REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Krzyż w przestrzeni publicznej- relacja z debaty
2011-12-13 17:12:26 Artykuł czytany 4184 razy


13 grudnia  w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Rodziny w Siedlcach odbyła  się debata „Krzyż w przestrzeni publicznej”. Udział w debacie wzięłi Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski, były Marszałek Sejmu Marek Jurek oraz poseł Krzysztof Tchórzewski.


Organizatorami spotkania byli  Wydział Duszpasterski Siedleckiej Kurii Diecezjalnej i Katolickie Radio Podlasie. Debatę prowadził Grzegorz Skwarek- dyrektor strategiczny Katolickiego Radia Podlasie.
Debacie przysłuchiwali się licznie zgromadzeni przedstawiciele duchowieństwa siedleckiego, nauczyciele, klerycy siedleckiego WSD oraz  osoby żywo zainteresowane tematem debaty.

Na wstępie debaty głos zabrał  Biskup Siedlecki  Zbigniew Kiernikowski. Ksiądz Biskup przyznał, że przyczynkiem do debaty stały się słowa posła Krzysztofa Tchórzewskiego, który 20 listopada podczas święta Akcji Katolickiej i KSM,  zwrócił uwagę na to, że nie zawsze krzyż znajduje miejsce w naszej społeczności.

Pasterz Kościoła  siedleckiego zwrócił  uwagę na fakt, że krzyż jest narzędziem zbawienia, narzędziem jedności. Podkreślił, że w tej chwili zaistniała sytuacja, że z krzyżem  często wojują ludzie, którzy zostali tym znakiem naznaczeni, ludzie ochrzczeni. - W narodzie, w którym jest większość ludzi ochrzczonych powstaje problem czy ma być krzyż w przestrzeni publicznej czy nie. Jest to sygnał, że nie rozumiemy tego znaku jako społeczność. Krzyż jest narzędziem zbawienia, narzędziem jedności. Obecność krzyża w przestrzeni publicznej to inaczej obecność życia chrześcijańskiego w przestrzeni publicznej. Sam krzyż bez życia będzie przeszkadzał- mówił Ksiądz Biskup.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI KSIĘDZA BISKUPA


Jako pierwszy na temat obecności krzyża w przestrzeni publicznej wypowiedział się poseł PiS Krzysztof Tchórzewski

Krzysztof Tchórzewski: Kim będziemy bez krzyża w przestrzeni publicznej?

Poseł Krzysztof Tchórzewski w swojej wypowiedzi zaznaczył, że po 22 latach od odzyskania niepodległości, znaleźliśmy się na podobnym zakręcie, jak w takcie wdrażania komunizmu w Polsce. - Tak naprawdę zderzamy się z tym samym przeciwnikiem ideowym,  który podobnie jak tamten wychodzi z założenia, że najlepszy jest obywatel bez wiary, który nie ma wartości ponadziemskich. Jeśli nie ma on przekonania, że jego celem jest droga do nieba, niektóre rządy ziemskie może traktować jako nieobowiązujące go w pewnym zakresie. Jest to dla rządzących wielka przeszkoda. To narasta i znajduje finał w parlamencie w postaci zapowiedzi usunięcia krzyża z sali sejmowej, o co wnioskuje Ruch Palikota. Ta sytuacja rozbudziła myślenie Polaków. Poseł Krzysztof Tchórzewski przytoczył sytuację, jaka miała miejsce na jednym ze spotkań z mieszkańcami. Kiedy zgromadzonych nie interesowało bieżące sprawy, a kwestia krzyża i ustosunkowania się do tego tematu posłów w ogóle i jego osobiście. Jest to więc już temat ogólnonarodowy – mówił poseł.

Posłuchaj całej wypowiedziMarek Jurek: Pytanie o obecność krzyża  w życiu publicznej jest pytaniem o prawdziwość naszej wiary

Marek Jurek powiedział, że powinniśmy być świadomi tego dlaczego chcemy widzieć krzyż w przestrzeni publicznej i nie jest to jedynie sprawa tego czy chcemy aby krzyż znajdował się w Sejmie, ale również  w naszym życiu, w naszej codzienności. Uczestnik debaty podkreślił, że szacunek dla kultury i przekonań ludzi, wśród których się żyje jest elementem ludzkiej kultury. Życie społeczne konstytuuje się przy prawdzie. Ludzie trwając przy prawdzie, nawet kiedy błądzą, zawsze dają wyraz temu co uważają za słuszne, prawdziwe i sprawiedliwe dają wyraz temu, co jest ich kulturą w życiu społecznym i jest to całkowicie normalne.

- Pytanie o obecność krzyża  w życiu publicznej jest pytaniem o prawdziwość naszej wiary, do podstaw tej prawdziwości, czyli historycznego faktu jakim jest Męka Pańska , do tego, czy jest to prawda, która powinna być powszechnie obecna i powszechnie przyjęta- mówił Marek Jurek  i dodał:  Tą prawdę należy zawsze spokojnie wyznawać. kontrowersje są okazją, aby o tym rozmawiać, bo rozmowa jest okazją abyśmy mogli świadczyć o naszej wierze.

Marek Jurek podkreślił, że  krzyż ma prawo być obecny w naszym życiu, jest prawdą  i ma prawo przebywać wśród nas. to, że w naszym codziennym życiu możemy „oprzeć oczy o krzyż” jest znakiem obecności Boga. - Ludzie i narody dają wyraz temu w co wierzą kiedy, a kiedy przestają to robić to pomału przestają w to wierzyć- powiedział Marek Jurek.

POSŁUCHAJ CAŁEJ WYPOWIEDZI:


Jako ostatni wypowiedział się Ksiądz Biskup Zbigniew Kiernikowski

Krzyż nie jest znakiem walki. Jest znakiem zjednoczenia i pojednania


Biskup Zbigniew Kiernikowski powiedział, że na temat krzyża w przestrzeni publicznej należy spojrzeć w kontekście pytań o wiarę i człowieka.

Jak wskazał Ksiądz Biskup, często walczymy o krzyż, podczas gdy tak naprawdę nie rozumiemy co on oznacza. Krzyż jest znakiem pojednania, zjednoczenia. Człowiek, który potrafi przyjąć krzyż jest wolny. Wszelkie moce, które mają za cel zniewolenia człowieka, będą go broniły przed krzyżem, przed spoglądaniem na krzyż Chrystusa. Będą go odrywały od logiki krzyża. Tymczasem człowiek może być wolny tylko wtedy, kiedy podejmuje decyzję w duchu Jezusa Chrystusa. Tam gdzie usuwa się  krzyż, to co jest celem człowieka staje się jego zagładą.

Ksiądz Biskup powiedział, że manifestacje przeciw krzyżowi to pewien paradoks, przejaw tego, że ktoś coś ukrywa i nie jest w stanie wejść w jedność z drugim. Krzyż jest związany ze śmiercią, a śmierć jest skutkiem grzechu. W sytuacji śmierci, krzyż jest wyprowadzeniem człowieka z jego wewnętrznej pustki. Krzyż jest odkupieniem człowieka z  jego zagubienia.

Dla nas krzyż stał się narzędziem zbawienia, który nadaje wartość śmierci.

Posłuchaj całej wypowiedziPODSUMOWANIE DEBATY

Krzysztof Tchórzewski:
powinniśmy jako ludzie wierzący zamanifestować  naszą wiarę

Podsumowując debatę poseł Tchórzewski powiedział, że  wnaszych, polskich warunkach największym problemem jest to, że osobami niewierzącymi są dziś ludzie ochrzczeni, którzy jako dzieci chodzili do kościoła, a dziś odwrócili się od Boga- powiedział Krzysztof Tchórzewski i dodał: Teraz starają się udowodnić, że dobrze zrobili odchodząc od Kościoła, to właśnie dlatego obecność krzyża tak bardzo ich drażni.

Poseł podkreślił, że w sferze publicznej należy promować postawę apostolską, nie powinniśmy wstydzić się wiary, mówić o niej jak najczęściej.  Prelegent wspomniał o akcji „Nie wstydzę się Jezusa”, która została zorganizowana przez młodych ludzi w Internecie, a aktywnie uczestniczy w niej już 30 tys. osób

Zdaniem Krzysztofa Tchórzewskiego przyszedł taki moment, że powinniśmy jako ludzie wierzący zamanifestować  naszą wiarę. - Nie tylko kapłani, ale również osoby świeckie powinny każdego dnia mówić o Bogu. Nie powinniśmy się kryć z tym, ze w naszym społeczeństwie jest wiele osób wierzących- podkreśla poseł.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZIMarek Jurek: Musimy traktować wiarę i życie chrześcijańskie jako zasadnicze składniki dobra wspólnego

W podsumowaniu swojej wypowiedzi, Marek Jurek powiedział, że musimy traktować wiarę i życie chrześcijańskie jako zasadnicze składniki dobra wspólnego, musimy reagować na potrzeby i w roztropny sposób robić to, co jest naszą powinnością i o czym przypomina nam Kościół, czyli kształtować instytucje, obyczaje, życie społeczne w duchu Ewangelii, w duchu chrześcijańskim. Wtedy wystąpienia przeciwko krzyżowi będą równie ekscentryczne jak wystąpienia przeciwko walce solidarności o niepodległość. Potrzebna jest silna opinia chrześcijańska. Lepiej żeby dobro było silne niż bezsilne – podkreślił Marek Jurek.

Według byłego Marszałka Sejmu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy za kilkadziesiąt lat będzie przynajmniej tyle samo chrześcijan i czy będą mieli taki sam poziom świadomości chrześcijańskiej. Zdaniem Marka Jurka, należy żyć podstawą naszej wiary, którą jest Zmartwychwstanie Chrystusa i należy ją ludziom komunikować.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI
Przybyli mieli możliwość zadania pytań prelegentom, posłuchaj:


Debatę podsumował Biskup Zbigniew Kiernikowski.

POSŁUCHAJ:

Zobacz zdjęcia w większym formacie

________________________________________

KILKA SŁÓW O UCZESTNIKACH DEBATY

Biskup Zbigniew Kiernikowski
- W latach 1987-2002 był rektorem rzymskiego Papieskiego Instytutu Polskiego. 28 marca 2002 został mianowany biskupem diecezjalnym siedleckim.  Ingres do katedry siedleckiej odbył 7 czerwca 2002.

Marek Jurek
- W latach 1991-93 i 2004-2005 wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. W latach 1995-2001 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a w roku 1995 jej przewodniczący. W latach 2005-2007 Marszałek Sejmu RP.

Krzysztof Tchórzewski- Od 2004 należy do Prawa i Sprawiedliwości, zasiadł w komitecie politycznym tej
partii. Sprawował mandat posła I kadencji z ramienia PC i III kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Od 2002 do 2005 zasiadał w sejmiku mazowieckim. W 2005 z listy Prawa i  Sprawiedliwości został wybrany na posła V kadencji w  okręgu siedleckim. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 22 787 głosów. W okresie 1989-93 i od roku 2001 poseł na Sejm RP.

Msz/JA
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Materac, na którym naprawdę się wyśpisz
2020-04-06 10:39:40 Kategoria:

„Materac, to materac.” Większość ludzi kieruje się przy wyborze materaca tą prostą dewizą. Niestety. Dlaczego niestety? A dlatego, że około 30% naszego całego...

więcej »
foto

Podziel się dobrem
2020-04-02 13:00:14 Kategoria:

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa, pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Centrum czekają na Twoją pomoc. Zapraszamy do współpracy osoby wykonujące zawody medyczne.

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny? cz. 2
2020-04-01 15:57:50 Kategoria:

Technik farmaceutyczny wykonuje czynności polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz współuczestniczy w...

więcej »
foto

Wielkanoc za pasem - podpowiadamy jakie dekoracje...
2020-03-31 15:45:42 Kategoria:

Wielkanoc tuż tuż, pora więc na przygotowanie świątecznych ozdób. Niektóre można kupić, inne warto zrobić samemu. Podpowiadamy, czego nie powinno zabraknąć wśród...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

6 kwietnia, audycje poniedziałkowe Wielkiego Tygodnia
2020-04-05 18:11:00 Kategoria:

Katolickie Radio Podlasie zaprasza na poniedziałkowe audycje:

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Próba ustanowienia Rekordu Polski na najwięcej osób posługujących się językiem Makaton

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Siedlce: Męski Różaniec w ograniczonym składzie

więcej »

GARWOLIN, 04.04

Jarmark Wielkanocny w Pilawie

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.04

Niedziela Palmowa: Transmisja Mszy św. i Drogi Krzyżowej

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.04

ŁOK: łyk kawy z Sonią Michalczuk

więcej »
7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24

RADZYŃ, 24.04

Eliminacje Powiatowe Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych 2020

więcej »
25 26
27 28 29 30

Najnowsze Informacje