R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Węgrów i gminy powiatu węgrowskiego /RAPORT O CENACH ODBIORU ŚMIECI/
2019-11-19 18:26:34 Artykuł czytany 578 razy


Na terenie powiatu węgrowskiego funkcjonuje system zbierania odpadów niesegregowanych oraz system selektywnego zbierania. W poszczególnych gminach uchwalony został Regulamin utrzymania czystości i porządku, w którym określone zostały rodzaje odpadów komunalnych, jakie mieszkańcy mają obowiązek zbierać selektywnie. Właściciele nieruchomości mają obowiązek wydzielenia spośród strumienia odpadów komunalnych - odpady kuchenne (biodegradowalne), odpady opakowaniowe (papier, szkło, plastik, metale), odpady niebezpieczne, odpady wielkogabarytowe. Do zbierania odpadów komunalnych zarówno zmieszanych jak i frakcji zbieranych selektywnie służą specjalnie oznaczone worki i pojemniki.


Odpady zmieszane zbierane są w czarne worki lub pojemniki, frakcje zbierane selektywnie takie jak szkło, plastik, papier, metal zbierane są w specjalnie oznaczone worki kolorowe. Do zbierania odpadów służą mieszkańcom również pojemniki i kontenery, ustawione przy punktach użyteczności publicznej.
Na terenie gmin powiatu węgrowskiego typowym jest system segregacji „u źródła”, czyli worki lub pojemniki do segregacji, w które zaopatrywani są mieszkańcy. Do odbioru odpadów upoważnione są firmy, z którymi gminy zawarły stosowane porozumienia. Odbiory odbywają się bezpośrednio od mieszkańców, na podstawie wcześniej ustalonego grafiku. Są to odbiory cykliczne, odbywają się 1 lub 2 razy w miesiącu.

Miasto Węgrów

W Węgrowie za odpady segregowane mieszkańcy płacą 12 zł od osoby, z kolei za niesegregowane - 24 zł od osoby.
 
Miasto wprowadziło pewne ulgi i zwolnienia. Rodziny wielodzietne, posiadające kartę „Węgrów dla rodziny 3+” płacą za odpady 50% mniej. Z kolei w przypadku gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawnionej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej kwota jest niższa o 25%.

Odbiorem odpadów na terenie miasta zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Węgrowie. W zabudowach jednorodzinnych odpady odbierane są raz na dwa tygodnie, dodatkowo bioodpady w miesiącach: maj-wrzesień raz na tydzień,  a wielkogabaryty raz na kwartał. W zabudowach wielorodzinnych śmieci odbierane są dwa razy w tygodniu, wielkogabaryty raz w miesiącu. Firmy - raz na dwa tygodnie.

Obecnie szacuje się, że odpady zdecydowało się segregować 90,3% mieszkańców miasta.
W przypadku bloków opłata za śmieci jest taka jak w domach jednorodzinnych, z jedną różnicą - deklarację składają zarządcy budynków. Bloki mają wyznaczone „gniazda”, w których ustawione są odpowiednio oznakowane pojemniki, do których mieszkańcy wrzucają posegregowane odpady komunalne.

SAMORZĄDY GMINNE 

Jeśli chodzi o samorządy gminne na terenie powiatu węgrowskiego ceny są raczej zbliżone do siebie. Od 15 stycznia 2019 r. wprowadzono jednak zmiany stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wzrost cen związany był ze wzrostem kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami. Obecnie najwięcej za odpady płacą mieszkańcy gminy Wierzbno, najmniej - gminy Grębków.

Gmina Grębków


- odpady segregowane - 10 zł od osoby
- odpady niesegregowane 20 zł od osoby
Gospodarowaniem odpadów zajmuje się firma EkoTeam Sp. z o.o. z Węgrowa. To samo przedsiębiorstwo obsługuję gminę Wierzbno i gminę Łochów.

Gmina Wierzbno


- odpady segregowane - 15 zł od osoby,
- odpady niesegregowane30 zł od osoby,

Gmina Łochów


odpady segregowane - 13 zł, od osoby,
- odpady niesegregowane - 26 zł od osoby (Posiadaczom Karty Dużej Rodziny przysługuje zniżka 3 zł od osoby miesięcznie, jeżeli odpady zbierane są w sposób selektywny);

Gmina Miedzna

odpady segregowane12 złod osoby,
- odpady niesegregowane - 24 zł od osoby,

Gmina Liw

- odpady segregowane 11 zł od osoby,
- odpady niesegregowane22 zł od osoby,

Gmina Stoczek

- odpady segregowane13 zł od osoby,
- odpady niesegregowane 26 zł od osoby,

Gmina Korytnica

- odpady segregowane13 zł od osoby,
- odpady niesegregowane20 zł od osoby,

Gmina Sadowne

odpady segregowane - 12 zł od osoby,
- odpady niesegregowane - 24 zł od osoby,

W nowym 2020 roku wiele samorządów zapowiada kolejny wzrost cen za śmieci. Wymusza to nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Radni będą zmuszeni podjąć wiele uchwał, choćby o zwolnieniu z części opłaty mieszkańców, którzy kompostują bioodpady. Wiele gmin  będzie musiała podnieść stawki, ponieważ polski rynek zbytu na surowce wtórne jest mocno okrojony, a przedsiębiorcy odbierający odpady komunalne będą musieli liczyć się z większymi kosztami ich zagospodarowania. To z kolei wpłynie na koszt przetargów.

Opracowała Karolina Skibniewska


wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6

WĘGRÓW, 06.01 11:30

Orszak Trzech Króli w Węgrowie

więcej »
7 8 9 10 11

WĘGRÓW, 11.01

Węgrów: sobota z siatkówką

więcej »
12
13 14

WĘGRÓW, 14.01

Debata społeczna w Węgrowie

więcej »
15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje