REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Garwolin: o niepodległość trzeba ciągle walczyć (GALERIA)
2011-11-12 12:07:17 Artykuł czytany 3408 razy


Garwolińskie uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości miały szczególny wymiar i przygotowane były z wielkim rozmachem. Podczas oficjalnych wystąpień padały mocne słowa dotyczące walki o niepodległość niekoniecznie z karabinem w dłoni.


Tradycyjnie o godz. 10.00 w kolegiacie Przemienienia Pańskiego odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali proboszczowie trzech garwolińskich parafii, księża prałaci Ryszard Andruszczak i Julian Jóźwik oraz ks. proboszcz Andrzej Lemieszek.

- Z wielkim szczęściem i radością, jak to słońce wznoszące się nad naszym miastem patrzymy w to dzisiejsze święto, które każe nam podnieść z dumą głowę do góry. Sercem i myślą obejmujemy każdy krzyż przydrożny, pod którym leżą powstańcy listopadowi, styczniowi, pod którymi leżą pędzeni i zabici nahajami na Syberię, gdzie znosili cierpienia i ból. Obejmujemy tych wszystkich, którzy stawali na czele oddziałów wojskowych, by przynieść wolność, by Polska powstała z klęczek, by cała Europa zaczęła mówić z nami normalnie, a nie nazywać bękartami Europy. Dlatego dzisiaj dziękujemy Bogu i prosimy o siłę i moc, by więcej nas nikt nie wymazał z mapy, by nikt nas nie uczył jaka ma być nasza ojczyzna, a zwłaszcza ci, którzy kiedyś ją deptali i odbierali nam wolność- mówił prepozyt kolegiaty, ks. prałat Ryszard Andruszczak.

Dosyć nietypowe kazanie wygłosił Andrzej Wronka, teolog, prezes ruchu Effatha, który mówił m. in. o opluwaniu Polski i Polaków przez różne środowiska.

- Podczas dzisiejszej uroczystości  nie można nie podjąć refleksji i nie zadać pytania, gdzie są różne władze polskie, gdzie są różne stowarzyszenia i środowiska, które w końcu powiedzą: „Dosyć, Polaku stań. Nie pozwól, by opluwano dobre imię twoich ojców i dziadów, którzy pokazali szlachetność niespotykaną w świecie”. Jak to jest możliwe, że w dzisiejszej III Najjaśniejszej powstają książki tu wydawane, przyjeżdżają różnej maści opluwacze, którzy jeżdżą od miasta do miasta, szkalując ten naród, bohaterów. I co najgorsze nie ma głosu sprzeciwu a jeżeli jest to marginalny- grzmiał mówca.

Po nabożeństwie kilkaset osób w asyście pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, związków zawodowych, szkół, straży,  harcerzy, orkiestry dętej OSP Garwolin przeszli pod obelisk Marszałka Piłsudskiego, gdzie do zebranych zwrócił się burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski.

- W tym wyjątkowym dniu, 11 listopada spotykamy się, by uczcić 93. rocznicę Święta Niepodległości. Kosynierzy Kościuszki, powstańcy listopadowi i styczniowi, bezimienni żołnierze, kwiat naszego narodu oddali życie za marzenie o wolnej i odrodzonej Polsce. W tym dniu wspominamy zwłaszcza legionistów i ich wodza Józefa Piłsudskiego, bo to oni ostatecznie na stos rzucili swój życia los - mówił włodarz Garwolina.

Potem delegacje parlamentarzystów, władz samorządowych powiatu, miasta, gminy Garwolin, gminy Wilga, ugrupowań politycznych PSL i PiS, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, szkół, instytucji, harcerzy złożyły wiązanki pod obeliskiem. Po części oficjalnej uczestnicy obchodów przemaszerowali do domu kultury, gdzie kontynuowano uroczystości. Wręczono legitymacje 13 nowym, zasłużonym członkom Armii Krajowej (Maria Winek, Jerzy Jarząbek, Józef Jędrzejczak, Henryk Głowala, Jerzy Winek s. Wacława, Andrzej Mączka, Marek Kotlarski, Andrzej Kotlarski, Antoni Frąckiewicz, Zbigniew Michalik, Henryk Góźdź, Antoni Rękawek i Grzegorz Sitek), uhonorowano dyplomami laureatów konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego pt. „Droga Polski i Polaków do niepodległości (1918 -1989)”. W kategorii szkół podstawowych laureatami zostali: Mateusz Tudek, Dominik Przychodzki, Arkadiusz Chodecki. Wyróżniono Jakuba Dudzika, Julię Maniak, Oliwię Koronka. W grupie gimnazjów: Dawid Jasiński, Piotr Makulec, Sebastian Chaliński. Wśród szkół ponadgimnazjalnych najlepszymi okazali się Arkadiusz Babik i Michał Fretek, a wśród dorosłych Tomasz Matczyna przed Arturem Jończykiem i Martą Starzyńską. Spośród opiekunów /nauczycieli historii/ wyróżniono Marka Piotrkowskiego, Agnieszkę Mikulską i Annę Białek.

Na górnym holu można było oglądać wystawę „Znaki Państwa Polskiego – herb, barwy, hymn” przygotowaną przez Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne. Z krótkim koncertem pieśni patriotycznej wystąpiły Katarzyna Kalisz (sopran) i Gabriela Machowska-Kopietz (fortepian). 

Bank krwi wzbogacił się o 12 litrów krwi, którą w dniu niepodległości oddało 26 mieszkańców powiatu. Wieczorem ze wspaniałym programem wystąpił teatr muzyczny Od Czapy.Zdjęcia w większym formacie znajdziesz TUTAJ

WJ/Garwolin [ja]
wykop

Komentarze

 • Przyjezdny
  2011-11-16 22:01:17

  arrow

  Smutne to, że ludzie na takich stanowiskach nie znają zasad dobrego wychowania i zachowania. A może wasz starosta chciał się pochwalić nową czapeczką. Cel na pewno osiągnął, bo ludzie zauwazyli to jego nakrycie łysiny.

 • ichtolog
  2011-11-16 21:23:21

  arrow

  A chronic moze ten człowiek jest "chory na główke" i musi chronic ja przed wzrokiem innych by mu nie uzyczyli łysinki

 • Urszula
  2011-11-14 11:03:45

  arrow

  Ten facet (starosta) jest tragiczny, ta czapka wyraża jego osobowość, ale wygląd zewnętrzny to jeszcze nic, zachęcam do uczestnictwa sesji Rady Powiatu, ten człowiek opowiada androny, mało konkretów, żenada.

 • chirurg
  2011-11-13 10:38:15

  arrow

  A może pan starosta pod czapką kryje jakieś rany tłuczone albo szarpane naskórka czaszki. To by tłumaczyło zaistniałą sytuację.W każdym razie nie wypada, by tak się zachowywać.

 • antropolog
  2011-11-12 22:28:58

  arrow

  Dobrze, że starosta ma spore uszy, to mu się czapka na nich zatrzymała. Myślę, że będzie to jesienny hit mody taka trochę przyduża czapeczka z półokrągłym, długim daszkiem. Wygląda pan w niej fajowo.

 • Polak
  2011-11-12 16:59:33

  arrow

  Pan starosta Chciałowski obraził HYMN polski.po takim incydencie powinien podac sie do dymisji! tylko co wymagac od "Chłopa" On wierzy w Witosa i agenta "Monike"A w Dzokiejce to niech biega ale po hektarach. Jako mieszkancy i jako obywatele Polski czujemy sie "podle" bo główny włodarz powiatu obraził polskosc i własny naród

 • Fe
  2011-11-12 16:43:43

  arrow

  Nawet jak składał kwiaty przed obeliskiem to też w tej copce. Pewnie się bał, żeby mu łysina nie zmarzła. Fajne zdjęcie nr 36.

 • Lokalny patriota
  2011-11-12 14:38:35

  arrow

  Podczas grania hymnu narodowego przy pomniku Józefa Piłsudskiego starosta Marek Chciałowski nie zdjął z głowy czapki- dżokejki / notabene nie wypada, żeby urzędnik takiej rangi brał udział w takim święcie w takiej czapce/. Świadczy to o braku poszanowania dla hymnu narodowego, a tyle pan starosta garwoliński mówi o wychowaniu patriotycznym, ale skąd młodzież ma czerpać wzorce. Wstydzę się za włodarza powiatu i myślę, że w tym miejscu powinien przeprosić uczestników Narodowego Święta Niepodległości za swój nietakt. Pewnie nie będzie go stać na ten gest.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Jak wybrać odpowiedni termometr bezdotykowy?
2022-09-30 14:44:34 Kategoria:

Zastanawiasz się, jaki termometr bezdotykowy będzie dla Ciebie najlepszy? Warto wiedzieć, jakie są obecnie dostępne na rynku rodzaje termometrów. Istotne są także ich...

więcej »
foto

Zaplanuj własny strój koszykarski - gdzie zamówić?
2022-09-30 14:35:06 Kategoria:

Decydując się na zamówienie strojów koszykarskich u polskiego producenta, masz możliwość wykonania własnego projektu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że stroje...

więcej »
foto

Tabletki na włosy
2022-09-30 14:02:39 Kategoria:

Piękne, zdrowe i gęste włosy są marzeniem nie tylko większości kobiet. Również mężczyźni są świadomi roli, jaką odgrywa zadbana i dobrze utrzymana fryzura. Dlatego...

więcej »
foto

Dlaczego warto wypożyczyć samochód na wakacje?
2022-09-29 14:37:34 Kategoria:

Szykując się na urlop, warto poświęcić czas na dokładne jego zaplanowanie, biorąc tym samym pod uwagę różnorakie kwestie. Dobra organizacja i przygotowanie się na...

więcej »
foto

Audycja PGE. Odcinek 6 - Mecenat dużej firmy nad dużym...
2022-09-29 08:00:00 Kategoria:

Muzea Narodowe w Krakowie, Lublinie i Warszawie to te, które zostały objęte mecenatem przez PGE - Polską Grupę Energetyczną. Ponieważ wspomniane placówki są wspierane...

więcej »
foto

Rozmowa PGE - Spotkania ze sztuką
2022-09-29 08:00:00 Kategoria:

Konkursów plastycznych jest w naszych szkołach wiele. Organizowane są przez liczne instytucje, które chcą spopularyzować problematykę np. zdrowia, bezpieczeństwa czy...

więcej »
foto

OLEJ Z ROKITNIKA – WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
2022-09-27 14:44:58 Kategoria:

Olej z rokitnika, pozyskany z procesu tłoczenia nasion oraz miąższu owocowego wspomnianej rośliny, jest niezwykle bogatym w prozdrowotne składniki produktem. Stosuje się...

więcej »
foto

Dobry czas w Magicznych Ogrodach
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Można założyć, że większość gości janowieckiego parku, którzy byli tam parokrotnie, myślą o tym miejscu z czułością i radością, że zawsze mogą tam wrócić.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

12. Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina – transmisja
2022-10-02 10:07:59 Kategoria:

„Ojciec – Strażnik Rodziny” to hasło będą rozważać mężczyźni, którzy w najbliższą niedzielę 2 października przybędą do Sanktuarium Błogosławionych...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoPaźdzernik 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

POWIAT BIALSKI, 01.10

Różańcowy zjazd

więcej »

GARWOLIN, 01.10

Wojownicy Maryi zapraszają

więcej »

PARCZEW, 01.10

Dzień Gier Planszowych w Parczewie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.10

Benefis Michała Hołowni - byłego dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.10

Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.10 17:00

Pierwszy mecz PSG KPS Siedlce

więcej »
2

GARWOLIN, 02.10

Już 2 października Memoriał im. Piotra Ekierta

więcej »

ŁUKÓW, 02.10

ŁOK: Giełda Kolekcjonerów

więcej »

POWIAT BIALSKI, 02.10

12. Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina

więcej »

ŁUKÓW, 02.10

Muzeum w Woli Okrzejskiej znów będzie otwarte dla zwiedzających

więcej »

POWIAT BIALSKI, 02.10

12. Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina

więcej »
3 4

MIŃSK MAZ., 04.10

MAZOWSZE W SPÓDNICY - wystawa

więcej »
5 6 7 8 9

BIELSK PODL., 09.10

Święto Żołnierza Rezerwy

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.10 11:00

Krzesimir Dębski w Zbuczynie

więcej »
10 11 12 13 14 15 16
17 18

MIASTO SIEDLCE, 18.10

Medjugorje w NoveKino Siedlce

więcej »
19 20 21 22 23
24 25

RADZYŃ, 25.10 10:00

Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów

więcej »
26 27 28 29 30
31

Najnowsze Informacje