R E K L A M A


KOŚCIÓŁ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

6 czerwca - Święty Norbert, arcybiskup Magdeburga, założyciel zakonu norbertanów
2011-06-06 08:13:05 Artykuł czytany 2613 razy


Urodził się około 1080 r. w Xanten, w Nadrenii. Jego ojciec, Heribert, książę Gennep, był spokrewniony z niemiecką rodziną cesarską, a matka, Hadwiga (Jadwiga), była potomkinią starożytnego rodu Lorraine.


Po święceniach subdiakonatu został kanonikiem w Xanten. Wkrótce potem ściągnięto go na dwór arcybiskupa Kolonii Fryderyka II, a następnie cesarza Henryka V, gdzie pełnił funkcję jałmużnika. Odrzucił ofertę objęcia biskupstwa - wolał bowiem prowadzić życie świeckie.

W 1115 r., podczas burzy, omal nie zginął od pioruna - dopiero po godzinie odzyskał przytomność. Wydarzenie to spowodowało diametralną zmianę w Norbercie. Porzucił życie dworskie i wstąpił do benedyktynów podejmując pokutę. Powierzył się kierownictwu duchowemu przeora Siegburga, Cono. Z wdzięczności ufundował benedyktynom klasztor Furstenberg, oddając na jego rzecz część swoich posiadłości.

Święceń kapłańskich udzielił mu biskup Kolonii. Mszę prymicyjną odprawił w Xanten a kazanie poświęcił przejściowemu charakterowi dóbr i przyjemności ziemskich oraz obowiązkom człowieka względem Boga. Bezkompromisowością naraził się paru młodym klerykom, którzy posunęli się do oplucia Norberta, a ten ze spokojem zniósł zniewagę. Na synodzie w Fritzlar został przez zakonników w Xanteen, oburzonych ascetyzmem wskazań Norberta, oskarżony o nowatorstwo, w rezultacie czego zrezygnował z wszelkich stanowisk, pozbył się reszty posiadłości i całą własność rozdał ubogim pozostawiając sobie tylko rzeczy niezbędne dla celebracji Mszy świętej.

Boso, po drodze żebrząc o chleb, dotarł do St. Giles w Langwedocji, gdzie spotkał się z papieżem Gelazym. Gelazy dozwolił Norbertowi na głoszenie kazań w dowolnym miejscu, gdzie skierować go miała Opatrzność. Zaczął pracować jako wędrowny kaznodzieja.

Po śmierci Gelazego Norbert spotkał się w 1119 r. z jego następcą, Kalikstem II, na synodzie w Rheims. Papież i biskup Laon, Bartłomiej, poprosili Norberta o założenie nowego zgromadzenia zakonnego w diecezji Laon, by jego nauki znalazły następców. Norbert wybrał bezludną dolinę, w kształcie krzyża, w lasach Coucy, nazywającą się Premontre. Tam zgromadził pierwszych uczniów i powołał zakon Kanoników Regularnych Ścisłej Obserwy (premonstratensów - norbertanów). Początkowo zakonnicy żyli w szałasach z drewna i gliny, otaczających kaplicę św. Jana Chrzciciela, według reguły św. Augustyna. Szybko jednak wznieśli kościół i klasztor. W Kolonii, w poszukiwaniu relikwii dla swego zgromadzenia, Norbert otrzymać miał w wizji znaki, gdzie szczątki św. Urszuli i św. Gedeona miały się znajdować.

Wkrótce w Westfalii, w zamkach przekazanych przez miejscowego księcia, powstał drugi dom zakonny. W Szampanii natomiast założył pierwszy w historii zakon tercjarski (trzeci zakon norbertanów), składający się także z osób świeckich. Na podobieństwo klasztoru w Premontre powstał też klasztor żeński.

 Na prośbę biskupa Cambrai udał się następnie do dzisiejszej Belgii (Antwerpia), gdzie rozprzestrzeniała się herezja Tanchelina (tzw. sakramentarianie), nakazująca m. in., profanowanie Najświętszego Sakramentu. Udało mu się powstrzymać szerzenie się błędnych nauk na tyle, że odzyskano skradzione i sprofanowane naczynia liturgiczne, jak również - w stanie nienaruszonym - sprofanowane Hostie. Do Norberta zaś przylgnęło zaszczytne miano Apostoła Antwerpii. Do dziś pokonanie herezji jest wspominane i czczone w Mechelin.

Szybko powstawały nowe domy zakonne (m.in. w Laon, Liege, Antwerpii, Varlar, etc.) W 1126 r. papież Honoriusz II wydał bullę założycielską nowego zakonu (norbertanów), zatwierdzając w ten sposób powstałe dzieła.

Zaangażował się po stronie papieża Innocentego II w jego zmaganiach z anty-papieżem Anakletem (Pietro di Leoni). Mimo słabnącego zdrowia udał się z Lotarem III w 1133 r. do Rzymu, gdzie król został koronowany przez Innocentego II na cesarza. Po powrocie służył cesarzowi radą jako kanclerz Rzeszy, ale na początku 1134 r. poczuł się na tyle źle, że zawieziono go do Magdeburga.  Zmarł po Pięćdziesiątnicy.
Pochowano go w klasztorze norbertanów w Magdeburgu. W 1627 relikwie świętego przeniesiono z Magdeburga, ówcześnie w rękach protestantów, do klasztoru w Strahovie, przedmieścia Pragi. Tam Norbert został obwołany patronem i protektorem Bohemii.

Kanonizowany został w 1582 r. przez Grzegorza XIII, a jego kult na cały kościół rozszerzył Klemens X.
Norbertanki założyły w Polsce pierwszy klasztor na Zwierzyńcu w Krakowie w 1162 roku. W 1193 Celestyn III przejął nowo zorganizowany klasztor norbertanek w Strzelnie pw. Najświętszej Marii Panny, pod opiekę Stolicy Apostolskiej.

Jest patronem Pragi, zakonu norbertanów, sióstr norbertynek oraz wszystkich wspólnot jego imienia. Zakon norbertanów wydał kilku świętych i błogosławionych, w tym Polkę, bł. Bronisławę oraz Sługa Boża s. Emilia Podoska.
W ikonografii ukazywany jest św. Norbert w stroju biskupim, w mitrze, z krzyżem w dłoni. Jego atrybutami m. in. są: anioł z mitrą, diabeł u stóp, gałązka palmy, kielich, model kościoła, monstrancja.
Modlitwa: Boże, Ty sprawiłeś, ze święty Norbert, biskup, odznaczał się w służbie Kościoła duchem modlitwy i pasterską gorliwością, daj, aby lud Twój, za jego wstawiennictwem cieszył się pasterzami według Serca Twojego Syna, a naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen

Źródło:
www.swzygmunt.knc.pl
www.brewiarz.pl
www.norbertanki.w.krakow.pl

MC [ja]
wykop


 

foto

Caritas Diecezji Siedleckiej pomaga obywatelom Ukrainy
2022-07-16 11:54:37 Kategoria: Kościół dla Ukrainy

Rosyjskie wojska od kilku miesięcy prowadzą zmasowane działania wojenne na terenie Ukrainy. Sytuacja ukraińskich rodzin oraz ich życie jest bardzo zagrożone. Tysiące...

więcej »

Liturgia Dnia


foto

Misje Ewangelizacyjne w parafii w Borowiu
2022-11-16 12:20:51 Kategoria: Misje Ewangelizacyjne

Od niedzieli w parafii Trójcy Świętej w Borowiu trwają Jubileuszowe Misje Święte. Nauki misyjne głosi ks. Tomasz Bieliński a wspomaga go wspólnota Szkoły Nowej...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje