Wielki Tydzień

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał…
2011-04-21 18:54:53 Artykuł czytany 7306 razy


Wydarzenia paschalne w aspekcie teologicznym przedstawia ks. dr Stanisław Kisiel.


1. „Jeśli Jezus nie zmartwychwstał to bezsensowna jest wasza wiara i bezsensowne nasze nauczanie” - napisał św. Paweł w Liście do Koryntian (1 Kor 15,14).
Wobec tego na jakich faktach opiera się nasza wiara w zmartwychwstanie Jezusa? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się uważnie wydarzeniom paschalnym w kolejności chronologicznej.

2. Wydarzenia te wymienia także św. Paweł Apostoł: „Przekazałem wam naukę, którą przejąłem z tradycji, a mianowicie, że Chrystus umarł za nasze grzechy, zgodnie z zapowiedzią Pisma, został pogrzebany, trzeciego dnia zmartwychwstał, zgodnie z zapowiedzią Pisma, ukazał się Kefasowi, potem Dwunastu, następnie przeszło pięciuset braciom, z których większość żyje dotąd, a niektórzy pomarli” (1 Kor 15,3-6).

Urząd Nauczycielski Kościoła wyraża to w następujący sposób: „Misterium Paschalne Jezusa, które obejmuje Jego mękę, śmierć, zmartwychwstanie i uwielbienie, znajduje się w centrum wiary chrześcijańskiej, ponieważ zbawczy zamysł Boga wypełnił się raz na zawsze przez odkupieńczą śmierć Jego Syna Jezusa Chrystusa” (Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego - KKKK, n.112).

Jezus umarł na krzyżu publicznie w obecności tłumu ludzi. Wśród tego tłumu byli obecni także Apostołowie. Tylko jeden z nich, Jan, stał pod samym krzyżem Jezusa, razem z Jego Matką i niewiastami. Za wykonanie wyroku śmierci na Jezusie był odpowiedzialny oddział żołnierzy rzymskich, dlatego jeden z nich przebił włócznią bok Jezusa, skąd „wypłynęła krew i woda” (J 19,34). Gdyby Jezus jeszcze żył, cios włóczni setnika był ciosem śmiertelnym.

A oto komentarz teologiczny tego wydarzenia: „Jezus dobrowolnie ofiarował swe życie w ekspiacyjnej ofierze, to jest przez swoje pełne posłuszeństwo aż do śmierci zadośćuczynił Ojcu za nasze grzechy. Ta miłość aż do końca (por. J 13, 1) Syna Bożego dokonuje pojednania z Bogiem całej ludzkości. Ofiara paschalna Chrystusa wypełnia odkupienie ludzi w sposób jedyny, doskonały i ostateczny, przywraca komunię z Bogiem” (KKKK,122).

Ciało Jezusa złożono w nowym grobie, będącym własnością Józefa z Arymatei (zob. Mt 27,57-61; Mk 15,42-47; Łk 23,50-56; J 19,38-42). Na prośbę arcykapłanów żydowskich przy grobie Jezusa Piłat postawił straż (zob. Mt 27,62-65). Działo się to w piątek po południu. W niedzielę rano grób Jezusa okazał się pusty. Najpierw stwierdziły to niewiasty, potem uczniowie Jezusa (zob. Mt 28,1-2; Mk 16,1-4; Łk 24, 1-12; J 20,1-16).

Po zmartwychwstaniu Jezus ukazał się niewiastom i swoim uczniom (zob. Mt 28,9-10; Mk 16,9-14; Łk 24,12-43; J 20,11-29), później dużej grupie ludzi, których św. Paweł szacuje na pięćset osób samych mężczyzn (zob. 1 Kor 15,3-8). „Jezus ukazywał się Apostołom przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. A podczas wspólnego posiłku przykazał im nie odchodzić z Jerozolimy” (Dz 1,3-4).

„Zmartwychwstanie Chrystusa nie było powrotem do życia ziemskiego. Zmartwychwstałe ciało w którym się ukazuje, jest tym samym ciałem, które zostało ukrzyżowane i nosi ślady Jego męki, ale równocześnie uczestniczy w Boskim życiu w stanie chwały. Z tego powodu Jezus Zmartwychwstały jest całkowicie wolny w wyborze form ukazywania się swoim uczniom; może się ukazywać jak i kiedy chce, i pod różnymi postaciami” (KKKK, 129).
Najszybciej w zmartwychwstanie Pana uwierzyły niewiasty, najpóźniej i najtrudniej Apostołowie (zob. Mk 16,11-14; Łk 24,13-43; J 20,24-29).

Po śmierci Jezusa Jego uczniowie bali się przyznać do znajomości z Nim, groziło im bowiem prześladowanie i śmierć; Piotr otwarcie zaparł się Jezusa po Jego pojmaniu (zob. Mt 26,69-74; Mk 14,66-71; Łk 22,54-60; J 18,15-27). Poza tym czuli się zawiedzeni i oszukani. Uważali Jezusa za mesjasza, który założy królestwo ziemskie, po wypędzeniu okupujących Palestynę wojsk rzymskich, a oni będą mieli wysokie stanowiska w Jego królestwie. Nawet zabiegali o to, aby siedzieć blisko po prawej i lewej stronie przyszłego króla (zob. Mk 10,35-40). Jezus usiłował prostować ich poglądy, lecz oni tego nie rozumieli. A po Jego śmierci uważali kilka lat spędzonych przy boku Jezusa za straconych. Judasz już wcześniej odszedł z ich grona, pozostali siedzieli przestraszeni i zamknięci w wieczerniku i pytali siebie: a co teraz będzie z nami (zob. J 20,19). W tym stanie psychicznym zapomnieli o zapowiedzi zmartwychwstania Jezusa (zob. Mt 20,18-19; Mk 10,34; Łk 9,22), a tym bardziej „nie mogli go wymyślić” (zob. KKKK, 127).

Po pewnym czasie wyszli z tegoż wieczernika nowymi ludźmi, odmienionymi, gotowymi iść na śmierć za głoszenie świadectwa o Jezusie Zmartwychwstałym. I za dawanie tego świadectwa światu, wszyscy, oprócz Jana, zginęli śmiercią męczeńską, a przecież nikt swego życia nie oddaje za legendę lub baśń. Co wpłynęło na taką przemianę duchową uczniów Jezusa? Częste spotkania ze Zmartwychwstałym Panem pozwoliło im zrozumieć Jego wcześniejszą naukę. I to, że mogli nawet sprawdzić Jego obecność fizyczną, jadł bowiem z nimi przy jednym stole, i rzeczywistość Jego ran (zob. Łk 24, 39-43).

„Zmartwychwstanie jako wydarzenie historyczne, które można stwierdzić na podstawie pustego grobu i świadectw ludzi, którzy widzieli Zmartwychwstałego, pozostaje jednak przez to, że przekracza historię, w sercu tajemnicy wiary. Dlatego Chrystus Zmartwychwstały nie ukazuje się światu ale swoim uczniom, którzy teraz będą dawać świadectwo o Nim przed ludem” (KKKK, 128).

Jezus Zmartwychwstały powiedział do niedowiarka Tomasza i jemu podobnych: „Szczęśliwi, którzy nie widzieli, a uwierzyli” (J 20,29).

3. Gdyby św. Paweł pisał List do Koryntian w czasach współczesnych, napisałby z pewnością: „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, nie byłoby wiary naszej”, ponieważ nie miałby kto jej głosić i nam przekazać. Apostołowie po śmierci Jezusa rozeszliby się do swoich domów rodzinnych i powoli zanikłaby wieść o Jezusie ukrzyżowanym. Najwyżej jakiś kronikarz wspomniałby o Nim, lecz bez narażania swego życia.

Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał nie byłoby na świecie Kościoła. Dzieło jego ustanawiania Chrystus dokończył po swoim zmartwychwstaniu: Apostołom dał władzę odpuszczania grzechów nieograniczoną czasem (zob. J 20,22-23), polecił im nauczać, uświęcać i wychowywać w duchu Ewangelii wszystkie narody na całym świecie (zob. Mt 28,18-20; Mk 16,15-16; J 20,21), Piotrowi powierzył najwyższą władzę pasterską w swoim Kościele (zob. J 21,15-19). Apostołowie rozpoczęli realizację misji Chrystusa po Jego zmartwychwstaniu, wniebowstąpieniu i zesłaniu na nich Ducha Świętego (zob. Dzieje Apostolskie i Listy Apostolskie) Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, moglibyśmy o Nim nawet nie słyszeć.

4. „Zmartwychwstanie potwierdza prawdę o Boskości Jezusa, jak również stanowi potwierdzenie tego wszystkiego, co Chrystus czynił i czego nauczał, oraz wypełnia wszystkie Boskie zapowiedzi. Zmartwychwstały Pan, zwycięzca grzechu i śmierci, jest zasadą naszego usprawiedliwienia i naszego zmartwychwstania: udziela nam daru łaski przybrania za synów, które jest rzeczywistym uczestnictwem w życiu jedynego Boga; potem, przy końcu czasów, ożywi nasze ciało” (KKKK, 131).

Po czterdziestu dniach od zmartwychwstania „Chrystus wstąpił do Nieba i siedzi po prawicy Ojca” (KKKK, 132; zob. Łk 24,51; Dz 1,1-11).

5. Rozważanie nasze rozpoczęliśmy cytatami z pism św. Pawła, zakończmy je także cytując tegoż Autora: „Szukajcie tego, co w górze, gdzie jest Chrystus siedzący po prawicy Boga... A kiedy Chrystus - nasze życie ukaże się, wtedy i wy razem z Nim zajaśniejecie w chwale” (Kol 3,1-4).

Ks. dr Stanisław Kisiel
Siedlce, Wielkanoc 2011.

Źródła:
1. Pismo Święte – Nowy Testament. Wyd. 3. Poznań 1998
2. Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. Watykan 2005 - Kielce 2005

wykop

Komentarze

  • Nowe opracowanie
    2022-04-20 16:58:52

    arrow

    ma tytuł: "Zmartwychwstanie Chrystusa historycznym wydarzeniem zbawczym" w nowym wydaniu, według wymogów "Dyrektorium o katechizacji" 2020, Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, w: "Kościół poznający i głoszący naukę Chrystusa", Wyd. Bonus Liber 2021, s. 232-238. Przygotowane jest na katechezy dla młodzieży szkół średnich.

  • Na religię w liceum
    2017-04-21 16:07:33

    arrow

    więcej znajdziesz w: "Kościół poznający naukę Chrystusa". Wyd. 3, Michalineum 2015, s. 291-303.

  • no
    2017-04-15 10:17:57

    arrow

    no

  • taktak
    2016-08-01 18:05:22

    arrow

    Jak miło było na ŚDM być razem wśród młodych i dorosłych, katolików i nie katolików, ale ochrzczonych. Cywilizacja miłości święciła triumfy także dlatego, że nie było widać jej burzycieli w naszym społeczeństwie. Sami doszli do wniosku, ze tu dla nich nie ma miejsca. I słusznie! A skoro nie było ich tam, nie powinno być ich także w całym życiu społecznym ochrzczonego narodu, który jest narodem chrześcijańskim. Niech naród postara się o to!

  • czyt.
    2016-06-07 09:34:07

    arrow

    Św. Jan Paweł Wielki powiedział: "Nigdy nie jest tak, żeby człowiek czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością".
    Czy tak jest zawsze w naszym polskim społeczeństwie, społeczeństwie ochrzczonym? A może ten chrzest nie przyjął się w należytym stopniu u wszystkich? Może dla pewnej części naszego ochrzczonego narodu należałoby ten chrzest powtórzyć? Może należałoby na trasie marszów za-kodowanej nienawiści ustawić wiadra ze święconą wodą i kropić uczestników tych marszów, żeby zmądrzeli? Coś z tym trzeba zrobić, bo stwierdzamy powrót do pogaństwa w ochrzczonym, może powierzchownie, narodzie!

  • X. Y.
    2016-04-19 08:51:23

    arrow

    Jezus Chrystus, który za nas umarł i zmartwychwstał, jest ikoną i twórcą "cywilizacji miłości". Cywilizację tę głosi Kościół i realizuje przez ludzi wierzących w Chrystusa i zaangażowanych społecznie w pracy dla dobra innych. Przyłącz się do nich. Wówczas będziesz pełnowartościowym członkiem społeczeństwa.

  • N. N.
    2016-04-17 11:23:08

    arrow

    Nowoczesne barbarzyństwo nienawiści tworzy antykulturę chamstwa w życiu społecznym i publicznym.

  • czyt.
    2016-03-29 12:00:18

    arrow

    Polonus przesadził nazywając nienawiść cywilizacją. Jest to ideologia nienawiści, która nie ma nic wspólnego z cywilizacją. Nawoływanie do nienawiści i czyny pochodzące z nienawiści upadlają ludzi a nie uszlachetniają i dlatego jest to regres cywilizacji, antycywilizacja, której ludzie myślący i porządni nie powinni popierać. Może mieć ona początkowo niewinne formy, ale w końcowej fazie prowadzi do zbrodni. A więc precz z dżihadem fizycznym i ideologicznym, otwartym i
    za-kodowanym w demokratyczne pozory! A jeśli jest to forma bycia społecznego pewnych ludzi, to nie ma ona nic wspólnego z duchem miłości chrześcijańskiej. To prymitywne pogaństwo, jak prymitywni są jego przedstawiciele. Miejmy to na uwadze jako chrześcijanie.

  • Polonus
    2016-03-26 22:16:41

    arrow

    "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam, nie tak, jak daje dzisiaj świat, powiedział do nas Pan".
    Ta pieśń wielkanocna jakże jest dziś aktualna. Żyjemy w chrześcijańskiej cywilizacji miłości, w którą wkracza niechrześcijański dżihad w skali międzynarodowej, społecznej i indywidualnej. Wojna cywilizacji nienawiści z cywilizacją miłości rozgrywa się także w tym kraju i narodzie. Za-kodowana nienawiść wprowadza w chrześcijańskie społeczeństwo ducha obcego chrześcijaństwu: ducha nienawiści i walki-dżihadu. Czy zdajemy sobie z tego sprawę, że możemy być bezmyślnymi uczestnikami tej walki? Oby tak nie było! Przekażmy sobie dziś trwały znak pokoju Chrystusa Zmartwychwstałego!

  • lektor
    2014-04-20 11:46:36

    arrow

    "Bóg ustanowił Go (Chrystusa) sędzią żywych i umarłych,... każdy, kto w Niego wierzy, przez Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów"(Dz 10,42-43).

  • x. katecheta
    2013-11-24 13:41:28

    arrow

    Wpis w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata:
    "Chrystus zasiada po prawicy Ojca. Przez "prawicę Ojca" rozumiemy chwałę i cześć Bóstwa, gdzie Ten, który istniał jako Syn Boży przed wszystkimi wiekami,jako Bóg i współistotny Ojcu, zasiadł cieleśnie po Wcieleniu i uwielbieniu Jego ciała"
    (KKK 663).
    Więcej na tematy biblijne dowiesz się z książki pt.: "Kościół poznający naukę Jezusa Chrystusa. Katechezy o tematyce biblijnej". Wyd.2. Siedlce 1998.

  • czytelnik
    2013-03-31 12:10:22

    arrow

    "Zmartwychwstanie Chrystusa jest wydarzeniem, które dokonało się w historii, lecz narusza jej obszar i wychodzi poza jej granice..(...) i otwiera nowy wymiar, który nazywamy wymiarem eschatologicznym.(..) Będąc wyjściem z historii i wzniesieniem się ponad nią, ma jednak początek w samej historii i do pewnego momentu do niej należy...Zmartwychwstanie wyprowadza poza historię, jednak pozostawiło w niej jakiś ślad. Dlatego świadkowie mogą je poświadczyć jako wydarzenie zupełnie nowego rodzaju.
    Kerygmat apostolski, z cechującym go entuzjazmem i śmiałością, jest rzeczywiście niewyobrażalny bez rzeczywistego kontaktu świadków z dotykającym ich z zewnątrz zjawiskiem całkowicie nowym i nieoczekiwanym, jakim było ukazywanie się zmartwychwstałego Chrystusa i Jego słowa" (J.Ratzinger-Benedykt XVI, Jezus z Nazaretu. Cz.II, Kielce 2011, str.290-292).

  • Fidelis
    2013-03-30 08:33:58

    arrow

    Powszechne zmartwychwstanie umarłych nastąpi w czasie powtórnego przyjścia Chrystusa, jako Sędziego żywych i umarłych, na końcu świata. Jezus nie chciał ujawnić terminu tych wydarzeń. Nie znamy dnia ani godziny... Winniśmy więc zawsze być przygotowani na spotkanie z Panem!

  • suplement autora
    2013-03-28 12:28:47

    arrow

    "Chrystus zmartwychwstał i to pierwszy spośród tych, którzy posnęli. Skoro bowiem człowiek sprowadził śmierć, to również dzięki Człowiekowi nastąpi zmartwychwstanie umarłych. Podobnie jak na skutek łączności z Adamem wszyscy umierają, tak samo dzięki łączności z Chrystusem wszyscy zostaną ożywieni, każdy według swojej kolejności: pierwszy Chrystus, potem w dniu Jego powtórnego przyjścia ci, którzy do Niego należą. Wreszcie nadejdzie koniec. Wtedy Chrystus zniszczy wszelkie królestwo, władzę i potęgę, a królestwo przekaże Ojcu" (1 Kor 15, 20-24).
    Modlitwa: "Boże, Ty przez wielkanocne sakramenty udzieliłeś Twojemu Kościołowi nowego życia, otaczaj nas nieustannie swoją opieką i doprowadź do chwały zmartwychwstania".

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje