Przeczytaj...

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kim był św. Walenty?
2012-02-14 11:03:57 Artykuł czytany 2709 razy


14 lutego już dawna uznawany jest za dzień zakochanych. Kim był św. Walenty i czy można go uznać za patrona zakochanych. O tym powie nam ks Andrzej Kania proboszcz parafii w Sławatyczach, gdzie szczególnie czczony jest św. Walenty. Z kapłanem rozmawiała Maria Rachel Cimińska.


Maria: 14 lutego w Kościele Katolickim wspominamy postać św. Walentego. Dziś znamy go przede wszystkim jako patrona zakochanych i narzeczonych, a jest przecież również szczególnym opiekunem epileptyków i osób z zaburzeniami psychicznymi...

Ks. Andrzej Kania: Święty Walenty był przede wszystkim kapłanem, który służył wiernym Kościoła. Przez długi czas czczony był wyłącznie jako patron chorych, jednak na skutek odkrycia listów, które Walenty kierował właśnie do zakochanych zyskał on w Ameryce dużą popularność, stając się szczególnym orędownikiem zakochanych.

Niestety, ten aspekt życia świętego przyćmił w kulturze masowej całokształt jego posługi. Nie można jednak powiedzieć, że na łonie Kościoła również jest on już znany wyłącznie ze święta czerwonych serduszek. Do dziś, przede wszystkim osoby chore na padaczkę, proszę go w swojej intencji. Wierni cierpiący na te schorzenie zamawiają również często msze święte w intencji uzdrowienia...

Maria: 14 lutego oczy wszystkich kierują się ku sklepowym witrynom pełnym czerwieni – symbolu miłości, która spowija serca kochanków, mających szczególne względy u Walentego...


Ks. Andrzej Kania: Na samych zakochanych skupiają się przede wszystkim mass media, kreując przy tym wiele zniekształconych wzorców miłości i okresu narzeczeństwa. Kościół nieustannie wskazuje na odpowiedzialność wiążącą się z tym zadaniem oraz wierność, która musi nieodłącznie towarzyszyć prawdziwemu uczuciu między dwojgiem ludzi. Jan Paweł II, który swoje słowa kierował często do młodych i zakochanych ludzi wskazywał na konieczność formowania właściwych fundamentów, na jakich buduje się przyszłe wspólne życie ze swoją sympatią. To od nich zależy trwałość związku i jego przyszłość. Jakie narzeczeństwo taka rodzina.

Maria: A więc zadaniem Kościoła jest kreować właściwe wzorce miłości... Uczyć młodych na jakich fundamentach należy budować wspólne życie?

Ks. Andrzej Kania: Zadaniem Kościoła jest ukazywać prawdziwe wzorce miłości oparte o wiarę, Słowo Boże i rzeczywistą miłość. Bezkrytyczne uwewnętrznianie medialnej wizji miłości prowadzi do wypaczeń. Zadaniem Kościoła jest wskazywać na drogi prowadzące zakochanych ku sobie, ale również ku Bogu.

Kościół pamięta jednak, że Walenty jest przede wszystkim wielkim uzdrowicielem chorych, a nie zakochanych. Jego życie to przykład ofiarności i męczeństwa.

Maria: Jest ksiądz proboszczem parafii, w której św. Walenty jest otoczony szczególną czcią. Co jednak przyczyniło się do początków jego kultu w tym miejscu?

Ks. Andrzej Kania: Rodzina Radziwiłłów  pielgrzymowała po całej Europie. Z różnych zakątków świata przywozili ze sobą mnóstwo obrazów, stanowiących swoiste pamiątki po odbytych podróżach. Wśród nich znajdziemy wizerunki przedstawiające męczeństwo św. Jana Nepomucena, wizję św. Katarzyny ze Sieny czy ukrzyżowanie Jezusa Nazareńskiego. W XVIII wieku we Włoszech czczony był również św. Walenty. Świadczy o tym właśnie między innymi obraz, pochodzący z 1703 roku, który Radziwiłłowie przywieźli do Sławatycz, należących wówczas do majątku rodu. Wraz z obrazem, który znalazł się w kościele, rozpowszechnił się na tym ziemiach kult świętego, który trwa do dziś.

Maria: A więc święty Walenty „nie przeterminował się” i jego kult nadal rozwija się w najlepsze?

Ks. Andrzej Kania: Kult Walentego jest nadal bardzo żywy Świadczą o tym tablice pamiątkowe i podziękowania składane świętemu przez osoby, które doświadczyły szczególnych łask dzięki jego wstawiennictwu. Doskonałym przykładem owoców tego kultu jest świadectwo rodziny dziecka, które według wskazań lekarzy już powinno nie żyć, a mimo to nadal funkcjonuje, właśnie dzięki modlitwom zanoszonym przez wstawiennictwo świętego. Od kilku lat 14 lutego odprawiamy mszę świętą w intencji rodziny matki trojga niepełnosprawnych dzieci z Białej Podlaskiej, która utwierdzona jest w przekonaniu, że dzięki wstawiennictwu biskupa Terni, jej dzieci stają się mniej nerwowe i napięte...

Ponadto wierni z naszego miasta i okolic licznie przybywają na nabożeństwa związane z osobą świętego Walentego.

Maria: Czy świadectwa osób, które przybywają do Sławatycz są spisywane i gromadzone? A jeśli nie, to czy myślał Ksiądz o ich zebraniu?

Ks. Andrzej Kania: Świadectwa te nie są spisywane. Przyglądam się życiu parafii i wydarzeniom w nie wpisanym, próbuję być bacznym obserwatorem i uczestnikiem żywego kultu świętego Walentego. Założenie księgi łask i cudów wiąże się z koniecznością weryfikacji faktów przez komisję lekarską i późniejszym oddaniu spraw pod osąd biskupa. Kult świętego ma na razie tylko zasięg lokalny, bardzo ograniczony.

Maria: Czy mimo tego przybywają do kościoła osoby spoza parafii, a jeśli tak – jak dowiadują się o kulcie św. Walentego w Sławatyczach?

Ks. Andrzej Kania: Owszem, można powiedzieć, że pielgrzymują do naszego kościoła również osoby spoza parafii, zazwyczaj są to ludzie doświadczeni epilepsją. Informacja o szczególnym kulcie św. Walentego w Sławatyczach rozchodzi się tzw. „pocztą pantoflową”. Również wierni sąsiednich parafii doskonale wiedzą o szczególnym kulcie świętego w naszym kościele.


Maria: Czy planuje Ksiądz na 14 lutego coś po za nowenną do świętego, wspominają już tradycyjną mszą w intencji chorych na epilepsję dzieci kobiety z Białej Podlaskiej i intencją składkową?


Ks Andrzej Kania: Jak już mówiłem, kult świętego na naszych ziemiach dotyczy przede wszystkim jego pierwotnej formy, a więc uroczystości nie będą odnosić się bezpośrednio do dnia zakochanych. Jeżeli chodzi o rozrywkę, to Gminny Ośrodek Kultury przygotowuje w tym dniu koncert rodzimych zespołów oraz degustację tradycyjnych potraw lokalnej kuchni.

Maria: Czy możemy poczytać o kościele w jakiejś pozycji książkowej poświęconej temu miejscu? Czy zgromadzoną w kościele kolekcją obrazów zainteresowały się konkretne instytucje czy władze?

Ks. Andrzej Kania: Pewne informacje dotyczące kultu św. Walentego na naszych ziemiach oraz życia i działalności parafii znaleźć można w Roczniku Sławatyckim, który jest wydawany przez Urząd Gminy. Stosunkowo niedawno wydaliśmy również folder z okazji 90-lecia wybudowania nowego kościoła. Tam są zawarte również informacje dotyczące genezy kultu św. Walentego w Sławatyczach.

Żadnych szczegółowych, bardziej wnikliwych opracowań niestety nie posiadamy w druku.

Jeżeli chodzi o zgromadzone dzieła konserwator zabytków zasugerował, byśmy zainteresowali tą sprawą Katolicki Uniwersytet Lubelski, a szczególnie osoby związane ze środowiskiem twórczym. Dzieła te zasługują na szczególną uwagę i wnikliwe badania historyków sztuki. do tej pory nie było.


Maria: Dziękuję za rozmowę.

źródło:e-sancti
MC/EŁ

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Dotacja na otwarcie firmy
2020-02-20 10:34:08 Kategoria:

Dofinansowanie w wysokości 23 050 zł na założenie własnej działalności gospodarczej i fundusze na pokrycie kosztów jej prowadzenia przez rok. Takie wsparcie mogą...

więcej »
foto

Gadżety reklamowe - czy dawanie upominków reklamowych...
2020-02-19 12:43:55 Kategoria:

Gadżety reklamowe dla firmy skracają dystans pomiędzy nami a klientem. Dodatkowo budują pozytywny wizerunek. Czym kierować się przy ich wyborze? Gadżety reklamowe to...

więcej »
foto

Abonament dla firm - jak wybrać najlepszy?
2020-02-17 11:50:42 Kategoria:

Telefon firmowy to sprzęt obecny praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości, branży czy statusu. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie objeść się...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.02

Międzynarodowy turniej koszykówki w Białej Podlaskiej

więcej »

MIĘDZYRZEC, 01.02

ARUA CUP - mistrzostwa w zimowym pływaniu w Międzyrzecu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.02 18:00

Siedlce: Młodzieżowy Bal Karnawałowy

więcej »
2

SIEMIATYCZE, 02.02

Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wystąpi w Siemiatyczach

więcej »

ŁUKÓW, 02.02

Giełda Kolekcjonerów w Łukowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.02

Bal karnawałowy w Bacikach Dalszych

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.02

Kino w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.02

Biała Podlaska: 1/16 Mistrzostw Polski Juniorów

więcej »

POWIAT BIALSKI, 02.02

III Charytatywny Koncert Noworoczny w Kodniu

więcej »

DROHICZYN, 02.02

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Siedleckie Centrum Onkologii zaprasza na Dzień Otwarty

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.02 11:00

Biznes przy kawie...

więcej »
5

SOKOŁÓW, 05.02

Marek Piekarczyk akustycznie

więcej »
6

SOKOŁÓW, 06.02

Spotkanie z twórczością Wiesławy Kwiek

więcej »

SOKOŁÓW, 06.02

I Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Głos Małego Serca”

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.02

Kino objazdowe w Milejczycach

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.02

XXIX Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.02

„Zero hejtu tylko miłość”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.02

Akt równoległy - spektakl Teatru Capitol

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.02

Wernisaż malarstwa Doroty Kulickiej

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.02

KPS zagra z wiceliderem

więcej »

WĘGRÓW, 08.02

Spotkanie autorskie z Danielem Góralem

więcej »

RADZYŃ, 08.02

Spotkanie z folklorem w Wohyniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.02 10:00

Charytatywny Piknik Garnizonowy dla Kacperka Boruty

więcej »
9

POWIAT BIALSKI, 09.02

Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

więcej »

GARWOLIN, 09.02

Miastkowskie spotkanie z muzyką

więcej »

MIŃSK MAZ., 09.02

Turniej koszykówki w Mrozach

więcej »

ŁUKÓW, 09.02

Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia

więcej »
10 11 12 13

RADZYŃ, 13.02

Wypożycz Walentynkę w radzyńskiej bibliotece

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.02

Spotkanie autorskie z Ewą Bagłaj

więcej »

SOKOŁÓW, 13.02

Promocja nowego biuletynu - U nas na Podlasiu

więcej »
14

SIEMIATYCZE, 14.02

Eliza i Wilhelm – Niezwykła historia miłosna XIX – wiecznej Europy w fotografiach Natalii Kwiek i opowieści Rafała Górnego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.02

Koncert Zaczarowany Świat Operetki i Musicalu

więcej »

RADZYŃ, 14.02

Wypożycz Walentynkę w radzyńskiej bibliotece

więcej »

SOKOŁÓW, 14.02

Cykl spotkań z ks. Robertem Grzybowskim – „SOLNICZKA”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.02

Piłkarskie zmagania mundurowych

więcej »

ŁUKÓW, 14.02

ŁOK: wystawa Magdaleny Dylak w Galerii Prowizorium

więcej »

GARWOLIN, 14.02

Wystawa „Z drogi” w Kotłowni

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.02

Walentynkowy Event

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.02

Otwarcie wystawy: W rycerskim obozie

więcej »
15

RADZYŃ, 15.02

O rodzie Chłapowskich podczas kolejnego spotkania dla miłośników historii

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.02

Walentynkowy Bal Charytatywny

więcej »

GARWOLIN, 15.02

Walentynkowy koncert z piosenkami Hanki Ordonówny

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.02

Siemiatycka Gala Biznesu

więcej »

RADZYŃ, 15.02

Wypożycz Walentynkę w radzyńskiej bibliotece

więcej »
16

DROHICZYN, 16.02

Ach ten Brodway! - koncert w Drohiczynie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 16.02

XIII Koncert Noworoczny w Terespolu

więcej »

ŁUKÓW, 16.02

Łuków: Msza św. w intencji żołnierzy Armii Krajowej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.02 17:00

Kwartet smyczkowy ATOM STRING QUARTET wystąpi w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.02 17:00

Atom String Quartet wystąpi w Białej Podlaskiej

więcej »
17 18

MIASTO SIEDLCE, 18.02

Wieczór walentynkowy w Pałacu Ogińskich

więcej »

DROHICZYN, 18.02

Kino w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.02

Kolejny wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Siemiatyczach

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.02 18:00

Pięćdziesiąte spotkanie i wyjątkowy gość VITOexTrEAM

więcej »
20

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.02

XVIII Bal karnawałowy Caritas. Znów zatańczą poloneza

więcej »

MIĘDZYRZEC, 20.02

Gminny Dzień Pączka

więcej »
21

RADZYŃ, 21.02

Do Radzynia zawita cykl - Z klasyką przez Polskę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 21.02

NOCNY TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ DLA KACPERKA BORUTY

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.02

Oddaj krew z harcerzami

więcej »
22

DROHICZYN, 22.02

15-ste urodziny Krajki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.02

Spektakl Przystojniaczek już 22 lutego na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIĘDZYRZEC, 22.02

Wystawa malarska członków Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.02

Rajd Pieszy „Śladami Powstania Styczniowego”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.02

XVII Bezalkoholowy Bal Karnawałowy

więcej »

ŁUKÓW, 22.02

Finał Łukowskiej Ligi Halowej Piłki Nożnej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.02

Sobota z siatkówką

więcej »
23

RADZYŃ, 23.02

Spektakl „Hiobowe opowieści” w parafii Trójcy Świętej w Radzyniu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 23.02

Koncert dwukrotnego stypendysty Prezydenta Miasta Biała Podlaska - Piotra Arseniuka

więcej »

RADZYŃ, 23.02

Karnawał z radzyńskim zespołem - Przyjazne Nuty

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.02

Czterdziesty Pokutny Marsz Różańcowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.02

Charytatywny Koncert Karnawałowy w Zespole Szkół Muzycznych w Siedlcach

więcej »

MIŃSK MAZ., 23.02

Northtec MTB Maraton w Mrozach i Jeruzalu

więcej »

ŁUKÓW, 23.02

Kusaki na ludowo w Adamowie

więcej »
24 25

GARWOLIN, 25.02

Oblicza miłości - koncert uczniów Best Vocal Studio

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 25.02

Uroczyste otwarcie Galerii Sztuki Dziecka

więcej »
26 27

SOKOŁÓW, 27.02

Spotkanie autorskie z Joanną Godecką

więcej »
28

RADZYŃ, 28.02

Film „Gurgacz. Kapelan Wyklętych” do obejrzenia w Radzyniu

więcej »

RADZYŃ, 28.02

Znamy program obchodów Dni Żołnierzy Wyklętych w Radzyniu

więcej »

RADZYŃ, 28.02

Młodzi szczypiorniści po raz XIX zmierzą się w Ulanie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 28.02

Oddziały Łupaszki - Otwarcie wystawy

więcej »

POWIAT BIALSKI, 28.02

W poszukiwaniu piękna - wystawa fotograficzna w Janowie Podlaskim

więcej »
29

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 29.02

Koncerty ElectroAcoustic w regionie

więcej »

RADZYŃ, 29.02

Młodzi szczypiorniści po raz XIX zmierzą się w Ulanie

więcej »

ŁUKÓW, 29.02

IV Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

ŁUKÓW, 29.02

Z Łukowa do Szaniaw, czyli Pieszy Rajd „Żołnierzy Wyklętych”

więcej »

Najnowsze Informacje