R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Węgrowianie oddali hołd „Wyklętym”
2018-03-03 09:44:35 Artykuł czytany 1010 razy


Węgrowianie włączyli się w ogólnopolskie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W Węgrowie 1 marca zostały zorganizowane uroczystości, podczas których wspominano ich niezłomność i bohaterstwo. Wartym podkreślenia jest fakt, że postawa i zasługi żołnierzy walczących na terenie powiatu węgrowskiego zostały również uhonorowane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który tego dnia za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej pośmiertnie odznaczył KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI Stanisława OSTWINDA-ZUZGĘ Żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, skazanego w 1945 roku na karę śmierci.


Węgrowskie obchody rozpoczęła Msza św. odprawiona w Bazylice Mniejszej w Węgrowie pod przewodnictwem biskupa seniora Diecezji Drohiczyńskiej Antoniego Pacyfika Dydycza.

Po mszy na Rynku Mariackim odbył się, w niezwykle podniosłej atmosferze, Apel Pamięci poświęcony bohaterom antykomunistycznego powstania, broniącym najważniejszych wartości: Boga, Honoru i Ojczyzny.

List od wicemarszałek Senatu Marii Koc odczytał dyrektor biura senatorsko-poselskiego Michał Piotrowski. W imieniu samorządu Węgrowa głos zabrał wiceburmistrz Leszek Redosz, który przypomniał ofiarę żołnierzy walczących przeciwko komunistycznemu zniewoleniu i wyraził wdzięczność za pamięć o „Wyklętych”.

Apel poległych odczytał Tomasz Staręga ze Stowarzyszenia „Niezłomni Węgrów”. Podczas Apelu prowadzący Tomasz Staręga wspomniał w szczególności sylwetki: generała Leopolda Okulickiego, Kazimierza Pużaka, Jana Stanisława Jankowskiego, generała Augusta Emila Fieldorfa, ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, majora Adama Lazarowicza „Klamrę”, majora Mieczysława Kawalca, kapitana Józefa Batorego „Argusa”, Porucznika Karola Chmiela „Groma”, Józefa Rzepkę „Znicza”, Danutę Siedzikównę „Inkę”, rotmistrza Witolda Pileckiego, majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego” i Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”, Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, Mariana Bernaciaka „Orlika”, Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, Józefa Kurasia „Ognia”, Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, Józefa Franciszka „Lalka”.

Cześć ich pamięci!

Po apelu delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi ofiary terroru stalinowskiego oraz rotmistrza Witolda Pileckiego, umieszczonymi na ścianie dawnej katowni UB w Węgrowie, przy ul. Kościelnej.

W ramach uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbył się również koncert Pawła Michalika „Karat NM (Napalm Grupa)” i jego gości w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Artystom podziękowania złożył Przewodniczący Rady Miejskiej Węgrowa Jacek Antoński.
Organizatorami uroczystości byli: Samorząd Miasta Węgrowa wraz z Jednostką Strzelecką "Niezłomni Węgrów", Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, Węgrowski Ośrodek Kultury.

Tekst i foto: www.wegrow.pl

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolinia Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • zzz
  2018-03-15 20:49:25

  arrow

  ".. Polska by la stłamszona w swoich działaniach "- nie była tłamszona, została w szybkim tempie odbudowana ze zniszczeń wojennych, rozwinęły się różne gałęzie przemysłu, gospodarka morska itp. nie było bezrobocia,chłopi otrzymali ziemię, młodzi ludzie i nie tylko kształcili się, opieka lekarska, wczasy darmowe, istnienie bloków militarnych, politycznych oraz trwająca 'zimna wojna' to skutki globalnej polityki, były różnego rodzaju przykre wypaczenia ale one są i dzisiaj o wiele większe, w żadnej partii nigdy nie byłem i wiem jak manipuluje się historią dla doraźnych celów politycznych, ale "ciemny lud " wie swoje

 • do adwersarzy...
  2018-03-14 07:59:27

  arrow

  Ludzie. Nie dajcie się dzielić. Nasza historia jest skomplikowana, a co najważniejsze niestety nie sami ją pisaliśmy... Z perspektywy czasu nie da się wszystkich wrzucić do jednego worka podzielić na dobrych i złych, na żołnierzy i bandytów itp. Każdy przypadek jest inny, każdy wymaga umiaru a najgłupszą rzeczą jest skakanie sobie do gardeł. Kto się z tego cieszy to sobie sami po naszej zaborowej historii odpowiedzcie...

 • Do zzz
  2018-03-14 06:06:32

  arrow

  Zza Koluszki, idź spać a nie piszesz takie pierdoły. Myślisz, że bez pomocy ruskich nie bylibyśmy w stanie się kształcić. Przez takich jak Ty, obrońców komunizmu, jedynego słusznego kierunku, Polska by la stłamszona w swoich działaniach na co najmniej 44 lata. Skutki tej komunistycznej pomocy odczuwamy do dziś. A o tajnych kompletach słyszałeś? Naród można zniewolić ale ducha w narodzie nigdy nie zgasić. W Tobie widzę ducha propagatora komunizmu. Skończyłeś 4 klasy szkoły podstawowej to się ciesz.

 • zzz
  2018-03-13 21:39:39

  arrow

  @ Siadaj Komuch - nie pleć głupot i popytaj starszych ludzi jak to było za tzw. sanacji, a było tak dniówka robotnika rolnego wynosiła 1 zł czyli tyle ile 1 kg cukru taki to był dobrobyt, tzw szkoły to 4 klasy, aby poznać litery i jako tako czytać, swoje mądrości zachowaj dla siebie

 • Siadaj Komuch
  2018-03-12 01:24:42

  arrow

  ZZZ nie pochwalaj jednej z największej tragedii naszego narodu. Przed wojną nie było szkoły powszechnej? Nie było pracy? Boli, wiem że boli... dam Ci na wyjazd do Moskwy, jedź i tam dokończ żywota.
  Pfff- kiedy zgubiłeś/aś rozum?

 • siadaj kulfon
  2018-03-11 21:16:58

  arrow

  na szczęście jak to powiedział jeden z "wielkich" cyt: "nikt nam nie wmówi że czarne jest czarne a białe jest białe"

 • zzz
  2018-03-11 12:02:00

  arrow

  " walczących przeciwko komunistycznemu zniewoleniu " - dzięki temu "zniewoleniu" ludzie nauczyli się czytać i pisać,kształcić się , nie było bezrobocia itp.

 • pffff
  2018-03-10 23:12:04

  arrow

  Żal tylko młodzieży zmuszonej do stania w taki mróz w cienkich polarkkach...

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8

WĘGRÓW, 08.12

Siatkarki Nike podejmą Krótką Mysiadło

więcej »
9
10 11 12 13

WĘGRÓW, 13.12

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

więcej »
14 15 16

WĘGRÓW, 16.12

Wigilia Miejska i Jarmark Bożonarodzeniowy w Węgrowie

więcej »
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje