Przeczytaj...

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Tragedia, która wstrząsnęła Podlasiem
2012-07-04 09:46:18 Artykuł czytany 4408 razy


1 lipca minęło dziesięć lat od tragicznego wypadku polskiego autokaru, jaki wydarzył się nad jeziorem Balaton na Węgrzech. W wyniku katastrofy zginęło 20 osób, a 31 zostało rannych. Większość pielgrzymów pochodziła z naszej diecezji.


30 czerwca 2002 r. w niedzielę, po porannej Mszy św., do autobusu wsiadło 51 osób. Ich celem było Medjugorje w Bośni i Hercegowinie. Miały tam dojechać w poniedziałkowe popołudnie. Nikt nie spodziewał się, że ta podróż dla niektórych będzie ostatnią. W grupie były nie tylko osoby indywidualne, ale również małżeństwa i jedna rodzina. Pielgrzymom towarzyszyło dwóch kapłanów i dwóch franciszkańskich zakonników. Na miejscu duchowni chcieli wziąć udział w rekolekcjach kapłańskich. Pobyt w sanktuarium miał trwać siedem dni. Do tragedii doszło wczesnym rankiem w poniedziałek. Autobus, którym podróżowali, wjeżdżał na rondo. Na skrzyżowaniu tylne koło najechało na wysoki krawężnik. Pojazd zachwiał się, przewrócił na dach i wpadł do pobliskiego rowu. Widok był przerażający. Najbardziej ucierpieli ci, którzy siedzieli po prawej stronie. Na miejsce katastrofy bardzo szybko przybyły węgierskie służby medyczne i ratownicze. Z pomocą pospieszyli również okoliczni mieszkańcy.

Zmiana miejsc

Z wraku wydobyto 32 ranne osoby. Później jedna z nich zmarła w szpitalu. Ci, którzy przeżyli nie chcą wracać do tamtych wspomnień. Starają się wymazać je z pamięci i żyć w miarę normalnie. Jak mówi jedna z ocalałych, tamte tragiczne przeżycia wracają szczególnie na przełomie czerwca i lipca. Trudno pytać i rozmawiać o tym, czego doświadczyli. Cierpieli w wyniku urazów, wielu z nich utraciło swoich najbliższych. W ich umysłach na zawsze pozostanie straszliwy widok rannych i zabitych. Chyba do końca życia będą pamiętali też zmiażdżony autobus, którym podróżowali.

- Odeszli ci, którzy byli do tego przygotowani. Na kilka minut przed wypadkiem „ktoś” nas poprzesadzał. Siedziałem po prawej stronie. To niemożliwe, bym wyszedł z tego żywy. Gdy wieźli mnie do szpitala do Budapesztu, mówili, że za parę godzin umrę. Miałem wiele urazów wewnętrzynych, a mimo to po ośmiu dniach wyszedłem stamtąd na własnych nogach. Potem przywieźli mnie awionetką do Warszawy. Po 12 dniach opuściłem szpital. Cuda istnieją. Żyję po to, by jeszcze się naprawić i w dalszym ciągu móc służyć innym - twierdzi br. Stefan Banaszczuk, franciszkanin, który organizował tę pielgrzymkę.

Dekadę później

W listopadzie 2002 r. w miejscu tragicznego wypadku odsłonięto pomnik, upamiętniający polskich pielgrzymów. To pień drzewa, w którego koronę wkomponowano przydrożną kapliczkę. Umieszczono w niej 20 niewielkich dzwonków, bo tyle było ofiar tragicznego wypadku. Napisano na nim po polsku i po węgiersku: „Pamięci polskich pielgrzymów - ofiar tragicznego wypadku, który zdarzył się w tym miejscu 1 lipca 2002 r.”. Umieszczono tam również cytat, zaczerpnięty z Księgi Mądrości: „zejście ich poczytano za nieszczęście, a oni trwają w pokoju”.

Br. S. Banaszczuk przyznaje, że utrzymuje kontakt z wieloma osobami, które dziesięć lat temu przeżyły ten wypadek. Nie ma tygodnia, żeby któraś z nich nie zadzwoniła do zakonnika. Zazwyczaj proszą o modlitwę bądź pomoc w jakiejś konkretnej sprawie. Katastrofa bardzo ich zmieniła. - Te osoby doświadczyły wielkiego cierpienia. Wypadek przybliżył ich jednak do Boga oraz pomógł zmienić myślenie i postępowanie. Trudno mi o tym rozmawiać, to prywatne sprawy, o których publicznie nie chcę i nawet nie mogę mówić, bo nie mam na to pozwolenia. Wszystko to, co się wydarzyło na Węgrzech, jest dla nas znakiem - zaznacza br. Stefan.

Większość osób, które przeżyły tę tragedię, dostrzega w niej jakiś sens. Są jednak i tacy, którzy całkiem inaczej odbierają wydarzenia spod Balatonu, ale jak zaznacza franciszkanin, każdy ma do tego prawo, i on to szanuje.

Oskarżenia

- Kiedy po wypadku niesiono mnie na pół przytomnego do szpitala, podbiegł dziennikarz z TVN i spytał, jak to możliwe, że wydarzyła się taka tragedia, przecież jechaliśmy do Medjugorje. Pytał mnie, dlaczego Pan Bóg dopuścił do takiej katastrofy. Ja spytałem go wtedy o to, dlaczego Bóg dopuścił do rzezi niewiniątek za króla Heroda. Dziennikarz nie zadawał mi już więcej żadnych pytań - wspomina br. Stefan.
Po wypadku na organizatorów spadła lawina oskarżeń. Wypominano różne rzeczy, m.in. to, że pielgrzymka była bardzo tania. Niska cena wcale nie oznaczała bylejakości. Pielgrzymi podróżowali prawie nowym autokarem, wszyscy byli ubezpieczeni. Zakonnik miał już zresztą doświadczenie w organizowaniu podobnych wyjazdów. Br. S. Banaszczuk powtarzał i wciąż powtarza poszkodowanym pielgrzymom: „Nie oskarżajcie i nie posądzajcie. Tego nie da się odwrócić. Jeśli będziemy obwiniać innych, nie znajdziemy pokoju w swoich sercach”.

Okrągła rocznica

- Rankiem 30 czerwca, w przeddzień dziesiątej rocznicy wypadku, zostanie odprawiona Msza św. w Balatonkeresztur (co można przetłumaczyć jako Krzyż Pański), które leży blisko miejsca tragedii. Potem wszyscy uczestnicy udadzą się pod pomnik ofiar. Po złożeniu kwiatów, będą modlić się w intencji zmarłych i żyjących pielgrzymów. 1 lipca zgromadzimy się w Stoczku k. Czemiernik. Tam również podczas Eucharystii będziemy polecać Panu Bogu wszystkie ofiary katastrofy. W uroczystościach zagranicznych weźmie udział żona byłego prezydenta Węgier Dalma Mádl - tłumaczy zakonnik. Wspomina też, że pani prezydentowa odwiedziła go w szpitalu kilka dni po wypadku. Podczas rozmowy pytała m.in. o dzieci, które brały udział w pielgrzymce. Kiedy dowiedziała się, że ten wyjazd miał być dla nich nagrodą, ze łzami w oczach podała mu małe białe pudełko, w którym był różaniec od Ojca Świętego. - Powiedziała, że to jej najcenniejsza pamiątka. Dodała: „Niech brat się modli za Węgrów, żeby mieli taką wiarę, jak wy, Polacy”. Po dziesięciu latach oddam jej z powrotem ten różaniec, już jako relikwię. Zrobię to w miejscu katastrofy. Poproszę też, by teraz to Węgrzy modlili się za Polaków - mówi franciszkanin.

Pamiętają i biegają

Tragedia pod Balatonem dotknęła m.in. mieszkańców gminy Wisznice. W wypadku straciło życie małżeństwo geografów - Dorota i Andrzej Miąskiewiczowie oraz Jan Prudaczuk, nauczyciel fizyki. Pomimo upływu czasu pamięć o pedagogach trwa nadal. Podczas uroczystości rozpoczynających i kończących rok szkolny w wisznickim LO tragicznie zmarłych nauczycieli czci się minutą ciszy. Uczniowie przygotowują też o nich okolicznościowe gazetki, składają na ich grobach kwiaty i zapalają znicze.

D. i A. Miąskiewiczowie całe swoje życie oddali młodzieży. Nie ograniczali się tylko do prowadzenia lekcji, swoich podopiecznych zabierali również na wyprawy w teren. Zamiłowaniem do turystyki zarażali ciągle nowych ludzi. W 2002 r. wisznickie liceum i gimnazjum przy współpracy z PTTK zaczęło organizować ku ich pamięci marsze na orientację. W tych zmaganiach co roku uczestniczy ok. 200 uczniów z powiatów: radzyńskiego, łukowskiego, parczewskiego, bialskiego i włodawskiego. Marszom towarzyszą konkursy sprawdzające wiedzę topograficzną, krajoznawczą, ekologiczną, geograficzną oraz turystyczną na temat Polski i naszego regionu. Młodzież rywalizuje o puchar wójta gminy Wisznice. Na marsze zapraszana jest rodzina tragicznie zmarłych nauczycieli oraz władze gminy i powiatu. Tradycją jest, że po uroczystości otwarcia imprezy w kościele parafialnym sprawowana jest Msza św. w intencji trojga zmarłych pedagogów.

Pozostanie ból i nadzieja

Na stronie internetowej klasztoru franciszkanów w Stoczku można przeczytać kilka przejmujących wierszy o wypadku nad Balatonem. Jej autorką jest Węgierka - pani Jadwiga. Utwory powstawały z okazji kolejnych rocznic katastrofy. Mówią o bólu, pamięci, solidarności i miłości. Jak zauważa br. Stefan, spośród wszystkich, którzy przeżyli tę tragedię, nikt nie porusza się na wózku inwalidzkim. Mieli Niektórzy cierpią z powodu różnych chorób, ale te dolegliwości nie są już związane z urazami wyniesionymi z wypadku.

Życie toczy się dalej, a wspomnienia mieszają się z teraźniejszością. Trudno zapomnieć o tych tragicznych doświadczeniach, pozostaje jednak wiara, że to wszystko miało sens i jakiś cel. Niełatwo wytłumaczyć śmierć 20 osób, a szczególnie odejście tych najmłodszych pielgrzymów. Trudno mówić o rozłączonych rodzinach, o ich fizycznym, psychicznym i duchowym cierpieniu. Dlaczego tak się stało? Gdzie jest sprawiedliwość? O tym wszystkim wie tylko Pan Bóg…


AGNIESZKA WAWRYNIUK
Echo Katolickie 26/2012

[Msz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

LUBARTÓW, 01.03

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

RADZYŃ, 01.03

Namiot Wyklętych w Radzyniu po raz drugi

więcej »

ŁUKÓW, 01.03

Łukowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

RADZYŃ, 01.03

Ulicami Radzynia przejdzie Marsz Żołnierzy Wyklętych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Zakochani w muzyce - koncert charytatywny w BCK

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.03

Włosy to skarb, którym możesz się podzielić – akcja „Włosomania” 1 marca w Siemiatyczach

więcej »

WĘGRÓW, 01.03

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Wystawa malarstwa Weroniki Raczyńskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Biała Podlaska: miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

RADZYŃ, 01.03

Wkrótce kolejna edycja ulańskiego turnieju piłki ręcznej

więcej »

WŁODAWA, 01.03 13:00

Włodawa: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03 17:00

Koncert charytatywny „Zakochani w muzyce”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.03 19:00

Wernisaż wystawy „Świat widziany sercem

więcej »

DROHICZYN, 01.03 20:00

Kabaretowy weekend w Drohiczynie

więcej »
2

KRAJ, 02.03

Wielki Finał Charytatywnego Turnieju DeckenBau „Dzieci - Dzieciom” razem dla Stasia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.03

Spotkanie duszpasterstwa rodzin w Siedlcach

więcej »

DROHICZYN, 02.03

Diecezjalny Turniej w Piłkę Siatkową KSM Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

ŁUKÓW, 02.03 11:00

Gmina Trzebieszów: Rajd Pamięci

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.03 14:00

Królewski Bal Stulecia w Ciechanowcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.03 17:00

Wykład dr Anny Mandreli o rtm. Witoldzie Pileckim

więcej »

DROHICZYN, 02.03 19:00

Kabaretowy weekend w Drohiczynie

więcej »

ŁUKÓW, 02.03 20:00

Łuków: Dyskoteka dla dawnej młodzieży

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Plastusiowy pamiętnik i plamy

więcej »

ŁUKÓW, 03.03

Giełda Kolekcjonerów w Łukowie

więcej »

MIĘDZYRZEC, 03.03

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Międzyrzecu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram - Z wizytą u krewnych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 11:30

Wodynie: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

SOKOŁÓW, 03.03 15:00

Róbmy swoje, czyli Wojciech Młynarski znany i mniej znany

więcej »

SOKOŁÓW, 03.03 15:00

Koncert Orkiestry Dętej OSP Sterdyń

więcej »

SOKOŁÓW, 03.03 17:00

Agnieszka Sitek i Tomasz Mędrzak: „Najlepsze dopiero będzie. Historia humoru w pigułce”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 17:00

Trzy kategorie i trzy soprany

więcej »
4

ŁUKÓW, 04.03

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.03 12:00

Diecezja siedlecka: Imieniny Bpa Kazimierza Gurdy

więcej »
5

LUBARTÓW, 05.03

XX Ostatkowe Spotkania Zespołów Ludowych „KUSAKI 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.03 17:00

„Muzyczne ostatki przy organach Formentelliego”

więcej »
6

KRAJ, 06.03 10:30

„Potrzeba nowego ustawodawstwa w kontekście polityki wychowania w trzeźwości” - konferencja w Sejmie

więcej »

KRAJ, 06.03 10:30

„Potrzeba nowego ustawodawstwa w kontekście polityki wychowania w trzeźwości” - konferencja w Sejmie

więcej »

GARWOLIN, 06.03 11:00

Zamek w Żelechowie - prezentacja wyników badań archeologicznych

więcej »
7

GARWOLIN, 07.03

Garwolin: koncert z okazji Dnia Kobiet

więcej »

LUBARTÓW, 07.03

75 rocznica pacyfikacji wsi Jamy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

„Puszcza Białowieska. POŁĄCZENIE” - wystawa malarstwa Barbary Bańki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

Otwarcie wystawy malarstwa Piotra Gajewskiego

więcej »
8

POWIAT SIEDLECKI, 08.03

Rekolekcje wielkopostne harcerzy

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.03

Miedzy nami kobietami – Dzień Kobiet w Ciechanowcu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.03

Biała Podlaska: Wystawa fotografii Elżbiety Pyrki

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.03

Wernisaż Marceliny Żurek

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03

Filmowy Dzień Kobiet w NoveKino Siedlce

więcej »

ŁUKÓW, 08.03 14:00

Międzynarodowy turniej w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 08.03 16:00

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na Dzień Kobiet

więcej »

LUBARTÓW, 08.03 18:00

Gdzie ci mężczyźni...

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.03 19:00

Spektakl „Jej wysokość Jadzia”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03 19:00

Gala operetkowo - musicalowa z okazji Dnia Kobiet już 8 marca na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce!

więcej »
9

LUBARTÓW, 09.03

Gminny Dzień Kobiet w Ostrowie Lubelskim

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.03

Terespol: Dzień Kobiet na sportowo i kulturalnie

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.03

Wieczernik w Ostrożańskim Sanktuarium Maryjnym

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.03

Dobry wieczór z Pakosińską

więcej »

ŁUKÓW, 09.03

Międzynarodowy turniej w Łukowie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.03 16:00

Dzień Kobiet z Tomaszem Stockingerem

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.03

Marsz dla Niezłomnych

więcej »

ŁUKÓW, 10.03

Międzynarodowy turniej w Łukowie

więcej »

WĘGRÓW, 10.03

Turniej Strażaków OSP Powiatu Węgrowskiego w Halową Piłkę Nożną

więcej »

MIĘDZYRZEC, 10.03

Dla Ciebie Kobieto, czyli VI Forum Kobiet w Krzewicy

więcej »

ŁUKÓW, 10.03

Niedziela z teatrem - teatr Bajlandia w ŁOK

więcej »

ŁOSICE, 10.03

Święto kobiet w Łosickim Domu Kultury

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.03

Dzień Kobiet w Gminie Siedlce

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.03 12:00

Rozpoczyna się IX Szachowe Grand Prix Terespola

więcej »

ŁOSICE, 10.03 14:00

Lipno: O sytuacji na rynku owoców

więcej »

ŁUKÓW, 10.03 15:00

Gmina Stanin: Gminny Dzień Kobiet

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 15:30

Koncert „Damą być – wszystko o kobietach” w wykonaniu Zespołu Artystycznego „Seniorynki”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 17:00

Niedzielny Salon Muzyczny - koncert „Moniuszko”

więcej »

ŁUKÓW, 10.03 17:30

„Bajadera” w Kinie Łuków

więcej »
11

SOKOŁÓW, 11.03 18:00

Wystawa Antoniego Wróblewskiego w Galerii DOM

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.03

Akcja krwiodawstwa w Radoryżu Smolanym

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.03

Koncert piosenek Edith Piaf „Wieczór w Paryżu

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.03

Dzień Otwarty w siedleckiej samochodówce

więcej »

RADZYŃ, 14.03 15:30

Radzyń: Spotkanie autorskie z Renatą Kosin

więcej »

ŁUKÓW, 14.03 18:00

Łuków: Wielkopostne Spotkanie w kościele Świętego Brata Alberta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.03 18:00

Wieczór poezji o mężczyznach i... dla mężczyzn

więcej »
15

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.03

Zmiana terminu Finału miasta Biała Podlaska w koszykówce dziewcząt

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Dzień otwarty siedleckiej humanistyki

więcej »

ŁUKÓW, 15.03 17:00

Łuków: „100 lat Trójki”

więcej »
16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.03

V Memoriał Kazimierza Rybaka

więcej »

MIĘDZYRZEC, 16.03

Chorały dla Templariuszy

więcej »

ŁUKÓW, 16.03

Nocny maraton pływania w Łukowie

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.03

Mielnik: Wystawa fotograficzna Krzysztofa Dzierzkowskiego

więcej »

ŁUKÓW, 17.03 10:00

Akcja poboru krwi przy parafii w Hucie Dąbrowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.03 12:00

Smykofonia na Mazowszu - koncert „W chińskim ogrodzie”

więcej »

SOKOŁÓW, 17.03 15:00

SMYKOFONIA w SOK

więcej »

ŁUKÓW, 17.03 17:00

Msza w intencji rodziców w łukowskiej Kolegiacie

więcej »

ŁUKÓW, 17.03 17:00

Wiosenny Koncert Łukowskiej Orkiestry Dętej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.03 18:00

Swing Club na Mazowszu - koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

więcej »
18

WŁODAWA, 18.03 10:00

Wernisaż prac Poli Łubkowskiej

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.03 10:30

Urodziny łukowskiej „Trójki”

więcej »

MIĘDZYRZEC, 19.03 17:30

Siła mężczyzny, czy kryzys faceta?

więcej »
20

POWIAT BIALSKI, 20.03

Monografia Gminy Łomazy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03

Dzień Poezji w bibliotece

więcej »

ŁOSICE, 20.03 10:00

Łosice: XVIII Regionalny Przegląd Piosenki Dzieci i Młodzieży

więcej »

SOKOŁÓW, 20.03 17:00

Sokołów Podlaski: Biblioteka zaprasza na spotkanie przy kawie

więcej »

ŁUKÓW, 20.03 18:00

Łuków: wielkopostne spotkanie z księdzem Rafałem Jarosiewiczem

więcej »

SOKOŁÓW, 20.03 19:00

Jan Jakub Kolski w sokołowskim DKFie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03 19:00

Niekompletni na nowo

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.03

Debata o siedleckim sporcie na antenie KRP

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.03

Wydział Nauk Ścisłych UPH czeka na wagarowiczów

więcej »

SOKOŁÓW, 21.03

Spotkanie balladowe z Lechem Zakrzewskim

więcej »

RADZYŃ, 21.03 11:00

Ptaki Ziemi Radzyńskiej w „Galerii na Płocie”

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.03

Wernisaż wystawy Krzysztofa Rukasza

więcej »

WĘGRÓW, 22.03 16:00

Mistrzostwa Polski w Kick-Boxingu w Węgrowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.03 18:00

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie

więcej »
23

ŁUKÓW, 23.03

Gmina Łuków: szachowy turniej w Krynce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.03

Wieczór z poezją przy parafii Św. Józefa

więcej »

POWIAT BIALSKI, 23.03

Zalesie: XI Międzynarodowe Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc

więcej »

RADZYŃ, 23.03 10:00

Turniej karate w Kąkolewnicy

więcej »

RADZYŃ, 23.03 10:00

Turniej karate w Kąkolewnicy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.03 11:00

Siedlce: Błogosławieństwo lektorów

więcej »

MIŃSK MAZ., 23.03 16:00

Warsztaty wiosennych dekoracji w Mrozach

więcej »

ŁOSICE, 23.03 20:00

Nocny SuperSam w Łosicach

więcej »
24

POWIAT BIALSKI, 24.03

VI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Tuczna

więcej »

MIĘDZYRZEC, 24.03 10:00

Maratony Kresowe startują w Międzyrzecu Podlaskim

więcej »

WĘGRÓW, 24.03 11:00

Odsłonięcie tablic upamiętniających Mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodzinę Lubkiewiczów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.03 19:00

Happysad zagra w Siedlcach

więcej »
25 26

MIASTO SIEDLCE, 26.03

Dlaczego może nas zainteresować El Greco?

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.03 11:00

Wykład Małgorzaty Szumskiej dla słuchaczy SUTW

więcej »
28 29

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 29.03 17:00

Biała Podlaska: Koncert inaugurujący obchody 70-lecia Zespołu Szkół Muzycznych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.03 18:00

Dekanalne Spotkanie Młodzieży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.03 18:00

Harcerski koncert w Siedlcach

więcej »
30

RADZYŃ, 30.03

Róże Europy wystąpią na radzyńskim RO(C)KOWISKU 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.03

Dzień Skupienia w Sanktuarium Św. Józefa

więcej »
31

SIEMIATYCZE, 31.03

13. Otwarty Turniej im. Czesława Burdziuka

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 31.03

Otwarcie wystawy - Skarby nieznane. Niezwykły świat ikon Muzeum Południowego Podlasia

więcej »

Najnowsze Informacje

foto

Praca w podlaskim - czy trudno zdobyć zatrudnienie?
2019-03-21 14:22:40 Kategoria:

Mieszkasz w województwie podlaskim? Z pewnością doceniasz więc bogactwo roślinności, fakt, że miasta tego regionu są spokojne i zadbane a samo województwo dynamicznie...

więcej »
foto

Bądź otwarty na pomoc!
2019-03-21 10:59:27 Kategoria:

W dzisiejszym świecie pogoni za szczęściem, pieniędzmi i chęcią posiadania dóbr materialnych coraz częściej jako społeczeństwo doświadczamy zaburzeń psychicznych....

więcej »
foto

Dokąd na wakacje? 5 najpopularniejszych kierunków...
2019-03-20 11:55:21 Kategoria:

Letnie urlopy i wakacyjne wyjazdy zbliżają się do nas wielkimi krokami. Czy masz już plany na ten czas? Jeżeli nie, to koniecznie poznaj nasze podpowiedzi. I po prostu się...

więcej »
foto

Mezze – znacznie więcej niż przystawki...
2019-03-20 11:43:06 Kategoria:

Słowo „mezze” (także „meze” lub „maze”, a w liczbie mnogiej: „mezedes”) pochodzi z języka perskiego i dosłownie oznacza „smak” albo „przekąskę”....

więcej »
foto

Siedlce: Żłobek JAŚ I MAŁGOSIA zaprasza na Dzień...
2019-03-18 12:16:01 Kategoria:

Już w najbliższą sobotę, 23 marca rodzice maluchów będą mogli zobaczyć jak działa żłobek "Jaś i Małgosia" w Siedlcach. To doskonała okazja, aby zapoznać się z...

więcej »