Zdrowie i uroda

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nie spal swoich płuc – żyj bez POChP
2018-03-21 14:02:51 Artykuł czytany 660 razy


Palenie tytoniu jest bardzo szkodliwym nałogiem, który wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Najbardziej destrukcyjnie wpływa jednak bezpośrednio na płuca – może doprowadzić m.in. do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).


Skutki palenia są zatrważające, dym papierosowy odpowiada za niemal 90% wszystkich przypadków zachorowań na POChP. Najlepiej nigdy nie zapalać pierwszego papierosa, bo to on może być początkiem uzależnienia, z którym trudno się potem rozstać.   Jednak zawsze warto walczyć, tylko w jaki sposób?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje - palenie tytoniu zabija rocznie ponad 7 mln ludzi na świecie! Wśród ofiar chorób wywołanych przez toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym są nie tylko osoby, które zaciągają się nim bezpośrednio. Osoby z najbliższego otoczenia palacza, są również narażone na wydychanie dymu, który zawiera  niebezpieczne dla zdrowia  substancje takie jak: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan.

Na liście śmiertelnych chorób, do których prowadzi palenie tytoniu oprócz raka płuc, przełyku, krtani czy trzustki, znajdują się także przewlekłe choroby płuc, w tym POChP. Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, prowadzące do  nieodwracalnego zwężenia oskrzeli, co skutkuje znacznym ograniczeniem przepływu powietrza przez płuca. Z czasem dochodzi do tzw. inwalidztwa oddechowego.

„Życie chorych na POChP wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu na wielu płaszczyznach. Podstawowym problemem są trudności z oddychaniem, wydychanie powietrza wymaga od chorych dużo energii i wysiłku. Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Z powodu niskiej świadomości, pacjenci często zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. 75% chorych Polaków żyje w nieświadomości, lekceważąc pierwsze objawy POChP. Profilaktyczne wykonywanie badań zmniejsza ryzyko niezauważenia niespecyficznych objawów często mylonych ze słabą kondycją organizmu” – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc nieustannie zajmuje wysokie miejsce w rankingu chorób nieuleczalnych i śmiertelnych – co godzinę z powodu POChP umierają dwie osoby.  Zapobieganie chorobie pozornie nie jest trudne. Jednym z głównych czynników mających znaczenie dla zdrowia i utrzymania dobrej kondycji płuc jest całkowite zaprzestanie palenia tytoniu. Warto pamiętać, że POChP rozwija się powoli i niepostrzeżenie, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Bardzo ważne jest jak najszybsze zerwanie z nałogiem palenia, zanim wystąpią  objawy takie jak kaszel, zadyszka, odkrztuszanie plwociny. Objawy te nie są niepokojące i zazwyczaj są przez chorego bagatelizowane.
Jak trudno jest rzucić palenie, wie każdy, kto boryka się z tym nałogiem. Zerwanie z nim jest jednak możliwe. Eksperci kampanii Płuca Polski podkreślają, że, jak przy każdym uzależnieniu, najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z istniejącego problemu. Konieczne jest uświadomienie sobie ogromu szkód, które palenie wyrządza zdrowiu. Warto porozmawiać o tym z lekarzem pierwszego kontaktu bądź psychologiem. Lekarz jest podstawowym sprzymierzeńcem w walce z nałogiem, należy być otwartym na jego porady. Wsparcie bliskich, przyjaciół oraz rodziny w procesie rzucania palenia jest nieocenione.
Rzucenie palenia wiąże się również z poprawą komfortu codziennego życia, przede wszystkim z poprawą wydolności fizycznej i ogólnego samopoczucia. Co ciekawe, poprawia się również poczucie smaku i węch. Rzucenie palenia opóźnia proces starzenie się skóry,  powstawania zmarszczek, polepsza kolor skóry nadając jej zdrowszy wygląd.

Dla niektórych osób nałóg nie jest łatwy do przezwyciężenia. Czasami wymaga to wielu prób, ale nie należy się zniechęcać niepowodzeniami i znów podjąć wysiłek.  Każda kolejna próba – to większa szansa na sukces. Powrót do nałogu to nie wina pacjenta lub lekarza – to po prostu nawrót choroby, z którą trzeba dalej walczyć. Zerwanie z nałogiem palenia tytoniu jest najskuteczniejszą metodą  zapobiegnia POChP i o tym powinni pamiętać wszyscy Ci, którzy chcą mieć zdrowe płuca.



[ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje