Przeczytaj...

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Tragedia, która wstrząsnęła Podlasiem
2012-07-04 09:46:18 Artykuł czytany 4381 razy


1 lipca minęło dziesięć lat od tragicznego wypadku polskiego autokaru, jaki wydarzył się nad jeziorem Balaton na Węgrzech. W wyniku katastrofy zginęło 20 osób, a 31 zostało rannych. Większość pielgrzymów pochodziła z naszej diecezji.


30 czerwca 2002 r. w niedzielę, po porannej Mszy św., do autobusu wsiadło 51 osób. Ich celem było Medjugorje w Bośni i Hercegowinie. Miały tam dojechać w poniedziałkowe popołudnie. Nikt nie spodziewał się, że ta podróż dla niektórych będzie ostatnią. W grupie były nie tylko osoby indywidualne, ale również małżeństwa i jedna rodzina. Pielgrzymom towarzyszyło dwóch kapłanów i dwóch franciszkańskich zakonników. Na miejscu duchowni chcieli wziąć udział w rekolekcjach kapłańskich. Pobyt w sanktuarium miał trwać siedem dni. Do tragedii doszło wczesnym rankiem w poniedziałek. Autobus, którym podróżowali, wjeżdżał na rondo. Na skrzyżowaniu tylne koło najechało na wysoki krawężnik. Pojazd zachwiał się, przewrócił na dach i wpadł do pobliskiego rowu. Widok był przerażający. Najbardziej ucierpieli ci, którzy siedzieli po prawej stronie. Na miejsce katastrofy bardzo szybko przybyły węgierskie służby medyczne i ratownicze. Z pomocą pospieszyli również okoliczni mieszkańcy.

Zmiana miejsc

Z wraku wydobyto 32 ranne osoby. Później jedna z nich zmarła w szpitalu. Ci, którzy przeżyli nie chcą wracać do tamtych wspomnień. Starają się wymazać je z pamięci i żyć w miarę normalnie. Jak mówi jedna z ocalałych, tamte tragiczne przeżycia wracają szczególnie na przełomie czerwca i lipca. Trudno pytać i rozmawiać o tym, czego doświadczyli. Cierpieli w wyniku urazów, wielu z nich utraciło swoich najbliższych. W ich umysłach na zawsze pozostanie straszliwy widok rannych i zabitych. Chyba do końca życia będą pamiętali też zmiażdżony autobus, którym podróżowali.

- Odeszli ci, którzy byli do tego przygotowani. Na kilka minut przed wypadkiem „ktoś” nas poprzesadzał. Siedziałem po prawej stronie. To niemożliwe, bym wyszedł z tego żywy. Gdy wieźli mnie do szpitala do Budapesztu, mówili, że za parę godzin umrę. Miałem wiele urazów wewnętrzynych, a mimo to po ośmiu dniach wyszedłem stamtąd na własnych nogach. Potem przywieźli mnie awionetką do Warszawy. Po 12 dniach opuściłem szpital. Cuda istnieją. Żyję po to, by jeszcze się naprawić i w dalszym ciągu móc służyć innym - twierdzi br. Stefan Banaszczuk, franciszkanin, który organizował tę pielgrzymkę.

Dekadę później

W listopadzie 2002 r. w miejscu tragicznego wypadku odsłonięto pomnik, upamiętniający polskich pielgrzymów. To pień drzewa, w którego koronę wkomponowano przydrożną kapliczkę. Umieszczono w niej 20 niewielkich dzwonków, bo tyle było ofiar tragicznego wypadku. Napisano na nim po polsku i po węgiersku: „Pamięci polskich pielgrzymów - ofiar tragicznego wypadku, który zdarzył się w tym miejscu 1 lipca 2002 r.”. Umieszczono tam również cytat, zaczerpnięty z Księgi Mądrości: „zejście ich poczytano za nieszczęście, a oni trwają w pokoju”.

Br. S. Banaszczuk przyznaje, że utrzymuje kontakt z wieloma osobami, które dziesięć lat temu przeżyły ten wypadek. Nie ma tygodnia, żeby któraś z nich nie zadzwoniła do zakonnika. Zazwyczaj proszą o modlitwę bądź pomoc w jakiejś konkretnej sprawie. Katastrofa bardzo ich zmieniła. - Te osoby doświadczyły wielkiego cierpienia. Wypadek przybliżył ich jednak do Boga oraz pomógł zmienić myślenie i postępowanie. Trudno mi o tym rozmawiać, to prywatne sprawy, o których publicznie nie chcę i nawet nie mogę mówić, bo nie mam na to pozwolenia. Wszystko to, co się wydarzyło na Węgrzech, jest dla nas znakiem - zaznacza br. Stefan.

Większość osób, które przeżyły tę tragedię, dostrzega w niej jakiś sens. Są jednak i tacy, którzy całkiem inaczej odbierają wydarzenia spod Balatonu, ale jak zaznacza franciszkanin, każdy ma do tego prawo, i on to szanuje.

Oskarżenia

- Kiedy po wypadku niesiono mnie na pół przytomnego do szpitala, podbiegł dziennikarz z TVN i spytał, jak to możliwe, że wydarzyła się taka tragedia, przecież jechaliśmy do Medjugorje. Pytał mnie, dlaczego Pan Bóg dopuścił do takiej katastrofy. Ja spytałem go wtedy o to, dlaczego Bóg dopuścił do rzezi niewiniątek za króla Heroda. Dziennikarz nie zadawał mi już więcej żadnych pytań - wspomina br. Stefan.
Po wypadku na organizatorów spadła lawina oskarżeń. Wypominano różne rzeczy, m.in. to, że pielgrzymka była bardzo tania. Niska cena wcale nie oznaczała bylejakości. Pielgrzymi podróżowali prawie nowym autokarem, wszyscy byli ubezpieczeni. Zakonnik miał już zresztą doświadczenie w organizowaniu podobnych wyjazdów. Br. S. Banaszczuk powtarzał i wciąż powtarza poszkodowanym pielgrzymom: „Nie oskarżajcie i nie posądzajcie. Tego nie da się odwrócić. Jeśli będziemy obwiniać innych, nie znajdziemy pokoju w swoich sercach”.

Okrągła rocznica

- Rankiem 30 czerwca, w przeddzień dziesiątej rocznicy wypadku, zostanie odprawiona Msza św. w Balatonkeresztur (co można przetłumaczyć jako Krzyż Pański), które leży blisko miejsca tragedii. Potem wszyscy uczestnicy udadzą się pod pomnik ofiar. Po złożeniu kwiatów, będą modlić się w intencji zmarłych i żyjących pielgrzymów. 1 lipca zgromadzimy się w Stoczku k. Czemiernik. Tam również podczas Eucharystii będziemy polecać Panu Bogu wszystkie ofiary katastrofy. W uroczystościach zagranicznych weźmie udział żona byłego prezydenta Węgier Dalma Mádl - tłumaczy zakonnik. Wspomina też, że pani prezydentowa odwiedziła go w szpitalu kilka dni po wypadku. Podczas rozmowy pytała m.in. o dzieci, które brały udział w pielgrzymce. Kiedy dowiedziała się, że ten wyjazd miał być dla nich nagrodą, ze łzami w oczach podała mu małe białe pudełko, w którym był różaniec od Ojca Świętego. - Powiedziała, że to jej najcenniejsza pamiątka. Dodała: „Niech brat się modli za Węgrów, żeby mieli taką wiarę, jak wy, Polacy”. Po dziesięciu latach oddam jej z powrotem ten różaniec, już jako relikwię. Zrobię to w miejscu katastrofy. Poproszę też, by teraz to Węgrzy modlili się za Polaków - mówi franciszkanin.

Pamiętają i biegają

Tragedia pod Balatonem dotknęła m.in. mieszkańców gminy Wisznice. W wypadku straciło życie małżeństwo geografów - Dorota i Andrzej Miąskiewiczowie oraz Jan Prudaczuk, nauczyciel fizyki. Pomimo upływu czasu pamięć o pedagogach trwa nadal. Podczas uroczystości rozpoczynających i kończących rok szkolny w wisznickim LO tragicznie zmarłych nauczycieli czci się minutą ciszy. Uczniowie przygotowują też o nich okolicznościowe gazetki, składają na ich grobach kwiaty i zapalają znicze.

D. i A. Miąskiewiczowie całe swoje życie oddali młodzieży. Nie ograniczali się tylko do prowadzenia lekcji, swoich podopiecznych zabierali również na wyprawy w teren. Zamiłowaniem do turystyki zarażali ciągle nowych ludzi. W 2002 r. wisznickie liceum i gimnazjum przy współpracy z PTTK zaczęło organizować ku ich pamięci marsze na orientację. W tych zmaganiach co roku uczestniczy ok. 200 uczniów z powiatów: radzyńskiego, łukowskiego, parczewskiego, bialskiego i włodawskiego. Marszom towarzyszą konkursy sprawdzające wiedzę topograficzną, krajoznawczą, ekologiczną, geograficzną oraz turystyczną na temat Polski i naszego regionu. Młodzież rywalizuje o puchar wójta gminy Wisznice. Na marsze zapraszana jest rodzina tragicznie zmarłych nauczycieli oraz władze gminy i powiatu. Tradycją jest, że po uroczystości otwarcia imprezy w kościele parafialnym sprawowana jest Msza św. w intencji trojga zmarłych pedagogów.

Pozostanie ból i nadzieja

Na stronie internetowej klasztoru franciszkanów w Stoczku można przeczytać kilka przejmujących wierszy o wypadku nad Balatonem. Jej autorką jest Węgierka - pani Jadwiga. Utwory powstawały z okazji kolejnych rocznic katastrofy. Mówią o bólu, pamięci, solidarności i miłości. Jak zauważa br. Stefan, spośród wszystkich, którzy przeżyli tę tragedię, nikt nie porusza się na wózku inwalidzkim. Mieli Niektórzy cierpią z powodu różnych chorób, ale te dolegliwości nie są już związane z urazami wyniesionymi z wypadku.

Życie toczy się dalej, a wspomnienia mieszają się z teraźniejszością. Trudno zapomnieć o tych tragicznych doświadczeniach, pozostaje jednak wiara, że to wszystko miało sens i jakiś cel. Niełatwo wytłumaczyć śmierć 20 osób, a szczególnie odejście tych najmłodszych pielgrzymów. Trudno mówić o rozłączonych rodzinach, o ich fizycznym, psychicznym i duchowym cierpieniu. Dlaczego tak się stało? Gdzie jest sprawiedliwość? O tym wszystkim wie tylko Pan Bóg…


AGNIESZKA WAWRYNIUK
Echo Katolickie 26/2012

[Msz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

ŁUKÓW, 05.01

Noworoczne turnieje Dziecięcej Akademii Futbolu

więcej »

SOKOŁÓW, 05.01

Koncert Noworoczny w SOK!

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.01

Noworoczny Charytatywny Marszobieg dla Lenki Rybak

więcej »

RADZYŃ, 05.01

Radzyńscy akordeoniści zapraszają na noworoczną galę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.01 17:00

Spotkanie Noworoczne Duszpasterstwa Prawników

więcej »
6

PARCZEW, 06.01

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Parczewa

więcej »

POWIAT BIALSKI, 06.01

Orszak Trzech Króli w Janowie Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Łukowie. Przygotowania

więcej »

GARWOLIN, 06.01

Borowie: koncert kolęd

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Jedlanka: wspólne kolędowanie

więcej »

WĘGRÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Węgrowie

więcej »

ŁOSICE, 06.01

Zbliża się łosicki Orszak III Króli

więcej »

SOKOŁÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Kosowie Lackim

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01

Orszak Trzech Króli w Mordach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.01

Orszaki Trzech Króli w rejonie bialskim

więcej »

BIELSK PODL., 06.01

Orszak Trzech Króli️ w Brańsku

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Gmina Stanin: Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »

WŁODAWA, 06.01

Orszak Trzech Króli we Włodawie

więcej »

SOKOŁÓW, 06.01 10:30

Orszak Trzech Króli w Sokołowie Podlaskim

więcej »

GARWOLIN, 06.01 11:00

Powiat garwoliński: uliczne jasełka w siedmiu miejscowościach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01 11:00

Orszak Trzech Króli po raz szósty w Wodyniach

więcej »

WŁODAWA, 06.01 11:00

IV Hański Orszak Trzech Króli

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 11:20

Ciechanowiec zaprasza na Orszak Trzech Króli

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 11:45

Orszak Trzech Króli w Siedlcach

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 12:00

Ulicami Siemiatycz po raz kolejny przejdzie Orszak Trzech Króli

więcej »

LUBARTÓW, 06.01 12:00

Lubartów: Orszak Trzech Króli

więcej »

RADZYŃ, 06.01 12:00

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Radzynia

więcej »

ŁUKÓW, 06.01 12:00

Przygotowania do Orszaku Trzech Króli w Łukowie

więcej »

MIŃSK MAZ., 06.01 12:30

Miński Orszak Trzech Króli

więcej »

RADZYŃ, 06.01 14:00

Gmina Borki: Koncert charytatywny dla pani Ireny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 17:00

„Kolędujmy Małemu” - koncert Zespołu Artystycznego „Seniorynki”

więcej »

LUBARTÓW, 06.01 18:00

Koncert kolęd „Raduj się Świecie”

więcej »
7 8

WĘGRÓW, 08.01 11:00

„W Państwie króla Abecadło”

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.01

Żegnaj jesieni, witaj zimo! – koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.01 11:00

Koncert kolęd w wykonaniu Chóru Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Zespołu Wokalnego Art Styl dla słuchaczy SUTW

więcej »
10

ŁUKÓW, 10.01

Łuków: „Gramy i śpiewamy dla Andrzeja”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.01

Spotkanie z Maciejem Szupilukiem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01

Spotkania z Muzyką. Małe Filharmonie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 10:00

10 stycznia - Zjazd Kolędników Misyjnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 18:00

Wspomnienia i powroty - wystawa Barbary Pierzgalskiej

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.01

Fabryka Piosenki ŁOK zaprasza na koncert

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.01 10:00

Szła Kolęda 2019 - przesłuchania konkursowe

więcej »
12

POWIAT BIALSKI, 12.01

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.01

KPS kontra Norwid

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.01

Poznajmy się lepiej z Taekwon - do

więcej »

ŁUKÓW, 12.01

Koncert z Sydney w Kinie Łuków

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Koncert kolęd w parafii Bożego Ciała w Siedlcach

więcej »

RADZYŃ, 13.01

Koncert kolęd w Czemiernikach

więcej »

DROHICZYN, 13.01

Żubr Drohiczyn zagra z KS Grabówka

więcej »

SIEMIATYCZE, 13.01

3. Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych w Ciechanowcu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 13.01

Wodynie: Czas na Betlejemskie nutki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Koncert charytatywny dla Karoliny

więcej »

BIELSK PODL., 13.01

Koncert kolęd w Bielsku Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 13.01 10:00

Gmina Adamów: Anielskie Śpiewanie

więcej »

RADZYŃ, 13.01 15:00

Radzyńscy pielgrzymi podzielą się opłatkiem

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.01 17:00

Noworoczny koncert uczniów łukowskiej szkoły muzycznej

więcej »
15

WĘGRÓW, 15.01

Węgrowskie Drogi do Niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.01 11:00

Spotkanie z ppłk dypl. Andrzejem Pawelskim

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.01

Kolędować Małemu - przesłuchania konkursowe

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.01

Muzyczny Dzień Babci i Dziadka

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.01

Strzała: Aniołkowe Granie

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.01

Bezpłatne badania mammograficzne w Siemiatyczach

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.01

LUZ - Taneczne podsumowanie roku/AKTUALIZACJA

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.01

Sylwester Domański wystąpi w Ciechanowcu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.01

Koncert Noworoczny w Kodniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01 19:00

Uwertura na paluszkach i LUZtracja 2018

więcej »

WĘGRÓW, 18.01 19:00

Koncert kolęd w Węgrowie

więcej »
19

MIŃSK MAZ., 19.01

Wernisaż wystawy Ladislava Steiningera w mińskiej bibliotece

więcej »

RADZYŃ, 19.01

Spotkanie z Andrzejem Strejlauem i Jerzym Chromikiem

więcej »

WŁODAWA, 19.01 10:00

„Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem” we Włodawie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.01 17:00

XVI Gala Charytatywna w ramach corocznej akcji „Dzieci Eurolingua dzieciom lokalnie i międzynarodowo”

więcej »
20

RYKI, 20.01

Kłoczew: koncert jakich mało

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

Łuków: Wspólnota Rodziców Dzieci Utraconych zaprasza do wspólnej modlitwy

więcej »

GARWOLIN, 20.01

Strażacy rywalizować będą pod siatką

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.01

Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01

LUZ - Taneczne podsumowanie roku/AKTUALIZACJA

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

Gmina Adamów: „Noworoczne Spotkanie” w bibliotece

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

„Dziadek do orzechów” w Kinie Łuków

więcej »

SOKOŁÓW, 20.01

Jasełka w MGOK w Kosowie Lackim

więcej »

KRAJ, 20.01

Mniej niż 50 dni zostało do Biegu Tropem Wilczym!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01 16:00

Uwertura na paluszkach i LUZtracja 2018

więcej »

LUBARTÓW, 20.01 16:30

Pastorałko nieś się biała

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01 16:50

Koncert kolęd w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach

więcej »

MIŃSK MAZ., 20.01 17:00

Koncert kolęd i pastorałek w Mrozach

więcej »

WĘGRÓW, 20.01 19:00

Węgrów: Koncert kolęd w Bazylice Mniejszej

więcej »

ŁOSICE, 20.01 19:00

Zbliża się „Łosickie Kolędowanie”

więcej »
21

RADZYŃ, 21.01

Gmina Borki: Klub Seniora rekrutuje chętnych

więcej »

RADZYŃ, 21.01

Radzyń: Kolejne spotkanie Klubu Genealogicznego

więcej »

ŁUKÓW, 21.01

ŁOK: Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć

więcej »

RYKI, 21.01 10:00

Ryki: Miejsko – Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda, kolęda”

więcej »
22

SIEMIATYCZE, 22.01

We wtorek nie będzie prądu na Kościuszki w Siemiatyczach

więcej »

ŁUKÓW, 22.01

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.01

Obchody 156 rocznicy zwycięskiej bitwy o Kodeń

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.01

SKICKI-SKIUK Polski Jazz 360 Czeremcha

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.01

Filmowe Rekolekcje: „Winni”

więcej »

RYKI, 22.01 17:00

Poznaj historię Aeroklubu Orląt w Dęblinie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.01 18:00

Poetycki karnawał z „Królówką”

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.01 11:00

Czas się śmiać… – Kabaret „Wióry Lecą” dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.01

IV Regionalny Konkurs Poloneza Studniówkowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.01

Śladami bohaterów legendarnej książki „Długi marsz”

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.01

Śladami bohaterów legendarnej książki „Długi marsz”

więcej »

SOKOŁÓW, 25.01

I Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Głos małego serca” w Bielanach

więcej »

ŁUKÓW, 25.01

Łuków i Wiśniew: IV Rajd Powstańczy im. ks. Brzóski

więcej »

WŁODAWA, 25.01 17:00

Włodawa: Koncert „Zimowa noc”

więcej »
26

MIŃSK MAZ., 26.01 11:00

I. Szaradziarskie Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 26.01 15:00

XXIV Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.01

„Dalida – pieśń miłości” – koncert Justyny Bacz

więcej »

WŁODAWA, 27.01

Katechezy zwiastowania we Włodawie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.01

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

RADZYŃ, 27.01 10:00

Gmina Radzyń: Strażacy zmierzą się na boisku

więcej »

POWIAT BIALSKI, 27.01 15:00

XXIV Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu

więcej »
28

ŁUKÓW, 28.01

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na ferie zimowe

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.01 10:00

Zimowa Akademia Talentów 2019

więcej »
29 30 31

Najnowsze Informacje

foto

WYGODNIE, STYLOWO, PRAKTYCZNIE
2019-01-17 14:47:00 Kategoria:

Firma Bamar to polski producent odzieży dziecięcej i niemowlęcej. Została założona w 1998 roku. Marka Nicol powstała w 2009 roku i jest już dobrze znana rodzicom i...

więcej »