Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kredyty frankowe. Trzeba się śpieszyć, bo teraz sądy są łaskawe
2022-01-28 13:28:21 Artykuł czytany 223 razy


W 2022 roku frakowicze będą w ofensywie wobec banków? Jakie znaczenie będzie miała inflacja dla frankowiczów? Czy pojawiły się jakieś przełomowe wyroki dla poszkodowanych kredytobiorców w 2021 roku?


Jeszcze 2022 rok dobrze się nie zaczął, a już widać, że gospodarka nie będzie rozpieszczała Polaków. Wiele wskazuje na to, że dla większości z nas finansowo będzie to bardzo ciężki rok. Inflacja dopiero się rozpędza. Obecnie wynosi ona 8,1%, ale ekonomiści doskonale zdają sobie sprawę, że wzrost cen dopiero nadejdzie, ponieważ rząd nie podejmuje żadnych faktycznych działań. Tarcze antyinflacyjne, to tylko opóźnianie zapłonu, inflacja wystrzeli w drugiej połowie roku z procy, kiedy sztuczne mechanizmy nie zatamują już wzrostu cen energii i żywności.

Zła sytuacja w gospodarce będzie miała olbrzymie znaczenie dla kredytobiorców-konsumentów, zwłaszcza dla frankowiczów. Ci, oprócz negatywnej sytuacji w gospodarce odczują także wzrost kursu franka szwajcarskiego, ponieważ odpływ walut obcych z polskiego rynku wpłynie na osłabienie złotego względem dolara amerykańskiego i euro.

Wiele mogą jeszcze uratować fundusze europejskie, ale póki co stosunki na linii polski rząd a Komisja Europejska są nienajlepsze.

To wszystko wpłynie na możliwości frankowiczów do bieżącej spłaty kredytów. Jeżeli zacznie im brakować na pokrycie stałych kosztów utrzymania, to będą musieli iść do sądu i walczyć z bankami. A w tym zakresie sytuacja jest coraz bardziej klarowna i pozytywna.
 
70 tysięcy frankowiczów walczy w sądach!

 
Tak! W 2021 roku liczba frankowiczów, którzy zdecydowali się na walkę z bankami wzrosła. Obecnie to już niemal 70 tysięcy spraw. Trzeba zwrócić uwagę, że w 95% spraw frankowicze w I instancji przed sądami wygrywają - mówi Marcin Polewka prezes kancelarii Lextio która specjalizuje się w spotach frankowych.

To wszystko sprawia, że „klimat” do walki dla frankowiczów jest niezwykle korzystny, sprzyjający wręcz. Co prawda Sąd Najwyższy odsunął termin rozpatrzenia zapytania, jakie do niego spłynęło i zwrócił się z wnioskiem o zabranie stanowiska do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ale nie oznacza to wcale, że polskie sądy nie wiedzą co robić. Orzecznictwo polskich sądów w sprawach frankowych jest już co do zasady ujednolicone i coraz mniej kwestii budzi jakieś wątpliwości. Większość orzeczeń, jakie zapadają, kończy się wygraną franowiczów i co istotne – unieważnieniem umowy kredytu frankowego.

Nie bez znaczenia jest również działalność tzw. Wydziału frankowego, czyli XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie, który został powołany 1 kwietnia 2021 roku. Zajmuje się on wyłącznie sprawami frankowymi i skupia sędziów doświadczonych właśnie w tej materii. Właśnie ten wydział w czerwcu 2021 roku wydał bardzo ważną uchwałę – na jej podstawie frankowicze, którzy spłacili kwotę kapitału kredytu powinni zostać przez sąd zwolnieni do końca zakończenia procesu z obowiązku płacenia rat (sygn. akt XXVIII Cz 5/21).

Jest to kluczowe, dla tych z kredytobiorców, którzy już nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań i chcieliby natychmiast zaprzestać spłacania rat. Wówczas dla nich proces może być najszybszym i najskuteczniejszym instrumentem, aby w pełni oficjalnie i na podstawie postanowienia sądowego wstrzymać spiralę zobowiązań.
 
Co daje unieważnienie umowy kredytu?
 
Umowa kredytu frankowego, jeżeli zostanie unieważniona wyrokiem sądu, to jest to najlepsze rozwiązanie dla frankowiczów. Dużo bardziej korzystne niż przewalutowanie. Po pierwsze umowę takiego kredytu ex tunc traktuje się jako niebyłą. Strony są zobowiązane doz wrócenia wzajemnych roszczeń, z tym zastrzeżeniem, że roszczenia banku przedawnił się już dawno –po trzech latach od uruchomienia kredytu. Natomiast kredytobiorca - konsument może rościć sobie prawo o zwrot wszystkich wpłaconych środków przez ostatnie dziesięć lat od dnia przerwania przedawnienia. Najczęściej jest to moment złożenia pozwu przeciwko bankowi, ale może też być to zawezwanie do próby ugodowej lub wszczęcie mediacji.

Unieważnić umowę może sąd wówczas, kiedy uzna, że po usunięciu z umowy kredytu klauzul abuzywnych (niedozwolonych) umowa taka nie może fukcjonować w obrocie gospodarczym.
 
Przewalutowanie umowy frankowej

 
Przewalutowanie umowy frankowej nie jest najlepszym rozwiązaniem – może do niego dojść w dwóch przypadkach: kiedy sąd uzna, że umowa kredytu nawet po odrzuceniu postanowień niedozwolonych może dalej funkcjonować w obrocie prawnym oraz wtedy, gdy frankowicze zdecydują się na mediację.

Przewalutowanie charakteryzuje się tym, że w wielu bankach wygląda nieco inaczej, nie ma w tym przypadku jednolitego orzecznictwa. Według zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego z grudnia 2020 roku przewalutowanie powinno polegać na ustaleniu salda kredytu przy zastosowaniu kursu bądź z dnia uruchomienia bądź tzw. kursu uśrednionego. Przewalutowanie zmienia jedynie sposób oznaczenia salda kredytu na złotówki, co powoduje, że przestaje ono być zależne od kursu franka szwajcarskiego.
 
Ugody frankowe nie dla wszystkich – brak kompleksowych rozwiązań
 
Co prawda największe banki, przede wszystkim Bank PKO BP, zaproponowały frankowiczom ugody zawierane w formie mediacji, ale nadal nie są one rozwiązaniem kompleksowym – systemowym.

Każdy bank oferuje nieco inne warunki mediacji i ugody. Nie wszystkie banki w ogóle chcą rozmawiać z frankowiczami i brną w zaparte. Ich postawa wynika bardzo często z kiepskiej sytuacji finansowej i odwlekania, odkładania problemu.

Także krąg podmiotów, do których skierowane są propozycje ugodowe nie jest adekwatny. Banki co do zasady chcą rozmawiać tylko z tymi frankowiczami – konsumentami, którzy zaciągnęli zobowiązania wyłącznie na cele mieszkaniowe i nadal spłacają kredyt – obecnie jest ich około 460 tysięcy i z roku na rok ich ubywa. Wykluczeni są ci z kredytobiorców, którzy już spłacili cały kredyt.

O ugodach więcej dowiesz się z webinaru który  prowadzi ekspert od finansów osobistych Krzysztof Szymański, spotkanie jest bezpłatne https://finatio.pl/kredyt-frankowy-ugody/

Czy bank może domagać się pieniędzy po wygranej sprawie?

 
Krąży pogłoska, że banki domagają się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału od frankowiczów w przypadku unieważnienia umowy kredytu. To częściowa prawda, a biorąc pod uwagę dane z Wydziału Frankowego, bardziej jest to mit. Do sądów wpłynęło raptem kilka pozwów przeciwko frankowiczom i mają one za zadanie wybadanie gruntu pod przyszłe roszczenia. Jednak sprawą już zajął się Rzecznik Finansowy, bada ją również Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – ich wstępne wnioski dają nadzieję, że banki wycofają się z tej praktyki. Działania banków mają za zadanie zniechęcenie frankowiczów do składania potencjalnych pozwów przeciwko nim.
 
Czy w 2022 roku frankowicze zaszturmują sądy? Wszystko na to wskazuje. Brak systemowego programu ugód i brak zrozumienia przez banki problemu oraz zła sytuacja gospodarcza spowoduje z pewnością, że pozwów przeciwko bankom będzie bardzo wiele w 2022 roku. Zwłaszcza, że od dwóch lat frankowicze gremialnie wręcz wygrywają z bankami.
 
Chcesz, aby pomóc Ci w weryfikacji Twojej umowy frankowej? Skontaktuj się z ekspertami od franków!

wykop
foto

Gastronomia to ciężki kawałek chleba
2022-05-23 15:17:39 Kategoria:

- Borykamy się ze zmianą cen. Tak jak wszyscy. Ceny wzrastają i jest to problem dla nas i klienta - mówi Bożena Polak-Stojanova, właściciel regionalnej restauracji...

więcej »
foto

Grzejniki do domu - pięć najpopularniejszych modeli
2022-05-23 09:51:01 Kategoria:

- Wraz z początkiem zimnej pogody popyt na grzejniki wzrasta. One służą pomocą w poza okresem grzewczym i podczas ciężkich mrozów, gdy centralne ogrzewanie nie zapewnia...

więcej »
foto

Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając fotel do salonu?
2022-05-23 09:29:27 Kategoria:

Marzy Ci się arcywygodne odpoczywanie przy wciągającym serialu? Albo przy lekturze, od której trudno się oderwać? A może po prostu chcesz stworzyć w salonie miejsce, w...

więcej »
foto

Najbardziej wymagające kondycyjnie sporty
2022-05-18 14:19:45 Kategoria:

Nie ma znaczenia, ile czasu spędzasz na ćwiczeniach, ale jak dobrze go wykorzystujesz. Możesz poświęcić wiele godzin na siłowni i nie uzyskać żadnych wyników, ale masz...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

We wtorek przerwa w emisji programu KRP
2022-05-23 18:59:31 Kategoria: Wybierz kategorie

We wtorek 24 maja nastąpi przerwa w emisji programu Katolickiego Radia Podlasie, spowodowana koniecznością konserwacji masztu nadawczego w Chotyczach.

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

KRAJ, 01.05 - 07.05

XIV Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

więcej »
2

POWIAT BIALSKI, 02.05 19:00

Koncert wirtuoza skrzypiec Vadima Brodskiego w Janowie Podl.

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.05

Mecz charytatywny dla Igi

więcej »

GARWOLIN, 03.05

Witaj Majowa Jutrzenko... 3 maja w Garwolinie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.05

Niemen akustycznie

więcej »

GARWOLIN, 03.05

3 maja w Borowiu

więcej »

MIŃSK MAZ., 03.05

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Dobrem

więcej »

WŁODAWA, 03.05

Zaproszenie na obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.05

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w gminie Mielnik

więcej »

ŁOSICE, 03.05

3 maja w Łosicach

więcej »

GARWOLIN, 03.05 10:00

Żelechów: patriotyczno-strażackie uroczystości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.05 10:00

Siedlce: Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.05 11:30

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Białej Podlaskiej

więcej »

MIĘDZYRZEC, 03.05 11:30

3 maja w Międzyrzecu Podlaskim

więcej »
4 5

MIASTO SIEDLCE, 05.05

Zmiana organizacji ruchu w związku z Jarmarkiem Św. Stanisława

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.05

Łuków w nowych barwach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.05

Zmiana organizacji ruchu w związku z Jarmarkiem Św. Stanisława

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.05

Siedlce-zbiórka elektrośmieci

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.05 10:00

XIII Siedlecki Jarmark św. Stanisława

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.05

Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.05

Zmiana organizacji ruchu w związku z Jarmarkiem Św. Stanisława

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.05

Kisielany: Piknik Integracyjny w stylu - Dziki Zachód

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.05

Szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska znowu na parkiecie

więcej »

ŁUKÓW, 07.05

Kino Łuków: seanse po ukraińsku

więcej »

GARWOLIN, 07.05

Wystawa w Galerii Kotłownia

więcej »

ŁUKÓW, 07.05

Łuków: O depresji bez tabu

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.05

Po raz 14. w Mielniku królować będzie korowaj

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.05

Mokobody: Wieczór z Matką Budzieszyńską

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.05 09:30

Kongres Służby Liturgicznej /OGLĄDAJ/

więcej »
8

KRAJ, 08.05 - 15.05

Tydzień Modlitw o Powołania. Orędzie Papieża na 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

więcej »

GARWOLIN, 08.05

Święto 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie

więcej »

PARCZEW, 08.05

Koncert Jana Kondraka w Parczewie

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Kino Łuków: seanse po ukraińsku

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Łuków: Dzień Strażaka

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Pontyfikat Jana Pawła II malowany piaskiem

więcej »

PARCZEW, 08.05 10:00

Przed nami Diecezjalny Dzień Rodziny

więcej »

ŁUKÓW, 08.05 17:00

W niedzielę pokazy kaskaderskie w Łukowie!

więcej »
9 10 11

SIEMIATYCZE, 11.05

Kolejna Środa w Karmelu

więcej »
12 13

MIASTO SIEDLCE, 13.05

Nocne Czuwanie Młodych w Siedlcach

więcej »

WŁODAWA, 13.05

Uroczystości w Centrum Religijno-Zabytkowym w Hannie

więcej »
14

GARWOLIN, 14.05

Garwolińska Noc Muzeów bez Muzeum

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.05 18:00

Muzeum Regionalne zaprasza na Noc Muzeów

więcej »
15

SOKOŁÓW, 15.05

Senior Show

więcej »

ŁUKÓW, 15.05

Pierwszy koncert Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »

WŁODAWA, 15.05

XIV Wiosenny Spływ Kajakowy - POWITANIE BOBRÓW 2022

więcej »

ŁUKÓW, 15.05

Łuków: Chór KOE i Mateusz Rzewuski na pierwszym koncercie Festiwalu

więcej »

RADZYŃ, 15.05 10:00

VII MŁODZIEŻOWY CZEMPIONAT KONI RAS ZIMNOKRWISTYCH w Bedlnie k. Radzynia Podlaskiego

więcej »
16 17

ŁUKÓW, 17.05

Gmina Łuków: rusza pomoc żywnościowa

więcej »
18

SOKOŁÓW, 18.05

Janusz Korczak. Król dzieci

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05

Kolejna Środa w Karmelu

więcej »

ŁOSICE, 18.05

Koncert Katarzyny Żak w Łosicach

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.05

Łuków: spotkanie burmistrza z mieszkańcami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05 10:00

VIII Integracyjny Przegląd Twórczości Artystycznej „Wiosenne Inspiracje”

więcej »
20

POWIAT BIALSKI, 20.05

Rekolekcje Maryjne w Kodniu

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.05

Piknik muzyczny w Siemiatyczach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 20.05

Wernisaż Arkadiusza Markiewicza

więcej »
21

POWIAT BIALSKI, 21.05

Rekolekcje Maryjne w Kodniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.05

„O Matce Pieśń”. Koncert Zespołu Artystycznego Seniorynki

więcej »

GARWOLIN, 21.05

Chcesz wiedzieć więcej o służbie wojskowej? Przyjdź przed garwolińskie starostwo

więcej »
22

POWIAT BIALSKI, 22.05

Rekolekcje Maryjne w Kodniu

więcej »

MIŃSK MAZ., 22.05

Kulturomaniak - Finał

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.05 11:00

Uczelnia zaprasza na Piknik Naukowy

więcej »
23 24 25

RADZYŃ, 25.05

Ulan-Majorat: inwestycje droższe, ale kulturze i rekreacji nie utniemy

więcej »

GARWOLIN, 25.05

Z Joanną Bator o przemocy w relacjach międzyludzkich

więcej »
26 27

ŁUKÓW, 27.05

Łuków: ruszyły zapisy na Bieg z Pochodniami

więcej »

POWIAT BIALSKI, 27.05

Dzień Matki w Janowie Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 27.05

Dni Łukowa 2022

więcej »

SOKOŁÓW, 27.05 17:00

ZPiT Sokołowianie: Koncert Jubileuszowy

więcej »
28

ŁUKÓW, 28.05

Dni Łukowa 2022

więcej »

ŁUKÓW, 28.05

Łuków: Triduum z Błogosławionym Kardynałem Wyszyńskim

więcej »
29

ŁUKÓW, 29.05

Dni Łukowa 2022

więcej »

WĘGRÓW, 29.05 12:00

Dzień Dziecka w Grębkowie

więcej »

WĘGRÓW, 29.05 12:00

Dzień Dziecka w Grębkowie

więcej »
30 31

Najnowsze Informacje