R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zarząd Powiatu Węgrowskiego podsumował roczne działania
2019-11-20 18:22:39 Artykuł czytany 475 razy


Ponad 23 mln zł, z czego 15,6 mln zł to dofinansowania zewnętrzne – tyle w mijającym roku kosztowały inwestycje zrealizowane przez powiat węgrowski. 4,7 mln zł to środki własne samorządu, z kolei 2,9 mln to dotacje gmin, które uczestniczyły w realizowanych zadaniach. Podsumowanie rocznej działalności Zarządu Powiatu Węgrowskiego w kadencji 2018-2023 odbyło się w środę, 20 listopada, podczas konferencji prasowej z udziałem senator RP Marii Koc, naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego oraz dyrektorów podległych instytucji.


Spotkanie poświęcono omówieniu zrealizowanych dotychczas inwestycji ale również tych, do których samorząd zamierza przystąpić w najbliższym czasie. Wśród najważniejszych i  najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców wymienia się zadania drogowe. W tym roku udało się doprowadzić do szeregu remontów na drogach powiatowych, które możliwe były dzięki wsparciu ze środków pochodzących z Funduszu Dróg Samorządowych, programu usuwania skutków klęsk żywiołowych, Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych i Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Dróg Lokalnych. Część inwestycji wsparta została także przez gminy powiatu węgrowskiego.

W minionym roku na terenie powiatu powstały dwie Otwarte Strefy Aktywności – przy Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie oraz na terenie Domu Dziecka w Kaliskach. Powiat zaangażował się również w pomoc przy budowie nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Węgrowie. W ciągu mijających 12 miesięcy udało się zaopatrzyć w dodatkowy sprzęt Zarząd Dróg Powiatowych. Zakupiono m.in. dwa samochody ciężarowe w typie wywrotek, dwa ciągniki komunalne i koparko-ładowarkę.

W 21 szkołach i placówkach na terenie powiatu nauczanych jest 2769 uczniów, w tym 142 słuchaczy szkół dorosłych i 39 dzieci w przedszkolu. Placówki zgrupowane są w zespoły szkół, ośrodki lub samodzielne jednostki, co łącznie daje osiem jednostek organizacyjnych powiatu. Organizacyjnie samorząd prowadzi 10 szkół ogólnodostępnych, 5 szkół specjalnych, 5 szkół dla dorosłych i 1 przedszkole specjalne. W placówkach przeprowadzono szereg projektów i inwestycji mających poprawić standard nauczania. Przyznano również 175 stypendiów na łączną kwotę 73,8 tys. zł.

Także w samym budynku Starostwa udało się przeprowadzić reorganizację w zakresie obsługi interesantów w Wydziale Komunikacji i Transportu.  Utworzono dodatkowe stanowisko pracy obsługujące osoby załatwiające sprawy z zakresu rejestracji pojazdów (około 80 spraw dziennie - pokój Nr 18). Sprawy dotyczące uprawnień do kierowania pojazdami załatwiane są w pokoju Nr 2 (niski parter).

Dodatkowe pomieszczenie dla Wydziału Komunikacji udało się wygospodarować dzięki przeniesieniu Wydziału Zarządzania Kryzysowego do budynku przy ul. Piłsudskiego 23. Rozwiązanie wpłynęło na zmniejszenie czasu oczekiwania na załatwienie sprawy, co stanowiło jeden z głównych problemów zgłaszanych przez interesantów.

Wśród nowości wymienia się wprowadzenie stypendiów dla studentów medycyny, którzy po zakończeniu nauki zdecydują się na zatrudnienie w którejś z placówek należących do węgrowskiego SP ZOZu i  wyprawkę dla maluszka, jaką otrzymuje każdy noworodek urodzony w szpitalu w Węgrowie.

 14 listopada 2019 r. Rada Powiatu Węgrowskiego podjęła uchwałę w sprawie emisji obligacji oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu. Działanie ma na celu pozyskanie środków pieniężnych na wcześniejszą spłatę zobowiązań z tytułu kredytów, obniżenie kosztów odsetkowych od posiadanego zadłużenia dzięki niższej marży na obligacjach, a co za tym idzie poprawę wartości wskaźnika obsługi zadłużenia z art. 243 ufp.

Warto również wspomnieć, że od listopada 2018 roku powiat uczestniczył w realizacji kilkunastu imprez i wydarzeń okolicznościowych.

Wśród najważniejszych zadań, których realizacja dopiero przed nami wymienia się budowę Regionalnego Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością i Zagrożonych Wykluczeniem w skład którego wejdzie m.in. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Warsztat Terapii Zajęciowej i Zakład Aktywizacji Zawodowej. 21 listopada Powiat Węgrowski stanie się właścicielem budynku po byłym gimnazjum liwskim i to właśnie dzięki temu możliwe będzie utworzenie RCW, które według wstępnych planów ma powstać za około 3 lata.

Minioną konferencję prasową zakończono podziękowaniami wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do rozwoju powiatu węgrowskiego. Starostowie węgrowscy za wsparcie i zaangażowanie w sprawy samorządu podziękowali również obecnej na spotkaniu senator Marii Koc.Większe zdjęcia można zobaczyć tutajKSkib/DW
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • ???
  2019-11-22 16:20:40

  arrow

  Co sie dzieje z fundatorem zabytków Wegrowa ?

 • Nie wracajmy do komunizmu
  2019-11-21 06:25:52

  arrow

  Poza lansowaniem Kocowej i rządu PiS nic się nie działo. Kolejki w przychodniach się nie zmniejszyły. Zapowiadana przez rząd reforma szkolnictwa zawodowego nawet nie drgnęła o milimetra. Infrastruktury nie przybyło. Proszę nie mylić utrzymania istniejących dróg. Już byłby totalny wstyd gdyby obecny samorząd nie utrzymał drug, które nasi dziadkowie budowali za pomocą łopat. Czy ktoś może napisać ile zbudowano nowych dróg?

 • Mieszka.
  2019-11-20 23:13:22

  arrow

  Jeszcze jednak daleko do widocznej poprawy warunków życia mieszkańców powiatu, tak lansowanej w mediach przez Rząd. Wielka niemoc samorządów gminnych i powiatowych daje mocno się we znaki nadal, to się jeszcze nie zmieniło. Jedynie przybywa stołków do obsługi 500+ czy innych programów rozdawniczych, a inwestycje - te gospodarcze i infrastrukturalne - czekają...

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Kredyt gotówkowy - gdzie najlepiej wziąć kredyt z...
2020-07-07 12:36:39 Kategoria:

Przyszli kredytobiorcy, którzy obserwują oferty kredytów gotówkowych, szukają tych atrakcyjnych cenowo i posiadających niskie oprocentowanie. Szczególnie jest to istotne...

więcej »
foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


Węgrów

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje