R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

X Hubertus Węgrowski /ZDJĘCIA/
2018-10-14 21:38:55 Artykuł czytany 2230 razy


Mszą hubertowską, celebrowaną przez J. E. Ks. Kardynała Gerharda Ludwiga Müllera - byłego Prefekta Kongregacji Nauki Wiary, rozpoczęła się oficjalna część obchodów X Jubileuszowego Hubertusa Węgrowskiego. Na błoniach parafii św. Ojca Pio w Węgrowie zgromadził się tłum ludzi, chcących świętować wspólnie z myśliwymi, leśnikami i rolnikami.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze

Podczas jarmarku hubertowskiego swój dorobek przyrodniczy zaprezentowały Lasy Państwowe oraz koła łowieckie z Mazowsza i Podlasia. Uczestnicy wydarzenia mięli okazje zobaczyć wystawę psów myśliwskich, paradę konną, pogoń za lisem oraz skosztować dziczyzny i regionalnych przysmaków. Całość zakończył występ gwiazdy Hubertusa – zespołu Golec uOrkiestra.

Podczas uroczystości prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, podkreślił, że łowiectwo jest pasją mocno zakorzenioną w polskiej tradycji. - Polskie łowiectwo od lat zajmuje się racjonalnym gospodarowaniem zasobami przyrodniczymi i ich ochroną. Polska to unikat w skali krajowej pod względem czynienia sobie ziemi poddaną – podkreślił prof. Jan Szyszko, dodając, że łowiectwo i leśnictwo współdziałają z polskim rolnictwem. Dzięki polskiemu rolnikowi, myśliwemu i leśnikowi tak użytkujemy zasoby przyrodnicze, że jesteśmy wzorem dla całego świata – dodał profesor.

 - Zabrakło docenienia polskiego myśliwego i dania mu możliwości aby mógł lepiej wykonywać ustawę o łowiectwie czy lepiej pomagać rolnikom w walce z afrykańskim pomorem świń – mówił z kolei kapelan Lasów Państwowych ks. Tomasz Duszkiewicz, nawiązując do sobotniego polowania, w którym udział wzięło ponad 500 myśliwych. Podobnie jak w roku ubiegłym nie obyło się bez protestu ekologów. - To jest uroczystość, która wzmacnia wspólnotę między myśliwymi, leśnikami i rolnikami. To jest fundament gospodarki – myśliwi, którzy gospodarują zwierzyną żyjącą na wolności i rolnicy, którzy są naszymi żywicielami. O tym trzeba głośno mówić – podkreślał ks. Duszkiewicz.

Podczas uroczystości prof. Jan Szyszko wręczył okolicznościowe „Dzwony Świętego Huberta”, przyznawane za zasługi na rzecz Hubertusa Węgrowskiego oraz kształtowania modelu polskiego leśnictwa i łowiectwa.

Wyróżnienia odebrali:
Jerzy Derlicki Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów,
Koło Łowieckie „Soból i Panna”,
Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży
oraz Andrzej Konieczny Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Zakończeniem części oficjalnej było posadzenie dębu poświęconego przez papieża Franciszka, symbolizującego setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

X Hubertus Węgrowski zorganizowały wspólnie regionalne dyrekcje Lasów Państwowych w Warszawie i Białymstoku oraz siedlecka Organizacja Łowiecka. Patronatem honorowym wydarzenie objął prof. dr hab. Jan Szyszko.

Część oficjalną, w niedzielne popołudnie, rozpoczęła parada z udziałem jeźdźców konnych i reprezentacji pocztów sztandarowych, a następnie przemarsz z Rynku Mariackiego na błonia parafii św. Ojca Pio w Węgrowie. WIĘCEJZobacz zdjęcia w większym rozmiarze

KSkib/Węgrów
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolinia Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • kojo
  2018-10-15 21:03:43

  arrow

  Niech się nacieszy, przecież tylko do najbliższej niedzieli

 • realista
  2018-10-15 14:30:51

  arrow

  A co miał kłopot z dotarciem?

 • Krzyś
  2018-10-15 11:46:37

  arrow

  Kandydatka na burmistrza Węgrowa zasiada na scenie, a burmistrz Węgrowa gdzieś tam na widowni... jakie to wymowne

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoListopad 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10

WĘGRÓW, 10.11

Zaduszki poetyckie albo dziadowskie deliberacje, czyli sny o wolności

więcej »

WĘGRÓW, 10.11

W sobotę grają węgrowskie siatkarki

więcej »
11

REGION, 11.11 18:00

Mazowsze w Koronie. Final w Węgrowie

więcej »
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje