R E K L A M A


KOŚCIÓŁ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej
2013-09-16 17:27:13 Artykuł czytany 1533 razy


15 września przed kościołem p.w. Miłosierdzi Bożego w Bielsku Podlaskim został odsłonięty i poświęcony pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.


Pomnik przedstawia Matkę Bożą, która po śmierci Chrystusa trzyma na swych rękach Jego martwe Ciało, na którego cokole zostały wyryte nazwy miejscowości w ZSSR, gdzie w 1940 roku zostali zamordowani nasi rodacy: Katyń, Miednoje, Charków, Ostaszków, Kozielsk, Starobielsk, Bykownia i Chersoń oraz Smoleńsk, gdzie w katastrofie lotniczej zginęło 96 osób na czele z Prezydentem PR Lechem Kaczyńskim.

Na placu otaczającym monument, została umieszczona tablica ze słowami utworu „Orlątko”, autorstwa Artura Oppmana – „ Tylko mi ciebie mamo, Tylko mi Polski żal…!

Przewodniczącym komitetu budowy pomnika był Tadeusz Romańczuk, prezes  „Bielmleku”, zakładu sąsiadującego z terenem tamtejszej parafii. Został on zaprojektowany i wykonany przez Pracownię Rzeźby - Bieniewo, Pawła Pietrusińskiego. Otoczenie pomnika zaprojektował Roman Zero z Bielska Podlaskiego, wykonawcą zaś  prac budowlanych była firma „ Stalbud” z Bielska Podlaskiego Stanisława Leszczyńskiego.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Parlamentu, władz samorządowych różnych szczebli, harcerze, kombatanci, wiele pocztów sztandarowych, kapłani diecezjalni i zakonni  z Polski z zagranicy, siostry zakonne oraz liczni mieszkańcy miasta.

Szczególnymi gośćmi były też wdowy po generałach Wojska Polskiego, którzy zginęli  w katastrofie prezydenckiego TU 154  M – Ewa Błasik i Krystyna Kwiatkowska. 

Uroczystości rozpoczęły się koncertem Macieja Wróblewskiego i Jana Pietrzaka, którzy wykonali utwory ze swych repertuarów, odnoszące się do wydarzeń historycznych i miłości
do Polski.

Zebrani złączyli się na modlitwie Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem. Zostało też odczytane jego specjalne błogosławieństwo, którego udzielił uczestnikom bielskiej uroczystości.

Współorganizator uroczystości ks. kan. Dariusz Kujawa, proboszcz parafii p.w. Miłosierdzia Bożego, powiedział, że patrząc na Maryję, trzymającą na swych rękach martwe ciało swego Syna, możemy uczyć się żywej i autentycznej wiary. Aby dzięki Matce Bożej na nowo uwierzyć, że Bóg może nawet z największego cierpienia wyprowadzić dobro dla nas i całej Ojczyzny.

Podziękował on również swemu poprzednikowi ks. kan. Marianowi Wyszkowskiemu, który wielokrotnie zapraszał w tym miejscu na modlitwę w intencji Polski, polecając ją Miłosierdziu Bożemu.


Zobacz zdjęcia w większym formacie

Eucharystię w intencji poległych i pomordowany Polaków, celebrował biskup drohiczyński Antoni Dydycz.  W wygaszonej homilii powiedział, że uroczystość ta ma podkreślić konieczność nadania pełnego wymiaru miłości do Polski, widoczne jest bowiem słabnięcie pamięci o niej i wyczerpanie  poświęcenia.  Nie można zapominać o ludziach, dzięki którym mogła ona istnieć, a także o wydarzeniach trudnych i zwycięskich, gdyż są one oparciem dla współczesności.  Ksiądz biskup powiedział też, że jest to nietypowy pomnik, nawiązujący do dwóch miejsc i dwóch dat.  Katyń i Smoleńsk -  rok 1940 i 2010, łączy jednak przelana krew.  Pierwsza była to „ krew o wojennym zabarwieniu”, a potem, spotykamy się z krwią, która nie ma jeszcze swojej nazwy.

- Nie wiemy bowiem i nie możemy się dowiedzieć, dlaczego 10 kwietnia 2010 roku przelało swoją krew 96 osób z Prezydentem Rzeczypospolitej i jego małżonka na czele, w tym mężowie tu obecnych wdów. Nie wiemy, a zdarza się to na taką skale pierwszy raz w naszych dziejach, napotykamy na wyjątkowo trudne do przebycia przeszkody w dążeniu do prawdy.  Jakby jakieś siły nieczyste ogłosiły mobilizację. Nawet zdrowy rozsadek nie jest w stanie przedostać się przez te straszliwe zapory. Zło ma swoją moc – podkreślił.

Mówił również, że Bóg chce nas umacniać. Jest to jednak możliwe, jedynie wtedy gdy wolność będzie występować razem z rozumem.

- Zła lekceważyć nie można. Będziemy się spotykali z próbami skłócania nas pomiędzy sobą, osłabiania wiary, podcinanie każdej zdrowej budowli, siania defetyzmu, że to tylko my nic nie potrafimy i tylko nasz naród jest taki kłótliwy.  To jednak nie naród się kłóci. Naród czeka. Naród cierpi. Naród głoduje. Naród musi z tej ojczyzny uchodzić, nie wyganiany przez obcych, ale przez naszą nieudolną, do niewyobrażalnych granic, administrację - mówił.

Dalej powiedział, że ziemię łatwo jest zachwaścić, ale trudniej jest od chwastów ją uwolnić. Trzeba jednak wyzwalać się z bolesnych naleciałości. Smoleńsk jest obecnie swego rodzaju papierem lakmusowym prawdy, podobnie jak był nim wcześniej Katyń - mówił ksiądz biskup.

Powiedział również, że Polacy powinni być dumni wobec innych narodów z krajobrazu swej ziemi, podobnego do obrazu polskich serc, na którym są obecne: krzyże, kapliczki  z Matką Najświętszą i pomniki upamiętniające bohaterów.

 - Krzyże, kapliczki i pomniki – to deklaracja postaw.” – kontynuował hierarcha, apelując : „Niech krajobraz Polski pomaga kolejnym pokoleniom w odkrywaniu i uświadamianiu sobie tego, komu zawdzięczamy to, co dobre w naszej ojczyźnie.

Nie możemy dopuścić aby zapomniano o Katyniu, Smoleńsku, Syberii, czy o obozach koncentracyjnych. Siła katyńskiego przesłania została w 2010 roku wzmocniona wielkością tragedii smoleńskiej. Oby to był koniec ! ” – podkreślił ks. bp Dydycz,  polecając się wstawiennictwu Matki Bożej Bolesnej w tym wyzwalaniu.


Odsłonięcia pomnika dokonali: Tadeusz Romańczuk, Paweł Pietrusiński, Ewa Błasik  i Krystyna Kwiatkowska, a poświecił go ks. bp Antoni Dydycz.

Została w nim umieszczona też ziemia z Katynia i Smoleńska, przywieziona przez uczestników motorowego Rajdu Katyńskiego. Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.
  
Ewa Błasik przemawiając pod koniec uroczystości, podkreśliła nierozerwalność tragicznych wydarzeń, upamiętnionych w tym monumencie, jako tragedia katyńsko – smoleńską. Wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku ukazały, jak wiele w Polakach jest patriotyzmu, pomimo odmiennej propagandy. Obnażyły one jednak też, jak wiele udało się zmanipulować  i zafałszować - powiedziała.

Podziękowała też, w imieniu wszystkich rodzin ofiar katyńsko – smoleńskich, za tę inicjatywę  z nadzieją, że ich wspomnienie może stać się fundamentem nowej Polski – dumnej i szanującej swe dziedzictwo.

Poseł Jarosław Zieliński odczytał pismo prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w którym podziękował on za inicjatywę upamiętnienia ludzi, stawiających dobro Polski ponad inne która pozwala „ nie zginąć poległym”.

Głos zabrał też o. Tadeusz Rydzyk CSSR, który zaapelował do zebranych o potrzebę odkrywania swej wartości i godności oraz otwarcia na dialog, co bardzo pomoga w rozwiązaniu wielu trudnych spraw.
 
Podczas uroczystości śpiewy religijne i patriotyczne wykonywał Chór Polskiej Pieśni Narodowej, działający w Bielsku Podlaskim.

ks. Artur Płachno             

wykop


 

Liturgia Dnia


Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.12

Targi Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.12

Ciechanowiec: 38. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.12 16:00

Bezalkoholowy Bal Andrzejkowy w Bialej Podlaskiej

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.12

Targi Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.12

Ciechanowiec: 38. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego

więcej »

ŁUKÓW, 02.12

ŁOK: giełda kolekcjonerów

więcej »

SOKOŁÓW, 02.12

O El Greco. Spotkanie z Izabellą Galicką i Katarzyną Kowalską

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12 11:00

Spotkanie autorskie Marka Maliszewskiego i Adama Palucha

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12 12:00

Gwiazdka Mikołaja, czyli Mikołaj dla wszystkich

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.12 13:00

Mielnickie morsy zaczynają sezon

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12 17:00

Spotkanie z Leszkiem Żebrowskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12 18:00

Siedlce: Koncert Mariusza Adamczaka & STELLAIRE

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.12

Co nam zagraża w cyberprzestrzeni?/AKTUALIZACJA

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.12

„Stanisław Pigoń – bp Ignacy Świrski” – wykład w MBP

więcej »

RADZYŃ, 04.12

Uczniowie radzyńskiej Szkoły Muzycznej zagrają dla Niepodległej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.12

Siedlce: Akcja Honorowego Krwiodawstwa służb mundurowych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.12

Biała Podlaska: Otwarcie lodowiska

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.12 17:00

„Stanisław Pigoń - bp Ignacy Świrski. Wilno - Siedlce - akademickie przyjaźnie”

więcej »

RADZYŃ, 04.12 17:00

Radzyń: Opowiedzą o pielgrzymce do Santiago De Compostela

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.12

KPS zagra z wiceliderem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.12 11:00

Wykład Jędrzeja Majki dla słuchaczy SUTW

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.12 14:00

Wykład Jędrzeja Majki dla słuchaczy SUTW

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.12

Mikołajki w Kinie Łuków

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Siedlce: Disco Lodowisko

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.12

Mikołajkowe kino w Mielniku

więcej »

ŁUKÓW, 06.12 13:30

Łuków: zaproszenie do „Świątecznej Krainy”

więcej »

DROHICZYN, 06.12 17:00

Mikołajki w Drohiczynie

więcej »

LUBARTÓW, 06.12 17:00

Mikołajki teatralne

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12 18:00

Wieczór poetycki Pauliny Filimon

więcej »
7

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.12

Biała Podlaska: Spotkanie z Marią Szyszkowską

więcej »

LUBARTÓW, 07.12 11:00

Młodzieżowy Koncert Mikołajkowy

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Pobiegną dla Gabrysi

więcej »

ŁOSICE, 08.12

Jarmark Bożonarodzeniowy w Łosicach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.12

CHARYTATYWNY BIEG MIKOŁAJÓW oraz ŚNIEŻYNEK

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Siatkarze zagrają dla Gabrysi

więcej »

ŁOSICE, 08.12

V Łosicki Jarmark Bożonarodzeniowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Katedra siedlecka: Uroczyste zakończenie Jubileuszu 200-lecia Diecezji

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Koncert na zakończenie jubileuszu diecezji siedleckiej

więcej »

DROHICZYN, 08.12 10:00

Turnieje Tańców Polskich Drohiczyn 2018

więcej »

GARWOLIN, 08.12 11:00

Piłkarski weekend w Garwolinie. Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.12 14:00

Świąteczne warsztaty w Ciechanowcu

więcej »
9

ŁOSICE, 09.12

V Łosicki Jarmark Bożonarodzeniowy

więcej »

ŁOSICE, 09.12

Jarmark Bożonarodzeniowy w Łosicach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.12

Mikołajkowy Charytatywny Turniej Halowej Piłki Nożnej

więcej »

DROHICZYN, 09.12

Muniek i Przyjaciele – koncert w Drohiczynie

więcej »

WŁODAWA, 09.12

XX Powiatowy Przegląd Widowisk Obrzędowych w Hańsku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.12

Mikołajki w kinie

więcej »

MIĘDZYRZEC, 09.12

Międzyrzec Podlaski: Początek sezonu morsowania

więcej »

ŁUKÓW, 09.12 14:00

Łuków: niedziela z Mikołajami

więcej »
10

ŁUKÓW, 10.12

Łuków: pensja starosty i komisje Rady Powiatu

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.12 18:00

Zimowo-świąteczny koncert Studia Piosenki Singers i Zespołu Wokalnego Sweet Angels

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.12

Łuków: Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.12 11:00

Piosenki Bułata Okudżawy - koncert Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego dla słuchaczy SUTW

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.12

Nasza klasa w PRL-u II - spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.12

38 spotkanie VITOexTrEAM z Andrzejem Mellerem

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.12

Gitariada 2018

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.12

Gala zakończenia VII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.12

38 spotkanie VITOexTrEAM z Andrzejem Mellerem

więcej »

ŁUKÓW, 14.12 17:00

Gmina Łuków: Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.12 18:00

X Doroczna Wystawa Fotografii Fotoklubu Podlaskiego

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.12

Mikołajkowy Turniej Siatkarskich Trójek

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.12

Mikołajkowy Charytatywny Maraton dla Agatki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.12 15:00

Moto - Wigilia w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 15.12 18:00

Łuków: Koncert Kolęd i Słodkich Serc

więcej »
16

POWIAT BIALSKI, 16.12

Jarmark Bożonarodzeniowy w Terespolu

więcej »

SOKOŁÓW, 16.12

18. Jarmark Bożonarodzeniowy w Sokołowie Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.12

Koncert w MOK: Piosenka poetycka klasycznie i świątecznie

więcej »

WĘGRÓW, 16.12

Wigilia Miejska i Jarmark Bożonarodzeniowy w Węgrowie

więcej »

ŁUKÓW, 16.12 10:00

Łuków: przed nami Bożonarodzeniowy Jarmark

więcej »

RADZYŃ, 16.12 13:00

„Zauważ drugiego człowieka” w Ulanie-Majoracie

więcej »
17 18

MIĘDZYRZEC, 18.12

Gala Kultury Powiatu Bialskiego

więcej »
19

SOKOŁÓW, 19.12

Spotkanie opłatkowe sokołowskich seniorów

więcej »
20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

DROHICZYN, 29.12 18:00

Świąteczny koncert w Drohiczynie

więcej »
30
31

Najnowsze Informacje