Fundamentalna rola okien w budowaniu domowego komfortu

Archiwum Pt. 24.03.2023 07:42:44
24
mar 2023

XXI wiek stawia przed nami wiele wyzwań. Żeby im sprostać, musimy zacząć dokonywać świadomych, przemyślanych wyborów, również, a może przede wszystkim w dostosowywaniu najbliższej przestrzeni do obecnych warunków klimatycznych i oczekiwań domowników. Chcemy żyć lepiej, móc cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem, a także tworzyć dla siebie i bliskich bezpieczną, wygodną strefę domową. Zmiany zaczynają się tu i teraz. Nie można pozostawać biernym, trzeba zacząć działać aktywnie. Warto przyjrzeć się swojemu otoczeniu i sprawdzić, co można usprawnić, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty. Nie tylko wypatrywać dobrego jutra przez nasze okna, ale zgłębić, jaką rolę odgrywają w poprawie jakości naszego życia. A jest ona zdecydowanie fundamentalna!

W stronę lepszych perspektyw

Wspierając zrównoważone budownictwo, wybieramy odpowiedzialność za przyszłość naszą i kolejnych pokoleń. Współczesne projekty opierają się na zagwarantowaniu jak najlepszej energooszczędności, ekologicznych rozwiązaniach oraz zapewnieniu maksymalnego komfortu i zminimalizowaniu wydatków. Wybór odpowiednich okien wspomaga nasze starania o poprawę jakości życia, jednocześnie dbając o otoczenie. Dziś liczy się nie tylko cena i marka, ale przede wszystkim funkcjonalność, troska o środowisko naturalne i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Jak stworzyć energooszczędną lub pasywną przestrzeń życiową i cieszyć się codziennym komfortem? Muszą zostać spełnione pewne warunki. Idealne docieplenie konstrukcji, skuteczna wentylacja, znakomity bilans termiczny i doskonałe poziomy nasłonecznienia oraz wilgotności, a także pełne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. To absolutna konieczność w budowaniu lepszych perspektyw.

Dobra kondycja domu to dobra kondycja domowników


Jak zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie? Dokonując świadomych wyborów już na etapie projektowania domu i decydowania, jakie materiały zostaną użyte do tworzenia przestrzeni, w której spędzimy nawet 80% życia! To wynik niepozostawiający złudzeń – nasz dobrostan zależy od jakości naszych czterech kątów. Warto zatem zbadać temat i stworzyć przyjazne wnętrze dopasowane do naszych potrzeb, pełne ciepła, słońca, przestronne, a jednocześnie ciche i przytulne. Nurt zrównoważonego budownictwa oferuje nam nowoczesne okna, które cechuje wyjątkowa szczelność, a to pozwala pozytywnie wpłynąć na bilans cieplny i komfort akustyczny domowników.Parametry na straży komfortu


Nowoczesne okna cechuje designerski wygląd i znakomite parametry. Zgodnie z warunkami technicznymi 2021 współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych nie może przekroczyć wartości 0,9 W/m²K oraz 0,8 W/m²K w budownictwie pasywnym.

- OknoPlus z wyprzedzeniem realizuje warunki techniczne dotyczące stolarki okiennej i oferuje użytkownikom produkty, które osiągają znakomity wynik Uw na poziomie 0,7 W/m²K – mówi Mariusz Kudas, ekspert OknoPlus. - Więcej naturalnego światła, doskonały design i lepsze samopoczucie bez wątpienia zapewni innowacyjne okno PCV Morlite. To nie tylko doskonałe połączenie estetyki i funkcjonalności, ale przede wybór, który stanie się strażnikiem spokojnej, domowej codzienności – dodaje.

Szczelne okna zatrzymują ciepło w czterech ścianach, czyli tam, gdzie jego miejsce. Ale należy uważać, żeby nie wpaść w pułapkę hiperszczelności. Jak uniknąć niebezpieczeństw z tym związanych? Trzeba zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Dom musi oddychać

Funkcja doskonałej izolacyjności okien jest niezwykle istotna w dzisiejszych czasach. Nie można jednak zapominać o jeszcze jednym, równie ważnym aspekcie użytkowania przestrzeni – o wentylacji. Żeby nie dopuścić do zawilgocenia pomieszczeń, a co za tym idzie rozwoju pleśni czy grzybów szkodliwych dla zdrowia i życia domowników oraz powodujących niszczenie ścian, trzeba pomóc domowi zwyczajnie… odetchnąć. Jak efektywnie wpuścić do środka świeże powietrze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania? Możemy wyposażyć okno w okucie Comfort. Co zyskamy? Bezpieczeństwo i wygodę podczas wietrzenia mieszkania nawet przez cały dzień!

- Dzięki okuciu Comfort skrzydło można odsunąć od ramy do 6 mm i jest to wartość pozwalająca na optymalną wymianę powietrza przy jednoczesnym bezpiecznym zaryglowaniu – podkreśla Mariusz Kudas, OknoPlus. - Ten sposób pozwala również lepiej chronić przed hałasem niż tradycyjnie uchylone okno.

Duet idealny

Nieco przewrotnie można stwierdzić, że nowoczesne okno, odpowiednio wyposażone, tworzy idealny fundament do lepszego wykorzystywania walorów przestrzeni. Nie tylko energooszczędność stanowi kluczową wartość w XXI wieku, równie ważny jest odpowiedni mikroklimat. Naturalne ciepło i świeże powietrze to znakomicie skomponowany duet, który powinien jak najczęściej gościć w naszych czterech ścianach.