REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Powstanie Styczniowe na Ziemi Łukowskiej
2013-01-18 17:51:09 Artykuł czytany 3782 razy


W tym roku mija 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W uznaniu odwagi i poświęcenia dla uczestników tego zrywu narodowego z 1863 roku z udziałem mieszkańców Ziemi Łukowskiej , Rada Powiatu w Łukowie pragnie podkreślić te wydarzenia w formie stosownej uchwały, która zostanie przekazana Marszałkowi Sejmu RP, Marszałkowi Senatu RP, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Burmistrzom i Wójtom z Powiatu Łukowskiego oraz jednostkom oświatowym podległym samorządowi powiatowemu.


Dla godnego uczczenia 150. rocznicy Powstania Styczniowego i jego bohaterów, Rada Powiatu w Łukowie zamierza złożyć hołd ofiarności, patriotyzmowi i determinacji wszystkich zaangażowanych w ten narodowy zryw w walce o niepodległość Polski. Jednocześnie Rada Powiatu w Łukowie zamierza zwrócić się do społeczeństwa Ziemi Łukowskiej o podjęcie działań mających na celu godne upamiętnienie bohaterstwa naszych rodaków.

Mieszkańcy Ziemi Łukowskiej chlubnie zapisali się w czasie Powstania Styczniowego.  Do wiosny 1865 roku działała na tym terenie grupa ostatnich powstańców. W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. powstańcy pod wodzą Gustawa Zakrzewskiego z Ciechomina zaatakowali żołnierzy rosyjskich. Próba opanowania miasta okazała się jednak nieudana. Oddziałom carskim udało się zorganizować skuteczną obronę w klasztorze bernardynów, a powstańcy wycofali się z Łukowa. Sławę zyskał wojskowy naczelnik powiatu łukowskiego,  ks. Stanisław Brzóska. Łukowianie od samego zarania powstania zaangażowali się w bezpośrednią walkę z zaborcą. W pierwszych dniach działań powstańczych wszyscy urzędnicy łukowscy nosili  polskie kokardy. Władze rosyjskie uważały mieszkańców Łukowa za szczególnie związanych z powstaniem. Wielu młodych łukowian zaciągnęło się do oddziałów powstańczych,  które na początku  toczyły z zaborcą duże bitwy, rzucając do walk setki, a nawet tysiące ludzi. Na ogół powstańcy byli słabo uzbrojeni  i niezbyt dobrze przygotowani do takich działań. Podlascy powstańcy wzięli udział w kilku takich bitwach: pod Białą Podlaską, Węgrowem, Niemirowem  oraz Siemiatyczami. Dwutygodniowe zmagania o utrzymanie większych związków taktycznych zakończyły się niepowodzeniem. Nie udało się powstańcom odnieść żadnego większego sukcesu nad wrogiem, ani też utrzymać zajmowanych terenów. Dlatego dowódcy ograniczyli się odtąd do operowania mniejszymi oddziałami i do walk o charakterze partyzanckim. Na  Ziemi Łukowskiej doszło jednak do bitwy pod Gręzówką i Staninem. Walką umiejętnie pokierował naczelnik podlaski płk Lewandowski, zaś jazdą powstańczą dowodził kpt. Karol Krysiński. W bitwie tej zostali ranni m. in. ks. Brzóska i młody Aleksander Głowacki.  W końcu marca 1863 r. naczelnik Lewandowski został aresztowany. Po nim zwierzchnictwo nad powstańcami w woj. podlaskim przekazano płk Marcinowi Borelowskiemu, zaś na początku lata płk Michałowi Heydenreich-Krukowi. Na początku listopada sporo powstańców, rozbitków z różnych oddziałów, znalazło się w okolicach Krzywdy i stoczyło zwycięską bitwę pod Fiukówką . Wyczerpani długimi marszami, nie mogąc przejść do działań zaczepnych, powstańcy wycofali się na Żelechów w stronę Wisły, aby odpocząć w tamtejszych lasach. Ostatnie, tym razem przegrane bitwy, stoczyli powstańcy w naszym regionie pod Zastawiem.  W kwietniu Rosjanie rozbili ostatnie oddziały   na Lubelszczyźnie i Podlasiu. Pozostał jedynie oddział ks. Brzóski. Działał on jeszcze cały rok, ale nie miał już żadnego wpływu na losy powstania. 

W październiku 1864 r. i ten oddział został wytropiony i rozbity. Niedobitki powstańców, wraz ze swoim dowódcą, udały się   w lasy k. Sokołowa Podlaskiego. Tam jeszcze 29 grudnia stoczyli oni ostatnia bitwę powstania pod Przewyżkami. Ostatecznie ks. Brzóskę schwytano 29 kwietnia 1865 r. w Spytkach, wraz z czterema innymi powstańcami. Pomimo poniesionej klęski, rozgoryczenia jakie nastąpiło po krwawym stłumieniu powstania, fali prześladowań   i rusyfikacji , etos Powstania był źródłem siły  i wytrwałości w walce    o niepodległość późniejszych pokoleń Polaków. Czynnikiem sprzyjającym ożywieniu ekonomicznemu było przeprowadzenie przez Łuków linii kolejowych: Warszawa-Brześć (1867), Łuków-Dęblin (1877), Łuków-Lublin (1905).

Na terenie Powiatu Łukowskiego miały miejsce bitwy, potyczki i zbrojnie przedsięwzięcia.   Dla upamiętnienia tych wydarzeń  jako wyraz wdzięczność za niepodległościowe dążenia,  mieszkańcy Ziemi Łukowskiej dbają o mogiły i pomniki powstańców.

Łuków - Mogiła powstańców na cm. parafialnym, metalowy krzyż w pobliżu kościoła św. Rocha
Mysłów - Mogiła zbiorowa, na krańcu wsi, na polu S. Sokoła
Osiny - Kapliczka na grobie powstańców
Stoczek Łukowski - „Pomnik Gierata” przy ul. Piłsudskiego. Miejsce kaźni powstańców zwane polem  „Za Szubienicą” przy drodze do Jemielnego. Zbiorowa mogiła na cm. parafialnym
Wilczyska - Mogiła powstańców na cm. parafialnym
Wnętrze - Mogiła powstańców przy drodze do Stoczka Łukowskiego
Zastawie - mogiła powstańców w centrum wsi
Gręzówka - pomnik ku czci ks.S.Brzóski - Jata


Roman Bocian

[Msz]
wykop

Komentarze

  • ad Jacek
    2015-01-30 23:43:02

    arrow

    Rozumiem że Waćpan z tej szlachty, która uwalniała chłopów z kajdan razem z butami

  • Jacek
    2015-01-30 21:48:58

    arrow

    moi Rodzice pochodzą z Dminina. Dopiero dziś się dowiedziałem o tej pięknej karcie historii tej ziemi. A mój Tata wspominał swojego pradziadka, co mówił, że jak chłopi złapali powstańca i wydali go carskim, to cała wieś piła przez tydzień. Car fundował

  • gminny
    2013-01-27 23:29:33

    arrow

    Panie Bocian dlaczego Pan na siłę promuje Gręzówkę, czy ma to związek z Pańskim szefem?

  • do aqqqqqq
    2013-01-21 14:44:00

    arrow

    Dość agresywny jesteś , ty masz braki i czytanie stataryczne te braki by uzupełniło lub w twoim przypadku raczej chodzi o interwencję farmakologiczną. Do meritum. Ksiądz Brzóska związany jest z Jatą zaś pomnik wybudowany jest na Dąbrówce i plebeju, tego mi nie musisz perswadować bo mój pradziadek jako leśnik ten pomnik budował i odpowiednie świadectwa tego w archiwach rodzinnych zostawił. Tobie się zdaje, że nikt nie wie o straceńcach spod Zażelaznej. Kiedy ty się uczyłeś historii z gazety wyborczej Ja z moim wujem Antonim Pucykiem tam prawie co drugi dzień przejeżdżałem w drodze na tkzw. " szlachtę" i to od Dąbrówki jest prawie pięć kilometrów oddalone.Trochę chrześcijańskiej pokory i szacunku dla autochtonów przybyszu!!!!!!

  • Roman Bocian
    2013-01-21 12:34:01

    arrow

    Szanowni Państwo
    W ramach obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przez samorząd powiatowy, powstała inicjatywa przyjęcia przez Radę Powiatu w Łukowie stosownej Uchwały. Ponadto Wydział Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej zaangażowany jest w organizację konferencji popularno-naukowej pod patronatem Starosty Łukowskiego z udziałem prelegentów ze środowisk uniwersyteckich. Informacje na ten temat zostaną podane do publicznej wiadomości w stosownym czasie. Jest także inicjatywa dofinansowania przez samorząd powiatowy publikacji związanej z Powstaniem Styczniowym na Ziemi Łukowskiej.

  • łukowianin
    2013-01-21 09:54:39

    arrow

    no dobra ale to organizuje Pan Zdrojewski i jego ekipa, ale co organizuje miasto Łuków i wydział promocji w tym urzędzie, co organizuje Starostwo i wydział pana Bociana, bo same teksty o powstaniu to za mało na obchody tej uroczystości.

  • ar
    2013-01-21 09:40:06

    arrow

    Oczywiście we wtorek 22 stycznia

  • ar
    2013-01-21 09:11:05

    arrow

    O godz. 17.00 jest spotkanie przy Pomniku organizowane przez Pana Andrzeja Zdrojewskiego.
    Następnie przemarsz do Parku Miejskiego i spotkanie przy ognisku. Jeśli ktoś ma szczegółowe informacje na ten temat to proszę o wpis na forum.
    Pozdrawiam !

  • ixi
    2013-01-20 23:14:24

    arrow

    Jeszcze trochę to nacelnik napisze że kozioł ten pomnik ufundował

  • Aqq
    2013-01-20 18:05:34

    arrow

    Człowieku czytaj ze zrozumieniem pomnik księdza Brzóski jest w leśnictwie Dąbrówka a nie w Jacie !!! A druga część mojego wpisu mówi o pomniku i dębie na którym wieszano powstańców i jest on w pobliżu wsi Zażelazana o którym mało kto wie . Więc naucz się ty chłopie historii a nie kogoś krytykujesz nie mając pojęcia :-)

  • do AQQ
    2013-01-20 15:18:20

    arrow

    No rozrzut chłopie to ty masz gdzie Zażelazna a gdzie Dąbrówka i nie mieszaj ludziom w głowie KS. Brzóska był związany z Jatą . Bo komuniści ( Przymierze dla ziemi łukowskiej
    ) znów będą mieli kontrowersje tak jak się ośmieszyli na całą Polskę z NSZ prawda Panie radny MŻ?

  • łukowianin II
    2013-01-19 09:53:37

    arrow

    Pan Bocian jeszcze trochę to zamiast Łuków będzie pisał Gręzówka;)

  • Aqq
    2013-01-19 08:41:14

    arrow

    Pomnik Ks. Brzóski znajduje się nie w Jacie tylko w leśnictwie Dąbrówka w uroczysku Świerz. Ciekawym miejscem związanym z powstaniem jest pomnik i dąb na którym powieszono dwóch powstańców - miejsce to znajduje się niedaleko wsi Zażelazna w miejscu starej gajówki Kantor na pograniczu województwa lubelskiego i mazowieckiego przy leśnej drodze łączącej Zażelazną z Gręzówką droga ta w dużej części jest granicą województw.

  • emka...
    2013-01-18 20:23:45

    arrow

    obszerny tekst, ale warto co nieco czasem przeczytać z historii swojej okolicy. tym bardziej przy okazji 150 rocznicy powstania

  • patriota
    2013-01-18 19:09:10

    arrow

    super że ktoś chciał zaprezentować takie syntetyczne zestawienie - pozdro

  • do Pana Naczelnika
    2013-01-18 18:27:12

    arrow

    Jakie działania mające "na celu godne upamiętnienie bohaterstwa naszych rodaków" podejmie Starostwo Łukowskie? Jest jakiś program?

  • łukowianin
    2013-01-18 18:23:03

    arrow

    Panie naczelniku Bocian a dlaczego: "Gręzówka - pomnik ku czci ks.S.Brzóski - Jata" najbliższa miejscowość sąsiadująca z tym pomnikiem to KLIMKI!!! proszę nie podlizywać się swojemu szefowi

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje