REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

O Łukowskiej Spółdzielni w „Spokojnie to tylko rozmowa”
2012-03-02 19:22:49 Artykuł czytany 5162 razy


2 marca gośćmi Grzegorza Skwarka w audycji „Spokojnie to tylko rozmowa” byli: Tadeusz Malesa - prezes Łukowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Maria Sierociuk, jego zastępczyni.


Na początek padło pytanie o to, dlaczego ogólnie rzecz biorąc spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce, są niezbyt przychylnie postrzegane przez zwykłych ludzi?

- Tak się składa, że w naszym kraju spółdzielnie cały czas traktowane są jako relikt minionego ustroju. Ponadto, pełnimy taką niewdzięczną rolę, że zbieramy pieniądze od członków, żeby zapłacić za usługi realizowane za pośrednictwem spółdzielni. Poniekąd jesteśmy zatem poborcą podatkowym, trudno więc zawsze liczyć na życzliwość- tłumaczyła Maria Sierociuk.

Ile i na co wydaje spółdzielnia?

Być może jednak przyczyną tej niechęci i nieufności jest utrudniony przepływ informacji pomiędzy władzami spółdzielni a spółdzielcami? Łukowska Spółdzielnia Mieszkaniowa póki co nie posiada na przykład własnej strony internetowej, gdyby było inaczej możliwy byłby na przykład łatwy wgląd w jej finanse. Prezes Malesa odpierał podobne zarzuty twierdząc, że każdy kto tylko zechce, może łatwo uzyskać takie informacje. Na dowód na to, że nie jest to żadna tajemnica, część z nich wyjawił na antenie.

- Spółdzielnia obecnie zatrudnia 68 pracowników. Około 40 z nich to obsługa techniczna. Fundusz wynagrodzeń rocznych dla personelu wynosi 2 mln 800 tys. zł. Obrót Spółdzielni w 2011r. przekroczył 20 mln zł. Z kolei na fundusz remontowy w roku ubiegłym wydaliśmy 2 mln 830 tys. zł. Gros tej kwoty przeznaczyliśmy na wymianę starych chodników asfaltowych, bądź z płytek chodnikowych, na wyłożone ich kostką brukową. Wszystko to mamy wyfakturowane- podkreślił Tadeusz Malesa.

Wybór ofert, wodmomierze, opłaty za ogrzewanie
 
Wyjaśniał on również jak w ŁSM wygląda proces wyboru zewnętrznych firm, które ubiegają się o wykonanie określonych usług.
 
- Nie jesteśmy instytucją publiczną, żadne przepisy nie zobowiązują nas więc byśmy organizowali pełny przetarg. Wysyłamy informację do firm, z którymi już współpracowaliśmy i do których mamy do zaufanie, że oczekujemy na przedłożenie przez nie oferty cenowej na wykonanie konkretnych prac- powiedział Malesa.

Także wymianę wodomierzy w mieszkaniach członków łukowskiej spółdzielni powierzono firmie zewnętrznej. Prezes Malesa twierdził jednak, że skorzystanie z jej usług było tańsze, niż zrobienie tego we własnym zakresie. Przyznał on również, że w 2011r. spółdzielnia odnotowała nadwyżkę opłat za ogrzewanie. Jednakże w związku z niedawną decyzją PEC-u o podniesieniu stawek za energię cieplną pieniądze te zostały przeniesione na poczet płatności za rok 2012.

Opłaty za telewizję i Internet

Na koniec poruszono kwestię znacznych pieniędzy, które trafiają na konto zewnętrznych firm z tytułu opłat konserwacyjnych, podczas gdy same te firmy nic nie płacą Spółdzielni za możliwość udostępniania swoich usług. W Łukowie w takiej uprzywilejowanej pozycji jest m. in. UPC. Co usiłuje zrobić we tej sprawie Spółdzielnia?

- Rozmawiamy z UPC i przypominamy im o ich zobowiązaniach. Przedstawiciele tej firmy już dawno obiecywali nam, że w ramach posiadanych urządzeń będziemy mieli Internet i podwyższony standard. Przysłali nawet projektanta, który zajmował się przeprojektowaniem sieci. Projekt podobno został zrobiony, tylko nic się nie dzieje- stwierdził Tadeusz Malesa.

Posłuchaj całej rozmowy:[KA]
wykop

Komentarze

 • miszczowie propagandy
  2022-06-26 08:43:02

  arrow

  Dylu dylu na badylu. Człowiek honoru... byle dłużej na etacie. Bloki azbestem obite, a on ludziom schodki zafundował. Zestaw siebie warty na antenie.

 • A
  2022-06-25 08:29:58

  arrow

  A co słychać-żadnych rozliczeń

 • ja
  2012-09-18 18:53:23

  arrow

  Pierwszą bym zwolnił tą z rampy na Nowiejskiego. Ponawiam pytanie ile płaci za wynajęcie lokalu na Dmocha wspólnota pani prezesowej.

 • mcz
  2012-09-18 16:38:00

  arrow

  2 mln 800 tys. zł podzielić na 68 pracowników = 41 tysięcy złotych rocznie na głowę,niezłe zarobki.Ciekawe ile dostają ludzie z obsługi technicznej.Po za tym płacimy za konserwację domofonów,kablówki a nikt tego nie konserwuje.Podwyżki czynszu są częste,ludzie coraz mniej w łukowie zarabiają,a nie słyszałem o obniżkach pensji darmozjadow prezesów.

 • ciekawy
  2012-03-20 19:52:10

  arrow

  do Pana Grzegorza Skwarka: Panie Grzegorzu czy może już ruszyła strona ŁSM?

 • Grzegorz Skwarek
  2012-03-08 00:34:41

  arrow

  Ja tylko odebrałem zobowiązanie. Prezes mam wrażenie, że jest człekiem honoru, więc ... . Moim zdaniem strona jest totalnie niezbędna, ale ... gdybym miał za każde a nie mówiłem otrzymywać zaproszenie na kolację, to pewnie nie jadał bym w domu. Skoro jadam w domu, to znaczy, że już mi się już nie chce powtarzać, a ludziom najzwyczajnie słuchać. W naszym mieście mam już takich w tym względzie dłużników, że przestali mnie nawet na kawę zapraszać. Co zrobić ;-) Pozdrawiam

 • spółdzielca
  2012-03-07 20:11:57

  arrow

  Panie Grzegorzu może wie Pan kiedy spółdzielnia zamierza uruchomić stronę www?

 • www
  2012-03-06 13:52:10

  arrow

  czy strona www spółdzielni już w produkcji??? bo to że stronę e-mailową spółdzielnia ma to już pan prezes ogłosił lokalnej społeczności. Co za wstyd!!!

 • z jednej parafii
  2012-03-05 08:19:31

  arrow

  Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek.

 • !!!
  2012-03-04 19:23:04

  arrow

  bitwa przegrana, ale wojna cały czas trwa

 • BR
  2012-03-04 11:45:55

  arrow

  OD UPC należy wyegzekfować dostawę cyfrowego sygnału telewizyjnego. Do tej pory do mieszkań dostarczny jest sygnał analogowy! Po za tym, czy instalacja telewizyjna zmontowana w blokach jest własnością UPC czy spółdzielców? Jak mi się przypomina, to w 1995 roku płaciłem za nią, a obecnie płacę za dostarczenie sygnału i konserwcję. Dlaczego tej instalacji nie może wykorzystać inny dostawca sygnału TV ?

 • zawiedziony
  2012-03-03 19:40:01

  arrow

  Najgorsze w tym wszystkim że ci ludzie (prezes, prezesowa i ci od pasjansa) nadal będą w oczy nam pluli mówiąc że to deszcz pada. Naprawdę wiązałem z Pana audycją wielkie nadzieje.:( właśnie tak samo rozmawia się z mieszkańcami na tych walnych.

 • do zawiedzionego
  2012-03-03 15:09:22

  arrow

  Też mi przykro, ale jak Pan zauważył druga strona próbowała zasugerować, że to nie wywiad, tylko jakieś moje prywatne problemy. Odcięcie się od tego zabrało za dużo czasu. Inna sprawa, że przez tyle lat spraw nazbierało się tyle, że 45 minut to za mało, żeby coś zaczepić. Cieszę się, ze do rozmowy doszło, bo zazwyczaj Prezesi spółdzielni meiszkaniowych unikają mediów jak diabeł święconej wody. Może to tylko jaskółka, ale bądźmy dobrej myśli, że teraz będzie łatwiej o informację. Choć szczerze to nadal nei rozumiem jak może w Polsce istnieć struktura, która de facto działa jak panstwo w państwie. Pozdrawiam Grzegorz Skwarek

 • zawiedziony
  2012-03-03 13:14:42

  arrow

  Panie redaktorze liczyliśmy na Pana a Pan prezesowi dał się zagadać banialukami. Jednak twierdzę nadal że to Pan lepszym byłby menadżerem spółdzielni niż obecny pseudo-manager.

 • www
  2012-03-03 12:34:09

  arrow

  Zapewne stronę internetową zrobi zaprzyjaźniona firma z parteru fva lub mtv?

 • do ŁukowiakSNK
  2012-03-03 11:49:08

  arrow

  O tych 30% internautów to pani prezes miała chyba wizję na swoich spotkaniach. Koń by się uśmiał :)Mam nadzieję ze pozostałe dane które już przedstawiał pan prezes są bardziej wiarygodne.

 • ŁukowiakSNK
  2012-03-03 11:08:57

  arrow

  Dużo liczb dużo rozmowy mało konkretów.A wypowiedz o 30 % mieszkańców ŁSM którzy mają internet... rozbawiło mnie mnie z samego rana.Co do balkonów to z tymi odbiorami rożnie bywa i chyba nie wszędzie są odbiory.Inna sprawa jest iż malowanie przy wymianie balkonów powinno się odbywać w temperaturach + a jak zwrócił uwagę znajomy w tamtym roku odbywało sie przy - stopniach wiec to chyba mija się z sensem.Kolejna sprawa o której mówiła mi kolerzanka to poziom rozmowy pracowników ŁSM przy pracach.Panie prezesie naprawdę może pan powiedzieć tym pracownikom ze język polski jest takim pięknym ze nie należy od samego rana siedząc na rusztowaniach używać łaciny opowiadac sobie za przeproszeniem od d... marynie czy komentować co ludzie mają zlego na balkonie w dosadny sposób wymowy.Tym bardziej ze w blokach mieszkają małe dzieci ludzie starsi i nie każdy by chciał to słyszeć.

 • jan II
  2012-03-03 11:07:28

  arrow

  Jaki relikt komunizmu? Spółdzielnie mieszkaniowe doskonale działają w Niemczech, Szwecji, Francji a tam przecież komunizmu nie było. Tam państwo wspomaga spółdzielnie, bo są najtańszymi deweloperami w państwie. Szkoda że łukowska spółdzielnia nie buduje mieszkań. W Łukowie trzeba wyegzekwować od UPC internet i lepszą jakość TV.

 • spółdzielca
  2012-03-03 10:22:15

  arrow

  Jestem zawiedziony audycją, pan Malesa jak zwykle jakimiś liczbami rzuca, które zresztą sugerują że że średnie pensje pracowników spółdzielni są wysokie i poza tym zero konkretów. Na walne to przychodzą w większości pracownicy spółdzielni i ich rodziny, bo mają interes żeby przypadkiem władza się nie zmieniła. Pani prezes jak zwykle butna i myśli ze tylko ona jest jedyną sprawiedliwą i uczciwą. Skoro Pani czyta komentarze to proszę odpowiedzieć ile pani wspólnota Jana Chrzciciela płaci spółdzielni za lokal na ulicy Dmocha. I jeszcze jedno co za brednie że tylko 30% mieszkańców ma dostęp do internetu, ręczę że nie tylko z internetu Lukmana można korzystać w Łukowie.

 • Grzegorz Skwarek
  2012-03-03 00:15:30

  arrow

  Oczywiście mam nadzieję, że powszechnie używane, nie obraźliwe wyrażenia nie będą jedynym tematem rozmów o tej audycji. Niestety czas nie pozwolił wyczerpać nawet połowy pytań. I z tego powodu jest mi przykro, ale okazało się, że 45 minut to za mało, jeśli to pierwsza tego typu rozmowa od conajmniej 45 lat. Mam nadzieję, że inni Prezesi spółdzielni już nie będą odmawiać spotkań na antenie, a kilka podjętych wątków będzie rozwiniętych. Nie jestem specjalistą od prawa spółdzielczego, stąd kilka spraw muszę sobie sam rozwinąć z naszymi prawnikami. Pozdrawiam GS

 • Grzegorz Skwarek
  2012-03-03 00:03:26

  arrow

  Przepraszam jeśli uszy uraziłem :-) GS

 • gonzo
  2012-03-02 23:20:45

  arrow

  panie redaktorze, jakie ludziska, jakie zum beispil? może więcej szacunku dla słuchaczy i języka ojczystego;

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Czy e-recepta jest darmowa? Sprawdzamy!
2022-08-11 08:18:18 Kategoria:

By kupić niektóre leki w aptece, potrzebna będzie e-recepta. Jest to dokument cyfrowy stanowiący potwierdzenie, że pacjent konsultował się z lekarzem, a ten –...

więcej »
foto

Wakacje kredytowe pomogą spłacającym mieszkanie
2022-08-09 13:15:22 Kategoria:

Od 29 lipca Polacy spłacający kredyt hipoteczny w złotych, przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, mogą złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe...

więcej »
foto

Czym powinien wyróżniać się dobry rower miejski?
2022-08-09 07:38:39 Kategoria:

Najlepszy rower miejski powinien zapewnić użytkownikowi maksimum komfortu oraz bezpieczeństwo. Ważne jest to, aby wybór jednośladu został dokładnie przemyślany. Opłaca...

więcej »
foto

Gwiazdy internetu i kina - wszystkie w jednym miejscu
2022-08-08 08:40:30 Kategoria:

W sieci szukamy dziś informacji na najróżniejsze tematy. Nierzadko wówczas trafiamy na serwisy społecznościowe czy portale rozrywkowe, które przyciągają nas...

więcej »
foto

Zawód medyczny – czy warto? Cz. 1 Zawody opiekuńcze i...
2022-08-08 07:06:00 Kategoria:

W ostatnim czasie na rynku pracy wzrósł popyt na zawody medyczne. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia. Ważnym czynnikiem wyboru...

więcej »
foto

Jak oszczędzać pieniądze?
2022-08-05 15:44:43 Kategoria:

Inflacja robi swoje. Z jej powodu coraz więcej Polaków zastanawia się nad tym, w jaki sposób może nieco zaoszczędzić. To na całe szczęście jest możliwe. Z tego powodu...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody: Najlepszy Park Rodzinny w Polsce
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Magiczne Ogrody to prawdopodobnie najbardziej utytułowany park w Polsce. Wieloma nagrodami obdarowali go jego goście. Potwierdzają to bardzo dobre opinie na Facebooku (4,8) i...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Kolejna audycja pielgrzymkowa
2022-08-03 17:21:33 Kategoria:

Dziś w „Czarno na białym” kontynuujemy tematy związane z pielgrzymowaniem na Jasną Górę. 1 sierpnia - z Łosic, Zbuczyna i Białej Podlaskiej, 2 - z Międzyrzeca...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoSierpień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.08

Garwolin: oddadzą hołd powstańcom

więcej »
2

MIĘDZYRZEC, 02.08

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie przez wstawiennictwo do św. Charbela w Międzyrzecu

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.08

Jacek Galiński będzie gościem spotkania autorskiego w siemiatyckiej bibliotece

więcej »
4

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.08 10:15

Komunikat o śmierci i pogrzebie śp. Jerzego Wocha

więcej »
5

POWIAT BIALSKI, 05.08

Wernisaż fotografii - Bug. Pejzaż nostalgiczny

więcej »

ŁOSICE, 05.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha

więcej »

ŁOSICE, 05.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci GADUCHA 2022

więcej »
6

MIĘDZYRZEC, 06.08

Zostań wakacyjnym ratownikiem życia

więcej »

ŁOSICE, 06.08

Męski Różaniec w Łosicach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.08

Siedlce: Męski Różaniec

więcej »

POWIAT BIALSKI, 06.08

V Wystawa na Stodole

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.08

Mokobody: Wieczór z Matką Budzieszyńską i odpust Przemienienia Pańskiego

więcej »

ŁOSICE, 06.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci GADUCHA 2022

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.08

MAZOpiknik w Siedlcach – już w najbliższą sobotę

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.08

Nowy termin pikniku na Świerkowej

więcej »

GARWOLIN, 06.08

Garwolin: publiczny Różaniec ulicami miasta

więcej »

REGION, 06.08 - 07.08

Weekend w regionie...

więcej »

ŁOSICE, 06.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha

więcej »

DROHICZYN, 06.08

XXXI Muzyczne Dialogi nad Bugiem

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.08

Festyn Rodzinny w Łukowie

więcej »

ŁOSICE, 07.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci GADUCHA 2022

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Łuków: Giełda Kolekcjonerów

więcej »

ŁOSICE, 07.08

Dzień Pieroga Niemojskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.08

Rodzinny Turniej Sportowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.08

Summer Music Festival 2022 – Olga Jagieło

więcej »

BIELSK PODL., 07.08

Piknik Rodzinny w Bacikach Dalszych

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.08

Piknik Rodzinny w Bacikach Dalszych

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.08

W Siemiatyczach będą jechać na czymkolwiek

więcej »

ŁOSICE, 07.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Święto Miodów Ziemi Łukowskiej już w niedzielę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.08

Korczew dla Niepodległej 2022

więcej »
8 9 10 11

MIASTO SIEDLCE, 11.08

Summer Music Festival 2022 – Irena Kosińska & Bartłomiej Tyburowski Trio

więcej »
12

SIEMIATYCZE, 12.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »
13

BIELSK PODL., 13.08

SOBOTA Z WOJSKIEM

więcej »

SIEMIATYCZE, 13.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

ŁUKÓW, 13.08

Łuków: Wakacje z OSiR-em

więcej »
14

SIEMIATYCZE, 14.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej i Kodniu

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.08

Podlaskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w Ciechanowcu

więcej »

ŁUKÓW, 14.08

Łuków: znamy program obchodów Święta Wojska Polskiego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08

Mural poświęcony Bitwie Warszawskiej

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.08

Podlaskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w Ciechanowcu

więcej »

LUBARTÓW, 14.08

Festyn Miejski i dożynki gminno-parafialne w Kocku

więcej »

GARWOLIN, 14.08

Międzypokoleniowa potańcówka w Borowiu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.08

Święto Wojska Polskiego i 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej

więcej »
15

SIEMIATYCZE, 15.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

LUBARTÓW, 15.08

Święto Wojska Polskiego w Lubartowie

więcej »

ŁUKÓW, 15.08

Łuków: znamy program obchodów Święta Wojska Polskiego

więcej »

WĘGRÓW, 15.08

Turniej siatkówki plażowej w Węgrowie

więcej »

GARWOLIN, 15.08

Garwolin: uroczystości 15 sierpnia

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej i Kodniu

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

Święto Wojska Polskiego w gminie Mielnik

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.08 13:30

Mordy: Obchody Święta Wojska Polskiego w Mordach

więcej »
16 17

SIEMIATYCZE, 17.08

Czartajew: Zapisy na Zjazd Absolwentów do końca sierpnia

więcej »
18

SIEMIATYCZE, 18.08

Czartajew: Zapisy na Zjazd Absolwentów do końca sierpnia

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.08

Czartajew: Zapisy na Zjazd Absolwentów do końca sierpnia

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.08

Łuków: Wakacje z OSiR-em

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.08

Turniej Trójek Siatkarskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.08

Cross Rowerowy

więcej »
21

POWIAT BIALSKI, 21.08

Zaproszenie na koncert

więcej »

RYKI, 21.08

Dziękczynienie za plony w gminie Kłoczew

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.08

Odsłonięcie tablicy poświęconej uczestnikom konspiracji ludowej z okresu II wojny światowej w rejonie Białej Podlaskiej

więcej »
22 23 24 25 26 27

POWIAT BIALSKI, 27.08 10:00

Pielgrzymka Żywego Różańca do Leśnej Podlaskiej

więcej »
28

GARWOLIN, 28.08

Dożynki powiatowo – gminne już 28 sierpnia

więcej »
29 30 31

Najnowsze Informacje