REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Gmina Wojcieszków: Pamiętają o historii
2011-09-13 07:27:15 Artykuł czytany 7643 razy


Od wielu lat, 9 września na cmentarz w Wojcieszkowie, w powiecie łukowskim, przyjeżdżają dwaj bracia: Michał i Rafał Skibińscy. Michał jest emerytowanym księdzem. Rafał – emerytowanym dziennikarzem. Odwiedzają grób swojego ojca, kapitana Ludwika Skibińskiego, dowódcy 55 Eskadry Liniowej z 5 Pułku Lotniczego. Zginął on razem z dwoma innymi lotnikami w wypadku samolotowym 9 września 1939 roku pod Marianowem, niedaleko Wojcieszkowa.


9 września 2011 r.

W tym roku, 9 września, bracia Skibińscy również gościli w Wojcieszkowie.

Wizyta Michała i Rafała Skibińskich na cmentarzu była jednym z punktów ich corocznej podróży do Wojcieszkowa.

9 września 2006 r.

Przyjeżdżają tu od wielu lat. Od 2006 roku natomiast spotykają się też z młodzieżą oraz dyrektorem szkoły Krzysztofem Szczęśniakiem. 6 lat temu bowiem, w listopadzie 2005 roku, uczniowie gimnazjum w Wojcieszkowie, zachęceni przez pasjonata historii, redaktora Adama Sikorskiego, odkryli tajemnicę wypadku lotniczego.

Części samolotu

 Do wypadku doszło niedaleko Marianowa. 55 Eskadra stacjonująca niedaleko Radzynia Podlaskiego, w związku z działaniami wojennymi, musiała przenieść się na lotnisko w Marianowie, niedaleko Wojcieszkowa.

SAMOLOT PZL 23B „Karaś”

Samolot kapitana Skibińskiego, PZL 23B „Karaś”, lądował jako ostatni. Czekał aż wylądują wszystkie inne samoloty. Przy podchodzeniu do lądowania rozbił się. Jedna z hipotez mówi, że zabrakło paliwa. Razem z kapitanem Ludwikiem Skibińskim zginęli kapral Marian Wasiak i plutonowy Bronisław Biały.

Pozostały wspomnienia... i zdjęcia


To wydarzenia z września 1939 roku stało się bardzo ważne dla uczniów z Wojcieszkowa. To z ich inicjatywy, 9 września 2006 roku niedaleko miejsca katastrofy, w Marianowie odsłonięto obelisk. – Jak się później okazało, w tym samym momencie, kiedy odbywała się uroczystość odsłonięcia obelisku, synowie kapitana Skibińskiego byli na cmentarzu w Wojcieszkowie. Ale wówczas nie wiedzieliśmy o sobie - wspomina dziś dyrektor Krzysztof Szczęśniak.

Uczniowie z Wojcieszkowa pamiętają...


 Ta wzajemna „nieznajomość” nie trwała długo. Dzięki staraniom lokalnego pasjonata historii Kamila Krasuckiego udało się nawiązać kontakt z Michałem i Rafałem Skibińskimi, synami kapitana. Michał Skibiński to emerytowany ksiądz, a Rafał to były dziennikarz, słynący z tego, że w 1969 roku relacjonował dla Telewizji Polskiej lądowanie człowieka na księżycu.

Niestety nie udało się odnaleźć rodzin kaprala Mariana Wasiaka i plutonowego Bronisława Białego. Podczas wojny byli na tyle młodzi, że nie mieli jeszcze ani żon, ani dzieci.

Bracia Skibińscy spotkali się z młodzieżą z Wojcieszkowa

W listopadzie 2006 roku bracia Skibińscy jeszcze raz przyjechali do Wojcieszkowa. Spotkali się z młodzieżą i dyrektorem szkoły. Te spotkania powtarzają teraz co roku, 9 września. Jak mówi Rafał Skibiński, są to bardzo wzruszające spotkania. - Przyjeżdżaliśmy tu od lat. Ale teraz czujemy, że przyjeżdżamy do przyjaciół - mówi pan Michał.

Podczas tegorocznej wizyty okazało się, że na miejscu katastrofy stoi nowy krzyż. Zrobił go Stanisław Zalewski, mieszkający niedaleko miejsca katastrofy. Historię lotników zna od swojej matki, która widziała ten wypadek we wrześniu 39 roku. Teraz on opiekuje się tym miejscem.

Dziś w miejscu katastrofy stoi krzyż i leżą trzy głazy z wyrytymi nazwiskami lotników. Przy drodze, na skraju lasu stoi obelisk, a na cmentarzu spoczywają lotnicy. Pamięć o nich ożywa szczególnie 9 września, podczas spotkań z Rafałem i Michałem Skibińskimi. Na co dzień natomiast uczniowie z Wojcieszkowa mogą spoglądać na tablicę upamiętniającą tamto wydarzenia. Wisi na szkolnym korytarzu. Są tam części rozbitego samolotu oraz zdjęcia kapitana Ludwika Skibińskiego, człowieka który stał się częścią historii całego Wojcieszkowa.

Tą historię uczniowie Gimnazjum w Wojcieszkowie opisali i zgłosili do projektu „Ślady Przeszłości”, ogłoszonego w 2006 roku przez Instytut Pamięci Narodowej.

AKup/Łuków [Msz]

Więcej informacji z Łukowa i powiatu łukowskiego


wykop

Komentarze

  • Były uczeń
    2019-12-07 10:56:05

    arrow

    "Co uczniowie szkoły w Wojcieszkowie napiszą o niszczeniu budynków znajdujacych sie pod opeką kuratora zabytków?"
    Były wójt gminy Wojcieszków, Pan Janusz Wylotek, który sprawował władzę w tejże gminie przez 16 lat, to ...

  • z Wojcieszkowa
    2011-09-15 09:06:48

    arrow

    Gdyby przyjechali potomkowie rodziny Platerów do Wojcieszkowa to co by zobaczyli: ślady po spalonym pałacu,rozszabrowany majątek,zaniedbany park. Tak teraz wyglada ich majątek.Powinniśmy się wstydzić.

  • Pamięć wybiórcza
    2011-09-13 19:39:31

    arrow

    Była stajnia Platerów, była
    ale się wreszcie w kurzu i pyle rozmyła.
    Tyle ta zabytkowa ruina stała
    aż kilkanaście kilofów w bok dostała.

    Wójt w 2011 roku postanowił
    ostatecznie się z zabytkiem rozprawić.
    Widok wokół parku naprawić
    i na swoim postawić.

    Z ostatnich śladów ziemian oczyszczono gminę
    teraz radni mogą robić mądrą minę.
    Odpłacili za dziadów daninę
    łanowe,podymne,poradle i dziesięcinę.

    Udało się stajnię nareszcie na ziemie rzucić
    choć wiatrom dzielnie się opierała
    Ale za nami władza stała i rzeczywistość gminna się upomniała.

    To co z tego, że w innych gminach o zabytki dbają
    i co z tego mają
    a my wiemy o co dbamy
    O swoje diety, pensje i pseudo programy.

    Powstał też drugi wierszyk:
    Ten człowiek ma za dużo kasy,
    a za mało klasy.
    Jeżeli niszczy zabytkowe mury,
    to za mało ma kultury.
    Gruzem ze stajni
    zasypuje w drogach dziury.
    Panie premierze,
    nasz maluczkich apel dowcipny
    nie ponury.
    Utwórzcie dla tego fachury
    Ministerstwo Kultury i Infrastruktury.

  • chisteryczka
    2011-09-13 10:13:43

    arrow

    Co uczniowie szkoły w Wojcieszkowie napiszą o niszczeniu budynków znajdujacych sie pod opeką kuratora zabytków? Niedawno wójt zburzył np. zabytkową stajnię.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje