »
10

WĘGRÓW, 10.09

Powiatowy Dzień FASD

więcej »

WĘGRÓW, 10.09

Konferencja „MAMO, jeśli pijesz Ty, piję i JA – zapobieganie spożywaniu alkoholu przez kobiety w ciąży”

więcej »

WĘGRÓW, 10.09 17:30

Spotkanie z Wojciechem Żaganem

więcej »
11 12 13 14

WĘGRÓW, 14.09 12:00

Węgrów: Europejskie Dni Dziedzictwa

więcej »
15 16

WĘGRÓW, 16.09 13:00

Europejskie Dni Dziedzictwa w Liwie

więcej »
17 18 19 20 21 22

WĘGRÓW, 22.09 09:00

100 lat Liceum Ogólnokształcącego w Węgrowie /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje