R E K L A M A


KOŚCIÓŁ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej
2013-09-16 17:27:13 Artykuł czytany 1533 razy


15 września przed kościołem p.w. Miłosierdzi Bożego w Bielsku Podlaskim został odsłonięty i poświęcony pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.


Pomnik przedstawia Matkę Bożą, która po śmierci Chrystusa trzyma na swych rękach Jego martwe Ciało, na którego cokole zostały wyryte nazwy miejscowości w ZSSR, gdzie w 1940 roku zostali zamordowani nasi rodacy: Katyń, Miednoje, Charków, Ostaszków, Kozielsk, Starobielsk, Bykownia i Chersoń oraz Smoleńsk, gdzie w katastrofie lotniczej zginęło 96 osób na czele z Prezydentem PR Lechem Kaczyńskim.

Na placu otaczającym monument, została umieszczona tablica ze słowami utworu „Orlątko”, autorstwa Artura Oppmana – „ Tylko mi ciebie mamo, Tylko mi Polski żal…!

Przewodniczącym komitetu budowy pomnika był Tadeusz Romańczuk, prezes  „Bielmleku”, zakładu sąsiadującego z terenem tamtejszej parafii. Został on zaprojektowany i wykonany przez Pracownię Rzeźby - Bieniewo, Pawła Pietrusińskiego. Otoczenie pomnika zaprojektował Roman Zero z Bielska Podlaskiego, wykonawcą zaś  prac budowlanych była firma „ Stalbud” z Bielska Podlaskiego Stanisława Leszczyńskiego.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Parlamentu, władz samorządowych różnych szczebli, harcerze, kombatanci, wiele pocztów sztandarowych, kapłani diecezjalni i zakonni  z Polski z zagranicy, siostry zakonne oraz liczni mieszkańcy miasta.

Szczególnymi gośćmi były też wdowy po generałach Wojska Polskiego, którzy zginęli  w katastrofie prezydenckiego TU 154  M – Ewa Błasik i Krystyna Kwiatkowska. 

Uroczystości rozpoczęły się koncertem Macieja Wróblewskiego i Jana Pietrzaka, którzy wykonali utwory ze swych repertuarów, odnoszące się do wydarzeń historycznych i miłości
do Polski.

Zebrani złączyli się na modlitwie Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem. Zostało też odczytane jego specjalne błogosławieństwo, którego udzielił uczestnikom bielskiej uroczystości.

Współorganizator uroczystości ks. kan. Dariusz Kujawa, proboszcz parafii p.w. Miłosierdzia Bożego, powiedział, że patrząc na Maryję, trzymającą na swych rękach martwe ciało swego Syna, możemy uczyć się żywej i autentycznej wiary. Aby dzięki Matce Bożej na nowo uwierzyć, że Bóg może nawet z największego cierpienia wyprowadzić dobro dla nas i całej Ojczyzny.

Podziękował on również swemu poprzednikowi ks. kan. Marianowi Wyszkowskiemu, który wielokrotnie zapraszał w tym miejscu na modlitwę w intencji Polski, polecając ją Miłosierdziu Bożemu.


Zobacz zdjęcia w większym formacie

Eucharystię w intencji poległych i pomordowany Polaków, celebrował biskup drohiczyński Antoni Dydycz.  W wygaszonej homilii powiedział, że uroczystość ta ma podkreślić konieczność nadania pełnego wymiaru miłości do Polski, widoczne jest bowiem słabnięcie pamięci o niej i wyczerpanie  poświęcenia.  Nie można zapominać o ludziach, dzięki którym mogła ona istnieć, a także o wydarzeniach trudnych i zwycięskich, gdyż są one oparciem dla współczesności.  Ksiądz biskup powiedział też, że jest to nietypowy pomnik, nawiązujący do dwóch miejsc i dwóch dat.  Katyń i Smoleńsk -  rok 1940 i 2010, łączy jednak przelana krew.  Pierwsza była to „ krew o wojennym zabarwieniu”, a potem, spotykamy się z krwią, która nie ma jeszcze swojej nazwy.

- Nie wiemy bowiem i nie możemy się dowiedzieć, dlaczego 10 kwietnia 2010 roku przelało swoją krew 96 osób z Prezydentem Rzeczypospolitej i jego małżonka na czele, w tym mężowie tu obecnych wdów. Nie wiemy, a zdarza się to na taką skale pierwszy raz w naszych dziejach, napotykamy na wyjątkowo trudne do przebycia przeszkody w dążeniu do prawdy.  Jakby jakieś siły nieczyste ogłosiły mobilizację. Nawet zdrowy rozsadek nie jest w stanie przedostać się przez te straszliwe zapory. Zło ma swoją moc – podkreślił.

Mówił również, że Bóg chce nas umacniać. Jest to jednak możliwe, jedynie wtedy gdy wolność będzie występować razem z rozumem.

- Zła lekceważyć nie można. Będziemy się spotykali z próbami skłócania nas pomiędzy sobą, osłabiania wiary, podcinanie każdej zdrowej budowli, siania defetyzmu, że to tylko my nic nie potrafimy i tylko nasz naród jest taki kłótliwy.  To jednak nie naród się kłóci. Naród czeka. Naród cierpi. Naród głoduje. Naród musi z tej ojczyzny uchodzić, nie wyganiany przez obcych, ale przez naszą nieudolną, do niewyobrażalnych granic, administrację - mówił.

Dalej powiedział, że ziemię łatwo jest zachwaścić, ale trudniej jest od chwastów ją uwolnić. Trzeba jednak wyzwalać się z bolesnych naleciałości. Smoleńsk jest obecnie swego rodzaju papierem lakmusowym prawdy, podobnie jak był nim wcześniej Katyń - mówił ksiądz biskup.

Powiedział również, że Polacy powinni być dumni wobec innych narodów z krajobrazu swej ziemi, podobnego do obrazu polskich serc, na którym są obecne: krzyże, kapliczki  z Matką Najświętszą i pomniki upamiętniające bohaterów.

 - Krzyże, kapliczki i pomniki – to deklaracja postaw.” – kontynuował hierarcha, apelując : „Niech krajobraz Polski pomaga kolejnym pokoleniom w odkrywaniu i uświadamianiu sobie tego, komu zawdzięczamy to, co dobre w naszej ojczyźnie.

Nie możemy dopuścić aby zapomniano o Katyniu, Smoleńsku, Syberii, czy o obozach koncentracyjnych. Siła katyńskiego przesłania została w 2010 roku wzmocniona wielkością tragedii smoleńskiej. Oby to był koniec ! ” – podkreślił ks. bp Dydycz,  polecając się wstawiennictwu Matki Bożej Bolesnej w tym wyzwalaniu.


Odsłonięcia pomnika dokonali: Tadeusz Romańczuk, Paweł Pietrusiński, Ewa Błasik  i Krystyna Kwiatkowska, a poświecił go ks. bp Antoni Dydycz.

Została w nim umieszczona też ziemia z Katynia i Smoleńska, przywieziona przez uczestników motorowego Rajdu Katyńskiego. Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.
  
Ewa Błasik przemawiając pod koniec uroczystości, podkreśliła nierozerwalność tragicznych wydarzeń, upamiętnionych w tym monumencie, jako tragedia katyńsko – smoleńską. Wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku ukazały, jak wiele w Polakach jest patriotyzmu, pomimo odmiennej propagandy. Obnażyły one jednak też, jak wiele udało się zmanipulować  i zafałszować - powiedziała.

Podziękowała też, w imieniu wszystkich rodzin ofiar katyńsko – smoleńskich, za tę inicjatywę  z nadzieją, że ich wspomnienie może stać się fundamentem nowej Polski – dumnej i szanującej swe dziedzictwo.

Poseł Jarosław Zieliński odczytał pismo prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w którym podziękował on za inicjatywę upamiętnienia ludzi, stawiających dobro Polski ponad inne która pozwala „ nie zginąć poległym”.

Głos zabrał też o. Tadeusz Rydzyk CSSR, który zaapelował do zebranych o potrzebę odkrywania swej wartości i godności oraz otwarcia na dialog, co bardzo pomoga w rozwiązaniu wielu trudnych spraw.
 
Podczas uroczystości śpiewy religijne i patriotyczne wykonywał Chór Polskiej Pieśni Narodowej, działający w Bielsku Podlaskim.

ks. Artur Płachno             

wykop


 

Liturgia Dnia


foto

Fachowa regeneracja turbosprężarek w Bielsku Podlaskim
2019-02-18 18:02:29 Kategoria:

Turbosprężarka to niezastąpione urządzenie wyposażające liczne pojazdy mechaniczne. Głównym zadaniem turbosprężarki jest wspomaganie działania silnika (układ...

więcej »
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

RADZYŃ, 01.02

XX - lecie Klubu Żeglarskiego Korab

więcej »

ŁOSICE, 01.02 18:00

Będą rozmawiać o fermach

więcej »
2

RADZYŃ, 02.02

300 artystów wystąpi w widowisku „Nasze Betlejem”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.02

Koncert kolęd i pastorałek

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.02

Sobotni wieczór z siatkówką

więcej »

ŁOSICE, 02.02

SERPEL 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.02 10:30

Biskup Siedlecki zaprasza na obchody Dnia Życia Konsekrowanego

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.02

Cztery Pory Muzyki – Zima

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.02 10:00

Jubileuszowa pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Siedlce: bezpłatne badania i porady specjalistów

więcej »

LUBARTÓW, 04.02 15:00

Spotkania informacyjno-konsultacyjne w sprawie S19 Kock - Lubartów

więcej »
5

LUBARTÓW, 05.02 15:00

Spotkania informacyjno-konsultacyjne w sprawie S19 Kock - Lubartów

więcej »

LUBARTÓW, 05.02 18:30

Spotkania informacyjno-konsultacyjne w sprawie S19 Kock - Lubartów

więcej »
6

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.02 18:45

Seminarium Odnowy Wiary w Białej Podlaskiej

więcej »
7

SOKOŁÓW, 07.02 17:00

SUTW: Charles Aznavour - artysta globalny

więcej »

WŁODAWA, 07.02 17:00

Spotkanie z arborystami we Włodawie

więcej »
8

WŁODAWA, 08.02

Spotkanie z arborystami we Włodawie

więcej »
9 10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.02

Spotkanie z Wojciechem Sumlińskim

więcej »

SOKOŁÓW, 10.02

Bal kostiumowy dla dzieci w Sterdyni

więcej »

WĘGRÓW, 10.02

ŁOCHÓW: CHARYTATYWNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DLA ELI

więcej »

MIŃSK MAZ., 10.02

Zimowy maraton w Jeruzalu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.02 17:00

X lat Chóru Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.02

Bajkowe Poranki w Kinie Łuków

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.02 10:00

Siedlce: Światowy Dzień Chorego

więcej »
12 13

RADZYŃ, 13.02

Wyrusz w podróż nad Bajkał z Moniką Radzikowską

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.02 11:00

X lat Chóru Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.02

Akcja „Randka w ciemno z książką”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.02 10:00

Kamień Wiary - finał

więcej »

LUBARTÓW, 14.02 17:00

Koncert „Miłość przychodzi”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.02 17:00

Spotkanie „Poezja i Malarstwo czyli Akomodacja” w Białej Podlaskiej

więcej »

MIŃSK MAZ., 14.02 18:30

Wernisaż wystawy „Ogień i walka”

więcej »

GARWOLIN, 14.02 19:00

Bluesowe Walentynki w GCAK Sulbiny

więcej »
15

WĘGRÓW, 15.02 18:00

Gala Sportu w Węgrowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.02 18:30

Emilia Komarnicka w Walentynki w Chodowie

więcej »
16

ŁOSICE, 16.02

Bieg Trapera dla Natalii

więcej »

KRAJ, 16.02

II Otwarte Zawody o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego w Slalomie Narciarskim

więcej »
17

GARWOLIN, 17.02

Garwolin: rejonowe spotkanie młodzieży

więcej »

ŁOSICE, 17.02

Koncert charytatywny dla Natalii Kowaluk

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.02 17:00

Niedzielny Salon Muzyczny - Piosenki z Kabaretu Starszych Panów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.02 17:00

Spotkanie formacyjne dla prawników

więcej »

ŁUKÓW, 17.02 17:00

Łuków: Wspólnota Rodziców Dzieci Utraconych zaprasza do wspólnej modlitwy

więcej »
18

WŁODAWA, 18.02 11:00

Włodawa: Ferie z Biblioteką 2019

więcej »
19

SIEMIATYCZE, 19.02

Warsztatowe spotkanie na siemiatyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.02

Orlen Przedszkoliada Tour w Siedlcach

więcej »
20

ŁOSICE, 20.02 12:00

I Powiatowa Konferencja Edukacyjna w Łosicach

więcej »

WŁODAWA, 20.02 16:00

Promocja książki Patryka Osieleńca „Oko Kordoby”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.02 20:30

Koncert Apostolis Anthimos Quartet w Białej Podlaskiej

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.02

Koncerty z cyklu „Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.02

VITOexTrEAM: Katarzyna Boni i jej książka „Ganbare! Warsztaty umierania”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.02 17:00

Spotkania z archeologią. Tajemnice podlaskich rezydencji

więcej »

SOKOŁÓW, 21.02 18:00

Spotkanie z Marcinem Sitko i promocja książki „Rysiek Riedel”

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.02

VITOexTrEAM: Katarzyna Boni i jej książka „Ganbare! Warsztaty umierania”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.02 10:00

Nie daj się oszukać. Przyjdź i posłuchaj - spotkanie w „Domu nad Stawami”

więcej »

RADZYŃ, 22.02 18:00

„Chwile refleksji” Bronisławy Niebrzegowskiej

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.02

Promocja książki: Projekt życie-próba krzyża

więcej »

LUBARTÓW, 23.02 15:00

Nowy cykl #SPOTKANIA Z PASJĄ

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.02 18:30

Promocja książki „Projekt życie”

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.02

Miting z blondynką czyli rozmowy o depresji

więcej »

POWIAT BIALSKI, 24.02

Koncert Noworoczny w Terespolu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.02 14:00

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.02 17:00

Miting z blondynką

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.02 18:00

Miting z blondynką

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.02 19:00

Spektakl „Nasze żony” w Siedlcach

więcej »
25 26

MIASTO SIEDLCE, 26.02 18:00

Wieczór autorski Wojciecha Tochmana

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.02 11:00

Wykłady Wiesławy Chaleckiej dla słuchaczy SUTW

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.02 14:00

Wykłady Wiesławy Chaleckiej dla słuchaczy SUTW

więcej »
28

RADZYŃ, 28.02

Radzyń: Ruszyły zapisy na absolwencki turniej tenisa stołowego

więcej »

Najnowsze Informacje