R E K L A M A



WĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wdzięczność pokoleniom w 500 lat istnienia Sadownego
2014-09-19 13:41:05 Artykuł czytany 1283 razy


Potrzeba wdzięczności minionym pokoleniom przyświecała obchodom 500. rocznicy powstania Sadownego, które odbyły się 18 września.


Uroczystości rozpoczęła sesja Rady Gminy Sadowne, z udziałem gości i zasłużonych mieszkańców. Przyznano odznaczenia oraz podziękowania za wkład w rozwój tego miejsca.

W świątyni parafialnej, Eucharystię dziękczynną, wraz z kapłanami pochodzącymi z tamtejszej parafii, celebrował biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.

W wygłoszonej homilii biskup przypomniał ludzi żyjących na tej ziemi, którzy wnosili na przestrzeni wieków, wkład w jej rozwój, a także ponosili ofiary  i przeżywali cierpienia w tragicznych czasach. - Pokoleniom ludzi, w dziedzictwo których wchodzimy, należy się nasza wdzięczność - podkreślił biskup.

Ksiądz biskup mówił też, że stoimy na tej ziemi, gdyż Bóg nas na niej postawił. Nie można też zapomnieć, że mądre zarządzanie dobrami ziemskimi ma ostatecznie doprowadzić do nieba.  Ukazał również wielką rolę miłości do ludzi, bez której na ziemi można niszczyć, a nie budować. - Należy mądrze zarządzać dobrami ziemskimi, ale miłować wieczne – kontynuował biskup.

Odwołując się zaś do świadectwa świętych, w tym także ludzi, których jeszcze pamiętamy, a zostali już wyniesieni na ołtarze, ksiądz biskup powiedział, że źródłem świętości jest Bóg. Świętym człowiekiem jest ten, w którego życiu uobecnia się żywy Bóg i widoczna jest jego większa miłość na tle czasów. Musimy bowiem łączyć dwie ojczyzny ziemska i niebiańską, co może się dokonać jedynie w Jezusie Chrystusie.

Po Mszy Świętej, bp Tadeusz Pikus poświęcił pamiątkowy kamień umieszczony na skwerze miejskim przed kościołem, upamiętniający rocznicę Sadownego. Podpisany został też jego akt erekcyjny.

Ostatnim punktem obchodów rocznicy była sesja popularno – naukowa w Zespole Szkól Ponadgimanzjalnych. Rozpoczęła ją prezentacja miejscowej baśni w wykonaniu młodziezy, spisanej przez Oskara Kolberga.

Okoliczności powstania Sadownego ukazał dyrektor Muzeum i Archiwum Diecezjalnego w Drohiczynie ks. dr Zenon Czumaj. Mówił on o osadnictwie na tamtejszych ziemiach nad Bugiem i Narwią, począwszy od XIII wieku i obecności zakonów i instytucji kościelnych, które to miały być gwarantem ich bezpieczeństwa. Ukazał upadki pierwszych osad niszczonych przez powodzie.

Przypomniał, że osada Sadowne powstała na ziemiach zarządzanych przez kanoników Kapituły Warszawskiej w 1514 roku. Mówił też o powstaniu w 1524 roku parafii oraz innych wydarzeniach i osobach, które przez pięć wieków, wniosły wkład swój duchowy i intelektualny.

Odczytano tekst redaktora Bartosza Wielińskiego, w którym przybliżył  postać swego dziadka Bolesława Szabelskiego, zdolnego kompozytora.

Ks. prał. dr Zbigniew Sobolewski – dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes” przypomniał postać sadownieńskiego rodaka bł. ks. Edwarda Grzymały – kapłana wielkiego formatu, który poniósł męczeńską śmierć w Dachau i został wyniesionego na ołtarze przez św. Jana Pawła II. 

Dr Piotr Kondraciuk z Zamościa ukazał wkład rodu Zamojskich w rozwój tamtejszych ziem, ukazując także, czym była ich ordynacja. 

Odczytano referat ks. kan. dra Pawła Rytela – Andrianika profesora z Rzymu, obecnie przebywającego w Jerozolimie, w którym ukazał ogromną pomoc, jaka z narażeniem życia, była niesiona Żydom przez Polaków, zamieszkujących ziemie w niedalekiej odległości od obozu w Treblince. Prosił on także o dalsze zgłaszanie takich przypadków w celu ich dokumentacji. Żywą ilustracją tego świadectwa pomocy, była obecność na spotkaniu Jadwigi Stankiewicz – Jóźwik, odznaczonej medalem „ Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.
   
Ostatni prelegent dr Rafał Dmowski z Siedlec ukazał materiały biograficzne, dotyczące Sadownego i okolicy, zarówno opracowane, jak też czekające w różnych archiwach na zainteresowanie się nimi.

Głos zabrali również obecni na uroczystości przedstawiciele Parlamentu i miejscowych władz. Obecni byli także: duchowni, władze samorządowe różnych szczebli, poczty sztandarowe, wojsko, zespół ludowy „Sadowianki” oraz mieszkańcy.

Organizatorem obchodów były: Gmina Sadowne z wójtem Zdzisławem Traczem, parafia p.w. Św. Jana Chrzciciela z proboszczem ks. kan. Stanisławem Wojciechowskim oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z dyrektorem Sławomirem Ryszawą.         



Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj
                

ks. Artur Płachno/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Węgrów

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje