REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nepotyzm czy standard?
2012-11-26 06:31:11 Artykuł czytany 24355 razy


Wśród 92 pracowników (w tym 66 nauczycieli oraz 26 pracowników administracji i obsługi), w żelechowskiej szkole ponadgimnazjalnej znaleźć można aż 10 małżeństw !!! Na dodatek są tu jeszcze takie pary, jak matka i córka, matka i syn, dwie siostry. Najciekawszy jest jednak układ - obydwoje teściowie i synowa. Należy wspomnieć też o szwagrach, ciotkach i wujkach.


Czy to jest nepotyzm? Nepotyzm to faworyzowanie członków rodziny, tej mniejszej jako komórki społecznej i tej większej, skoligaconej różnymi układami,  przy zatrudnianiu i obsadzaniu stanowisk. Potocznie nazywane jest to – „zatrudnianiem po znajomości” lub „po rodzinie”. Szkoły również stawiane są pod pręgierzem stosowania tych praktyk. Dyrektorzy powiadają, że niejako zmusza ich do tego sytuacja, a mianowicie zmniejszanie etatów pedagogicznych i administracyjno- obsługowych, co wynika z niżu demograficznego oraz pogłębiających się kłopotów gmin z bieżącym utrzymaniem szkół. Nauczycieli jest coraz więcej, a miejsc pracy brakuje, dlatego pojawiają się, czasami bardzo radykalne oskarżenia o nepotyzm i zatrudnianie tylko znajomych lub członków rodziny.
  
Dyrektor szkoły Grzegorz Szymczak nie robi z tego problemu i nawet żartuje, że za to wszystko będzie musiał złożyć głęboką samokrytykę. – Sytuacja jest banalnie prosta- mówi dyrektor. –Znaczna część ze wspomnianych na wstępie osób była zatrudniona w szkole 10, 20, a nawet 30 lat temu. Np. mąż pracuje od 25 lat, a jego żona przyjęta została do pracy 20 lat temu. Warto też wspomnieć o tzw. małżeństwach szkolnych, czyli małżeństwach nauczycieli i pracowników, które zostały zawarte już po kilku latach pracy w szkole-argumentuje dyrektor z 20- letnim stażem na stanowisku kierowniczym. Dyrektor zaznacza, że sytuacja rodzinnych powiązań nie powoduje żadnych negatywnych skutków, a wręcz odwrotnie, przyczynia się do sukcesów szkoły. - Warto zadać proste pytania, czy gdyby to „rodzinne grono” pracowników szkoły było zatrudniane tylko po znajomości, to czy szkoła nasza mogłaby osiągać tyle sukcesów, jak choćby 7-krotne notowanie na wysokich miejscach w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, bardzo wysokie wyniki zdawalności egzaminów zawodowych czy wysokie wyniki matur ?- twierdzi Grzegorz Szymczak.
  
Szkoła, to wielka rodzina, której problemami żyją wszyscy jej pracownicy. Kto ma w rodzinie nauczyciela, to wie, że rozmowa z nim przeważnie zdominowana jest przez tematykę szkolną, a jak spotka się dwóch lub trzech nauczycieli, to osoba spoza układu nie ma co w takim gronie robić, tylko nastawić się na odbiór i wyciągać wnioski. A co do samego zatrudniania nauczycieli, to w szkołach obowiązują oczywiście procedury i otwarte nabory na stanowiska administracyjne.
  
Ciekawie przedstawia się to ostatniego dnia sierpnia każdego roku. Na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Garwolinie jest długa lista szkół poszukujących nauczycieli o różnych specjalnościach, ale już następnego dnia, czyli 1 września, dzwoniąc do szkoły zainteresowany dowiaduje się, że wakaty już są obsadzone. Ileż to można zrobić w ciągu doby. Jeżeli ktoś chciałby doszukiwać się nepotyzmu w szkołach, to tylko na płaszczyźnie administracyjnej, ale nie obejmuje to nauczycielskich stosunków zależności, bo prawo  nie zagłębia się w niuanse tych koligacji podczas zawierania stosunku pracy z tą grupą pracowniczą.  Dyrektor Szymczak twierdzi, że zasadniczym kryterium w delikatnej materii zatrudniania powinny być kwalifikacje i doświadczenie zawodowe pracownika, i nie ważne czy to członek rodziny, znajomy czy obcy. Pan dyrektor tłumaczy, że w trakcie swojej dyrektorskiej kadencji nie zatrudniał żadnej osoby, która jest członkiem jego rodziny lub bliskim znajomym. -Wprowadzenie sztywnej zasady nie zatrudniania członków rodziny, tylko z tego powodu, że nimi są, wprowadza niesprawiedliwy system „dyskryminacji” pewnej grupy osób, która nawet posiadając najwyższe kwalifikacje spośród kandydatów, z góry skazana byłaby na nieprzyjęcie do pracy. Oczywiste jest, że nadrzędnym celem kierownictwa szkoły powinno być dbanie o wysoki poziom kształcenia, wychowania młodzieży oraz wysoki poziom pracy organizacyjnej szkoły- twierdzi dyrektor Szymczak, i  apeluję też do dziennikarzy, którzy czasami bardzo pochopnie znajdują tego typu afery, aby dokładali starań i sprawdzali, czy osoba z rodziny / tej mniejszej i większej/ miała najwyższe kwalifikacje ? Czy ogłoszono konkurs ? Czy były zachowane procedury naboru ? Czy…..? itd.  -Życzę więc dalej znajdowania tych „zatrudnieniowych afer” i kontynuowania narodowej akcji pod hasłem „Kraj wolny od kumoterstwa, korupcji, nepotyzmu i wielu innych przywar”. Szukajmy dalej tych „drzazg” w oczach innych i tylko nie zapomnijmy dobrze ukryć „belek” w naszych oczach- puentuje dyrektor.
  
A jak jest z tym nepotyzmem w innych branżach? Na pytanie o to, odpowiedź brzmiała, że taki termin nie funkcjonuje w większości instytucji szczebla gminnego czy powiatowego. Czy rzeczywiście?

WJ/Garwolin [jk]

wykop

Komentarze

  • urzędnik
    2012-12-30 22:33:39

    arrow

    A w sanepidzie po staremu. Ani starosta ani województwo nie zajęli się zjawiskiem nepotyzmu w instytucji państwowej i jakiegoś przecież zaufania społecznego.

  • bajkowo
    2012-12-26 19:03:23

    arrow

    A w której to szkole jest dwór i dworzanie a wśród nich także tkacze i wszystko jest jak w bajce "Nowe szaty cesarza", ciekawe kiedy okaże się że król jest nagi ?

  • Ref.
    2012-12-25 14:07:18

    arrow

    Czy zatrudnianie partyjnych kolegow w szpitalu w gwrwolinie to jest nepotyzm czy standard.

  • Stryjek
    2012-12-16 13:55:09

    arrow

    Nepotyzm jest w każdej szkole i w większości instytucji. A niby kto ma wypowiedzieć walke temu zjawisku, jak każdy jest w jakiś sposób umoczony w to.

  • do wioletki cd.
    2012-12-12 19:33:41

    arrow

    Wioletko , a co to znaczy mierny nauczyciel ? A jakie to ty masz kompetencje w ocenianiu innych nauczycieli, a może w oczach innych to własnie ty jesteś miernym ale wiernym nauczycielem i dlatego dostajesz te nadgodziny ? Pomyślałaś o tym ? Trochę samokrytki i właściwej samooceny by się przydało.
    Tak jak napisał \"do Wioletki\" może przeanalizuj swoje postępowanie , bo być może jesteś z tych co skaczą koło dyrektora jak małpka i robi z siebie kretyna dla trochę większej kasy.

  • chemik
    2012-12-12 16:40:02

    arrow

    Pani dyrektor ma przedłużoną 5- letnią kadencję bez konkursu, a to w takiej sytuacji źle świadczy o starostwie jak i WSSE w Warszawie. Wiele by pisać o pracy sanepidu, ale to się psu na budę zda.
    W PSSE powstał nawet związek zawodowy, a dyrekcja robi olewkę.

  • gołym okiem
    2012-12-12 10:35:59

    arrow

    Czy nie ma prawidłowości w tym,że nepotyzm staje się standardem.Każda władza o tym wie ale nic nie robi aby tak nie było.W garwolińskim sanepidzie pracuje duża część rodziny G( kuzynki,siostry itp.)Władza powiatowa o tym wie.I mimo tego Starosta podpisał młodej Lwicy PSL w powiecie -dyrektorce sanepidu - angaż na kolejne 5 lat.To są fakty.Szkoda słów na komentarz.

  • do Wioletki
    2012-12-07 00:17:38

    arrow

    a co to wg Ciebie znaczy mierny nauczyciel - może taki co to nie skacze koło dyrektora jak małpka i nie robi z siebie kretyna dla trochę większej kasy bo ma swój honor i tak nisko nie upada. W większości szkół gminy garwolińskiej to norma i władza o tym wie tylko?

  • wiotetka
    2012-12-06 14:03:07

    arrow

    jestem nauczycielką ze szkoły powiatowej i od 10 lat mam sporo godzin nadliczbowych ze swojego przedmiotu, od 4 do 6 tygodniowo. Moja praca jest dobrze oceniana przez przełożonych i dlatego uważam, ze nadgodziny w szkołach powinni otrzymywać najlepsi pedagodzy, a nie wszystkim po równo (tak jakby chciały mierni nauczyciele)

  • do vicka
    2012-12-06 00:07:30

    arrow

    to co piszesz to prawda cała prawda i g.... prawda no chyba że ten teks ma uspokoić brudne sumienie ale jak to mówią uderz w stół a nożyce się odezwą to co piszesz to dyrdymały wymyślone dla samego Ciebie i już myślisz że możesz spokojnie spać - nieprawda :(

  • vicek
    2012-12-05 11:12:38

    arrow

    nadgodziny to dyrektorzy dają najlepiej pracującym nauczycielom, osobom wybitnym i bardzo zaangażowanym w życie szkoły, zaś tak zwane "mierne, bierne" dostają najczęściej tylko etacik i basta. Tak powinno być. Weźmy na przykład wielu słabych nauczycieli w każdej szkole, bo w każdej jest ich sporo: żadnych osiągnięć zawodowych, wychowawczych, nie są w stanie przygotować żadnej uroczystosci, nie panują nad uczniami w klasie, tylko czekać jak kosze ze śmieciami nosić będą jak turbany.

  • czytelnik
    2012-12-03 17:09:37

    arrow

    Nie to ile małżeństw jest w danej szkole
    ( czy innej jednostce)ale z jakiego klucza rozdzielane są tzw. "konfitury" czyli nadgodziny, dodatki motywacyjne. Poprzez analizę z lat poprzednich wiele można byłoby się dowiedzieć o funkcjonowaniu danej jednostki podległej Panu Starosto- może warto pokusić się o taką analizę i nałożyć na to informację o np. pokrewieństwie( nie mam na myśli tej konkretnej szkoły tylko wszystkie podległe jednostki)

  • do lupy
    2012-12-03 14:45:37

    arrow

    pięknie napisane "" szkoła Marcelego"" i jego standardy czyli ich brak , bardzo złe traktowanie pań nauczycielek uczniów ale za to o sobie ma b, wysokie mniemanie i bardzo wysokie zarobki 2 etaty w jednej szkole i pan na włościach a pan wójt o wszystkim wie ale po co ruszać problem lepiej udawać że jest ok bo samemu też ma spokój a oto w tym wszystkim chodzi przecież arkusz organizacyjny podpisuje Wójt czy to można podciągnąć pod nepotyzm czy też kolesiostwo co wy na to.

  • do samoobrony
    2012-12-02 22:35:46

    arrow

    Nie jesteś w temacie. To panna ... wciągnęła radnego lek. ... do pracy w PCPR. Czy to jest nepotyzm? Nie będę polemizowała.

  • samoobrona
    2012-12-02 19:00:20

    arrow

    co powiecie, jak niedźwiedź jako przewodniczący rady powiatu zatrudnił kule w pcpr?. Czy to jest nepotyzm?

  • Może potrzebna lupa
    2012-12-02 16:18:06

    arrow

    Superowicz ma rację, pan wójt mógłby przyjrzeć się szkole Marcelego w Michałówce.

  • Jola Tradycja
    2012-12-02 12:51:57

    arrow

    Tradycją jest zatrudnianie swoich. Wystarczy wrócić jeszcze kilka lat temu do "ekonoma", gdzie zatrudniane były m. in. córki a nawet wnuczki dyrektora. Jego następca zatrudniał żonę, zięcia, żony siostrę itp. itp. W szkole w Miętnem to już wogóle było po rodzinnemu. Dlaczego więc czepiacie się Sanepidu? To nie nepotyzm żaden tylko tradycja.

  • Weteran
    2012-12-01 15:00:16

    arrow

    Sanepid to pryszcz w porównaniu z kolesiostwem w zatrudnianiu w czasie I i II kadencji samorządu powiatowego. Wtedy to gospodarz powiatu zatrudniał do samorządowej trzódki związanych więzami krwi ale też "wspólnotowymi" więzami. I nikt jakoś nie bił na alarm, bo gdzie miał umieścić kuzynów. Aktualnie niektórzy są teraz nawet w opozycji w Radzie Powiatu, a niektórzy piastują ważne stanowiska w starostwie. Ale tak to jest z rodzinką.
    Zatrudnianie rodziny ma też swoje dobre strony, bo nie podkładają sobie świń, a wspierają się razem dla dobra firmy

  • do-radca
    2012-11-29 17:46:03

    arrow

    No i sprawa się rypła.

  • Dżołanna
    2012-11-29 12:07:08

    arrow

    Pan starosta nie reaguje na nietypowe przejawy pracy swoich podwładnych bo nie otrzymał wyczerpującej opinii od swojej asystentki.

  • marek
    2012-11-29 09:16:41

    arrow

    pan starosta Chciałowski niewiele robi, głównie udziela wywiadów i pozuje do zdjęć, wypowiada się na każdy temat ten nasz specjalista od wszystkiego

  • Pixy
    2012-11-28 21:54:36

    arrow

    vicky ma rację, bo oprócz wyczerpującej pracy zawodowej, pani dyrektor ma prawie etat na wydziale zaocznym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Garwolinie. Wprawdzie jest stanu wolnego, ale organizm też potrzebuje odpoczynku.

  • vicky
    2012-11-28 19:05:27

    arrow

    Myślę, że w Sanepidzie to nie ma nepotyzmu, tylko takie zwykłe "kolesiostwo", jak w większości zakładów i firm. A co pani dyrektor, to już nic nie może, przecież jest menagerem. Jest super kobietą, tylko jest jest zmęczona dość długim dyrektorowaniem i przechodzi trudny okres, taki jak większość kobiet w tym wieku.

  • w pośredniaku też
    2012-11-28 16:10:05

    arrow

    W urzędniczej rodzinie Powiatowego Urzędu Pracy pracuje małżeństwo. On jest kierownikiem Referatu Organizacyjno-Administracyjnego a ona główną księgową.

  • przedsiębiorca
    2012-11-28 13:31:13

    arrow

    prowadzę firmę i naprawdę bardzo bym się zastanowił czy zatrudnić w niej kogokolwiek z rodziny. Zwłaszcza, że dochody firmy zależą od kompetencji pracowników. A jak tu wymagać od ciotki żeby się wzięła do roboty.

  • Klamka
    2012-11-28 13:24:50

    arrow

    A może coś na temat działalności Pani Burmistrz i tajemniczej wymiany dyrektora w SP Stefanów?

  • Zawiodowy Joe
    2012-11-27 23:45:01

    arrow

    W ZSP Nr 2 w Garwolinie zastępca dyrektora oprócz godzin w macierzystej szkole i pełnienia funkcji wicedyrektora ma około pół etatu w szkole w Uninie. Czy to nie koliduje i nie obniża poziomu nauczania, bo przecież godziny pracy się pokrywają.

  • naczos
    2012-11-27 21:51:13

    arrow

    a ta kartka A4 to niby,że tak powiem co?

  • superowicz
    2012-11-27 20:41:10

    arrow

    nepotyzm był i będzie stary jak świat tak samo jak cwaniactwo w Zespole szkół w M... dyrektorski etat dodatek funkcyjny i 20 parę godzin nadliczbowych a żona coż tylko 30 parę godzin . Żyć nie umierać i co na to pan Wójt, Kuratorium . Nic pozwalają i życzą wszystkiego najlepszego a kasa i to niesamowita sypie się co miesiąc do portfela a nauczyciela czekają choćby na etat gooooooooooły.Chcemy pracy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • andrzej
    2012-11-27 20:15:50

    arrow

    Ale sie narobiło.

  • Dżon
    2012-11-27 17:52:15

    arrow

    Spoko. Wszystko niedługo wróci do normy.

  • widziane z boku.
    2012-11-27 16:11:55

    arrow

    Prawdopodobnie ktoś tutaj celowo unika tematu o sytuacji w garwolińskim sanepidzie.A tam dzisiaj od rana zagęszczona atmosfera.Pojawiła się tam kartka formatu A-4 a na niej kilka ciekawych informacji o dyrektorce.Po zachowaniu niektórych osób widać,że to sama prawda.A i wpisy na tym forum potwierdzają ich zasadność.Tego nie da się zamieść pod dywan.Czas na pozytywne zmiany.

  • nachłopskinos.
    2012-11-27 15:30:26

    arrow

    A do kogo pretensje?Jak byłeś na wyborach i nie wiedziałeś na kogo głosujesz to teraz masz.Każda władza jest dobra i obiecuje cuda do wyborów a po nich robi swoje przez 4 lata.

  • Higienistka z WC
    2012-11-27 15:11:22

    arrow

    Padają poważne oskarżenia w kierunku jednej z instytucji podległej powiatowi i cieńsze wobec innych.Ciekawe, jakie kroki podejmie starosta i WSSE w Warszawie.
    Słyszałam, że za szpital juz się powoli biorą to moze i zahaczą o innych. Oby.

  • Ob.
    2012-11-27 14:37:46

    arrow

    Proponuję wszystkim, którzy uprawiają nepotyzm złożyć samokrytykę, bić się w piersi i już bardziej dyskretnie pomagać w zatrudnianiu najbliższych sercu.

  • HugoCoSraDługo
    2012-11-27 14:10:55

    arrow

    Oj widzę, że któś kij w mrowisko wsadził i otworzył puszkę z pandorą nepotyzmu. ;) A co więcej, niektórzy to zaczęli tu bawić się w straszenie i to nawet jakimyś paragrafamy. Ciekawe, ciekawe... PIASKOWNICA!

  • fircyk w zalotach
    2012-11-27 11:34:23

    arrow

    Nikt niczego nie narusza, tylko ludzie mają już dość i gdzieś muszą ulać żółci swej, bo są poniewierani od lat, tylko panujący i rządzący Jaśnie Pan Starosta cały w skowronkach.

  • obserwator
    2012-11-27 10:16:32

    arrow

    A propos art.212 kk.Z uzasadnień Sądu Najwyższego wynika niezbicie,że komentarz,który narusza art.212 też jest pomówieniem.Dowodzi tego też praktyka orzecznictwa.Z poważaniem.

  • do obserwatora! !!
    2012-11-27 06:39:41

    arrow

    z całym szacunkiem, to nie komentujący umieścili artykuł, więc to działanie jest słuszne społecznie jeśli potwierdza zamieszczone w artykule informacje prasowe!

  • obserwator
    2012-11-26 23:23:32

    arrow

    Wiadomość dla AntkaŻonyBratrodzony:Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości,
    które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
    § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków
    masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo
    pozbawienia wolności do roku.
    § 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec
    nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny
    cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
    § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia
    prywatnego.
    Uwaga! Ja to osobiście wniosę do prokuratury.

  • Izydor
    2012-11-26 22:41:33

    arrow

    "Wspólnota Powiatowa" to też wielka rodzina. Widać to nie tylko w "ekonomie" ale starostwie, UM, "rolniku" i innych instytucjach.

  • komentator
    2012-11-26 22:33:41

    arrow

    Ad rem prokurator:to proszę się zająć sprawą z urzędu.Wiem że wyjdą na jaw cuda.

  • Matrybastanisław
    2012-11-26 21:28:18

    arrow

    Uprzejmie, acz z obrzydzeniem donoszę ciotce z sanepidu, że nasz zlewniarz to brudas i ślamazarnik, a szczury się tu plenio i zarazki same sie roznoszo... ;)

  • Do komentujących
    2012-11-26 21:23:32

    arrow

    Dyrektorką Sanepidu jest panna Gadoś tak samo jak w PCPR dyrektorem jest panna Kulówna.

  • winetu
    2012-11-26 21:11:42

    arrow

    panie starosto czy pan boi się o swoje placówki oświatowe, że sanepid ich pozamyka, nie rozumiem dlaczego toleruje pan to co dzieje się w sanepidzie ...

  • Właściciel zakladu
    2012-11-26 20:33:17

    arrow

    Czegoś nie rozumiem. ile razy wchodzę do korytarza tej instytucji to w drzwiach uderza mnie „zapach” papierosów (nie pale od 5 lat i jestem uczulony na ten fetor!!!). Miałem tez watpliwą przyjemność być w zadymionym gabinecie pani ...Nie mogę pojac jak ktos na takim stanowisku i w takim urzędzie może tak jawnie ŁAMAC PRAWO????!!!. ... Poza tym panie z sanepidu sprawdzają u mnie w czasie kontroli czy przestrzegam przepisy ustawy o zakazie palenia. Czy ktoś kiedyś kontrolował sanepid pod tym kątem? ...

  • psse
    2012-11-26 20:05:52

    arrow

    nepotyzm nepotyzmem a ile innych rzeczy się tam dzieje i były informowane różne służby i starosta też ale to polityka a jak każdy wie to wielka ... liczy się tylko cena a śmiertelnicy płacą

  • xx
    2012-11-26 20:03:58

    arrow

    szymek na koniec zagotował się -- pewnie jest coś na rzeczy

  • do pol /a/ /ki/
    2012-11-26 19:47:43

    arrow

    Każdy orze jak może obojętnie w jakim kolorze. Pani dyrektor ma też od groma godzin w Ekonomiku.

  • pol
    2012-11-26 19:32:45

    arrow

    G jest najlepsza bo niedawno zasilila szeregi psl zdradzając pis. ciekawe jak będzie za 4 lata czy pis ja\ą przyjmie znowu. ...

  • wścibska
    2012-11-26 19:28:55

    arrow

    Jaja Panowie, to są jak są skargi na dyrektora, kontrole, a i tak bez konkursu zostaje powołany na zajmowane stanowisko dzięki bogu i PARTII!

  • Jasnowidz
    2012-11-26 19:17:38

    arrow

    Wspomniałeś Witek o PCPR w Garwolinie. Tam jednym z przejawów tego nepotyzmu jest nabór na stanowisko sekretarza Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawmości. Konkurs konkursem a wygra wskazana osoba która ....

  • członkini
    2012-11-26 19:08:29

    arrow

    dyrektorka PSSE z niejednego już pieca chleb jadła, teraz chyba została członkiem PSL-u, wcześniej była chyba członkiem PIS-u, wcześniej za PRL-u też była członkiem

  • Witek
    2012-11-26 18:19:58

    arrow

    Modne ostatnio w niektórych kręgach jest zatrudnianie na jakichś stanowiskach / np. nauczycielskich/ .... Czy to można również podciągnąć pod kolesiostwo.
    A pani dyrektor w ... ma przedłużoną kadencję bez konkursu.
    PCPR i PZD to inna para kaloszy, ale też trzeba się tym zająć panie starosto.

  • uciemiężona
    2012-11-26 18:15:08

    arrow

    W .... to tylko szemrają i ostrzegają:uważaj, bo to siostra rodzona pani ..., a to jej siostra cioteczna, a to jej sistrzenica it.p. Jeden wór, strach się bać. Co zrobić:rodzina!.

  • wścibska
    2012-11-26 18:06:13

    arrow

    Panie obserwator, masz Pan rację. A co do nieświadomości starosty, to głowę dam uciąć że wie co się w sanepidziedzieje, że powstały zwiazki zawodowe przeciwko ...., że ludzie płaczą z bezsilności że jest nie do zastąpienia. Panuje już tyle lat i co ciekawe żaden kandydat nie jest lepszy od niej. Jest niezastąpiona! Dzięki bogu i PARTII.

  • nepotka
    2012-11-26 17:57:31

    arrow

    Dwie piąte badanych jest zdania, że zatrudnianie krewnych ... że "nepotyzm, czyli faworyzowanie członków rodziny przy rozdziale ... na rynek pracy stanowi obecnie największy problem, a sama praca może być ...

  • teściowa
    2012-11-26 17:55:26

    arrow

    Kiedy zawieramy związek małżeński, przybywa nam nie tylko obrączka na palcu, ale też nowy członek rodziny – teściowa. I czy nam się podoba, czy nie, będzie ..

  • LK
    2012-11-26 17:49:00

    arrow

    W szpitalu też zatrudnia się kumpli i to wielu.

  • nepotyzm
    2012-11-26 17:32:56

    arrow

    To prawda-sanepid to jedna wielka rodzina: siostry rodzone, siostry cioteczne, ciotki pociotki, matki i córki, które mają specjalne przywileje, a reszta.......

  • zulus czaka
    2012-11-26 17:31:00

    arrow

    Przykłady:siostra rodzona dyrektorki, teraz wielka pani sekretarka, a była podobno u nas sprzedawczynia w sklepie mleczarskin Kto przytuli i przygarnie jak nie rodzina?

  • Och, rodzinka
    2012-11-26 17:27:29

    arrow

    Moja teściowa mówi, że zięć to nie rodzina. To i szwager nie rodzina. Tak pewnie uważa sekretarz w UG Sobolew.

  • uciemiężona
    2012-11-26 17:16:37

    arrow

    sanepid to jedna rodzina. Jak załatwiam sprawy to

  • nepotyzm
    2012-11-26 17:14:43

    arrow

    koligacje rodzinne w garwolińskim sanepidzie to ok. 1/4 załogi:z-ca dyrektora-siostra cioteczna, sekretarka-siostra rodzona dyrektorki i szereg innych osób "ciotki, pociotki",siostry rodzone, matki z córkami,które są specjalnie chronione przez dyrektorkę, a na innych się jedzie jak na łysej kobyle

  • pociotka
    2012-11-26 17:11:40

    arrow

    rodzinę mus wspierać. I już!

  • wielka siostra
    2012-11-26 17:05:52

    arrow

    no prawda swój

  • Garwol
    2012-11-26 13:08:27

    arrow

    Jak w Urzędzie Miasta Garwolina pracuje 4 czy 5 Mikulskich, to oznacza, że wszyscy muszą być rodziną burmistrza. Chyba nie. Nepotyzm to jest na szczytach władzy, w spółkach itp. a nie w gminach czy powiecie.

  • Prokurator
    2012-11-26 09:58:00

    arrow

    Proszę o przykłady.

  • Ciotka
    2012-11-26 07:52:29

    arrow

    Jak nie ma pracy, to obowiązkiem rodziny jest wspieranie się. Swój to zawsze swój.

Odśwież obrazek.