Diecezja siedlecka

Radiowa Niedziela 1 grudnia

29
lis 2024

W niedzielę, 1 grudnia kapłani pracujący w Katolickim Radiu Podlasie, w ramach Radiowej Niedzieli, odwiedzą dwie parafie diecezji siedleckiej. Będą to parafie: Św. Mikołaja Biskupa w Krześlinie i Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Poizdowie.

Proboszczem parafii Św. Mikołaja Biskupa w Krześlinie jest ks. Wojciech Stefaniuk. Pierwszy kościół datowany jest na XVI w. Obecny kościół parafialny wybudowano w latach 1730-1740 i przekazano Ojcom Dominikanom. Od 1743 r. pieczę na parafią pełnili Ojcowie Bernardyni. Rząd rosyjski zamknął klasztor w 1864 r. Parafię erygowano w 1910 r. z terenu parafii suchożebrskiej.

Proboszczem parafii Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Poizdowie jest ks. Adam Pietrusik. Kościół murowany wybudowano w latach 1985-1987 dzięki zaangażowaniu ks. Mariana Podstawki oraz parafian. W 1988 r. erygowano parafię.

Homilie w parafii Św. Mikołaja Biskupa w Krześlinie wygłosi ks. Paweł Broński, a w parafii Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Poizdowie – ks. Grzegorz Suwała.


Podczas Radiowej Niedzieli będą sprzedawane książki



Przekroczyć siebie






„Przekroczyć siebie” to bardzo autentyczna podróż w głąb siebie. Autentyczna, bo oparta na osobistych doświadczeniach drogi wiary autora, holenderskiego księdza Henriego Nouwen’a, w którego dorobku można znaleźć wiele bestsellerowych książek o duchowości chrześcijańskiej.


Ks. Kazimierz Matwiejuk - Trudne pytania, pewne odpowiedzi








Błogosławić Mnie będą wszystkie pokolenia



Kodeń, Leśna, Orchówek, Parczew, ale także Mokobody, Goźlin, Górki, Radzyń i jedenaście kolejnych parafii diecezji siedleckiej… Co łączy je wszystkie? Wielka miłość do Matki Bożej – wszystkie one stanowią miejsca kultu maryjnego na mapie Podlasia. Ks. prał. dr Zbigniew Sobolewski, autor licznych i cenionych publikacji, zaprasza czytelników do przeżycia niezwykłej duchowej drogi śladami pobożności maryjnej, którą od pokoleń żywią mieszkańcy Diecezji Siedleckiej.


Niesamowite życie świętej Rity




Niesamowite życie świętej Rity autorstwa Beaty Cechowskiej -Atay ilustrowanej przez Agatę Eldring.

Czy Twoje dziecko marzy o historiach pełnych odwagi, miłości i nadziei? Poznaj książkę, która przeniesie najmłodszych czytelników w świat inspirującej opowieści o kobiecie, która nigdy się nie poddawała! Święta Rita, patronka spraw beznadziejnych, pokaże dzieciom, jak stawiać czoła trudnym, codziennym wyzwaniom i wierzyć, że z Bożą pomocą niemożliwe staje się możliwe!

Dzięki przystępnemu językowi młodsi czytelnicy mogą z łatwością zrozumieć treść i głębokie przesłanie tej historii. Ilustracje, pełne barw i szczegółów, ukazują postać Świętej Rity - od jej dzieciństwa w malutkim włoskim miasteczku, przez trudne momenty jej życia, aż po niezwykłe wydarzenia, które doprowadziły do wyniesienia jej na ołtarze.

Książka ma na celu nie tylko przybliżyć dzieciom postać Świętej Rity, ale także zachęcić je do refleksji nad wartościami takimi jak empatia, wytrwałość, przebaczenie i nadzieja w trudnych sytuacjach. Poznając życie św. Rity, dzieci uczą się, że w każdej chwili trzeba zaufać Bogu i wierzyć, że nawet najbardziej skomplikowane problemy mają swoje dobre rozwiązanie. Książka jest idealna do wspólnego czytania z rodzicami, jak i samodzielnej lektury. Zawarta w niej historia z pewnością pozostanie w sercu najmłodszych czytelników na długie lata.





Narodziny Klekotka




Jak młody bocian, po powrocie wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami Słońca do Polski, odbudował gniazdo? Jak poznał piękną bocianicę? Jak stworzyli pełną miłości rodzinę? Z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć? Czy udało im się uratować swoje dzieci, którym już pod skorupką jajka groziło niebezpieczeństwo? Jak wreszcie rozwijał się mały Klekotek, który bardzo szybko zaczął psocić? Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po Narodziny Klekotka – pierwszą z serii przygód rezolutnego bociana.



Marek Balon - "Święty Andrzej Bobola. Patron Polski"



W 2002 roku papież Jan Paweł II zaliczył św. Andrzeja Bobolę w poczet głównych patronów Polski, podkreślając w ten sposób jego znaczącą rolę w dziejach naszej ojczyzny i narodu. Życie, męczeństwo i kult tego świętego w sposób szczególny symbolizowało bowiem to wszystko, co katolicki naród polski musiał wycierpieć w ciągu ostatnich kilku wieków. Dlatego chyba też ów niezłomny męczennik stał się tak bliski polskim wiernym uznającym w nim patrona ojczyzny na długo przed oficjalną decyzją papieską.
W dzisiejszych czasach, w obliczy wojny za naszymi granicami, Polsce szczególnie potrzeba wzorów patriotyzmu dla przyszłych pokoleń. Ten bogato ilustrowany album prezentujący życie, męczeństwo i świadectwo kultu św. Andrzeja Boboli z pewnością pomoże w promocji tego męczennika i opiekuna Polski. Zadbajmy, by świadectwo świętego niosło się po kraju, budując postawy wierności Bogu i ojczyźnie.



Zwykłe niezwykłe wstawiennictwo Męczenników Podlaskich




Książka jest zapisem audycji, autorstwa ks. Pawła Brońskiego, które były emitowane na antenie Katolickiego Radia Podlasie w 2021 r. podczas nowenny przed 25. rocznicą beatyfikacji Męczenników Podlaskich i zawiera ponad 30 autentycznych świadectw osób świeckich i duchownych, które doświadczyły nadprzyrodzonej łaski od Boga, dzięki orędownictwu Męczenników. Wiele z tych świadectw potwierdzono dokumentacją medyczną, zdeponowaną w Sanktuarium w Pratulinie.
Książkę opatrzył wstępem kustosz Sanktuarium ks. kan. Jacek Guz, a oprócz poruszających świadectw w publikacji znalazł się dodatek muzyczny, zawierający nuty i tekst pieśni ks. Pawła Brońskiego pt.: „Męczenników jasny wzór”, wyróżnionej w Diecezjalnym Konkursie Kompozytorskim w 2021 roku.
Pozycja została przygotowana z myślą o obchodach 150. rocznicy męczeństwa Unitów z Pratulina, która przypada 24 stycznia 2024 r.



Święci opiekunowie w cierpieniu. Duchowe wsparcie dla chorych


Człowiek, który dźwiga krzyż choroby, może odnaleźć zbawczy sens swojego cierpienia jedynie w łączności z krzyżem Chrystusa, bo to „w Jego ranach jest nasze zdrowie”. Szczególną pomocą na tej drodze jest orędownictwo Maryi, wzywanej jako „Uzdrowienie chorych”, oraz świętych, a także osobista i wspólnotowa modlitwa, zwłaszcza umocnienie przez przyjęcie sakramentu namaszczenia chorych.

Poradnik i modlitewnik przygotowany z myślą o osobach chorych, ich rodzinach, bliskich zawiera:
wskazówki pozwalające zrozumieć krzyż choroby i stanowiące wsparcie duchowe;
szczegółowe omówienie sakramentu namaszczenia chorych;
rozbudowaną część modlitewną do indywidualnych rozważań;
rachunek sumienia oparzony imprimatur Kościoła Katolickiego.


Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy



Ostatnie rozmowy to publikacja będąca swoistym testamentem papieża Benedykta XVI. W pierwotnym zamyśle odchodzącego z urzędu Ojca Świętego ten wywiad miał się stać ostatnim przesłaniem, które winno trafić do wiernych po jego śmierci.

Benedykt XVI po wielu przemyśleniach postanowił, że w tak obszernej formie po raz ostatni zabierze publicznie głos. Współautorem publikacji nie mógł zostać nikt inny, jak tylko Peter Seewald, autor jego wcześniejszych bestsellerowych książek-wywiadów, najbardziej zaufany biograf Ojca Świętego, przed którym ten nie wahał się odkrywać sekrety. Emerytowany papież mówi wprost o powodach rezygnacji, kluczowych momentach swojego pontyfikatu, o konklawe i swoim następcy – Franciszku. Opowiada także o niełatwych i kontrowersyjnych wydarzeniach, które miały miejsce, gdy zasiadał na tronie Piotrowym, między innymi o aferze Vatileaks, trudnych reformach Kurii Rzymskiej i lobby gejowskim w Kościele. Ojciec Święty nigdy wcześniej nie mówił również w sposób tak osobisty o swojej wierze, współczesnych wyzwaniach chrześcijaństwa i przyszłości Kościoła. Zachęcamy do pochylenia się nad ostatnim słowem, jakie kieruje do nas następca św. Piotra – papież Benedykt XVI, jeden z największych teologów i myślicieli naszych czasów.

* * *
Peter Seewald , ur. w 1954 r., był dziennikarzem gazet „Spiegel”, „Stern” i magazynu „Magazin der Süddeutschen Zeitung”. Jako publicysta przez ponad dwadzieścia lat towarzyszył kard. Josephowi Ratzingerowi/Benedyktowi XVI. Rozmowy, które prowadzili i które ukazały się w formie książek: Sól ziemi, Bóg i świat oraz Światłość świata, wszystkie bez wyjątku stały się bestsellerami na całym świecie. W 2009 r. Peter Seewald opublikował jeszcze jeden światowy bestseller: Jezus Chrystus. Biografia



Rodzina Ulmów



Wyniesienie na ołtarze całej rodziny: Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, w tym nienarodzonego, było wydarzeniem bezprecedensowym. Ci bohaterowie codzienności z pierwszej połowy XX wieku pozostawili po sobie świadectwo pięknego, ewangelicznego życia. Losy rodziny Ulmów zestawione zostały ze scenami tajemnic różańcowych, co przekłada się na wspaniałe świadectwo tego, jak można w naszych rodzinach wypełniać przykazanie miłości Boga i człowieka. Niniejsza książka jest doskonałą inspiracją do realizacji prawd ewangelicznych w naszych domach. Na nowo odkrywa przed nami modlitwę różańcową, która nabiera realnego wymiaru, a sceny z życia świętej rodziny znajdują odbicie w obecnym świecie.



Gdy przychodzą dusze



Zmarli ukazują się żyjącym, a dusza ludzka jest nieśmiertelna. Z tymi prawdami zetknęliśmy się już niejeden raz. Tajemnicą pozostaje jednak, w jakim celu zmarli ukazują się nam, żyjącym? Czy każdy może doświadczyć obecności dusz z zaświatów? W końcu, kim są zmarli, którzy się nam objawiają?
Książka Gdy przychodzą dusze. Tajemnica świętych obcowania próbuje odpowiedzieć na te i inne pytania, przedstawiając poruszające historie świadków objawień. Opisane w niej świadectwa wiernych pokazują, że dusze zmarłych nie tylko przenikają do świata żywych, prosząc o modlitwę, ale także przestrzegają nas przed niebezpieczeństwami, a nawet... ratują nam życie.


Rodzina Bogiem silna




Rodzina to ten pierwszy i często najważniejszy obszar, gdzie kształtowane są nasze sumienia, moralność oraz religijność. Wydaje się, że w dzisiejszych czasach prawdziwego kryzysu podstawowych wartości moralnych i etycznych dom rodzinny jest tym miejscem, w którym nowe pokolenia mają szanse poznać Boga.
Autor z ogromnym zrozumieniem i wnikliwością wskazuje najpoważniejsze zagrożenia czyhające na jedność polskiej rodziny. Bezbłędnie obnaża czynniki niszczące miłość oraz szacunek. Równocześnie podaje szereg bardzo konkretnych i praktycznych rozwiązań, które mają szansę zaowocować budowaniem rodzinnego szczęścia opartego o najwyższe wartości, które mają swoje źródło w Bogu i religii.
Walczmy o przyszłość naszych rodzin i nie pozwólmy, by drobne zaniedbania stały się początkiem kryzysu.
Wpatrzmy się w miłość Chrystusa i wzorem tej miłości budujmy jedność naszych rodzin.



Z ziemi chełmskiej - audiobook




Książka ta, to przejmujące opowiadania o losach Unitów – prostych ludzi, którzy pozostali wierni Chrystusowi, nie tylko w znaczeniu wierności przynależności do Kościoła, ale przede wszystkim dlatego, że nie stawiali oporu złemu; że nie oddawali złem za złe, gotowi byli oddać życie za wiarę. To historie bohaterów narodowych, bowiem Unici bronili także polskości w konfrontacji z carskim zaborcą.

Głosu przy tej produkcji użyczył Dariusz Kowalski – pochodzący z Siemiatycz aktor teatralny, filmowy i dubbingowy.
Widzowie identyfikują jego osobę z rolą cynicznego Janusza Tracza, przedsiębiorczego biznesmena w serialu „Plebania”.


O modlitwie. Medytacje Ojca Świętego




"O modlitwie” to tekst rekolekcji wygłoszonych przez o. Jorge Mario Bergoglio SJ w 1990 roku w La Plata zawiera cenne wskazówki na temat m.in. modlitwy w obecności Boga, modlitwy wstawienniczej i we wspólnocie, samotności przed Bogiem, ograniczeń i słabości modlitwy oraz różnic w modlitwie do Ojca, do Syna lub do Ducha Świętego.

Książka zawiera także praktyczna zachętę do modlitwy: „modlitwę pięciu palców”, która propagował arcybiskup Buenos Aires, obecnie Papież Franciszek. To prosty sposób, dostępny nawet dla dzieci, aby każdego dnia praktykować modlitwę za tych, którzy jej naprawdę potrzebują: za bliskich, za rodziców, nauczycieli, profesorów i katechetów, za przełożonych, sprawujących władze i stanowiących prawa, za pogrążonych w trudnościach, a na końcu – widząc już swoje problemy we właściwej perspektywie – za samych siebie. Warto stosować te metodę i rozpowszechniać ją wśród rodziny i znajomych oraz we wspólnotach. Dodatek stanowią modlitwy wypowiedziane publicznie przez Ojca Świętego.

Papież Franciszek jest człowiekiem wielkiej modlitwy. Jego siłą jest głębokie życie duchowe oraz doświadczenie duchowości ignacjanskiej, praktykowanej przez jezuitów. Oby „szkoła modlitwy” Papieża Franciszka sprawiła, że cała rodzina Kościoła przylgnie jeszcze bardziej do Chrystusa przez modlitwę.



Samuraje Chrystusa




Wydarzenia w Japonii, podczas tzw powstania Shimabary; bunt podziemnej społeczności chrześcijańskiej z dotkniętego ubóstwem regionu przerodziły się w holokaust chrześcijan - mężczyzn, kobiet i dzieci. Samuraje, którzy przystąpili do współwyznawców ponieśli męczeńską śmierć dając świadectwo wiary i najwyższego poświęcenia dla Chrystusa.

Warto poznać historię wydarzeń odległych ale potwierdzających siłę jaką daje nasza wiara - zwłaszcza w kontekście faktu wyniesienia na ołtarze Hieronima Amakusa, znanego również jako Masuda Shiro, charyzmatycznego młodzieńca, przywódcy powstania, który dziś jest w Japonii symbolem poświęcenia życia w imię Jezusa.


"Kwiaty Boga"





Naiwne, puszczalskie, nieodpowiedzialne…? Dlaczego nie zbudowały szczęśliwych, udanych związków, dlaczego nie ustawiły się w życiu zawodowym, dlaczego musiały szukać schronienia u obcych ludzi?

Książka Kwiaty Boga zawiera prawdziwe historie kobiet, które spotykając się na co dzień z pogardą i niezrozumieniem społeczeństwa, są w istocie bohaterkami swojego życia… i życia swoich dzieci; które powstając z popiołów, na własnych barkach udźwignęły ciężar, na jaki wielu boi się nawet spojrzeć.

Ich życie nigdy nie będzie tematem podniosłego filmu, ich twarze nie znajdą się na okładkach gazet. Ten heroizm jest cichy, niepozorny, naznaczony mozolnym stawianiem nogi za nogą w drodze pod górę… i przez to możliwy w życiu każdego z nas.




Małgorzata Kotwica - "Łzy Boga" 



O swojej wierze, modlitwie, relacji z Bogiem i duchowej walce w sposób zadziwiająco szczery i nienarzucający się, opowiadają duchowni, dziennikarze, reżyserzy, aktorzy, a także ludzie, których być może nigdy nie zobaczymy na pierwszych stronach gazet, a których świadectwo tchnie świeżością żywej wiary. Pośród setek artykułów i reportaży, codziennie informujących nas o tragicznych wydarzeniach czy kłótniach polityków, zebrane w książce wywiady pokazują ludzi świadomych tego, kim są i dla kogo żyją, bo swoje życie budują na Chrystusie. Książka to fascynująca duchowa podróż przez ludzkie myśli, wartości, pragnienia, poszukiwania Boga i drugiego człowieka.

Łzy Boga, to zbiór prawdziwych i bardzo trudnych historii, które napisało życie. Nie nastawiaj się na lekką lekturę, którą po przeczytaniu odstawisz na półkę. To pozycja, która zmusza do refleksji, zatrzymania się choć na chwilę. Przejdziesz przez piekło życia opisanych zdarzeń, od pijackich libacji, przemoc w domu rodzinnym, kradzieże, rozboje, poprzez wykorzystywanie seksualne, dochodząc do przestępstwa i kary.
 
Więzienie, miejsce ohydne, brutalne, niemal egzotyczne dla „zwykłego zjadacza chleba”, inny świat, a jednak i tutaj toczy się życie, gdzie samotnie, w cierpieniu i opuszczeniu, z poduszką mokrą od łez wzywa się Boga. Brak rodziny, przyjaciół, kolegów, nikogo, totalna pustka… I do takiego miejsca przychodzi sam Jezus, dając miłość i nadzieję.
 
I tak oto ci, którym udało się wejść na drogę Prawdy, pomimo murów więziennych, stają się wolni. Ciało można zamknąć, ale duszy nie da się uwięzić. Napisane historie to nie tylko fakty, to przede wszystkim cel terapeutyczny. Zmierzenie się z brudami przeszłości daje formę oczyszczenia. Jest refleksją na nowe życie tak, aby lepiej funkcjonować w społeczeństwie, wyzbyć się drażniących nawyków i zacząć wszystko od nowa.




Ekskluzywny żebrak, czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze



Kim jest ekskluzywny żebrak i dlaczego ks. Jan tak siebie nazywa? Piękna pozycja, jedna z ostatnich, jaka ukazała się na rynku wydawniczym. Ks. Jan znany jest z bardzo prostego przekazu ewangelicznego - którego można doświadczyć z serwisów internetowych. Teraz w wersji papierowej - wszystko co najważniejsze - zostało dokładnie spisane i autoryzowane przez ks. Jana.

Ks. Jan Kaczkowski - wybitny bioetyk, wielka osobowość polskiego Kościoła. Nietypowy i kontrowersyjny, łamiący stereotypy, człowiek o wielkim sercu i otwartym umyśle. Chorował na glejaka mózgu i był dyrektorem Puckiego Hospicjum. Sam o sobie mówił, że jest "onkocelebrytą". Jego trudne doświadczenia sprawiły, że stał się pogodnym specjalistą od śmierci, cierpienia i spraw ostatecznych, ale także życia "na pełnej petardzie".




Przewodnik Zelatora



Przewodnik zelatora, przygotowany przez ks. prof. Kazimierza Matwiejuka, jest bardzo pożyteczną pomocą nie tylko dla zelatorów. Zaproponowany układ modlitewnika sprawia, że w modlitwie różańcowej, w poszczególnych okresach roku liturgicznego, są kontemplowane najważniejsze czyny zbawcze Chrystusa.
Modlitewnik napisany dużą czcionką. W przewodniku znajduje się m.in. różaniec za zmarłych.





Tajemniczy święty z dalekiego Libanu - św. Szarbel




Niezwykły święty i jego wierny przyjaciel
Książka opowiada o życiu św. Szarbela - libańskiego mnicha z długą, białą brodą i kapturem głęboko naciągniętym na oczy. Po ludzku mówiąc - dziwak, a w oczach bożych - mocarz. Książka napisana jest prostym, komunikatywnym językiem, a ubogacają ją humorystyczne komentarze pajączka Kosmatka. Kolorowe ilustracje pozwolą dziecku głębiej przeżyć historię świętego z Libanu.



Niezwykła historia Księdza Dolindo



"Jezu Ty się tym zajmij..." Tę modlitwę - akt zawierzenia zna dzisiaj niemal cały świat. Tym, który ją oznajmił światu był Sługa Boży - ks. Dolindo Ruotolo. Ta książeczka to pierwsza w Polsce ilustrowana historia jego życia przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Ozdobiona pięknymi ilustracjami zapoznaje dzieci z tą niezwykłą postacią. Czyta się jednym tchem!

W czasie Radiowej Niedzieli będzie można zakupić różańce, ręcznie robione przez Siostry Benedyktynki od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu, zwane Sakramentkami. Proboszczem parafii Nawiedzenia NMP w Seroczynie jest ks. kan. Bogdan Potapczuk. Pierwszy kościół drewniany wybudowano w 1547 r. Jego fundatorem był Stanisław Głoskowski, właściciela Seroczyna. Budowę kolejnej świątyni rozpoczął w 1728 r. Karol Oborski, kasztelan bracławski, a zakończył w 1770 r. Ignacy Cieszkowski, kasztelan liwski. Obecną świątynię parafialną murowaną wzniesiono w latach 1909-1914 z inicjatywy ks. Michała Beneta oraz parafian.
Homilie w parafii Nawiedzenia NMP w Seroczynie wygłosi ks. Paweł Broński.



0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.