R E K L A M A


KOŚCIÓŁ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kiko Argüello doktorem honoris causa KUL
2013-06-26 20:13:02 Artykuł czytany 6725 razy


Inicjator Drogi Neokatechumenalnej Kiko Argüello otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się 26 czerwca.


Głównym recenzentem honorowego doktoratu był ks. prof. dr hab Zbigniew Kiernikowski, Biskup Siedlecki [kliknij]. Drugim recenzentem był ks. bp dr hab Grzegorz Ryś.


Nadając Kiko Argüello tytuł doktora honoris causa, uczelnia podkreśliła jego oryginalny wkład w odnowę Kościoła po Soborze Watykańskim II, przede wszystkim przez „prowadzenie oddalonych chrześcijan do biblijnych i liturgicznych źródeł wiary”.

Pierwsze wspólnoty neokatechumenalne powstały przed pięćdziesięciu laty w slumsach Madrytu, a ich współinicjatorką jest Carmen Hernández.

Uroczystość poprzedziło wczorajsze wykonanie utworu „Cierpienie niewinnych” – celebracji symfoniczno-katechetycznej autorstwa Laureata. Ten skoncentrowany na Jezusie i Jego Matce hołd pamięci ofiar przemocy w dziejach świata był jednocześnie wielką modlitwą wobec trwającej w historii zbawienia duchowej walki. Na placu przed lubelskim zamkiem, byłym miejscem kaźni ludzi wielu wyznań i niewierzących, Kiko z prorocką mocą mówił: „Wpatrzeni w światło Jezusa Zmartwychwstałego robimy to, co jest walką przeciwko złu i demonowi. Nie przyszliśmy tutaj tylko po to, by słuchać jakiegoś koncertu. To jest bardzo poważne działanie” – zaznaczył mówca, który do modlitwy nad miastem włączył także prosty egzorcyzm.

Odbierając najwyższe uniwersyteckie wyróżnienie Kiko Argüello ukazał m.in. demoniczne źródła współczesnego lęku przed śmiercią oraz istotę więzi między Bogiem a człowiekiem, owocującą w misji wspólnot neokatechumenalnych. Mówiąc o grzechu, miłości i zbawieniu, głoszący kerygmat „mają radość «dania siebie» – podkreślił Kiko. – Jesteśmy wolni, śmierć została zwyciężona, Chrystus zmartwychwstał! Dlatego biada nam, jeśli nie głosimy Ewangelii. Wiem, że za każdym razem, kiedy mówię komuś «Bóg Cię kocha», Chrystus w niebie przedstawia Ojcu swoje rany i chce wejść do wewnątrz tego człowieka. Bo taka jest natura Boga – aby nas kochać”.

Nowy doktor honoris causa KUL wybitnie zasłużył się dla dzieła nowej ewangelizacji i misji ad gentes, dla obrony życia, małżeństwa i rodziny (zwłaszcza wielodzietnej), a także dla nowej estetyki sakralnej oraz zbliżenia chrześcijaństwa i judaizmu.

W uroczystości uczestniczyli: Wielki Kanclerz KUL, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, recenzenci honorowego doktoratu: Biskup Siedlecki ks. prof. dr. hab. Zbigniew Kiernikowski oraz ks. dr hab bp Grzegorz Ryś, duchowni różnych wyznań i religii z Polski, Włoch, Hiszpanii, Izraela (m.in. kantor Wielkiej Synagogi jerozolimskiej), Peru i Ukrainy oraz przedstawiciele wspólnot neokatechumenalnych z całego świata. (źróło: Radio Watykańskie)


Zobacz zdjęcia w większym formacie

Lublin stał się kolejnym miastem, w którym 25 czerwca na placu przed lubelskim zamkiem wykonano utwór „Cierpienie niewinnych”- celebracja symfoniczno – katechetyczna. Wykonawcy symfonii są członkami wspólnot neokatechumenalnych. Do udziału w tej celebracji zostały zaproszone wspólnoty neokatechumenalne z Polski i z zagranicy. Cały plac przed zamkiem został wypełniony. Nie przeszkodziła burzowa pogoda i bez przerwy padający deszcz do końca spotkania. Z diecezji siedleckiej przyjechało 450 osób z biskupem Zbigniewem Kiernikowskim oraz biskupem pomocniczym Piotrem Sawczukiem na czele.

26 czerwca na dziedzińcu uniwersyteckim KUL Jana Pawła II wręczono Kiko Argüello doktorat honoris causa. Tutaj również dziedziniec wypełnili licznie zaproszeni goście. Ks. prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski, Biskup Siedlecki jako główny recenzent honorowego doktoratu zajął miejsce na specjalnie przygotowanym podium obok władz uczelni oraz Doktora Honoris Causa.

Otworzył uroczystość i powitał gości JM ks. prof. dr hab. Antonii Dembiński, Rektor KUL. Odczytana została uchwała Senatu a po niej wygłosił laudację Ks. dr hab. Stanisław Zarzycki, prof. KUL. Po niej odczytano i wręczono dyplom. Po złożeniu gratulacji przez arcybiskupa Stanisława Budzika, metropolitę lubelskiego, wystąpił Doktor Honoris Causa Kiko Arguello.

Swoje 40 minutowe przemówienie rozpoczął od modlitwy.

Powiedział min: „Dlaczego wielu ludzi popełnia samobójstwo, nawet jeśli mają wszystko? Dlaczego tylu młodych jest coraz bardziej nieusatysfakcjonowanych? (…) W zeszłym roku w Japonii 50 tys. ludzi popełniło samobójstwo. A nie podają liczby młodych, którzy popełniają samobójstwo w całej Europie. My wiemy dlaczego popełniają samobójstwo. Przyczyna znajduje się tutaj w tym, co mówi święty Paweł. (…)”. Podał dalej przykład człowieka sukcesu bogatego mającego piękną żonę, dzieci, jacht a jednocześnie uświadamiającego sobie, że od wielu lat nikogo nie kocha, co skłoniło jego do popełnienia samobójstwa rzucając się z 10 piętra. „Doszedł do momentu, że tego sposobu życia nie był w stanie znieść. Choć pozornie miał wszystko. Nie znosił już takiego życia w którym był skazany wciąż na szukanie samego siebie we wszystkim, by przeżywać samego siebie. Żył bez miłości. Nie potrafił kochać drugiego. Dlaczego człowiek nie znosi życia bez miłości? Ponieważ zostaliśmy stworzeni na obraz Boga. Ponieważ jest w nas echo miłości. Ponieważ Bóg jest miłością mówi św. Paweł. Ja znam dobro i chciałbym je czynić ale nie ma we mnie zdolności spełniania go. W rzeczywistości nie spełniam dobra, które chce, ale zło, którego nie chce. A zatem, jeśli robię to czego nie chcę, już nie ja to robię. Kto to robi? Mówi św. Paweł, grzech który mieszka we mnie, w moim ciele”(…) „Czy naprawdę wierzymy, że ludzie są niewolnikami diabła z powodu strachu przed śmiercią? Że aby nie cierpieć człowiek dokonuje aborcji, kradnie, kłamie, cudzołoży uciekając od cierpienia, bo ma śmierć wewnątrz, ma strach przed śmiercią. (…) ma strach przed śmiercią bo grzech mieszka we mnie.
  ---------------------------------------------------------------

Uchwała Senatu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dnia 21 września 2012 r. w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa KUL panu Kiko Argüello.


Na podstawie art. 16 i art. 62 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) oraz § 9 ust. 2 Statutu KUL, Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na wniosek Rady Wydziału Teologii, nadaje tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II panu Kiko Argüello.

 Przyznając ten tytuł Katolicki Uniwersytet Lubelski, wsłuchujący się w nauczanie bł. Jana Pawła II, pragnie podkreślić oryginalny wkład pana Kiko Argüello w odnowę Kościoła po Soborze Watykańskim II poprzez prowadzenie oddalonych chrześcijan do biblijnych i liturgicznych źródeł wiary. Kiko Argüello, wraz z Carmen Hernandez, zainicjował niezwykle cenną dla współczesnego świata pochrzcielną formację duchową, zwaną powszechnie Drogą neokatechumenalną, która, jako forma wtajemniczenia chrześcijańskiego, prowadzi na całym świecie działalność ewangelizacyjną, staje w obronie wartości życia ludzkiego, godności osoby ludzkiej oraz chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny.
Tym tytułem KUL chce wyrazić szacunek dla Kiko Argüello za jego wkład w dzieło nowej ewangelizacji, misje ad-gentes, nową estetykę sakralną (malarstwo, architektura, muzyka), a także w zbliżenie chrześcijaństwa i judaizmu.


POSŁUCHAJ:

UCHWAŁA SENATU [kliknij]
LAUDACJA [kliknij]
PRZEMÓWIENIE KIKO ARGUELLO [kliknij]

Recenzja w sprawie nadania Francisco (Kiko) Argüello tytułu doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
[kliknij]


[jk]
fot. ks. Dariusz Denisiuk

wykop


 


Liturgia Dnia


- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Debiutancka płyta aktora Janka Traczyka w Radiu Podlasie
2020-12-01 12:28:30 Kategoria:

Janek Traczyk - aktor, który znany jest szerszej publiczności z warszawskiego Teatru Roma, gdzie wcielał się w główne role w musicalach „Piloci" oraz „Aida" oraz...

więcej »


foto

Nielimitowany internet mobilny - LTE bez limitu - gdzie...
2020-12-02 10:24:49 Kategoria:

Pełna swoboda, duża niezależność i stały dostęp do sieci w dowolnym miejscu - Internet mobilny bez limitu to doskonały wybór zarówno do domu, jak i do biura. Jeszcze...

więcej »
foto

Wśród gąszcza tłumaczeń staramy się wyróżnić...
2020-12-01 10:41:27 Kategoria:

Wśród gąszcza tłumaczeń staramy się wyróżnić jakością i naszą pasją…. Żyjemy w dynamicznie zmieniających się czasach, w świecie informacji, w erze Internetu,...

więcej »
foto

Hity w sezonie jesień-zima!
2020-11-30 11:18:45 Kategoria:

Każdy sezon przynosi nam pewne nowości w modzie. Niektóre się powtarzają w nieco odświeżonym wydaniu, inne natomiast dopiero torują sobie drogę. Te na jesień-zimę są...

więcej »
foto

Zanzibar, Tanzania czy Mauritius? – Egzotyczne i...
2020-11-27 12:19:38 Kategoria:

Poszukujesz pięknych wakacji w tropikalnej scenerii i z dala od tłumów? Marzysz o ciepłej wodzie i kąpielach w krystalicznych wodach Oceanu Indyjskiego? Śnisz o ucieczce...

więcej »
foto

Nowy punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19 na...
2020-11-27 12:12:24 Kategoria:

23 listopada Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. uruchomiło punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19.

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.12

Koncert LIVE zespołu VIBRANT już 4 grudnia!

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.12

Siedlce: X Męski Różaniec

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.12

Mikołajkowa akcja łukowskiego klubu „Ostoja”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12 11:00

II Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką w formie wirtualnej

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Mikołajki z Renatą Piątkowską

więcej »
9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Najnowsze Informacje