REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Goście zawitają do Tuchowicza
2013-09-14 11:24:31 Artykuł czytany 1783 razy


Do Zespołu Szkół w Tuchowiczu zawitają już wkrótce zagraniczni goście. Będzie to grupa 26 osób, z 6 różnych krajów Europy. Spotkanie w Tuchowiczu odbywać się będzie w ramach projektu Comenius.


Do Zespołu Szkól w Tuchowiczu przyjadą goście z Turcji, Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Niemiec i Finlandii. Celem ich wizyty jest poznanie kulturowego i naturalnego dziedzictwa naszego regionu i Polski. Goszcząc przez tydzień w naszym kraju, uczestnicy programu odwiedzą kuźnię pana Izdebskiego w Czerśli, gdzie poznają ginący zawód kowala. Będą też brać udział w warsztatach ginących zawodów w Muzeum Wsi Lubelskiej, odwiedzą Kozłówkę, poznają naturalne środowisko żubra w Puszczy Białowieskiej oraz siedlisko jodły w Rezerwacie Jata. Podąża też śladami Henryka Sienkiewicza, zwiedzając Wolę Okrzejską i Kopiec Sienkiewicza. Poznają historię ostatniej bitwy kampanii wrześniowej pod Wolą Gułowską i zwiedzą Sanktuarium Maryjne w Woli Gułowskiej. W Muzeum Regionalnym w Łukowie zaś poznają historię Ziemi Łukowskiej. Na koniec pobytu, spotkają się z władzami gminy Stanin i Starostwa Powiatowego.

Wizyta potrawa od 23 do 27 września. Jej gospodarze, czyli zespół szkoły w Tuchowiczu zapewniają, że zrobią wszystko, aby jak najlepiej ukazać gościom kulturę i tradycję naszego regionu.
AKup/Łuków[jk]

Główne założenie projektu „Foreign Mirrors”, realizowanego w ramach programu Comenius w Zespole Szkół w Tuchowiczu:
Każdy kraj europejski powinien chronić i zachowywać swoje środowisko naturalne i kulturowe, ponieważ należą ono do całej Europy.

Wszyscy żyjemy w środowisku, które ludzie w przeszłości, nasi przodkowie, zostawili nam. Nazywa się to dziedzictwo. Dziedzictwo jest często definiowane jako nasza spuścizna z przeszłości, to, co mamy żyjąc w teraźniejszości, i to, co możemy przekazać przyszłym pokoleniom, aby uczyć się, zachwycać i cieszyć. Są kulturowe i naturalne miejsca i obiekty, które cenimy, ponieważ pochodzą od naszych przodków, są piękne, naukowo ważne i niezastąpione jako przykłady, źródła życia i inspiracji. Są one naszymi kamieniami milowymi, naszymi punktami odniesienia, naszą tożsamością. To dziedzictwo często odzwierciedla życie naszych przodków i przetrwa dziś tylko z powodu szczególnych wysiłków w celu jego utrzymania.

Naszym dziedzictwem są nie tylko kulturowe i naturalne miejsca i obiekty, ale także domy, budynki, drogi, mosty, tamy, elektrownie, fabryki, gospodarstwa rolne, pola i są one ważne dla naszego życia. Jest  to tak zwane dziedzictwo przemysłowe.

Czy można  wyobrazić sobie swoją okolicę bez dziedzictwa kulturowego i naturalnego? Oczywiście, nie. Ono reprezentuje przeszłość, teraźniejszość, a także przyszłość. Czy można żyć bez dziedzictwa przemysłowego? Oczywiście, że nie. Jednak nasze dziedzictwo jest zagrożone przez wzrost urbanizacji, katastrofy naturalne i zanieczyszczenie środowiska. Dlatego, gdy planujemy nasze miasta i przemysł, musimy uważać, aby nie zaszkodzić naszemu dziedzictwu kulturowemu i naturalnemu.

Nasi uczniowie, jako obywatele Europy, obecnie oraz w przyszłości, powinni nauczyć się chronić swoje dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze oraz rozwijać odpowiednią przestrzeń życiową i miejsce do pracy. Zatem, urbanistyka jest bardzo ważną sprawą dla naszego życia i dziedzictwa. Należy dokładnie zaplanować, gdzie mieszkać, jak budować domy, gdzie budować drogi, mosty, fabryki, tamy, elektrownie, koleje, lotniska, itd. Budując, nie powinno się szkodzić środowisku naturalnemu. Rozwinięte i uprzemysłowione kraje i  miasta mają doświadczenie w starannym planowaniu i chronieniu dziedzictwa. Obserwując dobre i złe przykłady w innych krajach lub miastach, uczniowie mogą nauczyć się, jak mogą chronić swoje naturalne, kulturowe i przemysłowe dziedzictwo i budować lepszą przestrzeń życiową i miejsce do pracy.

Celem projektu „Foreign Mirrors” jest to, aby uczniowie obserwując wpływ człowieka na środowisko w obcym kraju, formułowali oceny na temat dobrych i złych przykładów tego, co ludzie z tego kraju zrobili dla środowiska. Uczniowie uczą się jak chronić swoje naturalne, kulturowe i przemysłowe dziedzictwo i jak zapobiec szkodom powodowanym przez przemysł, obserwując dobre przykłady w innych krajach europejskich. Ponadto będą uczyć się, aby znaleźć rozwiązania dla złych, nietrafionych inwestycji i praktyk.

W czasie międzynarodowych spotkań, kraj goszczący organizuje wycieczki w regionie. Podczas nich uczniowie będą obserwować otoczenie, aby znaleźć dobre lub złe przykłady tego, co ludzie w kraju goszczącym zrobili dla środowiska. Będą obserwować zabytki, przyrodę, miasta, planowanie miast, planowanie dróg, planowanie rozmieszczenia przemysłu, zapór, hoteli, rolnictwo itd. Będą robić zdjęcia i robić notatki z poczynionych obserwacji. Będą też wywiady z mieszkańcami, zarządcami zabytków i muzeów, aby dowiedzieć się o tych miejscach i omówić znaczenie zachowania ich. Na koniec wycieczki, uczniowie goście przejrzą swoje notatki i przygotują prezentację dla kraju goszczącego, aby dowiedzieli się oni, jakie są dobre i złe przykłady oddziaływania ludzi na środowisko. Przedstawiciele lokalnych władz zostaną również zaproszeni na prezentację. Każdy kraj będący gościem, przygotuje dziennik wizyty i napisze raport o swoich obserwacjach. Raporty te będą też wysyłane do przedstawicieli lokalnych władz.


Więcej informacji z Łukowa i powiatu łukowskiego   [kliknij]


Podlasie24.pl również na Facebooku- kliknij Lubię to!


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje