R E K L A M AWŁODAWA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście w Kiriat Motzkin
2020-01-27 16:11:42 Artykuł czytany 70 razy


Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński wziął udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, które odbyły się 27 stycznia 2020 roku w izraelskim mieście Kiriat Motzkin. W tym szczególnym wydarzeniu towarzyszyła Mu delegacja nauczycieli z włodawskich szkół podstawowych.


Przemawiając do uczestników uroczystości Burmistrz Włodawy podkreślał jak ważna jest troska i pamięć o wspólnej historii.

- Holokaust był jedną z najtragiczniejszych zbrodni wobec ludzkości. Pamięć o tych, którzy zginęli powinna nas łączyć, nie dzielić. To nasza wspólna historia. Pamiętajmy, że Polska ma najwięcej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata mimo surowych kar, z karą śmierci włącznie, grożących za pomaganie Żydom. Dlatego przez tą okropną zbrodnię oba narody powinny o sobie pamiętać, współpracować ze sobą i tym samym czcić pamięć tych, których już dzisiaj z nami nie ma – apelował W. Muszyński.
W trakcie uroczystości burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński złożył wieniec pod pomnikiem Pamięci o Holokauście. Była to również okazja do spotkania z potomkami włodawskich Żydów.

Wizyta delegacji z Włodawy w Izraelu i udział w uroczystościach to efekt porozumienie o współpracy pomiędzy miastami Włodawa i Kiriat Motzkin i zaproszenia na obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście przesłanego przez  Haim Zuri burmistrza Kiriat Motzkin.

Przypomnijmy. Podpisane w 2016 roku porozumienie między Włodawą i Kiriat Motzkin przewiduje współpracę w wielu dziedzinach. Szczególny nacisk kładzie na kooperację w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa. Zakłada również wymianę doświadczeń w obszarze edukacji poprzez wymianę młodzieży i wizyty robocze. Umowa ułatwia nawiązywanie i zacieśnianie kontaktów pomiędzy podmiotami gospodarczymi obu miast. Współpraca partnerska realizowana jestz udziałem lokalnych organizacji i stowarzyszeń.


Pełny tekst przemówienia burmistrza Włodawy:


Szanowni Państwo

Holokaust to jedna z najtragiczniejszych kart w  historii całego świata. To co podczas II wojny światowej uczyniły hitlerowskie Niemcy, było barbarzyństwem na niespotykaną wcześniej skalę. Życie straciło miliony ludzi. W holokauście zginęło ok 6 mln polskich obywateli, w tym połowa to byli Żydzi, dlatego tak ważne jest abyśmy wspólnie ze stroną izraelską czcili pamięć ofiar Holokaustu. Dlatego w tym miejscu bardzo dziękuję burmistrzowi miasta Kirjat Motzkin Panu Haim Zuri oraz dr Lei Ganor za zaproszenie. To dla mnie ogromny zaszczyt, że wspólnie z nauczycielami  z Włodawy możemy uczestniczyć w tej uroczystości. Włodawa to miasto partnerskie Kirjat Motzkin, miasto gdzie do dzisiaj zachowały się trzy wspaniałe synagogi teraz pięknie odrestaurowane. Miiasto gdzie co rocznie we wrześniu odbywa się Festiwal Trzech Kultur, bo Włodawa to miasto trzech kultur,. Przed wojną żyli obok siebie chrześcijanie, prawosławni oraz Żydzi. Żyli ze sobą w zgodzie jak sąsiedzi, dobrze współpracowali. Dlatego tak ważne jest aby o tym pamiętać i mówić. Kultura Polska i Żydowska jest nierozerwalnie ze sobą związana, również pamięć o holokauście jest naszą wspólną pamięcią narodową. To przede wszystkim Żydzi i Polacy ucierpieli najwięcej podczas II wojny światowej. Należy o tym pamiętać i mówić, żeby nikt tej historii nie próbował zmieniać. A są tacy, którzy próbują.

Holokaust miał swoje oblicze również we Włodawie. Powstało włodawskie getto, a nieopodal w Sobiborze w hitlerowskim obozie zagłady zginęło prawie 200 tys ludzi. Nie zapominamy o nich, każdego roku 14 października  w rocznicę wybuchu powstania więźniów w Sobiborze, organizujemy Sobiborski Bieg Pamięci. Trasa biegnie od bram byłego obozu zagłady do centrum  Włodawy, gdzie było getto,  drogą którą Naziści prowadzili Żydów na rzeź.
W tym roku w październiku w Sobiborze planowane jest oddanie nowego muzeum, upamiętniające więźniów,  którzy zginęli w tym nazistowskim obozie zagłady.

Szanowni Państwo
Holokaust był jedną z najtragiczniejszych zbrodni wobec ludzkości. Pamięć o tych, którzy zginęli powinna nas łączyć, nie dzielić. To nasza wspólna historia. Pamiętajmy, że Polska ma najwięcej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata mimo surowych kar, z karą śmierci włącznie, grożących za pomaganie Żydom. Dlatego przez tą okropną zbrodnię oba narody powinny o sobie pamiętać, współpracować ze sobą i tym samym czcić pamięć tych, których już dzisiaj z nami nie ma.

Cześć ich pamięci.

Inf. pras.
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.REKLAMA
foto

Wszystko o EKUZ
2020-04-08 13:41:30 Kategoria:

Wybierasz się w podróż za granicę i chcesz się przygotować na każdą ewentualność? Zanim wyruszysz, zadbaj o wszelkie formalności – łącznie z uzyskanie karty EKUZ....

więcej »
foto

Materac, na którym naprawdę się wyśpisz
2020-04-06 10:39:40 Kategoria:

„Materac, to materac.” Większość ludzi kieruje się przy wyborze materaca tą prostą dewizą. Niestety. Dlaczego niestety? A dlatego, że około 30% naszego całego...

więcej »
foto

Obierz kurs na słoneczną Hiszpanię!
2020-04-06 10:20:00 Kategoria:

Nie ma lepszego sposobu nauki obcego języka, jak intensywny kurs wyjazdowy. Jeśli pragniesz poprawić swój angielski, koniecznie odwiedź Wielką Brytanię. Gdy marzysz o...

więcej »
foto

Podziel się dobrem
2020-04-02 13:00:14 Kategoria:

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa, pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Centrum czekają na Twoją pomoc. Zapraszamy do współpracy osoby wykonujące zawody medyczne.

więcej »

Włodawa

w lewoKwiecień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

9 kwietnia, radiowe audycje czwartkowe
2020-04-08 12:52:00 Kategoria:

W Wiekli Czwartek 9 kwietnia Katolickie Radio Podlasie przygotowało dla państwa:

więcej »


Kondolencje

Najnowsze Informacje